In Denemarken houdt de arbeids- stilstand nog steeds aan maar de stem ming onder de uitgesloten arbeiders blijft rustig. Zjj beperken hun uitgaven tot het allernoodigste. Velen leven van melk en brood. De slagers, sigaren handelaars en houders van kleine her bergen klagen over de schade die zij ljjden. De handwerkers meenen het nog twee maanden vol te kunnen houden. Hun penningmeester. E. Svendsen, werkt met de hulp van 6 man en leidt de zaken met veel overleg. Hg was het, die de financiën der organisatie in 1897 beheerde. Te Kopenhagen alleen zijn 20.000 uitgeslotenen. Zij houden onder elkander op voorbeeldige wijze orde. Wanneer een van de arbeiders zich be drinkt of spektakel wil maken, zorgen de anderen er voor, dat hij onschadelijk gemaakt wordt en thuisgebracht. De werkgevers besloten op hun alge- meene vergadering, dat zij het voorstel van de «Kamer van eenheid" aannemen, maar vasthouden aan de punten, op de vergadering van 15 Mei als voorwaarde voor 't ophouden der uitsluiting in het timmervak, en tevens deze voorwaarde vasthouden voor alle vakken, die onder de werkgeversvereeniging vallen. Tevens benoemden zij hun gedelegeerde. Men verwacht dus, dat de Kamer van eenheid spoedig haar werk zal beginnen. Te Weenen wachten gelijke toonee- len als te Brussel wegens een zeer im populair ontwerp van wet op de gemeen teraadsverkiezingen. Men wgt het vooral aan burgemeester Lueger, eens de afgod van het volk, en gisteren heeft een troep van wel 10 a 12,000 werklieden tegen hem gemanifesteerd. Het is er, vooral wegens de barsclie wijze waarop de politie tegenover de manifestanten optrad, nog lang niet rus tig- Eene vergelijking van de stoom booten die in 1867, en die welke thans gebruikt worden, leert hoe enorm de snelheid dier vaartuigen is toegenomen, en hoe door verbeterde constructie de stoomprn- ductie veel goedkooper is geworden. De stoomdruk is sedert dien tijd vertienvou digd. De snelheid der zuigers is van 152 tot 274 meters per minuut vermeerderd. De ronddraaiingssnelheid van de schroef is van 75 tot 120 slagen per minuut toegenomenbij kleine schepen doet de schroef meermalen 400 en meer slagen per minuut. In 1867 was de Russia de snelstvarende boot van de Cunard-lijn. De machines dezer booten hadden 3100 paardenkrachten en verbruikten 1,36 kilo kool per paardenkracht. Thans heb ben de groote booten derzelfde maat schappij machines die negen maal zoo veel arbeidersvermogen bezitten. De kosten zijn per paardenkracht slechts van die der Russia. In 1867 was de grootste snelheid 14 knoopen; thans brengt men het tot 34 knoopen. De Duitsche keizer heeft op zijn reis naar de Noordkaap een bezoek gebracht aan het daar vertoevend Fransche oefe ningschip Iphigénie en is daar aan boord zeer hartelijk ontvangen. Tusschen den keizer en president Loubet zijn daarop zeer beleefde telegrammen gewisseld. De Parjjsche bladen hebben er vriende lijke artikeltjes over, de Duitsche nemen het maar kalm op. Na dit bezoek heeft de keizer zestig Fransche cadets aan boord van de Hohenzollern genoodigd ter bijwoning van een avondfeest. Zeven jongens van 1518 jaar waren Maandag uit het Gereformeerde Wees huis te 's Gravenhage weggeloopen en dwaalden in het Westland om. Woens dag nacht zijn zij te Rotterdam aan gehouden en vervolgens naar hunne woonplaats teruggebracht. In de beruchte zaak Van Hall welke thans te Amsterdam dienende is, heeft de officier van Justitie geëischt tegen van Hall vier jaar gevangenis, tegen Haas evenzoo, onder aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. In een deel van Gelderland en in de provincie heeft Zondag een hevig en aanhoudend onweder gewoed gepaard met hagelslag. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen. De leerlingen van de vierde klasse der rijksnormaallessen te Drachten hebben het werk gestaakt wegens onheusche behandeling van een der onderwijzers. De eisch is schuld bekennen. De stakers Op het Museum van Kunstng ver worden door sommige ouders gesteund, heid zijn gedurende een viertal dagen De autoriteiten zijn met dat feit in ken nis gesteld. Eene Dames Commissie te Rotterdam geeft in een ingezonden stukje in de N. R. Ct. den behartenswaardigen wenk om, bij het verlaten der stad in den aanstaanden tijd van langere of kortere reisjes, het loon der vaste werksters, naaisters enz. te laten doorgaan gedu rende de afwezigheid. Het zal de reis kosten maar weinig verhoogen, zeggen de dames en men zal er veel goed door doen. De meening bestaat, dat de gedele geerden ter vredesconferentie nog tot 30 Juli in ons land zullen blijven, doch dat de laatste bijeenkomst gehouden zal worden op 28 Juli. Te Wildervank hebben twee slagers, van wien men zegt dat zij al geruimen tijd een vagebondeerend leven leidden zelfmoord gepleegd door middel van een slachtmasker. Te Rotterdam is vermist een paar kinderen, vijftien en veertien jaar. De kinderen waren verliefd. Zij hebben een briefje achtergelaten met de mededeeling dat zij zich zouden verdrinken. De familie verkeert natuurlijk in groote onrust. tentoongesteld en viertal inlegwerken, fragmenten van meubelen, waarbij men de wijze van bewerking kan nagaan. De werkstukken zijn vervaardigd in opdracht van de Heeren de Bazel en Lauweriks op de werkplaats van de Firma de Wed. C. Nederkoorn alhier. Het inlegwerk bestaat, uit eene uit gezochte houtsoort afgezet met koperen banden, eene bewerking die zijne eigen aardige moeilijkheden oplevert en op eene voorbeeldige wijze is uitgevoerd, wel een bewijs, dat door Nederlandsche werkkrachten het beste werk kan gele verd worden indien zich de gelegenheid daartoe aanbiedt. HAARLEM, II Juli 1899. In de pufhitte van Zondag maakten zich duizenden op om een verfrisschend uitstapje naar Zandvoort te doen. Wij deden ook, wat haast allen deden, en verkozen de electrische voortbewe gingskracht tot ons vervoermiddel. Aan 't Heerenhek waren ontelbare liefhebbers en ontelbare toekijkers en wie vrij lekker ter plaatse kwam, raakte door al die warmte afgevende natuurge- nooten weer heelemaal van de wijs en lang voor „het electriek" zooals alom met de bekende voorkeur voor gemakkelijke afkorting de tram genoemd werd, aan kwam, weer van, of liever, aan de kook. Toen braaf vechten om een plaatsje machtig te worden, wat op een warmen zomeravond ook niet de meest aanbe- j velenswaardige bezigheid was. Maar uit zijn humeur raakt zelfs dej dikste dikkerd niet, want de gesprekken in den tram, de goedmoedsche vroolijk- heid der als haringen op elkaar gepakten houdt ieders gemoed in 't noodige even wicht. Wij hoorden diepzinnige bespiegelin gen over 't geval „als de bliksem in 't electriek sloeg"; angstwekkende verhalen over mogelijke déraillementen in tenge volge daarvan een opfrisschend bad in de Leidsche vaart, enz., zoodat de lezer zich duidelijk kan verbeelden hoe het ons zoowel geestelijk als lichamelijk een opluchting was, toen wij aan 't doel van ons streven waren aangeland. Te Zandvoort heerschte de gewone drukte aan 't strandte Zandvoort woei de frissche zeewind ons heerlijk om de slapente Zandvoort hebben wij weer geluisterd naar wat „the waves are always saying, always saying." En mochten wij daardoor te veel in een stemming zijn gekomen die ons weinig oog doet krggen voor de aardsche dingen, een oogenblik toevens in de passage, waar ze van „Kom Carolieneke" zongen, bracht alles weer in 't reine. En dat was hard noodig ook, want een min of meer poëtische stemming zou ons slecht te stade zijn gekomen bij onze tram-bestorming die weer volgde Gezegd mag worden dat het eigenlijk heel dwaas is mee te doen aan dat hoogst gevaarlgk gedrang, want dat de tram alle menschen tot den laatste vervoert. Eene collectie poesjes om de menschen geduld te leeren was een niet overbodig weelde artikel. „Hoe arm zjjn zij, die geen geduld bezitten" zei Shakespeare. De rit in den tram op zich zelve is zeer aan te bevelen, vooral in de open rijtuigen natuurlijk. Het Stedeljjk Museum van Schil dergen en oudheden op het Raadhuis werd Zaterdag j. 1. bezocht door den Directeur, leeraren en ruim twintig leerlingenvan de normaalschool voor onderwijzers te Brussel. Drie Italiaansche gedelegeerden met den Minister van Koloniën bezocht- ten ook het Museum en het Kol. Mu seum. In de School van Kunstnijverheid van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid is het werk der leerlingen aan die School, tentoongesteld. Men weet wat zulke tentoonstellingen in den regel bevatten een systematisch overzicht van het werk der leerlingen in de verschillende klassen. Zoo ook hier. Over verscheidene zalen verdeeld, is op tafels en aan wanden veel goed werk te zien, soms blijk gevend van rake lijnen en toetsen bij den een, bij den ander het minder gedurfde. Steeds is echter het teekenwerk in breede lijnen, in de manier als de teekenonderwijzers van den tegenwoordigen tijd het voor de vorming van hunne leerlingen noodig achten. Veel verschil vindt men in de behandelde motieven en in vele opzichten is men van de traditioneele modellen afgeweken, zei fs bij het pleisterteekenen. Hel bewijst dat men op verschillende manieren zijn doel kan bereiken, ook bij het teekenonder- wijs. Veel teekenwerk is goed gepolychro meerd. Bij het mozaïek, strik-en vlecht werk, is mede verdienstelijk werk als voort 't grijpen. Dan lette men op de fraaie forsche stillevens, rustig gecom j poseerd en in den kleuraanleg. Bij de afdeeling schilderen veel bloe men mooi van kleur en teekening. Van de afdeeling metaalbewerking zijne eenige proeven tentoongesteld die een goed denkbeeld geven van de wijze waarop aan de inrichting wordt ge werkt. Ook hier is uitstekend teeken werk te zien. In dezelfde zijn tevens eenige proeven van houtsnijwerk ten toon gesteld. Een bezoek aan de tentoonstelling, kosteloos te bezichtigen tot 17 Juli, verdient, als zeer loonend, aanbeveling. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, als dat door Jacobus Ne- lissen van de Houtvaart, de eerste Witte Kool ter markt is gebracht, dat is 14 dagen vroeger als verleden jaar. Door den agent van politie Kees man is aan het politiebureau gebracht een 14 jarige knaap A. de J. die sedert een paar nachten had geslapen in eene wo ning aan den Koninginneweg. Hij was door zijn baas weggejaagd omdat hg eenige centen had weggenomen en ver snoept, waarom hij niet te huis durfde komen. Hij is aan zijn vader overgegeven.1 L.l. Zondagnamiddag is de 7 jarige knaap A. Leising in den speeltuin van den bierhuishouder S. aan de Saenredamstraat door den schommel te genhet hoofd getroffen waarbij hij aan de wang is verwond. Door den bloemist J. Mooij wo nende Plein, is bij de politie aangifte gedaandat uit een schuur gelegen in het Heerenhek een bijl en een kin derjurk is ontvreemd. Zaterdag vervoegde zich in den winkel van den kunstbloemenfabrikant E. aan de Anegang een manspersoon, die terwijl hij afwezig was aan zijne winkel juffrouw een pakje goudpapier overhan digde mededeelende dat bedoeld pakje door haar meester besteld was en hij daarvoor zestig cents moest ontvangen, die hem dan ook door die winkeljuffrouw zijn overhandigd. Bij de thuiskomst van den winkelier E. is gebleken dat hij door dien persoon is opgelicht, het pakje niet had besteld en dit slechts een waarde had van 5 cents. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 448 baden. De vriendelijke en practische Deensche volksaard verloochent zich ook in de werklieden niet. Zooveel mogelijk wordt voor de kinderen der uitgesloten arbei ders gezorgd. Een plan tot het oprichten van kinderkolonies wordt overwogen, maar zal dezen zomer wel niet kunnen volvoerd worden. Daarentegen hebben reeds verscheidene eigenaars van villa's aan den „strandweg", die ten Noorden van Kopenhagen naar Klampenborggaat, groote groepen kinderen voor een dag te gast genoodigd. De kleintjes wandelen er heen, worden getracteerd, spelen en houden hun middagmaal op de villa en gaan in rjjtuigen weer naar huis. Ook verwacht men in de stad zelf eerstdaags het openen van gelegenheden, waarin gratis maaltjjden zullen worden verstrekt aan de de vrouwen en kinderen van de uitgeslotenen. Op den Sultan van Turkije heet weêr eens een aanslag te zjjn gepleegd. Toen Z. M. onlangs in een open rijtuig uit reed, wierp een soldaat, onder den kreet nog al van „Lang leve de Sultaneen verzoekschrift in het rjjtuig, waarschijn lijk betreffende achterstallige soldijmaar de Sultan was daardoor zoo verschrikt, dat hij zich achterover wierp, en zjjn geleide achtte het toen zaak den soldaat aan te houden, te ontwapenen en naar de kazerne te sleepen. Het geval, wordt er bijgevoegd, maak te op de aanschouwers grooten indruk. Dat zal wel minder op het tameljjk onschuldig bedrijf van den soldaat dan op de zonderlinge zenuwachtigheid van den grooten Heer zien. In het dorp Ulbersdorf in den kreits Haynau (Pruisen) staat een huis, welks bewoners in het laatste jaar voortdurend aan een raadselachtige ziekte leden. De dokters zochten vergeefs naar de oorzaak van de ziekte. Verscheidene bewoners stierven. Eerst dezer dagen is men op het denkbeeld gekomen, het water van de huiswei te onderzoeken, dat de men schen gewoon waren te drinkeD, en toen kwam uit dat dit arsenicum bevatte. Langen tijd geleden was in de nabijheid van het huis een put geweest, waarin een looierij van glacé-leder haar afval wierp. Het arsenicum uit den afval was nu met het grondwater in de wel gedrongen. Maandagochtend is de broeder van den Czaar, grootvorst-troonopvolger George, op ruim zeven en twintig jarigen leeftjjd overleden. VEEMARKT 5 Juli 1899. Prjjs: f 160.— ƒ150.— 13.— v 9.— 19.— Aangevoerd 2 Koeien 35 N. Kalveren 2 Schapen 5 Paarden Staat van de Aardappelen-en Bo termarkt over de maand Juli 1899. Boter. Aangev. 113 verk. 113 K. G. L. pr. ƒ1.15 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 49 verk. 49 stuks. L. pr. f 4.H. pr. 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 32 verkocht 32 L. pr. 9.H pr. 13.00 p. stuk Aardappelen. Aangev. 655 H.L. ver kocht 573 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. 4.50 p. H.L. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- oi ot. B&vokerk alhier, op Donderdag 13 Juli 1899, des n&middagt van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert fantasieA. Hease. 2. AdagioHaijdn. 3. SonateA. Krauase. a. Allegro moderato. bAdagio. 4. Meditation. (Alia marcia)Rheinberger. 5. Marche funèbre Chopin. MUZIEKUITVOERING in de Hont op Woensdag 12 Juli de9 's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA: 1. Marsche de Topéra „Les Troyens a Carthage"Berlioz. 2OuvertureMozart. 3. -Schraeichelkützchen." Salonstück.Eilenberg. 4. Fantaisie -Martha"Flotow. 5. Ouverture -Si j' étais roi"Adam. 6. -Bei uns z' Haus." WalzerStrauss. 7. Intermezzo „Cavaileria Rusticana".Mascagni 8. Fantaisie de l'opéra -Cinq Mars"..Gounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2