Ceniial News verneemt uit Durban dat volgens berichten uit Pretoria en uit de grensplaatsen volgt datdeTran- vaalsche troepen zich naar de grenzen beginnen te richten. Drie afdeelingen, elk van 300 man, zijn thans onderweg. De eerste wordt per spoor naar Volksrust aan de grens van Natal gezonden; de tweede is onderweg naar de Portugeesche grens, de derde naar de grens van Bets- joeanaland bij Mofeking. Volgens een telegram uit Johannes burg aan de Daily Telegraph is de opge wondenheid grooter dan ooit tijdens de crisis het geval geweest is, wegens de houding van Portugal. De Daily Mail verzekert, dat Konin gin Victoria binnenkort een schrijven zal ontvangen van generaal Joubert, waarin deze uiteenzet hoe de Boeren reeds een eeuw lang door de Engelschen zijn onderdrukt, en er aan herinnert, hoe verscheiden Boeren om het leven zijn gekomen bjj den inval van Jameson. Hij beklaagt er zich over, dat Cham berlain, alles doet om de Zuid Afrikaan- sche Republiek te ruïneeren en verklaart dat de fameuze petitie der Uitlanders, welke hoofdzakelijk uitging van Rhodes, Chamberlain en Jameson, niet anders is dan éen groote vervalsching. Generaal Joubert eindigt dan met de verklaring, dat hij niet kan gelooven, dat met goedkeuring van Hare Majes teit de zwakkeren in Haar naam wor den onderdrukt. Op de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel aan de Oostenburgergracht te Amsterdam is Dinsdagmiddag onder de z.g. voorslagers uit de smederij, 100 man ongeveer, eene werkstaking uitgebroken. Zjj eisehten meer loon en toen hieraan door de direc tie geen gevolg werd gegeven legden zij het werk neer. Ten gevolge van deze staking konden de vuurwerkers, die met de voorslagers samenwerken, niet voort, zoodat dedirec- tie hun heeft aangezegd, dat zij, zoolang hun kameraden staken, wel thuis kunnen blijven. Voor deze laatsten is deze ge dwongen staking natuurlijk alles behalve aangenaam. In 't geheel zijn op 't oogenblik onge veer 225 man werkeloos, die anders volop werk zouden hebben daar er thans veel te doen is aan de fabriek Een onder houd met den directeur leidde tot geen resultaat. Hedenmorgen was in den toestand nog geen verandering gekomen. Buiten is alles rustig en aan niets te merken, dat zulk een groot aantal werklieden leegloopt. Omtrent het eigendomsrecht van de Nieuwezijkskapel te Amsterdam door de kerkelijke gemeente moet door rechtskundigen geen gunstig advies zqn uitgebracht. Men weet echter niet of de gemeente Amsterdam in deze een proces met de Ned. Herv. gemeente zal aangaan. In de eerstvolgende Raads vergadering zal de zaak in geheime zitting behandeld worden. Naar van wel ingelichte zijde verno men wordt, is doer mr. Borgesius in voorbereiding genomen een wetsontwerp, regelende het woning-vraagstuk. Het ont werp is reeds zooverre gevorderd, dat het in den loop der maand September aan de Tweede Kamer kan aangeboden worden. De ongekend aanhoudende droogte is oorzaak, dat in Drente tal van slooten, greppels en beekjes, welke als afschei- ding dienen tusschen de verschillende weilanden, opgedroogd zijn. Het gevolg daarvan is, dat het vee niet dan onder toezicht in de weide is te houden, daar het anders al ras, nu de scheidsmuren zijn vervallen, in andermans land is ver dwaald. De kinderen worden aangewezen om op de koeien te passen, tot last en verdriet van den schoolmeester, die daar door sommige klassen bijna geheel ziet ontvolkt. Mede in het belang van het onderwijs ten platteland is dus regen gewenscht. HAARLEM, 22 Augustus 1899. Zang en Vriendschap. De Koninklijke liedertafel nZang en Vriendschap" heeft bij den nationalen wedstrijd voor mannenzangvereeni- gingen te Nijmegen gehouden een schit terend succes gehad. Behalve de eerste pry s in de hoogste af deeling, (een gouden medaille met 800) vielen haar in de tere ajdeeling ten deeleen zilveren lauwerkrans, de medaille, door Hare Majesteit de Koningin voor dezen wed- i strijd geschonken, benevens 200 voor haren Directeur. Bjj zooveel eere-metaal derhalve een bedrag van duizend gulden aan contanten. Over den heerlijken zang van het llaarlemsche Koor bestond slechts één oordeel, dat zich uitte in een daverend spontaan applaus. Op de Jury maakte de uitvoering een overweldigenden in druk. Op het voorbeeld van den Rot- terdamschen toonkunstenaar Ludwig Felix Brandts-Buys, den componist van het verplichte Koor, rezen zijne medele den, Heinze, Hol, Roothaan en Verheij na de voordracht van hunne zetels op en voegden hun luid handgeklap bij de jubelende ovaties van het dicht opeenge pakte publiek. Daar is Zondagmiddag te Nijmegen op kunstgebied een vinnige strijd gestre den tusschen Zanglusl van Amsterdam en Zang en Vriendschap van Haarlem, tusschen Fred. J. Roeske en W. Robert, de beide directeuren aan wie de leiding dezer gezelschappen is toevertrouwd. Zanglust was uitDemend samengesteld onder hare Zangers, ten getale van ruim honderd, stonden Urlus en Frans Phlip- peiu, solisten van de Ned. Opera, Jan Djjker en meer bekende artislen uit de hoofdstad, doch Zang en Vriendschap was ook uiterst slagvaardig; zij trad op met vijf en tachtig zangers, waaronder de heeren Carl Phlippeau en Gerard Zalsman. Dat Haarlem de victorie behaalde mag worden toegeschreven aan den mooien klank van het koor, aan de opvatting van het verplichte toonwerk Deus est nostra lux en bovenal aan de artistieke leiding van den heer Robert. Aan dezen talentvollen kunstenaar, wiens interpretatie van een concours-stuk steeds de juiste bleek te zijn en wiens leiding op een toonwerk drukt den stempel van hooge, nobele kunst, dankt Zang en Vriendschap ongetwijfeld voor een groot deel de nieuwe lauweren, waarmede zij haar aloude banier mag tooien. Robert's naam is in deze dagen weer door honderden zangers van Neder land met eere genoemd. De beteekenis- volle overwinning van Zondag zal nog lang in de herinnering blijven voortleven en een der vele lichtpunten zijn, waaraan de geschiedenis van Zang en Vriendschap zoo rijk is. Een verrassende hulde wachtte de Vereeniging bjj de prjjsuitdeeling. De Voorzitter der Haarlemsche Bachver- eeniging, de heer Crommelin, tijdelijk te Njjmegen vertoevende, bood n.l. onder een harteljjke toespraak de liedertufel een lauwerkrans aan. Deze hulde vor.d bjj allen den rechten weerklank. De feesten te Nijmegen slaagden in het algemeen bij uitstek goed. De mu ziekuitvoeringen, de bals en het schitte rend vuurwerk brachten na afloop van het zingen duizenden bijeen. Zij boden den zangers ruimschoots gelegenheid met de goede en gastvrije inwoners der stad kennis te maken, zoodat ook in dit opzicht het concours de aange naamste indrukken zal hebben achter gelaten. B. Op het landgoed Bosch en Hoven heeft Vrijdag van wege de Afdeeling Haarlem der Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde eene tentoonstel ting plaats gehad van bloemen en sier planten van leden der Afdeeling Haarlem en Omstreken. De Heer J. D. Onderwater, voorzitter der afdeeling die het schoone buiten hiervoor beschikbaar stelde, opende de tentoonstelling met eene hartelijke toe spraak. Er waren zeer veel en zeer fraaie planten en bouquetten ingezonden zoodat de verschillende onderscheiding niet gemakkelijk waren toe te wijzen. Maandag namiddag brak een begin van brand uit in een perceel Korte Hofstraat, welke zonder hulp van de brandweer gebluscht werd, hoewel de staf met het materieel onmiddelljjk ten snelste ter plaatse aanwezig was. Maandag tegen half vjjf sloeg in de Korte Veerstraat een aangespannen paard op hol en viel een kinderwagen met twee kinderen om. Of het eerste een gevolg dan wel de oorzaak van het laatste was bleef nog egjiigen tijd een punt van bespreking bij de aldaar ver zamelde moeders. De luchtballon van den Heer Roden- hofT, Zondagnamiddag opgelaten op het terrein van het Brongebouw, ging onge veer twee en half uur later op dan ge annonceerd was. De ballon is zonder on gevallen neergekomen onder Bennebroek. Een zeer groot publiek zoowel op als buiten het terrein woonde het schouw spel bij. Wie dageljjks van de telefoon ge bruik maakt kent het vervelende en tijd- roover.de van het opzoeken der nummers in den Oïïicieelen Telefoongids. Het is daarom van belang steeds een lijstje naast het toestel te hebben, waarop de num mers en de namen voorkomen van die geabonneerden met welke dikwjjls ge sprekken gewisseld worden. Enkele firma's van buiten de stad heb ben de aangeslotenen al voor een paar jaar van zulke lijstjes voorzien. Als re clame werkten deze uitstekend. Thans hebben zich vier firma's hier ter stede vereenigd tot het beschikbaar stellen van zoo'n telefoon-biljet. Het zijn de Heeren Joh. Boom in Bier en Bronwatereren, Jansstraat, K. Hoesbergen, Lood en zink werker, Gasartikelen, Nassaulaan, D. Meereboer, Kok en Bankesbakker, Groote Houtstraat en H Pander Jzn, Fjjne vleescliwaren, Kruisweg. De lijst heeft een goed formaat, is zeer duidelijk en frisch van kleur. -Met genoegen vernemen wij, dat de Liedertafel Haarlem's Zanggenot, Directeur de Heer Andriessen, bjj den Zangwedstrijd, Zondag te Antwerpen ge houden ook de eer van Haarlem flink heef. opgehouden. In de Afdeeling waarin Zanggenot moest optreden waren dertien Vereeni- gingen, waarbij zes Belgische. Zes prijzen waren beschikbaar. De Jury had boven dien te beschikken over een zevenden pi ijs; deze werd Zanggenot toegewezen. Nog deelde men ons mede, dat de Liedertafel fraai gezongen heefi. In het Brongebouw verzamelden zich gisterenavond een 80 tal dames en heeren ter bespreking van plannen voor den wielere optocht op Konin ginnedag. Bij sommige aanwezigen was de animo tot kookhitte gestegen, vooral bij den heer Koolhoven die in zijn wel komst woord hetondernamoa. te betoogen dat de wielrijders de „kracht der natie" zijn en dat zij hun „die zoolang op plich ten gewezen werden nu door de a.s. schitterende voor-den-dag-koming eens te kennen willen geven, dat ook hun rechten bestaan." De heer Van Emmerik kreeg alsnu het woord om te ontvouwen het schema door hem uitgedacht en levendig be schreef, hjj wat wij zullen te zien krij gen. Als 't zoo wordt zal het mooi zijn. De heer Van Emmerik wil de stoet ongeveer aldus samenstellen Politie, vier wielerende herauten in kostuum; regelings kommissiewielrjj- dende schutters de Haarlemsche Wiel- rijdersvereenigingen een muziekcorps een hulde aan de Koningin Haarlem als bloemenstad, (met bloemen versierde rijwielen, allegorische voorstelling) wa gen met bloemen, waarop de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont, getrokken door wielrjjdende jongeheeren terwijl dito dames het escorte zullen vormen, symbolische voorstelling van de marine; nationale kleederdrachten; al leen rijdende wieiers, muziekkorps ;groe pen muziekkorps reclame afdeeling en politie Wij willen niet in nadere détails tredendan is de aardigheid er af. Medegedeeld zij echter, dat de groepen beloven interessant te worden, dat men daarvoor lang niet te versmaden toe zeggingen gekregen heeft. De Commissie houdt in de directie kamer van het Brongebouw eiken dag zitting, des middags van 1 2 uur en des avonds van 7— 8 uur. Zij die inlichtingen wenschen, kunnen zich dus daar op de vastgestelde uren vervoegen. In een der groepen zullen plaats ne men een 20 tal jongens. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij den heer Van Emmerik, Zijlvest 23. Na nog eenig overleg, en nadat de heer Stufiers vuurpijlen opgelaten had uit zijn gloeiend Oranjehart, werd de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. Door de 80 aanwezigen werd ter bestrijding de kosten bijgedragen 148. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 446 baden. VkBGADBHING van den Baad de* Gemeente Haarlem, op Woensdag 23 Aug. 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. 3. Nader voorstel B. en W.W. vast stelling reglement Burgeravond school. 4. Voorstel B. en W.W. uitbaggeren gemeente wateren. 5. ld. id. vermindering koopprjjs gron den Leidsche Plein. 6. ld. id. verhuring grond in den Hout aan W. Berkemeijer en dames Slug - terman van Loo. 7. Id. id. verkoop grond Heerenhek aan Gebr. Voorting. 8. Id. id. verhuring grond Heerenhek aan J. D. en R. Boerkoel. 9. Id. id. verhuring grond Phoenix aan wed. Rooiers. 10. Id. id. adres J. J. Beijnes gebruik electrischen stroom van E. N.E. T. 11. Id. id. afkoop erfpacht door C. van Schie. 12. Id. id. intrekking besluit tot onbe woonbaar verklaring perceelen Scho- terweg. 13. Id. id. verandering teekenlokalen Burgeravondschool. 14. Id. id. hooger bouwen perceel Sme- destraat No. 11. 15. Id. id. hooger bouwen perceel Bar- teljorisstraat No. 33. 16. Id. id. afstand grond Amsterdamsche vaart ten dienste van tramaanleg. 17. Id. id. met advies commissie van financiën goedkeuring gemeente rekening over 1898. 18. Id. id. goedkeuring rekening en ver antwoording schutterij, dienst 1898. 19. Id. id. goekeuring begrooting Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1900. 20. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1898. 21. Voorstel B. en W.W. afwijzend te beschikken op verzoek om subsidie voor teekenonderwjjs van den R. K. Volksbond. 22. Id. id. benoeming assistenten Bur geravondschool. 23. Benoeming stembureaux voor de eventueele stemmingen lid Gemeen teraad. 24. Benoeming onderwijzer 2e klasse aan de Vierde Tusschenschool. 25. Verslag opzichter gasverlichting over Juni j 1. Markt van 21 Augustus 1899. Boter. Aangev. 103 verk. 103 K. G. L. pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 91 verk. 51 stuks. L. pr. f 3. H. pr. f 6.p. stuk, Schrammen. Aangev. 49 verkocht 27 stuks. L. pr. 9.H pr. 12.p. stuk Aardappelen. Aangev. 203 H.L. ver kocht 187 H.L. L. pr. /A 1.90 H. pr. ƒ3.— p. H.L Appelen, aangev. 112 H.L. verkocht 82 H.L. L. pr. ƒ.5— H. pr. ƒ12.—p. H.L. Peren. Aangev. 366 H.L. verkocht 293 H.L. L. pr. /2.50 H. pr. ƒ9.pr. H.L. MUZIEKUITVOERING in de Hout op Woensdag 23 Aug. des 's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. lnit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA: 1. „Le Régiment qui passe." Marche Marie. 2. Ouverture "L'Etoite du Nord".Meyerbeer. 3. »Einzog der Gaste im Walhalla." Wagner. 4. Fantaisie wEruani"Verdi. 5Concert-OavertureMassenet. 6. «Camavalsbilder." WalserStrauss. 7. «Le Colibri" Polka voor Picolo...Sennelick. Uit te voeren door dee Heer George Schmidt. 8. Finale de l'opéra „Vittory Pisany" Peri. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Aug. 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteW. Volckmar. 3. Sonate No. 4A. Guilmant. a. Allearo moderato. b. Andante. c. Men netto. d. Finale. 4. Adagio Mendelssohn. 5. Pax VobiscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2