Te Houtrijk en Polanen hebben zich zeven sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking voor onderwijzeres aan de Openbare lagere school aldaar, te Houtrakpolder vier voor onderwijzer, jaarwedde ƒ500. Tusschen Amsterdam en Sloten zal vermoedelijk een automobieldienst geo pend worden voor het vervoer van perso nen en goederen. Nog dit jaar zal in het dorp Sloten een R. K. kerk worden gebouwd waardoor die te Osdorp vervalt. HAARLEM, 9 Juni 1899. Het Jaarverslag der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" wordt geopend met een kort overzicht ge durende het tienjarig bestaan te rekenen van de eerste vergadering van eenige particulieren met vertegenwoordigers van verschillende Armbesturen den 8 Novemberl88S, waarin Jhr. Mr. A.J. Ret- haan Macarè als spreker optrad en in het licht werd gesteld hoe door samenwer king veel kan geschieden in het belang der arme medeburgers. Den 15 Novem ber d.a.v. werd de Vereeniging gecon stitueerd en werd een dagelijksch bestuur gekozen bestaande uit de Heeren: Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, A. de Clercq en Jhr. F. Teding van Berkhout, respec tievelijk voorzitter, secretaris en penning meester en de Heeren F. M. Baron van Lijnden en Mr. A. A. van der Mersch, terwijl als bestuursleden werden gekozen de Heeren: W. R. Blankenberg, G. J. van Dieren Bijvoet, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Mr. H. J. D. D. Enschedé, P. Loosjes, S. R. A. van der Meulen, J. J. van Minden, Dr. I. van Praag en Dr. L. C. Proot. De Heer Mr. E. A. Jordens werd tot eere-voorzitter benoemd. In eene vergadering gehouden 23 November 1888 werd door den Voor zitter het doel der Vereeniging nader uiteen gezet: Armoede bestrijden, voor konen, lenigen. Inmiddels vloeiden de giften toe; de Vereeniging kon hare werkzaamheden aanvangen met de beschikking over 8000.— Het eerste gezin werd ingeschreven den 21 December 1888 en dit getal was op 1 November 1891 geklommen tot 1138, doch met de vraag om onderstand deed zich ook de behoefte aan financieelen steun meer en meer gevoelen, en namen de administratieve werkzaamheden toe. Een en ander gaf aanleiding tot reor ganisatie en had o.a. eene splitsing in afdeelingen plaats van de Commissie van huisbezoek en zoo trad een stelsel in werking wat de indeeling betreft, gelijk aan het Elberfeldsche, werd een administrateur benoemd, de Heer F. C. Keeser, die zijn taak met den meesten jjver waarneemt. Tevens werd nu een uitgebreid register aangelegd, waarin alle gegevens omtrent de ingeschreven gezinnen konden verzameld worden. Intusschen nam nog steeds het aantal gezinnen toe. Deinkomsten namen echter niet in geljjke verhouding toe. Overgaande tot den toestand gedurende het dienstjaar 1897/98 deelt het verslag mede, dat het begin er van niet zonder flnancieele zorgen was. Toch was het Bestuur er in geslaagd de uitgaven zoo danig te beperken, dat met een klein nadeelig saldo kon gesloten worden. Van Maart tot November was slechts ƒ2500 beschikbaar, een uiterst middel moest aangegrepeneene collecte bracht ruim 1300 op. Meer en meer blijkt dat, wil de ver- eenigingbijvoortduringaan hare roeping voldoen, versterking der vaste inkomsten noodzakelijk is, opdat bij den aanvang van elk dienstjaar een eenigszins ver trouwbaar budget kan worden opge maakt. Om hiertoe te geraken werd eene Commissie van zeven leden benoemd tot vermeerdering van het ledental, welke Commissie tevens in andere opzichten van praktisch nut kan zijn en waartoe hare bevoegdheid werd uitgebreid. In het afgeloopen jaar werd steeds getracht naar samenwerking met diaco- niën en zustervereenigingen. Op bepaald gunstige resultaten kan te dien opzichte tot nu toe echter niet ge roemd worden. Met het oog op het bedroevende feit, dat de Vereeniging zich meermalen financieel moet beperken werd besloten, den voorzitters der afdeelingen in over weging te geven om, ernstige en drin gende gevallen natuurlijk uitgezonderd, de volle bedeelingen in stede van met 1 November zooveel mogelijk met 1 December te doen aanvangen, terwijl besloten werd elk jaar naar ieder gezin een speciaal onderzoek in te stellen. Uit de leden Huisbezoekers werd nog eene Commissie van werkverschaffing geconstitueerd, waarvan de Voorzitter, de Heer W. Boissevain, tweemaal per week twee uren zitting houdt ten einde inlichtingen te verstrekken en te ont vangen en zoo mogelijk werkgevers en werknemers tot elkaar te brengen. Gedurende 1897/98 werd aan 331 gezinnen, bestaande uit 1552 zielen, hulp verleend, waarvan 26 gezinnen voor het eerst. De onderstand werd verleend als volgt Aan bons voor brood en levensmiddelen ƒ4387.50, voor brandstoffen il6 37, voor ligging en kleedingstukken ƒ214.425, aan giften en wekelijkschen onderstand 7228.76. Totaal ƒ12247.055, Aan contributiën en giften werd ontvangen ƒ13982.255, diverse ontvang sten 104.41, aan terugbetalingen ƒ112 95. De commissie van huisbezoek telde aan het einde van dit dienstjaar 101 leden; 55 heeren en 46 dames. Op de jaarlijksche algemeene verga dering, gehouden op 26 Maart 1898, werden de aftredende bestuursleden, de H.H. van der Wijck, van Lijnden, van Ammers, Haitsma Muiier, van der Ley, van Dieren Bijvoet, Enschedé, Loosjes, van Praag en Rasch allen herkozen. In de plaats van den Heer Van Son die niet voor een herbenoeming wenschte in aanmerking te komen, werd gekozen de Heer Versfelt. De rekening sloot met een nadeelig saldo van /30 635 Ten bewijze dat de Vereeniging nut tig werkzaam is en de verschillende bemoeiingen tot goede resultaten leiden, verstrekt het Verslag eenige merkwaar dige gegevens. Een statistiek overzicht over de jaren 18881898 en eene grafische voorstel ling van de daarin voorkomende gegevens besluit het uitvoerig bewerkte Verslag, dat wij ter lezing en overweging gaarne aanbevelen. De heer Gerard Zalsman gaf Woens dagmiddag voor een groot aantal ge- noodigden op de Bovenzaal der sociëteit Vereeniging'" eene uitvoering met élèves, welke zich onder zijne leiding bekwamen in den solo zang. Wanneer wij de min der gelukkige momenten in sommige voordrachten op rekening mogen s ellen van de verklaarbare bevangenheid der uitvoerenden bij een eerste optrelen dan is er reden om van het geheel met ingenomenheid te gewagen. Het tweede gedeelte vooral gaf bewijzen van goede stemvorming en van het vermogen des heeren Zalsman, om ook bij zijne leerlin gen de sympathieke hoedanigheden, die zijne voordrachtswijze zoo aantrekkelijk maken, te ontwikkelen. De invloed van het goede voorbeeld bleef met achterwege. De ensembles gezongen door een vrij sterk dameskoor, klonken uiterst bevre digend; het kwartet uit SpaniscAes Lie- derspiel van Schumann zelfs zeer mooi. Met het klankvolle basgeluid van den heer v. d. L. maakten wij met belang stelling kennis. Een krachtigen steun vond de uitvoe ring in de medewerkingen van den heer Henk van Breemen, die de pianobege leiding welwillend op zich had genomen. Op de gelegenheid om zich in den zang te oefenen, aangeboden door den heer Zalsman, mag de aandacht van belanghebbenden gevestigd worden. In de nieuw ingerichte zaal voor papieren kunst van Teijlers Museum wordt thans o. a. de aandacht der be zoekers gtvraagd voor de teekeningen van oude Italiaansche, Vlaamsche en Hol- landsche meesters, welke zijn tentoon gesteld in de standaard. Men vindt er teekeningen van Michel Angelo, Leonard da Vinci, Rafael Sanzio, P. P. Rubens Anth. van Dijk, Rembrandt, Goltzius, F. Bol, Lievens, G. Flink, Ph. de Koningh, Pijnacker, Jan Both, Pieter de Hooghe, F. van Mieris, Wouwerman, N. v. Berghem, Ruijsdaal, Hobbema, Averkamp, Alb Cuijp, Adr. v. d. Velde. L. Bakhuijzen, Saenredam, G. Terburg Dusart, P. Potter, W. van de Velde, Ant. Wattau. Teyler3 Museum is dageljjks van 14 tot 4 uur kosteloos tebezichtigen uitge zonderd op Zaterdag en Zon- en feestda gen. Aan den Heer G. Walter is op zijn verzoek met ingang van 4 Juli e.k. eervol ontslag verleend uit zijne betrek king als bode ter Gemeente secretarie met dankbetuiging voor de goedeen lang durige diensten door hem aan de gemeen te bewezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot president der arrondissements-rechtbank alhier de Heer Mr. W. A. 't Hooft, thans rechter in gemeld college. De tentoonstelling van de Hin doemonumenten werd dezen week weder met eenige stukken uitgebreid en zal Zondag a.s. van 10—4 uur geopend zjjn. Heden zijn alhier door de Gebr. van Waart de eerste Heereboonen ter markt gebracht en verkocht aan T. van Leeuwen Korte Begijnestraat. Het Kwartet Loreleijluisterde gisterenmiddag de gewone orgelbespeling in de St. Bavo Kerk op met eenige mooie vocale-nummers Een goede ge dachte mocht het heeten, het feest het welk het Kwartet geeft bij gelegenheid van het 42% jarig bestaan en waaraan een wedstrijd voor Mannen- Kwartet zangen wordt verbonden, met dit optre den in te leiden. Een groot auditorium bewees dan ook, hoezeer men de wel willendheid op prijs stelde. Verwacht mag worden, dat die waar deering ook as. Zondag zal blijken uit een druk bezoek aan het Brongebouw waar bij bovenbedoelden wedstrijd uitstekende Kwartetteten elkander de overwinning zullen betwisten. Dat daarbij mooi ge zongen zal worden is zekerbovendien is de toegang voor belangstellenden, en voor de leden van het Brongebouw in het bijzonder, gemnkkelijk gemaakt. Men raadplege de advertentie in dit blad. Gisteren namiddag werd ontdekt dat aan de meubelfabriek van den Heer van Thiel op het terrein de Phoenix aan de Friesche Varkenmarkt waarvan eigenaar de Heer van Breemen, is ont vreemd een partij lood bestaande uit vijf drempelstukken ieder ter lengte van 4,25 Meter en 0,50 M. breed en acht vellingstukken ieder ter lengte van 4,25 M. en 0,22 M. breed. De diefstal moet vermoedelijk reeds eenige dagen geleden gepleegd zijn. Door den pensionhouder van Ejjke- ren aan de Parklaan is bij de politie aangifte gedaan dat gisterenavond aan het terrein de Phoenix is ontvreemd een groote geheel witte bok, die aldaar met een geteerd touw aan een boom was vastgemaakt. Bij het ingesteld on derzoek is reeds gebleken dat jongens in het bezit van den bok zijn gezien. Gisteren, Donderdagavond, om streeks 7Vs tire, had alhier in de Groote Houtstraat een oploop plaats voor den parapluiewinkel van den heer Spiekerman no. 443. In dien winkel had de vrouw van den stoker Weers geboren van Kampen hare toevlucht genomen, omdat zij op straat werd bemoeielijkt en uitgescholden door een aantal personen. De stoker Weers heeft het vorige jaar te Rotterdam moord aanslag op zijne vrouw gepleegd, omdat zij was weggeloopen in gezelschap van een ander. Gisterenmorgen was door de Arr.-Rechtbank alhier het vonnis tot echtscheiding uitgesproken. Met behulp der politie heeft zij aan de achterzijde van bedoelden winkel de vlucht kunnen nemen, waarna de oploop spoedig was geëindigd. Voorwerpen, gedeponeerd aan hel Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags, van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een Fransch taalboekje. Een voet bal. Een Fransch leerboek. Een IJzeren passer. Een boekdeel. Een stootijzer. Een spoorkaartje 3de klas. Een gouden slot van een halsketting. Een porlemonnaie met geld. Een portemonnaie met geld en twee retour kaartjes. Taschje met visite kaartjes. Een paternoster. Een paar gele tricot handschoenen. Een witte wollen kousje. Een kinder sokje. Een zilveren broche. Een couponblad. Een sigarenkoker. Een zilveren armband. Een ketting waaraan twee sleutels. Eenige losse sleutels. Een mouw van een jas. Een ladder. Achtergelaten in de wagens der H. T. Maatschappij Een pakje linnengoed en pijpjes. Een pakje met strik. Een pakje ge bloemd lampe papier. Een kaarten taschje. Een parapluie. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Juni. J. Vromen en E Glazer.7 Juni. H. J. Witkamp en H. Wjjnekus. D. C. Bosch en J. Mieog. H. C Classing en E M. Rosbach. J. Opdam en E. Miezen- beek. W. J. Huijboom en L. Treffers. W. J. v. Buuren en H. E v. Fegpelen. J. C. A. Mulder en M. C. J. Pennarts. 8 Juni. D. Nierop en A. Lijcktama. GETROUWD. 1 Juni. J Mulder en A. M. Tit. D. R. Wijckerheld Bisdom en Jonkvr. C. L. M. Schorer. 6 Juni. I. Cahen en B. Konijn. 7 Juni. J. Vermeer en M. Jonker. J. H. Konsen en M. E. Rozenheek. M. G. Hujj- boom en G. Loerakker. P. Severijnse en M. C. Koster. P. van Kampen en M. M. Horeman. W. A Nieman en M. A. Jurriens. 8 Juni. H. Hssrmans en T. M A. Schoe- maker. J. v. Breemen en J. C Braakeaburg. A B. Jurrjens en C. H Brauns. GEBOORTEIJ. 2 Juni. J C. Seegers geb. Breed d. J. M. Mudde geb v. Veen z. A. M. C. v. Dantzig geb v. d. Bergh d. 3 Juni. M. C J. Soel- laart geb. v Heerden d. M. W. Wallbrink geb. Hofman d E. C. L°antand geb Hei- liegem d. —4 Juni. C Koss ngeb.de Boerd. E. M. J. Wielart geb. v d. Horst z. S. Kuiper geb Kuiper d. - A. v. Hoffengeb. de Lange d. M. J v Dokknm geb. Mie- zerus d. S. Jonk geb. Appelboom d. A v Niekerken geb. Bergman d E M. Vallenduuk geb. Willemse z. S Juni. M. S ndorpgeb. Voetbergd Z Lohmnnngeb. Mulder z. J. Meg»r geb. Jore z J. Wou ters geb. D ijver z. 6 Juni A. E. de Maa- ker geb. v. Amelrooij d. J Mazurelgeb. Kwestroo z. A. M. Dames geb. v. Deursen z C. Kram-r geb. Karemaker z 7 Juni. I. Voerman geb Vring d. C. Prins geb. Huijser van Reenen d. S. Bank geb Tijd- gaa*. d. 8 Juni. C. v. d. Ploeg geb. Dim- meck d. OVERLEDEN. 30 Mei. M. H. Rooijers geb. Hollec69j., Heerensingel. J Vuurens 64 jNieuwe Gracht. 31 Mei. J. M. Janssen 80 j., Brou- wersvrt. 1 Jun1. A. v Uden31 j.. Kenau straat. 2Jnni H. Menke 59 j.. Badhuisstr. M. Hermann geb Waalewijn 68 i Jansstr. 3 Juni. I. W. v. d. Bergh echtg. v. Mr. W. R. Baron van Liinden 50 j„ Florapark C. Ament 78 j., M. v. Heemst str. J Wass- mann 62 j.. Gr. Houtstr W v. Hooff 79 j., Scheepm.dijk. 4 Juni. W. Joosten geb. de Jongn 77 j., V. Kruisslr. 5 Juni. T. van Westerhoven 7 m. d., Zoetestr. C Koster geb. Thoolen 65 j., Papent.vest. C. v. Zaane 76 Hazep.la.n. 6 Juni. M. Tin! elenberg geb. K an 70 j., Jansweg. E. M. Korzelius 16 Amsterdamstr. 7 Juni J. C. de Graaf 14 j. d„ Oudeweg. J Hanou 70 j.. Klerkst. J. Malejjs 51 j, Leidscbeslr. A. F. v. Lunenburg geb. Kuijken 42 j., Bakkerstr. W. J. Kok I m. z„ Voorzorgstraat 8 Juni. S. C. Cormont 20 j., Houtstraat. VEEMARKT 7 Juni 4899. Aangevoerd: Prjjs: 4 Koeien 430.ƒ470. 34 N. Kalveren 9.44. 76 Schapen 45.24. 404 Lammeren v 8.45. 2 Paarden p MUZIEKUITVOERING in den Hont, op Zondag 11 Juni, des namiddags van 21/3 tot 4 nur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. loit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch aus der Oper -Rienzi".Wagner. 2. Ouverture Titos"Mozart. S. Masken-polonaiseLaait. 4 „Erinnerung au tVagoer."Faotaiaie.Seidel. 5. Ouverture «Maitre Peronilla".Offenbach. 6Reverie"V ienxtt mps. 7. Potpourri -Prinz Methusalem". .Straoss. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 13 Juni 1899 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preledium en FugaSaint-Saëus. 2. Elsa's Brauteug znm Munster.R. Wagner. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maeatoso. 4. MélodieA. Guilmant. 5. Aria nit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2