te vermelden. Des avonds weer enkele manifestaties te Pargs, ook daar vielen klappen. In de Kamer is er echter een onwêer op gevolgd, dat het ministerie Dupuy omver wierp. Door Ruau en anderen werden moties voorgesteld waarvan de regeering er een aanvaardde, doch niet die van Ruau en toch werd die door de Kamer met groote meerderheid aange nomen, daarop zgn de ministers afge treden. Vrijdag heett over een deel van Spanje een hevige orkaan met veel regen en hagel gewoed. Te Madrid is een aantal huizen vernield, een deel der stad is onder water. Er zijn vele dooden en gewonden. In de provincie Toledo is mede veel schade aangericht. Ook in Texas heeft Donderdag een wolkbreuk veel schade toegebracht. Men bericht, dat daar vgf dooden te betreu ren zgn. In de omstreken van Austin hadden tengevolge van hevige regens overstroomingen plaats. Voor 125 jaar werd bij Wiener Neu- stad een vrouw vermoord. De dader werd echter niet gevonden, en zoo raakte de zaak in het vergeetboek. Thans is echter •p aangifte van zijn eigen zoon de boer Jelinik van die daad beschuldigd, en J hoewel hij bleet ontkennen, en de enkele getuigen zich na zoo langen tgd de toe dracht slechts flauwtjes herinnerden, is Jelinik toch tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Het schijnt op de ge zworenen sterken indruk gemaakt te hebben dat de zoon, door den rechter aangemaand nu in zgns vaders aange zicht de bijzonderheden van de wurging te herhalen, dit zonder aarzelen gedaan heeft. Vrijdag bezochten H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-moeder Rotter dam. De stad was op verschillende punten fraai versierd. Na de officieele kennis making en het voorstellen der autori teiten trok de Koninklijke stoet, vooraf gegaan en gevolgd door een eerewacht, naar het Stadhuis, waar HH. MM. zich op 't balcon begaven en door eene on afzienbare menigte hartelijk werden ver welkomd, waarna een audiëntie plaats had. Toen begon de groote rijtoer. Bezocht werd het Lidmatenhuis van de protes- tantsche gemeente en werd Oud Kra lingen bereikt. Vervolgens werd bezocht de Haveloozenschool. Gestadig hadden de Koninginnen bouquetten in ontvangst te nemen van Vereenigingen die zich op een of ander bepaald punt hadden opgesteld. In den Doelen was een déjeuner aan gericht waaraan behalve de Koninginnen ruim honderd en vijftig genoodigden aanzaten. De Burgemeestei hield eene toespraak, welke minzaam beantwoord werd. In den tweeden rijtoer, welke te half drie aanving, werd eene hulde gebracht van de Rotterdamsehe kunstenaars en kunstbeschermers. Rottes Mannenkoor hief hier een feestzang aan. Toen bezochten HH. MM. het Israe lietische Weeshuis, het Sophia Kinder ziekenhuis, het Doof-stommen Instituut en het Museum Boymans, waar de afternoon-tea werd gebruikt. Telkens en telkens weiden bloemen aangeboden en gracelgk aanvaard. Ten slotte werd nog bezocht het R. K. gesticht St. Lu cia en het Ziekenhuis waarna van het Maas-station de terugreis werd aan vaard. Het weer had zich tamelijk goed gehouden; gelukkig geen zon anders ware de uiterst vermoeiende dag zeker te zwaar geweest voor de Hooge B *zoek- sters. Ondanks de zeer opgewekte stemming van het publiek bleef de orde uitstekend bewaard. Evenals met de Kroningsfeesten te Amsterdam, hielp het publiek de goede orde bewaren. Een paar personen geraakten te water, doch werden spoe dig op het droge gebracht. Een oud vrouwtje viel flauw en een huzaar viel van zijn paard, overigens vielen geen ongelukken voor. Dat de menschen toch altijd kibbelen willen! De verslaggever voor het Ko- ninginnefeest te Rotterdam had een mooi verslag en dit dankte hij in de eerste plaats aan de welwillendheid van hen, die hem inlichtingen verschaften. De rector van het Rotterdamsehe gym nasium verschafte ook gegevens, doch kon om goede redenen de namen niet zeggen van de jongelieden die bouquetten zouden aanbieden. De verslaggever schrijft in zgn overigens schoon gesteld verslag daarover een hatelgkheidje natuurlijk met het bewustzgn dat het publiek of de jongelui in kwestie erg op de namen gesteld is. Even na tuurlijk laat ook de rector het er niet bij zitten; ook deze heeft zgneredenen en zoo zgn twee mannen, die beiden meenen hun plicht te doen, tegen elkaar in 't harnas. Te Aberdeen is een gruweldaad ont dekt, welke men in de beschaafde negen tiende eeuw hoogstens nog mogelijk zou achten onder wilden in Afrika. Bjj een onderzoek op het Neltfield kerkhof al daar is namelijk gebleken, dat verschei dene graven waren opgedolven. De daders schenen 't voornamelijk gemunt te heb ben op de hengsels en versiersels der doodkisten. In sommige graven werden verschillende ljjken op elkaar gestapeld gevonden. Overblijfselen van kinderen lagen tusschen die van oude menschen en daartusschen weer brokstukken van doodkisten. In een graf werden verscheidene naamplaten gevonden. Het eerste lijk dat men vond, was dat van een meisje van 15 jaar. Het was klaarblijkelijk uit de kist genomen, waarvan geen spoor meer was te ontdekken en in een an der graf geplaatst. Onder dit lijk werd dat van een oud man gevonden, waar mede op dezelfde wjjze was gehandeld. In een anderen hoek van het kerkhof, waar de dieven eveneens bezig geweest waren, werd van eenige lijken niets meer gevonden dan de schedels en een paar beenderen. Men gaat steeds met het onderzoek voort. De hoofdopzichter William Couths is in arrest genomen. Onder de bevol king van Aberdeen heerscht groote ver ontwaardiging en er gaan stemmen op om de quaestie onder de oogen van het Lagerhuis te brengen, opdat het kerk hof gesloten kan worden. Het blijkt nu, dat de electrische ge leiding niet de oorzaak is van den brand in den Toerijstuin te Rotterdam. Niet tegenstaande de enorme waterschade bleef de geleiding volkomen in orde. Vrijdagavond is te Rotterdam het lijk opgehaald van een onbekend man, en in de Leuvehaven heeft men tevergeefs gedregd naar een meisje, dat daar in het water zou gevallen zijn, hoewel de vermissing niet bg de politie bekend was, zoodat de moeite en drukte waar schijnlijk te vergeefs was. Het vei miste knaapje Van Wezel te 's Gravenhage is nog niet gevonden. Er zijn Zaterdag weer een paar grachten afgedregd, zonder eenig resultaat. Bij een der bewoners van de Grens- straat te Amsterdam werd in het midden van den nacht gebeld door een meisje, blootsvoets en in nachtgewaad gekleed. Het meisje was de zuster van het dag meisje dat daar diende en in een nabij gelegen strait woont. Met hare zuster in hetzelfde bed slapende, droomde zij dat deze hare hulp vroeg, en in slaap wandelenden toestand verliet zij, zonder dat een der huisgenooten iets gewaar werd, haar bed en haar woning,om een wandeling te gaan maken door de stille straten. Zij ontwaakte eerst toen zij aanbelde aan het huis, waar des daags hare zuster dient. Men schrijft uit Middelburg, dat de plaatselijke gezondheidscommissie aldaar waarschuwt tegen het gebruik van zoo genaamde sacharine-tabletten in plaats van suiker. De commissie acht het on- gewenscht als regel de suiker als zoetstof te vervangen door een ander middel. Suiker is toch niet alleen een genot middel, maar bovenal een uitstekende voedingsstof, welke eigenschap de sacha rine ten eenenmale mist. De Duitschers dragen de Vlissingsche mailroute om bekende reden geen goed hart toe. Het ongeval met den trein te Vlissingen geeft hen nu alle gelegenheid om de lijn aan te vallen. Een Berlijnsche correspondent van de Times is de eerste, die zich van die welaangename plicht kwijt. Hij klaagt over vervuiling van de wagens en over de toenemende onvei ligheid. Op elke Ign kunnen natuurlijk ongelukken plaat' hebbenvan vervuiling hebben we thans het eerst gehoord. Van socialistische zijde werd aange drongen om op Zondag te Longchamps te zgnvan anderen werd de vermaning vernomenBljjft thuis, dat is het ver standigst. Beide opwekkingen zijn na tuurlijk voor het publiek een reden om te gaan. Inmiddels namen de politie en de regeering natuurlijk hare voorzorgen en bestond er dus eenige kans, dat alles goed zou afloopen. Een kamerlid heeft een wetsvoorstel ingediend tot het verleenen van am nestie voor alle misdrijven en de licten in verband staande met de zaak Dreyfus. Te Ede, Gelderland, is een vrouw door vergif om het leven gekomen. De echtgenoot is als verdacht naar Arnhem overgebracht. Dezer dagen deed zich te Waddingsveen het geval voor dat een kalfkoe in de weide zich te goed deed aan de melk harer mede- grazende zusters. Toen ze zich deze heb belijkheid niet ontwende, werd haar een andere weide gegeven, bij de paarden. Onder deze bevond zich ook een veulen- paard, en wat zeker nooit gezien is, werd thans hier vertoond. Rustig zag men de koe zuigen bij het paard. HAARLEM, 13 Juni 1899. De nationale wedstrijd van Mannen Kwartetzang uitgeschreven door Loreley, heeft veel belangstelling ondervonden en is in alle opzichten, dank zij de deugde lijke organisatie, uitnemend geslaagd. De artistieke resultaten waren uiterst bevredigend en hebben opnieuw bewe zen, met hoeveel toewijding de man- nenzang in den bescheiden, doch idealen vorm van het kwartet, wordt beoefend. Van de negentien ingeschreven kwar tetten verschenen er achttien op het podiumslechts één viertal moest van de deelneming afzien. Met vreugde werd de overwinning van het Haarlemsch Kwartet Euterpe begroet; dit kwartet bestaande uit de heeren Carel Phlippeau, B. Jh Gennisse, K. Bakker en J. de Jong, behaalde den eersten prijs. De overige prijzen werden toegekend aan Delft, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Amsterdam. De dames- prijs vier kristallen drinkbekers met zilver gemonteerd ging naar Rotter dam, terwijl de tweede eere-prgs, be staande uit vier fraaie albums geschon ken door den heer Oostenbroek, werd verworven door de zangers uit Utrecht. Het feest werd geopend met een I'eeetyroet, muziek van W. II. C. Schmöl ling en woorden van J. Nierop, gezongen door het Kwartet Loreley. Een sierlijke rede, uitmuntend door vorm en inhoud, werd vervolgens uitgesproken door Dr. H. A. J. Valkema Blouw, lid der feest commissie. De prijzen werden des avonds uitgereikt door den heer Fr. Lieftinck met toespraken die telkens daverende toejuichingen uitlokten. De wedstrijd in zijn geheel slaagde uitstekend. Bij de vele hartelijke ovaties aan Loreley gebracht voegen wij gaarne onze beste wenschen voor den bloei en het verder voortbestaan van dit mannen- kwartet. Dat wij in die wenschen tevens het welzijn van den waardigen heer Schmölling omvatten, spreekt wel van zelf. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, werd o.a. medegedeeld dat met belangstelling was kennis genomen van een verzoekschrift aan H. M. de Koningin in zake den spoorwegtoestand alhier, door meer dan vijfduizend ingezetenen ondersteund. Hoewel het gebrekkige der toestanden erkennende, meende de Kamer dat er voor haar thans geen aanleiding bestaat opnieuw zich tot het Algemeen Bestuur te wenden en zulks in verband met het vroeger schrijven der Kamer aan Z. E. den Minister. De Heer J. v. d. Weijde heeft bedankt voor de kandidatuur van het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Tot onderopzichter bg den dienst der gemeentereiniging alhier, is door den Hoofdopzichter van dien diensttak benoemd de heerC. W. de Jong thans sergeant-majoor bij het 3e bat. 4e Reg. Infanterie hier in garnizoen. Sedert gisteren zijn bg het politie corps eenige veranderingen ingetreden tengevolge het eervol ontslag verleend aan den agent rechercheur Verkerk. In diens plaats is aangesteld de agent rechercheur J. Jansen, tot nog toe belast met het toezicht op de naleving der verordening op de prostitutie en drank wet. In de plaats van J. Jansen, de agent rechercheur H. W. van Zomeren, een der rechercheurs belast met de straatpolitie en in diens plaats de agent 2 kl. J. Brouwer. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 629 baden. ViSBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 14 Juni 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel en B. en W.W. afstaan lokaal Proveniershuis „Weldadigheid naar Vermogen." 3. Id. id. adressen S. J. W. Mons en F. M. Baron van Lynden bebouwde grond Koninginneweg. 4. Id. id. adres J. D. en R. Boerkoel aankoop grond Heerenhek. 5. Id. id. gratificatie le Luitenant-ad judant J. W. van Alphen. 6. Id. id. adres Dr. H. A. J. Valkema Blouw en Dr. P. M. Heringa subsidie Röntgen-Instituut. 7. ld. id. wgziging reglement Bank van Leening. 8. Id, id. wgziging aantal boden en benoeming hulpboden. 9. Id. id. onbewoonbaar verklaring perceelen Schoterweg Nos. 35 en 37. 10. Voortzetting behandeling voorstel Th. G. Schürmann heffing belasting openbare vermakelijkheden. 11. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer le tusschenschool. 12. Benoeming leden stembureaux stem ming en herstemming leden gemeen teraad. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 10 Juni 1899, in de .Gouden Leeuw' te Haarlem. No 1. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Pieter Kiesstraat. No. 1. Uit de hand verkocht. 2. Een Winkelhuis en Erve, aan de zuidzijde van de Lcidschestraat. Uit de hand ver kocht. Zeventien Huizen en Erven, nevens elkan der aan de zuidzijde van de Leidsche- straat, als; 3. No. 120. No. 4. No. 122. No 5 No. 124. No. 6 No. 120. No. 7 No 128 No. 8. No. 130 No 9. No. 132. No. 10. No. 134 No. 11 136 No. 12. No. 138. No. 13. No. 140. No. 14. No. 142. No. 16. No. 144. No. 16. No. 146. No. 17. No 148. No. 18 No. 150. No. 19. No. 152. De perceelen No 3 tot en met 19, te zameu ƒ21520. J. J. W Mons. Twee Huizen en Erven, nevens elkander aan de noordzijde van de Leidschestraat, 20. No' 113, ƒ1200. T. M. v. Deurzen. 21. No. 115, ƒ1210. T. M. v. Deurzen 22. Een Winkelhuis en Erve, aan de noord zijde van de Leidschestraat, op den hoek van de Verlengde Gasthuislaau No. 17, ƒ1460 H. J. Peper. Drie Huizen en Erven, nevens elkander aan de oostzijde van de Gasthuislaan, als 23. No. 149, ƒ1070. D. Groenendaal. 24. No. 147, ƒ1080 J. de Vries. 25 No. 145, ƒ1030. A. Witkamp. Twee Huizen en Erven met Tuinen, nevens elkander aan de zuidzijde van de Lange HeerenBtraat, als: 26. No 40. No 27. No. 40a Uit de hand verkocht. Markt van 12 Juni 1899 Boter. Aangev. 137 verk. 122 KG. L. pr. 1.10 H. pr. f 1.15 p. KG. Biggen. Aangev. 162 verk. 102 stuks. L. pr. f 4.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 84. verk. 58 st. L. pr 9.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 93 H.L. verk. 93 H.L. L. pr. f 1.H. pr. f 10.p. H.L. Appelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. f H. pr. p. H.L. Peren. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. f H. pr. f p. H.L. 0R6ELBESPEUNB. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Juni 1899, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. FantasieM. Brosig. 2. AdagioHaydn. 3. SonateA. Mailiy. Allegro maestoso. Andante. 4. Communion A. Gnilmant. 5. Aria: Pax Vobiscum.Schnbeit,

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2