Nieuwsberichten. De Heer Macaré, wil over het beginsel niet spreken. Stelt echter voor te ant woorden, dat de zaak wordt aangehouden tot na 19 Mei 1900, en zulks met betoog op het rapport. De Heer Willink trekt nu zijn voorstel tot terugzending in en be sloten wordt overeenkomstig de bedoeling van den Heer Macaré. De Heer v. d. Kamp wenscht te weten of het is met voorkennis van B. en W., dat de Haarlemsche Tramway Maat schappij op dubbel spoor steeds links aanhoudt, en zulks in strijd met de steeds gevolgde gewoonte van rechts J aanhouden. De Voorzitter zal de zaak in onderzoek brengen. Tot lid der Commissie voor de tram plannen benoemt de Raad den Heer Tjeenk Willink, die verklaart de benoe ming aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving werd het gasverslag over Augustus, waarna de openbare vergadering wordt gesloten en de Raad overgaat in Comité. Maandag avond heeft, zooals nu op nieuw bericht weid, de Transvaalsche regeering aan den Britschen agent eene dringende nota ter hand gesteld, hem verzoekende om binnen acht en veertig uren de Britsche troepen van de grenzeh terug te trekken en alle troepen, sedert de conferentie te Bloemfontein aan land gezet, weg te zenden. Het kwam velen voor dat het met dit bericht, geheel gelijkende op dat van de vorige week. niet geheel in den haak is, Toch werd het ook uit Kaapstad medegedeeld. Zeer zeker zullen dt Boeren zooals het ultimatum thans gesteld is, een goeden zet gedaan hebben. Er werd van Engelsche zijde nog niets van de ontvangst van zulk een stuk gemeld. De groote inkoopen, gedaan voor de mijnen, heelt in de groote plaatsen als te Johannesburg de voorraden levens middelen ongeveer uitgeput, waardoor de winkeliers hunne artikelen zijn gaan verhoogen met dooreen genomen vijftig percent. Dat dit de gezinnen de vooruit zichten niet rooskleurig doetinzien is na te gaan. Dit is dan ook de reden, dat men den tegenwoordigen toestand van onzeker heid zeer verre wenscht en men oorlog verlangt of vrede, en dit te meer nog, daar de groote zaken verminderen en hunne personeel inkrimpen terwijl de kleine zaken stil staan. Krachtens eene overeenkomst met Engeland zal Portugal onzijdig blijven, doch niet zich verzetten tegen het trekken der Engelsche troepen over hun grond gebied in Afrika. Het bovengemelde telegram eerst nog Dinsdag door velen werd getwijfeld, blijkt afgezonden en ontvangen te zijn. Het sloot echter den weg der schikking niet uit, maar de eisch omtrent het terugnemen der troepen is voorop ge zet. Engelsche regeeringspersonen heb ben gezegd dat het ultimatum alle hoop op vrede vernietigt, maar deze uitleg ging is geheel in strijd met de Engel sche opvattingen zelf; het is nu het beschuldigen dat Transvaal den oorlog veroorzaakt, den vrede onmogelijk ge maakt heeft. Woensdag vernam men uit Londen, dat de Engelsche regeering als antwoord op het ultimatum zou mede deelen, dat het spijt heeft Kruger den ernstigen stap heeft gedaan en de regeering thans geen verdere inededeelingen heeft te doen. De Times roept: Zij hebben den oorlog verklaard- zij zullen het gelag betalen. Alsof men iets anders wenschte, al achtte men den ijjd nog niet gekomen om het zelf te verklaren. Men vermoedde, dat de Boeren reeds Donderdag de stad Mafeking zouden aantasten, die stad ligt op Engelsch ge bied, niet ver van de Transvaalsche grens. De Britsche agent Greene heeft Preto ria verlaten. Men kan dus thans aannemen, dat de oorlogstoestand is ingetreden. Hoe de afloop zal zijn is te gissen. Engeland met zijn millioenen en zijn telkens te versterken legermacht heeft de beste eindkansen. In taaiheid zal Transvaal het winnen en het zal Engeland heel li wat goed en bloed kosten eer de Boer j heeft zich onderworpen. De Duitsche, Fransche, Russische en Oostenrijksche bladen, voor zoover zij nietaanregeeringsbandenliggen, spreken een scherp veroordeelend vonnis uil over de houding van Engeland tegenover Transvaal. Nergens wordt een woord van verontschuldiging vernomen. De Ame- rikaansche pers is verdeeld in hare mee ning. Nog verneemt men dat behalve de Boeren, bijna alle Duitschers, Franschen, Belgen, Zweden en Nooren Denen, Italianen, Nederlanders, Zwitsers en Amerikanen, benevens vele niet ge naturaliseerde Afrikaanders uit de Kaap kolonie naar de grenzen zijn vertrokken ter verdediging van de Zuid Afrikaan- sche Republiek. Ook eenige honderden Engelsche onderdanen hebben trouw gezworen aan de Republiek. De Engel sche regeering verklaart al deze per sonen schuldig aan hoogverraad. Op de Engelsche beurs is Paul Kru ger failliet verklaard, omdat hij zjjne verplichtingen niet nakomt, natuurlijk onder groote toejuiching van de beurs- heeren. De Engelsche staatsman Balfour heeft verteld dat de Engelschen in Zuid Afri ka gaan vechten terwille van mensch- lievendheid en beschaving. Men geloove het als men kan. Het ultimatum wordt in Engeland zeer toegejuicht, zeker voor het oogenblik ten onrechte, want Enge land is nog alles behalve gereed. Toch twijfelt men niet aan den goeden uit slagwie of wat zou tegen het machtige Engeland kunnen en men spreekt al over de herinlijving der Boerenrepublie ken bij het Britsche rijk- Binnen eenige dagen zal de Engelsche troepenmacht in Natal ongeveer vijftien duizend man bedragen, terwijl aan de Kaapsche zijde sommige grenspunten in staat van tegenweer zijn gebracht. De Boeren zijn reeds aan het bezetten van belangrijke punten ten Noorden van Natal. Hun troepenmacht, is daar onge veer even sterk als van den vijand. En geland zal ook te rekenen hebben met twintigduizend Vrijstaters, die hem in het Zuidoosten in het oog houden. Omtrent het aannemen van vreem delingen voor het Transvaalsche leger, meent een Engelsch blad, dat voor die ter plaatse hunner bestemming zijn, de oorlog dan al afgeloopen is. Een Fransch blad ziet in de Trans vaalsche kwestie een massa ernstige verwikkelingen, b. v. b. als het waar is, dat Portugal onzijdig blijft maar troe penvervoer der Engelschen toestaat over zijn Afrikaansch grondgebied. Te Pretoria moet zich een lijfwacht van twintig Boerenvrouwen gevormd hebben voor Kruger. Allen zijn zij met revolvers gewapend en oefenen zich ge stadig in het juist-schieten. Een Engelsch militair blad meent dat een leger van zeventig duizend man zal noodig zijn om de Transvalers te over winnen en dit blad voorspelt tegenspoed, vooral in den aanvang van den strijd. Te Scheveningen is in verregaanden staat van ontbinding een kinderlijkje gevonden, dicht bij den watertoren Door de kleederen en andere omstandigheden is men tot het besluit gekomen, dat dit het stoffelijk overschot is van het sedert 25 April vermiste knaapje Van Wezel. Men vermoedt, dat het kind, toen het zijn vader te Scheveningen eten had ge bracht, op de een of andere wijze in een konijnenhol geraakt en onder het zand bedolven is. Een strooper die daar zijn ongeoorloofd bedrijf uitoefende vond het lijkje. Sporen van geweld waren wegens den staat van bederf niet te ontdekken, doch ter nader onderzoek is het lijk naar Leiden gezonden. Nader moet gebleken zijn dat tocb misdaad in het spel was, uit verschillen de omstandigheden zou aan het licht gekomen zijn, meer dan een gewoon ongeluk verondersteld behoort te worden. Woensdagochtend zijn onze Koningin nen na een hartelijk afscheid van den Kei zer en de Keizerin uit Potsdam ver trokken. Aan het station bevonden zich vele Nederlanders, H. H. M. M. uitgeleide doende. Volgens een telegram is het eiland Ceram door eene aardbeving getroffen, waarbij st-ad A mal hei geheel moet verwoest zijn. Het bericht spreekt van tweeduizend dooden en vijfhonderd ge kwetsten. Een treurig ongeluk heeft plaats ge had aan den Ringdijk bij den Vjjfhui- zerweg te Haarlemmermeer. Eenigen schoolgaande kinderen klom men op eene in gang zijnde driewie- lige kar, gebonden achter een wagen. Een der kleinen viel er af met het on gelukkige gevolg, dat de wagen over hem heen ging en het kind op de plaats dood bleef. HAARLEM, 13 October 1899. A Capella Koor en Doopsgezind Zangkoor. Het tweede optreden van het Amster- damsch a capella-koor heeft Woensdag avond in onze concertzaal geen groot publiek bijeen gebracht. De muziekzaal der sociëteit Vereeniging was slechts voor de helft bezet. Opnieuw is daar door bewezen dat de kunstliefde van onze stadgenooten de bekende kunst liefde volgens sommigen heel spoedig hare grenzen heeft bereikt en Haarlem geen stad is, waar kunstenaars steeds op een bijzonder succes mogen rekenen. In stede van vooruitgang meenen velen in dezen achteruitgang te bespeuren. Het programma bevatte naast gewijde muziek verschillende nummers, welke uitsluitend voor de concertzaal bestemd zijn, wereldsche muziek zou men kunnen zeggen. De uitvoering, en wel in het bijzonder de voordrachtswij ze van deze laatste nummers maakte het tweede optreden van het Koor in vele opzichten hoogst belangrijk. De heer Messchaert heeft het oude vele nummers dag- teekenen uit de 46de eeuw in een elegant en behaaglijk kleed gestoken en er de frissche bekoring van het nieuwe in welen te leggen. Aan treffende en diepergaande in drukken was ook deze avond overrijk. Alleen en dit mag bij een zoo deug deljjk samengesteld Koor ons onverklaar baar voorkomen liet de zuiverheid, de onderlinge harmonie te wenschen over. Zou men hier inderdaad te doen hebben met de zwakke zijde van dit artisten-koor? Mogelijk dat enkele ver anderingen bij de sopranen het gebrek kunnen verhelpen. Het feestconcerf van het Doopsgezind Zangkoor bracht ons gisterenavond weder in de concertzaal. Met groot genoegen hoorden we een belangrijk deel van het programma en mochten daarbij getuige zijn van den toenemenden bloei van het gezelschap en van den grooten vooruitgang in het zingen. De heer J. de Nobel werkt in dezen kring met vrucht en maakt in derdaad van het Doopsgezind Zangkoor een mooi koor. Dit bleek wel het meest in de uitvoering van de Mendelssohnsche werken, welke ten opzichte van intonatie en voordracht zeer gelukkig slaagden. Verder mogen nog genoemd woiden Abendlied van Reinecke en hetgrootsche Hallelujah van Handel. Het Dameskoor verdient een woord van onverdeelden lof voor de wijze waarop het in reinen en gekuischten klank de innig mooie Avond-cantate van Cath. van Rennes wist te vertolken. Zulk een uitvoering strekt èn den uitvoerenden èn den directeur tot eere. De Zangvereeniging had zich voor deze gelegenheid de medewerking verzekerd van vele en erkende muzikale krachten. Onze stadgenoote, mevr. V. B. zong op de haar eigene symphatieke wijze eenige liederen en de alt-solo in het koor van mej van Rennes. De heer Urlus, de held van onze Ned. Opera, spreidde daarnevens in ruime mate zjjn gaven ten toon, terwijl wederom naast dezen de heer C. Andriessen uit Hilversum zijn naam als voortreffelijk pianist in een drietal nummers, waaronder eene Ballade van eigen compositie zeer de aandacht verdiende, schitterend wist te handhaven. Een bescheidener deel van II het programma was in handen van de h.h. N. H. Andriessen (beg. piano) en B. Serne Jr. (beg. orgel). Dat met zooveel deugdelijke musici, met zooveel verscheidenheid van materi aal een even belangrijk als afwisselend programma kon worden samengesteld, j behoeft geen nader betoog. Het Doopsgezind Zangkoor heeft een waardig feestconcert gegeven en onge twijfeld de waardeering voor zijn ver- richtingen op muzikaal gebied versterkt en bevestigd. Wanneer het ijverig en eendrachtig de vocale-kunst blijft be oefenen, en hieraan valt, te oordeelen naar den recht vriend3chappelijken geest die blijkbaar in dezen kring bestaat, niet te twijfelen, zal het zich naast de vele zangvereenigen hier ter stede eene eerste plaats veroveren. Het Verslag over 4899 van Com missarissen voor de Landbouwkolonie Nederlandsche Mettray bevat o. m. het volgende In herinnering wordt gebracht hoezeer en op welke lurterrijke wijze de kolonie gedeeld heeft in de kroningsfeesten. Het gedrag der kweekelingen was over 't algemeen goed. Straffen kwamen na tuurlijk voor, doch niet in zorgwekken de hoeveelheid; het kwade werd zooveel mogelijk voorkomen. Aan den Directeur, die nu gedurende vijftien jaren met toewijding aan het hoof! der inrichting staat, is het te dan ken, dat verreweg het grootste getal der jongens, aan zijne leiding toevertrouwd, voor de maatschappij behouden bleef. In de werkplaatsen had weinig ver andering plaats. De timmerwinkel telde drie-en-twiniig kweekelingen even als de smidswerkplaats. De ververjj trekt min der aan. Voor de schoen en kleermakerij was de liefhebberij voor opleiding in die vakken ook gering; toch zjjn beiden voor de kolonie van groot belang, wijl zij alle kweekelingen voorzien van schoei sel en kleeding, en er zeker groote kosten zouden vereischt worden indien alles buiten de kolonie moest worden gemaakt en hersteld. Opleiding voor het landbouw bedrijf wordt mede niet veel gevraagd. Iu het tuinbouwvak zijn zeven leerlingen werkzaam. In de werkplaatsen waren zes-en tachtig kweekelingen, vier-en veertig be zochten nog de school. De financieele toestand was gunstiger dan in 4897. Aan het verslag zijn toegevoegd mede- deelingen aangaande de kweekelingen die in de laatste vier jaar Mettray hebben verlaten. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem bestaat uit de Heeren J. H. Stoel Az., VoorzitterP. Dyserinck, Penningmees terMr. E. A. A. S. van Stralen, Secretaris; S. R. A. van der Meulen en I. C. Gerlings. Uit de rekening en verantwoor ding over het maatschappelijk jaar 4898/99, van de tweede Hollandscne levensverzekering maatschappij gevestigd te Haarlem blijkt, dat de onvangsten en uitgaven beliepen ƒ284482.28 met een batig saldo van 24245,58'A, Aan premiên werd ontvangen ƒ405267.59 en aan premiên in eens, wegens overneming der verplichtingen van de Hollandsche maatschappij van levensverzekering 436475.47. Er werd uitgekeerd een bedrag van ƒ38500.Betaald aan be leeningen op polissen, 33302.74 aan geldbelegging, 4-41400,37% kosten van beheer, salarissen enz. 49443,24®. Het verzekerd kapitaal bedroeg 2735884. en de bezittingen beliepen ƒ544492.79®. Op uitnoodiging en onder leiding van het bestuur der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven had Woensdag avond in Weten en Wérken eene ver gadering plaats van de patroons en de werklieden in het behangers- en stof feerdersvak te dezer stede, ten einde zoo mogelijk te geraken tot afdoening van de reeds in Maart j.l. aanhangig gemaak te quaestie der loonsverhooging in dat vak. De opkomst was bevredigend, de be sprekingen werden zoowel van de zijde der werklieden als der patoons op aan- genamen, welwillenden toon gevoerd en hadden het aanvankelijk, gunstig gevolg, dat door de patroons eene definitieve regeling vóór 4 Januari 4900 werd toe gezegd. Ia afwachting of meerdere pa troons tot de dezer dagen opgerichte patroons vereeniging zullen toetreden, zal op eene over enkele weken te hou den vergadering de quaestie worden besproken; de werklieden vereeniging zal alsdan ter bijwoning daarvan wor den uitgenoodigd. Met een woord van dank van beide partjjen aan het bestuur der Kamer voor zijne bemoeiingen ging de vergadering daarna uiteen. De drie lotingsdagen voor de ge meente Haarlem zijn vrij kalm voorbij gegaan, in die dagen zijn slechts 4 lotelingen ter zake openbare dronken schap door de politie in bewaring ge steld. Van de gelegenheid tot gebruik van brood en koffie in de Kenauzaal is minder gebruik gemaakt dan vorige jaren. De verzameling afgietsels der Hindoemonumenten zal Zondag a.s. tegen vrijen toegang nog te bezichtigen zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2