HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 49. 144 van WOENSDAG 21 Juni 1899. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. L TELEPHOONNUMMKJt TELEPHONISCHE VERBINDING. met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPEDS Per drie maanden—,25. s franco p. post—,40. Afzonderlijke nommerg 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag was, nadat eerst de werkzaamheden tegen den volgenden Dinsdag geregeld waren, aan de orde gesteld het adres van meelfa brikanten, die een tijdelijk graanrecht wenschen, en de konkluzie van de min derheid der kommissie tot heffing van een matig invoerrecht f 1.per 100 K.G. tarwemeel. De heer De Waal Malefijt ondersteunde dit wegens den kwijnenden toestand der meelindustrie welker ondergang groote ekonomiesche gevolgen hebben en werkeloosheid van arbeiders zal veroorzaken. Spreker wees vooral op de adressen van Amsterdamsche en Rotterdamsche wijnhandelaren voor invoerrecht en achtte het noodig, dat Nederland zich onafhankelijk maakt van den invoer van buitenlandsch meel van slechte hoedanigheid. De heer Brummel- kamp besloot zich daarbij aan, in het belang vooral van den bij het behoud van die industrie betrokken arbeiders. De heer De Boer achtte den toestand der meelindustrie niet zóó dat wijziging noodig zou zijn en oordeelde toepassing van het voorgestelde middel in het al gemeen belang niet noodig. Bovendien is het voorgestelde middel ondoelmatig en zou men, de meelindustrie bescher mende, onbillijk worden tegen andere industrieën die lijden onder fiskale maatregelen van het buitenland. Spreker waarschuwde voor den eersten stap en bleef de vrijhandelsbeginselen voor ons land altijd nog de beste achten in ver gelijking van de twijfelachtige resultaten van bescherming buitenlands. Dergelijk door algemeen belang niet gerechtvaar digd invoerrecht strijdt met het streven naar sociale rechtvaardigheid. De heer Harte van Tecklenburg ontried den Ka mer eene beslissing thans, nu herziening van het tarief van invoerrechten bij de Reg. in bewerking is en het adres van meelfabriekanten de zaak onvolledig voor stelt. Overigens het belang van het voort bestaan der meelindustrie en van den graanhandel niet miskennende, gaf Spre ker in overweging de Reg. te verzekeren bij vaststelling van de spoorwegtarieven en het tarief voor invoerrechten rekening te houden met de bezwaren der meel industrie. De heer De Savornin Lohman is vóór een meelinvoerrecht tegenover de Buitenlandsche onderkruiperij van onze industrie, wier koncurrentie opdrij ving van meelprijzen zal beletten. Nadat de heer van Kempen zich vöór de min derheid der Konklusie had verklaard ten behoeve van de industrie in het algemeen, gaf de heer Heldt de vrees te kennen, dat het gevraagde invoerrecht van per 100 K.G. stijging der brood prijzen zou teweeg brengen ten nadeele van de arbeidersgezinnen, daar een Coö peratieve arbeidersvereeniging ƒ21.000 's jaars zou kosten, of 4 a 5 per hoofd waarlijk geen stuk van de be loofde sociale hervorming. Ook de heer Zjjlma was er tegen, nu aan den landbouw graanrechten geweigerd zijn, terwijl de heer Fokker de onmatigheid van het recht betoogde, daarbij wijzende op af neming der meeluitvoeren in Frankrijk en toeneming in Amerika. De heer Troelstra ontkende, dat de belangen der arbeiders invoerrechten vorderen hun toestand wordt niet verbeterd door door winst te geven aan de onderne mersklasse. Van het algemeen arbeiders standpunt verzette hij zich tegen be lasting van de noodzakelijke levensmid delen en het volksvoedsel, waartegen ook tot dusverre al de internationale arbei ders kongressen zijn opgekomen. In plaats van internationale koncurrentie zal er komen nationale mededinging Overigens is de kwijnende toestand der meelindustrie alleen weg te nemen door vervanging van het particulier maalbedrijf door een bedrijf van Staats- of Gemeentewege daar het stelsel van particuliere nijverheid gebleken is te falen. De Min. van Fin. wenschte elke diskussie over vrij handel en protectie uit te stellen tot bij de herziening van het tarief van invoerrechten, waarover de Kommissie van Handelspolitiek advies uitbrengt, en waarover de Kamers van Koophandel zullen worden gehoord. Be strijdende het stelsel der minderheid wees de Min. op de gedruktheid der broodprijzen in Duitschland, tengevolge van invoerrechten op meel. Na te heb ben doen uitkomen, dat Europa in 't algemeen gedrukt gaat onder kwijning der meelindustrie, hoopt de Min. op verbetering door kalme overweging en ontried hij onder de tegenwoordige om standigheden heffing van een recht of het nemen eener beslissing. Het voorstel der minderheid werd nu aldus gewijzigd dat daaruit het bedrag van 1 per Ki logram vervalt, zoodat alleen wordt aan gedrongen op een matig invoerrecht. Die gewijzigde konklusie werd verworpen et 42 tegen 36 stemmen, waarna zonder stemming de Regeerings inlichtingen voor kennisgeving werden aangenomen. In de Woensdag gehonden zitting is met 71 tegen 8 stemmen goedgekeurd het ontwerp tot afschaffing van de rech ten, die de Staat heft voor het gebruik van wegen, kanalen, havens, sluizen en bruggen. Het ontwerp tot toekenning van een subsidie voor den tramweg WinschotenBellingwolde is eveneens aangenomen met 54 tegen 28 stemmen. In de zitting van Donderdag werd op voorstel van den Voorzitter besloten als spoedeischend in behandeling te nemen de financieele regeling de beraadsla gingen betreffende den aanleg en het onderhoud van de visschershaven te Scheveningen. De Heer Conrad rappor teerde over een adres betreffende weer legging van de bezwaren van den heer Troelstra. De heer Krap leidde daarna met een geschiedkundig overzicht van de Scheveningsche havenkwestie in een betoog van de noodzakelijkheid dier haven, geboden door afneming van het strand en aanleg van strandwerken, waardoor de vloot geen veilige ligplaats behield. Scheveningen zal de Kamer voor de aanneming van het wetsont werp zeer dankbaar zijn. De heer Verhey vroeg inlichting omtrent de bevolking, en achtte het defensiebelang niet bjj zulk een kleine haven betrokken, 't Was zijn overtuiging, dat het billijk was Scheveningen te helpen. Hij ont ried sterk een diepere haven van Rijkswege met het oog op de defensie- belangen. De heer van Kempen hoopte, dat de Kamer, die de vorige week 7% miljoen voor den handel toestond, een halt miljoen niet zal weigeren tot be vordering der visscherij. Hij wees op de geschiedkundige beteekenis van Sche veningen als de landingplaats van een voorzaat van onze geliefde koningin. De heer Staalman hechtte aan de bestrij ding van den heer Troelstra slechts theoretiesche waarde. De heer Kolkman is overtuigd, dat Scheveningen bij aan neming van het ontwerp zal roepen: Minister Lely en „Ben edict us" zij ge zegend. De heer Pijtterse, vroeger voorstander van een haven is thans tegen een bommenhaven. De heer Meesters acht de tot stand koming van een haven, zoowel uit een financieel als uit een ekomisch oogpunt mogelijk en verwachtte geene verplaatsing van de visschersgezinnen naar elders. In de zitting van 16 Juni zijn de heeren v. Vlijmen en van Basten Batenburg toe gelaten als leden van de Kamer. Na goedkeuring der overeenkomst betrek kelijk de overeenkomst aangaande den Spoorweg Leiden - Woerden, werd het Scheveningsche havendebat hervat. De heer Troelstra, zijn repliek voortzettende, hield vol, dat de Scheveningsche visschers totaal rechteloos zij n tegenover de reeders. Hij deed opmerken, dat hij hart heeft voor de visscherlieden. Bij amendement stelde hij voor, de visscherlieden in de Ongevallenwet te betrekken. Hij bleef zich tegen kunstmatige instandhouding van de bomvisscherij kanten. De Min. van Waterstaat enz. verdedigde de haven nog van een ekonomisch sociaal standpunt. De heeren Fokker en Ferf voerden nog tegen het ontwerp het woord. De Min. van Oorlog verklaarde nader, dat de geringe diepgang der haven geen fort daar bij eischt, en de vrees van groote defensieuitgaven een schrikbeeld is. De Min. van Waterstaat enz. verdedigde nog de haven uit een techniesch oogpunt. Tegenover den heer De Ras achtte de Min. het zeker, dat van de haven gebruik zal worden gemaakt. Op eene motie van den heer Schaepman werd het debat gesloten. Het ontwerp voor den havenaanleg werd aangenomen met 54 tegen 34 stemmen. Na de pauze stelde de Voorzitter aan de orde de Ongevallenwet. De heeren Schaepman, de Savornin Lohman, Bou- man, de Waal Malefijt en Loeff dien den een voorstel in om de belangrijke amendementen te verzenden naar de afdeelingen, en inmiddels de beraadsla ging te schorsen. De heer Loeff vreesde anders dat de behandeling toch zou moeten gestaakt worden. Ook de heer Mees meende, dat de amendementen een nauwgezet onderzoek vorderden, en ontried ook het onthouden vooraf van algemeene beschouwingen. De heer Veegens achtte bestrijding thans in strijd met het reglement van orde en ontijdig en wilde eerst openbare bespre king van de beginselen van het ontwerp. Hiertegenover wees de Voorzitter op het antecedent omtrent de amendemen ten op de kieswet. De heer Pijnappel wenschte een breeder onderzoek. De heer Schaepman verwachtte toch slui ting van het debat en de heer Lieftinck gaf in bedenking, alvast met de alge meene beraadslaging te beginnen. Na diskussie werd het voorstel aange nomen met 44 tegen 36 stemmen. Amendementen kunnen nog tot den aanvang van het afdeelings onderzoek worden ingediend. De vergadering werd 1li uur geschorst voor beraad over de beregeling der werkzaamheden. Tegen Dinsdag zijn verschillende wetsontwer pen aan de orde gesteld, met het oog enz. Reeds is vermeld, dat sommige Fran- sche officieren van hun anti dreyfusisme bekeerd zijn en dit durven bekennen. Er zijn er echter ook die hun haat tegen den veroordeelde meer dan openlijk te kennen geven. Tot dezen behoort o.a. de kolonel Saxcé van wien werd gezegd, dat hij bjj den nieuwen krijgsraad het voorzitterschap zou bekleeden. De Pres- sencé had hem wegens zijne bijzondere heftigheid tegen de revisie als voorzitter gewraakt, en nu heeft de kolonel zich zóó on-officierlijk uitgelaten, dat men voor het minst medelijden met hem moet hebben. En dan heeft te Brest al een duel plaats gehad tusschen of ficieren en leeraren, natuurlijk over de „zaak." Men ziet dus dat tot heden nog geen gevolg is gegeven aan het plan om zich neer te leggen bij de beslissing van het hof van cassatie, allerminst bij de offi cieren. Nog steeds duurt het drijven der anti-dreyfuspers. Met opzet, beter kan men het niet noemen, worden allerlei geruchten opgerakeld, waarvan allang de onwaarheid is aangetoond en zoo houdt men de bestaande gisting gaande. Het weggeloopen Hof-van-cassatie lid de Beaurepaire verkondigde dezer dagen, dat hij nu eens met het overtuigend bewijs van schuld zou komen. Een paar dagen later moest hij verklaren het niet te kunnen leveren, omdat men hem om den tuin geleid had. En de man had nog al eene inschrijving geo pend om den quasi-leverancier van het stuk, wiens betrekking gevaar kon loopen, schadeloos te stellen, doch de voorstelling ging niet door en de inschrijvers kregen hun geld terug. De Echo de Pari» deelt mede, dat du Paty de Clam bezoek heeft mogen ont vangen van zijn advocaat en dat ook zjjn familie verlof zal worden gegeven hem te bezoeken. Het blijkt gemakkelijker een Fransch ministerie omver te werpen, dan een nieuw te vormen. Toen den vorigen Maandag het ministerie Dupuy was ge vallen, belastte de President den Heer Poincaré met het vormen van een kabinet, maar het wilde niet gelukken iets tot stand te brengen, dat de partijen kon bevredigen. Poincaré zag van verdere plannen af. Men noemt thans Waldeck Rousseau en Delcassé. Daar Frankrijk nog geen ministerie heeft is de vergadering der Kamers ver daagd, voorloopig tot Woensdag. Wal- deck-Rousseau was door den President geroepen. Zijn antwoord heeft hij uitge steld en berichtte tevens dat zijn onder handelingen op den goeden weg waren. Men zal zich herinneren dat Waldeck- Rousseau meer dan eens grooten kans gehad heeft voor het Presidentschap. Als minister van oorlog werd genoemd Casimir Perier, de voorganger van Felix Faure. Over het algemeen schijnt men in Frankrijk tevreden als genoemde man nen aan het bewind komen. Rousseau heeft echter voor de eer bedankt. Aanstaanden Maandag wordt de Sfax, het gouvernementsvaartuig waar Drey fus aan boord is, te Brest verwacht. Een torpedoboot zal hem afhalen en te Brest zal een trein gereed staan om hem naar Rennes te vervoeren. In de Fransche Kamer zal nog vóór het proces Dreyfus een aanvang neemt een wetvoorstel in behandeling komen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1