Zaterdagmorgen is het stoomschip Nutmeg Stale, van de Bridgeportlijn, met zes en vijftig passagiers en eene bemanning van drie en twintig koppen aan boord, tot aan de waterlijn afge brand. De brand werd ontdekt nabij Eaton's Neck, aan de kust van Long Island het schip liet men op het strand loopenhet was in den tijd van ander half uur totaal wrak. Men is reeds zeker, dat vijf personen bq deze ramp het leven hebben verloren doch men vreest, dat dit aantal te ge ring geschat is en dat er minstens tien menschenlevens te betreuren zgn.|| De schuld daarvan wordt grootendeels geweten aan de bemanning, welke het hoofd had verloren en zich uiterst bar baarsch moet hebben gedragen. HAARLEM, 24 October 1899. De Haarlemsche Kookschool. Onwillekeurig worden wg, nu wij bedoelen iets te schrijven over onze Kookschool in Haarlem, herinnerd aan de woorden van Owen Meredith „"We may live without poetry, music, aud art; „We may live without conscience, and live (without heart „"We may live without friends; we may live (without books; „But civilised man cannot live without cooks." En zoo is hetl Zonder voedsel kunnen wg niet leven, dat is waar, maar ook waar is het, dat zonder een behoorlijke toebereiding van dat voedsel onze maal tijden ongenietbaar zijn en meer onte vredenheid onder de aanzittenden veroor zaken dan voor eene goede spijsvertering en dus voor een goede gezondheid wenscheljjk is. Daarom is het streven van de Haar lemsche Kookschool hoogst lofwaardig en verdient deze nuttige instelling zeer in het bizonder de aandacht van hare stadgenooten. Zg toch stelt zich ten doel De volksvoeding te verbeteren, zindelijkheid en orde aan te kwee ken m de lagere klassen der maatschappij, door het opleiden van meisjes die de lagere school hebben afgeloopen, tot degelijke huisvrouwen. Vrouwen en meisjes uit de volks klasse te leeren op de eenvoudigste, zuinigste wjjze, het meest voedzame maal te bereiden, overeenkomstig de middelen onder haar bereik. c. Bekwame dienstboden te vormen. d. Jonge dames de gelegenheid te verschaffen zich te bekwamen in de theoretische en practische kook kunst, alsmede de aanverwante vakken, waarvan de kennis voor iedere huisvrouw van belang is. En om tot dit doel te geraken, wor den de navolgende verschillende cursussen gegeven: 1. Kookcursus voor meisjes uit de volksklasse, welke de lagere school hebben afgeloopen. Duur der cursus 4- maanden, 1 les per week tegen 5 ct. de les. Het bereide maal wordt door de kinderen zelve genuttigd na afloop der les. 2. Vervolgcursus voor dezelfde meis jes a 10 cent de les. Duur der cursus 4 maanden, 1 les per week. 3. Kookcursus voor vrouwen uit den arbeidersstand a 12s cent de les. Duur der cursus 4 m anlen, 1 les per week. 4. Kookcursus voor dienstboden. Duur der cursus 4 maanden, 1 les per week. 2 per maand. 5. Cursus voor dienstboden in het bereiden en opmaken van spgzen tot de fijnere keuken behoorende. 1 les per week a /"0.50 de les. Het gereedgemaakte moet worden meêgenomen en betaald. 6. Kookcursus voor dames. Duur der cursus 4 maanden, 2 lessen per week, Prijs ƒ40. 7. Cursus voor ziekenverpleegsters tot het leeren bereiden der volks keuken en ziekenkost. Het bedrag voor een cursus van 30 lessen wordt door den bond van ziekenverpleging betaald. 8. Strijkcursus voor minvermogenden a ƒ0.076 de les, 1 les per week. 9. Dito voor dienstboden, 1 les per week. Prijs per maand ƒ2. 10. Dito voor dames, 2 lessen per week. Prijs per maand ƒ8. 11. Privaatlessen lil koken a 1.50 de les. Het gereedgemaakte moet worden betaald en meegenomen. Tevens bestaat er gelegenheid tot huisvesting voor jonge dames, die zich in het huishouden wenschen te bekwa men, terwijl ook dergelijke externe leerlingen worden aangenomen. De prijs voor inwonende leerlingen, die alleen wenschen te leeren koken, bedraagt ƒ40 per maand. Men verbindt zich voor 4 maanden. Zij die zich in alle huishoudelijke bezigheden willen bekwamen, betalen 50 per maand. Deze cursus duurt een jaar. De volgende bepalingen heeft het bestuur gemeend te moeten maken voor een geregelden loop der werkzaamheden. 1. Een cursus bestaat uit hoogstens 8 leerlingen. 2. Men verbindt zich voor den gehee len cursus. 3. De betaling geschiedt bij den aan vang der lessen. 4. De volkslessen worden per les be taald. 5. Verzuimde lessen kunnen niet worden ingehaald. Ten slotte wenschen wij onze stadge nooten krachtig op te wekken te profi- teeren van de gelegenheid, die de Haarlemsche Kookschool geeft om zich te bekwamen in alles wat het huishouden betreft; het kan dan niet anders, of vele huisgezinnen van de armsten tot de rgksten zullen er wél bij varen. Moge de ijverige directrice, Mej. N. Canot, WUhelininastraat No 17 spoedig vele aanvragen krijgen tot deelneming in de verschillende lessen en moge een toenemende bloei van de Haarlemsche Kookschool het bewijs zgn, dat men in onze stad op prgs stelt een nuttige, degelijke inrichting! Zoo zij het! Door het Bestuur der Spaarbank van het Nuts-Departement alhier, zijn de rekeningen over de 1ste helft dezes jaars afgesloten, en is de balans op 1 Juli definitief" vastgesteld. Op 1 Januari 1899 was aan de gezamenlijke 4233 deelhebbers verschul digd 753298.52i/j, dit bedrag vermeer derde door inbreng in 2129 posien met 88950.871/3, door bijgeschreven rente a 2%% met 9383.65 i/s doch vermin derde Uoor terugbetaling in 156 posten met 91003.715£ blijft saldo op 1 Juli 4300 deelhebbers ƒ760629.34. Van de ingebrachte posten waren er 47 van minder dan ƒ1.— 639 van ƒ1.— tot 10.—, 1056 van 10.— tot 100.—, 175 van ƒ100.— tot 1000.— en 12 van ƒ1000.— of meer; van de terugbetaalde waren er 815 van niet meer dan ƒ25.174 van ƒ25.tot 100.—, 138 van ƒ100.— tot ƒ500.—, en 29 van meer dan 500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100.was ƒ17.— dat van hoogeren ƒ299.11; het gem id- del ie bedrag der posten van uitbetaling van ten hoogste ƒ100;was 23.47, dat van die tusschen 100.en 500. 234 51, en dat van die boven 500. /1221.66VS. Een der deelhebbers in de Spaarbink is de schoolspaarbank, die op twee scholen hier ter stede in werking is Van 1 Januari tot 1 Juli 1899 werd daar ingebracht aan kapitaal 538.44, aan rente bijgeschreven 22.20 en te rugbetaald 637.6OV2, terwijl aan rente werd uitbetaald, 4.55. Op 1 Juli hadden 261 leerlingen te samen ^588.26ys in de Schoolspaar bank belegd. Het geheele kapitaal der Spaarbank bedroeg op 1 Juli 837280.62 waar van 1113600.waren op hypotheek, ƒ24000 in oligatiën der Provincie Noord Holland, 17620.— in Obligatien ten laste de gemeenteRotterdam, ƒ24000 in leening van den Grooten IJpolder, ƒ654100.in prolongatiën, de overige waarden bestonden uit kasgeld 2744.49, een saldo ten laste van Guepin en van der Vlugt d.d. ƒ299.13, en de waarde der Meubelen, te boek staande voor 927.—. De Reserve zijnde de waarde van het Kapitaal boven hetgeen aan de deelheb bers verschuldigd is, bedroeg 76651.28 of luim 10,'0% van het aan de deel hebbers verschuldigde. Het bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de Heeren: P. J. L. Huët, Mr. T. de Haan Hugenholtz, (Voorzitter) M. O. de Kanter, A. de Haan, A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, J. Smits, Cz. (Kassier) J. A. Fontein, (Boekhouder) F. M. baron van Lijnden, K. A. L. Blok van Laer, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken, (Secretaris) J. R.du Rieu, J. Wil- lems, (Thesaurier) V. Loosjes, Mr. M. Th. Pahud de Mortanges, J. C van Bemmelen Jr., L de Breuk, C. A. Joe- kes, Mr. H. J. D. D. Enschedé, A. Bertling, Mr. H. P.'t Hooft, W. C. dc Vos, Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, Dr. J. B Wijnhoff, Mr. A. E. A. S van Stralen, U. J. K. Versfeit, P. H.Craan- dijk, Mr. A. Moens, F. T. Roeiers van Len nep. De vanwege het Ned. Isr. Arm bestuur alhier op heden gehouden Turf- collecte, heeft opgebracht de som van 406.80 Vs- Ter gelegenheid van de feestelijke bijeenkomst van de Afdeeling Haarlem van den Bond van Oud-Onderotficieren, Zondag is gehouden in de Soc. Ver- eeniging, en een uitgebreid programma werd gegeven, werd o.a. een collecte gehouden voor het Roode Kruis ten behoeve van de Transvaalde opbrengst i beliep het niet onaanzienlijk bedrag van f 115.25. 1 Zondagavond in den schouwburg „De Graaf de St. Germain of De duivel van Parijs", het bekende drama, dat doer 't gezelschap van den Parkschouw burg voor veel publiek voor 't voetlicht werd gebracht. De herhaalde toejuichingen bewezen, dat de groote portie sensatie nog altijd gaarne verorberd wordt. Het spel voldeed over 't algemeen goed. Beter dan de vorige maal. Morgenavond, zooals we reeds mee deelden van Van Lier met Reyding's «Nieuwe Prikkel". In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, zullen belangstellenden gedurende de eerste helft der volgende maand in de gelegenheid worden ge steld, de technische behandeling der Noordsche Weefkunst te leeren kennen. De Heer Arild Maduen heeft zich daartoe welwillend ter beschikking ge- steld en zal gedurende eenige dagen in het Museum werkzaam zijn en betref fende dezen tak van Huisindustrie, die in het Noorden met zooveel vrucht be oefend wordt, de gewenschte inlichtingen geven. Op het oogenblik werden door ver schillende regeeringen van Midden- Europa pogingen in het werk gesteld, ock aldaar dezen tak van Nijverheid onder de bevolking te verspreiden. De weefsels, door den Heer Madsen vervaardigd, dragen het Noordsche ka rakter en verdienen onze waardeering, daar ze zoowel aan artistieke als tech nische eischen voldoen. De dagen waarop de Heer Madsen in het Museum werkzaam zal zijn zullen nader worden bekend gemaakt. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 414 baden. Het Haarlemsche Comité van het Roode Kruis vraagt hulp voor Zuid- Afrika. Men kent het Roode Kruis en de bedoelingen, en den goeden wil van het Comité. Doch als de middelen on voldoende zijn, staan twee wegen open: Niels doen of hulp zoeken. Het eerste willen wij niet, omdat wij niet kunnen onze stamverwanten in Zuid- Afrika aan haar lot overlaten; hulp kunnen wij verleenen. Dat men die dan ook verschaffe en zijn goeden wil betoone, door op de dezer dagen verspreide circulaire van het Haarlemsche Comité daarvan te doen blijken. Door de politie alhier is aange houden, de werkman E. H. S., die zich gisteren had schuldig gemaakt aan dief stal van eenige zakken met steenkolen, ter waarde van ongeveer 4.Bij het vervoeren van die steenkolen voor zijn patroon, was ontdekt dat hij telkens een zak van de hoeveelheid af nam en bracht bij personen in de Lange Begijnestraat en Pieterstraat. Gisteren namiddag ongeveer uur heeft bij de winkeliers Vroom en Drees- man in de Korte Veerstraat een begin van brand plaats gehad, op den zolder waar bedden en r, atrassen gemaakt wor den, ontstaan in de kapok, waarin een brandende kapokvlok, die in aanraking was gekomen met het brandende gas licht, was gevallen. De brand is door de werklieden gebluscht. VKHUADKHIN9 van den Kaad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 25 Oct. 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W. W. adres Ph. H. Romeijn huur walgrond Donkere Spaarne. 3. Id. id. adres G. de Munnik, huur walgrond Brouwerskade. 4. Id. id. maken spreekkamertje koste- looze school lett. B. 5. Id. id. maken bodenkamertje Raad huis. 6. Id id. verhuring lokaal Proveniers huis aan vereeniging uTesselscha- de". 7. Id. id. plan verbouwing gronden tusschen Koninginneweg en Leid- sche vaart. 8. Id. id. maken brug over den Ooster singel en aanleggen weg in den Veerpolder. 9. Id. id. vaststelling tarief van onder stand voor 1900. 10. Id. id. onbewoonbaar verklaren per- ceelen Kerkhofstraat. 11. Id. id. adres C. J. Paulen, wijziging art. 6 der verordening, regelende de voorwaarden voor de waterlevering. 12. Id. id. adres marktmeester L. Hg- mensen verhooging jaarwedde. 13. Id. id. aanbrengen rioleering en bestrating Leidsche kwartier. 14. Voortzetting behandeling adres Wilhelmina-naaischool om subsidie. 15. Voorstel B. en W. W. goedkeuring begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1900. 16. Schrijven curatoren van het Gym nasium aanbeveling Dr. H. O. de Jong, definitieve benoeming tot leeraar. 17. Benoeming lid commissie voor de bezwaarschriften plaatselijke directe belasting. 18. Zitting met gesloten deuren. Voer werpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des ISondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars t.-rug te bekomen zijn. Een duimstok. Een vergulde pot lood- en pennenhouder. Een ijjwiel- lantaarn. E:n zilveren dames remon- tior horloge. Een portemunniae met geld. Een roeiboot. Een doosje met dameshandwerkjes en rookgarni- tuur. Een gouden lorgnet. Een ijzeren gewicht. Een mand met een ines er in. Een grijze pet. Een handwagen. Een streng zwart sajet. Een geel met rooden paardendeken. Een kinder glacé handschoen. Een zilveren armband. Een ceintuur. Een schilderkwast. Een zilveren pa ternoster. Een gouden medaillon, Een gouden oorbel met zwarte steen. Een zilveren speld, in de vorm van een blad. Een zwart kindermantel- tje. Een pakje met twee onderlijfjes. Een kluw bindtouw. Drie sleutels aan een ring. Eenige losse sleutels. Een molière schoen. Een gouden hee- renring. Een pakje met onderlijfjes. Een notitieboekje. Markt van 23 October 1899. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G. L. pr. ƒ1.40 II. pr. 1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 193 verk. 193 stuks. L. pr. 4. H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 68 verkocht 68 stuks. L. pr. 10.H pr. ƒ14.p. stuk Aardappelen. Aangev. 1070 H.L. ver kocht 910 H.L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 510 H.L. verkocht 481 H.L. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peren. Aangev. 365 H.L. verkocht 311 H.L. L. pr. 4.50, H. pr. ƒ22.pr. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Oct. 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. ËZK1LMAR. PBOÖBAMML. 1. Preludium eu FugaA. Hesse. 2. Grotaer religiöser MarschFr. lux. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. 4. Fluit Concert (le deel)Ch. Rinck. 5. Traumcrei'Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2