HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 85 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 25 October 1899. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. T1LIFHOONNDHMII TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlanga versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. BARENTZ (S. J.) De Nederlandsche taal. Kleine cursus voor zelfonderricht. Met sleutelgeb. f 1.50 ing. 1.25 EMANTS (MARCELLUS) Op zee.ing. 2.90 FRUIN'S (ROBERT) Verspreide Geschrif ten met aanteekeningen, toevoegels en verbeteringen uit des schrijvers nala tenschap. Uitgegeven door Dr. P. J. Blok, Dr. P. L. Muller eu Mr. S. Muller Fz. Aflevering 1. Compleet in ongeveer 60 afleveringen a.60 GROOTE (A. W.) Stenographie voor iedereen. Een alfabetisch kortschrift. Leerboek met leesoefeningening. .90 KALFF (S.) Oonder een worstelend volk. Met tal van platen en portretten en een kaart van Znid Afrika. Afleve ring 1. Campleet in 4 afleveringen a .35 KIERSCH (H. J. P. A.) Een volksleger. Nederland en Zwitserlanding. .90 KOPS (W. P.) Uit grootvaders tijd.geb. 2.75 ing. 2.25 KUYPER L. L. D. (Dr. A.) Evolutie. Rede, uitgesproken bij de overdracht van het rectoraat aan de Vrije Univer siteit op 20 October 1899ing. .60 MARIUS (G. H.) John Rnskin. Een inleiding tot zijn werkengeb. 2.40 REICHE (D.) Buffalo Bill. Zijne erva ringen en avonturen in het verre Wes ten. Met 4 platen in kleurendruk van Fritz Bergengeb. 1.90 SUTTNER (BERTHA von) Vóór het het onweder. Vrq naar het Duitsch. ing. .90 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars De Erven Loosjes Te Glencoe, noord Natal heeft Don derdag het eerste belangrijke wapenfeit plaats gehad. De stelling der Boeren werd genomen. De Engelsche troepen leden zware verliezen. Die der Boeren worden geschat op achthonderd, der Engelschen op tweehonderd vjjltig. Er loopt een gerucht, maar het is niet bevestigd, dat de regeering na den oor log vjjf federale staten zou willen vormen Kaapland, Transvaal, Natal, de Vrijstaat en Rhodesia, onder den naam Dominion South Afrika, met een federaal parlement te Kaapstad. Uiterst bedenkelijk voorde Engelschen is wat aan The Standard uit Ladysmith omtrent een ander Natalsch korps, de Vmvoti mounted rifles (bereden infanterie) gemeld wordt. Deze afdeeling, welke hoofdzakelijk uit Hollandsche kolonisten bestaat, moet aan het muiten zijn gesla gen. Een Engelsche oorlogscorrespondent noemt de discipline onder het Boeren leger erbarmelijk. Als dit zoo is, bestaat er alweer een factor te meer in hun nadeel. Ook het geschutvuur der Boeren moet sterk onder doen voor dat van den vjjand. Men gelooft, dat Joubert niet gemakkelijk weer aanvallender wijze zal optreden. Bij de Engelschen zijn elf officieren gedood, drie ernstig en zeventien licht gewond. Bjj de verschillende tegenstrijdigheden in de telegrammen rij men echter voor zichtig met het onvoorwaardelijk als waarheid aannemen van hetgeen wordt medegedeeld, aangezien die bijna uit sluitend uit dezelfde bron voortspruiten. Uit de zeer scherp gegispte hande lingen van Chamberlain blijkt nu, dat hij geen schikking, doch alleen oorlog wilde. Zijn antwoord op de laatste voor stellen van Transvaal was zoo ingericht dat ieder er uit moest opmaken, dat ze verworpen waren. Nu heeft hij zich laten ontvallen, dat de bedoeling was te berichten, dat zij waren aangenomen. Maar men liet Transvaal niet beter inlichten. Niemand zal deze manier van doen kunnen goedpraten en meer en meer blijkt, dat de Boeren de dupe zijn van een zeer lage streek, slechts goed te maken door, zooals eene afgevaardigde Chamberlain aanraadde, onmiddelijk den oorlog te staken. In elk geval zijn de Boeren schandelijk bedrogen. Inmiddels is aan de westelijke grens Belmont, ten zuiden van Kimberly bezet. Zaterdagavond wem een nieuw En- gelsch telegram ontvangen, meldende het nemen van eene stelling der Boeren benoorden Ladysmith (Natal.) Offïcieele berichten van generaal White gedateerd van Zondag, geven verslag van de bemachtiging van Elands-laagte. Het werkelijk gevecht begon om half vier 's middags. De Boeren hadden een buiten gewoon sterke positie, op rotsachtige heuvels. Onze kanonnen namen stelling op een heuvelkling, op 4100 yards afstand van den vijand, die onmiddellijk een goed gericht, hoewel ietwat te hoog vuur open de de granaten sprongen goed. Na het geschutvuur van weerszijden, dat ein digde met het tot zwijgen brengen van de kanonnen der Boeren, trok de infan terie op ten aanval, het Devonshire- regiment voornan, terwijl de Gordon Highlanders den linkervleugel omtrokken De kanonnen der Boeren, hoewel meer malen voor een wijle tot zwijgen ge bracht, hervatten steeds weer het vuur, zoodra de gelegenheid er zich toe aan bood zij werden met grooten moed bediend. Na een ernstig gevecht nam de infanterie de stelling om half zeven 's avonds de vijand hield tot het laatst stand bij de kanonnen met grooten moed en hardnekkigheid. De lanciers en dra gonders chargeerden driemaal in het donker de terugtrekkende Boeren en maakten er velen af. Wij namen twee kanonnen en bovendien het geheele kamp. De verliezen der Boeren zijn zeer aan zienlijk. Wij heroverden den door de Boeren bemeesterden trein en negen Engelsche gevangenen. Onze verliezen bedragen, naar ruwe schatting, 160 aan dooden en gewonden. De Kaapsche Hollanders zouden er niet aan denken, de Boeren onder deze omstandigheden bij te staan. Een Fransch bericht daarentegen, spreekt van een belangrijke nederlaag der Engelschen toegebracht door de Vrijstaters, waarbij de Engelschen ge vlucht zijn naar Ladysmith, veel oor- logsmaterieel achterlatende. Deze neder laag zou opzettelijk' verzwegen zijn. De Boeren schenen van plan te zijn eerst met den aanwezigen vijand gereed te komen, dus voor de groote bezending hulptroepen uit Engeland i3 aangekomen. Waarschijnlijk is hieruit hun aanvallend optreden te danken, terwijl zij vroeger steeds verdedigend optraden. Aan de Aar is Donderdag een trein aangehouden met 20.000 zakken meel, elk wegende 200 Engelsche ponden, wel ke door een firma uit de Kaapkolonie aan de Transvaalsche regeering moesten worden geleverd. Deze voorraad zou voldoende zijn ge weest, zegt de Kaapsche correspondent der Times, om het leger der Boeren voor drie maanden van voedsel te voorzien. De Courrier du Soir en de Mémorial djplomaligue maken in een corresponden tie uit Berlijn melding van het gerucht, dat, vóór de vijandelijkheden in Zuid- Afrika grooter afmetingen aannemen, de groote mogendheden krachtige voor stellen zullen doen, welke gebaseerd zijn op de Haagsche conventie en de jurispru dentie der arbitrage. Omtrent de laatste nederlaag der Transvalers bij Elandslaagte tot heden nog geen andere berichten dan Engel sche, want het is natuurlijk niet voldoende te weten, dat de Boeren met leeuwen moed vochten en dat het aantal gesneu velden alweer vierhonderd beliep, terwijl de Engelschen een officieren zeventien minderen verloren. Een gerucht uit Kaapstad bericht, dat Kruger zou aangeraden hebben onvoorwaardelijk zich over te geven, iets dat geheel niet past in het stelsel Kruger. Men schrijft de nederlaag te Glencoe hieraan toe, dat het korps van Erasmus de Engelschen uit Glencoe moest lokken, dan zouden gelijktijdig twee andere Boerencorpsen hen in den rug aanvallen, doch deze twee korpsen verschenen niet, waardoor de Engelschen met Erasmus' korps gemakkelijk konden afrekenen. Weer is er sprake van eene samen spanning tegen Engeland door Frankrijk, Duitschland en Rusland en Engeland zou reeds daarvan alles weten. Van de westelijke grens wordt vermeld, dat de Boeren den omtrek van Kimberley geheel verwoest hebben, van hetgeen daar verder voorvalt geen woord. Fransche telegrammen geven een heel andere voorstelling van den aanval bij Glencoe. De Boeren zouden daar voor de tweede maal den aanval hebben ge waagd en den vijand terug gedrongen hebben. Van dien tweeden aanval zeggen de Engelsche berichten niets. De regee ring heeft thans in het Hogerhuis ver klaard, dat genoemde tweede nederlaag der Boeren onjuist was, zoodat de En gelschen uit Dundee moesten terug trekken. Hunne verliezen blijken ook grooter te zijn dan eerst gemeld werd. Van de westgrens wordt nog bericht, dat Vrijburg door de Engelschen ver laten is. In elk geval, de Boeren schijnen tot heden noch aan terugtrekken, noch aan capitulatie te denken. De zaak van den aanleg van eene visschershaven te Scheveningen is naar uit 's Gravenhage bericht wordt, thans zoover gevorderd, dat B. en W. den ge meenteraad hebben voorgesteld de daar voor benoodigde gelden op de gemeen- tebegrooting voor 1899 financieel te rege len. De uitgaaf voor den aanleg wordt uit getrokken op/1,500.000 en gedekt door 1,200,00. te vinden uit geldleening en f300,000 uit de bijdrage der provincie in de aanlegkosten, De verwachting bestaat, dat alsnu de haven binnen twee jaar gereed zal zijn. Men schrjjft uit Oudepekela: Zaterdag kwam alhier zekere J. K. met een meisje op het gemeentehuis om ingeschreven te worden voor den echte lijken staat. Mede verscheen echtereen ander meisje, dat meer recht op den bruidegom beweerde te hebben. Zij speel de nogal op en geen wonder dat er ver scheiden nieuwsgierigen op kwamen toeloopen. Toen de bruidegom met meisje No 1 naar huis ging, werden zij voor afgegaan en gevolgd door ketelmuzikan ten. Den bruidegom werd het te benauwd en hij nam de vlucht naar Winschoten. Dinsdagavond kwam hij terug en ver scheen nu met meisje No 2 op 't ge meentehuis. Hij was met goedvinden van No 1 maar somgerezelveerd". Een jeugdig Hagenaar, die even den tienjarigen leefdtijd bereikt had, verliet zijn geboortestad en trok naar Delft waar h(j zich als knecht" bij een bouwman verhuurde. De Delftsche politie echter, door hare Haagsche zuster gewaarschuwd, dat het jongemensch vermist werd, was zoo wreed den blijden droom te verstoren en leverde den jeugdigen avonturier aan zijn ongeruste ouders uit. De Pruisische spoorweg, staatexploi- tatie, kwam den 19den dezer 1433 wa gens te kort voor het vervoer van steen kolen. De kolenmijnen en de fabrieks nijvergeid lijden hierdoor aanmerkelijke schade. De beklaagden in de Fransche kom- plotzaak hebben bij de commissie van instructie een verzoek ingediend, bedoe lende schorsing der behandeling, tot er eene beslissing zal gevallen zjjn op hun aanklacht betreffende vervalsching van een brief, waarop volgens hen de geheele zaak steunt. Dus alweer vervalsching. Nu is die gepleegd ten nadeele der complottisten en keurt men haar ten eerste af. Toe» echter, zooals te Rennes, bleek, dat er verschillende vervalschingen hadden plaats gehad, keurde dezelfde partij die goed. Toen waren de falsiteiten in hun voordeel en zoo meet men met twee maten. In Barcelona en eigenlijk in geheel Catalonie bljjft het nog woelig. Men schijnt er autonomie te willen op ad ministratief en financieel gebied. Het druk beeld om de belastingen te weige ren is nog niet opgegeven, maar de re geering schijnt hiertegen maatregelen te zullen nemen, Volgens een Engelsch blad zijn er niet minder dan 13,811 postzegels. Daaron der zijn er 131 van Engeland en 3843 van Britsche koloniën en landen onder Groot-Brittannië's bescherming. De stad Shanghai heeft 214 soorten van postzegels. Vuurland heefter maar één. In Japan heeft een typhon storm ge woed, die groote schade over het geheele land heeft aangericht. Bovendien is bij Udgu Nomiga door de kracht van den wind een spoortrein, toen deze over de brug over de rivier de Ino reed, daarin geworpen. Zes men- schen werden gedood en vele gekwetst. Pr inses Stephanie van Belgie, de we duwe van aartshertog Rudolf van Oos tenrijk gaat een huwelijk aan met graaf Lonyany. De keizer heeft hiertoe zijne toestemming gegeven. Aan het Belgische hof schijnt men officieel van het huwe lijksplan niets te weten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1