HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 86. 144 met AMSTERDAM. van Z A.TERDAG 28 October 1899. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMHIK TELEPHONISCHE VERBINMNjS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke noramers 3 centen per stuk. PrQs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK. Zoo onschuldig als de Raads-agenda voor Woensdag er uitzag, zoo langdurig ■was de vergadering. Te half twee geopend was het onge veer kwart over zessen eer de verga dering werd gesloten, dank zij eene geheime vergadering van ruim vijf kwartiers en de meer en meer toene mende breedsprakigheid van sommige leden. Het begon al met een voorstel tot beantwoording van eene kennisgeving aan de Regeering, dat niet op de agenda stond en wat de Heer Stolp liever wèl had. Ph. H. Romejjn verzoekt in huur te mogen bekomen een stuk walgrond tot plaatsing van hardsteen. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken tegen ƒ18.per jaar, voor den tijd van vier jaar en twee maanden. Het verzoek wordt toegestaan. G. de Munnik verzoekt een strookje grond aan de Brouwerskade in huur te mogen ontvangen.Hij wenscht bovendien, om versmalling van den rjjweg aldaar te voorkomen, eene beschoeiing aan te leggen voor eigen rekening. B. en W. stellen voor adressant ter wille te zijn, doch de beschoeing te doen aanleggen door de gemeente en den huur te bepalen op f 35 per jaar, met de bepaling, dat de steen niet op den gehuurden grond mag verwerkt worden. De Heer Winkler vreest, dat door toestaan van het verzoek de welstand er niet beter op wordt en er bestaat plan daar hoornen te planten. De Heer Van Styrum vindt het maken van beschoei ing bezwarend voor de gemeente wil liever een nieuw ontwerp. De Heer Bij voet verdedigt het voorstel. De Heer Van Styrum blijft niet overtuigd. De Heer de Breuk licht het voorstel toe; het is in h et belang van dn weg, die er be ter door wordt en dan is het goed dat de gemeente het doet. Boomen zouden daar misschien minder gewenscht zijn. De Heer Winkler vindt, dat de boomen er bij behooren. De Heer Roog heeft nog het woord. Het voorstel wordt na stemming aan genomen. De Raad besluit 105.beschikbaar te stellen tot het maken van een spreek kamertje aan School B. en/200.tot het maken van een glazen afscheiding in de ruimte, bestemd voor de hulpboden. Een voorstel van B. en W. om aan de Nederlandsche Vrouwenvereeniging Tesselschade in huur af staan een der lokalen van het Proveniershuis tegen ƒ25.per jaar wordt aangenomen. In behandeling komt een plan van verdeeling voor bebouwing en straten aanleg van gronden tusschen het Molen pad en de Leidsche vaart behoorende aan de erven A. A. Perrin. De te bou wen huizen zullen eene huurwaarde moeten hebben, van minstens ƒ400., elk perceel zal eene breedte moeten heb ben minstens 6 meter. De gronden voor straat bestemd, worden, behoorlijk op peil gebracht, door de gemeente wordt voor kosten van rioleering en bestrating berekend ƒ3. per M2. De heer Kruseman heeft het woord in deze. Hij heeft enkele bezwaren, doch die kunnen niet opgelost worden, wensch- te een vastgesteld plan. De Heer De Breuk herinnert, dat de bedoelde grond slechts met toesteming van den Raad kan bebouwd worden. Een vast plan is in werking. De heer Roog vreest, dat later de ge meente weer zal moeten bijspringen tot het maken van communicatie weg en zou dus tegen het voorstel zijn. De heer Willink meent, het noodig zal zjjn, zich ernstig voor te stellen, hoe het daar en aan den overkant der Leidsche vaart worden kan, zou B. en W. willen verzoeken vast te stellen, hoe Haarlem zich op den duur zal uitbrei den. De heer Sneltjes wenscht ook de voor dracht terug te zenden. Di Heer Stolp meent, dat men verder gaat dan mogelijk is, meent het goed is goed te keuren. De heer Roog blijft bij zijne meening. De heer Groot zou wenschen, dat den verzoeker werde opgelegd later bij te dragen in het leggen van een weg langs de Leidsche Vaart. De heer Modoo heeft nog het woord, wenscht ongeveer hetzelfde als de heer De Groot en doet in dien geest een voorstel en hetzelfde doet de heer Kru seman ten opzichte van het vaststellen van een nieuw plan. Het laatste geeft den heer De Breuk aanleiding tot de opmerking, dat dit langer zou duren dan de erven Perrin zouden wenschen. De heer Kruseman verdedigt zijn plan; wat het zwaarste is, moet het zwaar ste wegen en dat is het gemeentebelang. Voorstel Kruseman komt in stemming, het word t aangenomen met vier stemmen. In 't laatst van 1898 stelde de Raad f 4000 beschikbaar tot aankoop van een strook grond in den Veerpolder, ten einde een verbindingsweg te maken tusschen het terrein gasfabriek en ge meentereiniging, welke verbinding niet kan worden verkregen, dan door het bouwen van een brug, geraamd op 30252 waarvan f 1947 voor rio leering en bestrating ten laste komt van den verkooper van den grond, den Heer Prévinaire. De dertigduizend gulden worden thans aangevraagd. De Heer Groot heeft niet de over tuiging dat een brug daar noodig is; men kan langs den Oude weg het terrein bereiken. Stelt voor er alsnog niet toe te besluiten. De Heer de Breuk licht toe, dat eene korte communicatie noodig is, een brug is daartoe noodig. Bovendien zal de 30000 ook strekken tot in orde maken van den weg. De Heer v. d. Kamp, vraagt of de overweg-bediening voor rekening van de gemeente komt. De Heer de Breuk qegt dat die toestand blijft zooals zij is. De Heer De Groot heeft nog het woord. De Heer Hofland vraagt inlichtingen welke de Heer de Breuk verschaft. De brug over het Spaarne, de Hooge brug, moet toch vernieuwd, een nieuwe zal gelegd moeten worden, maar daarvoor draagt de combinatie Anderheggen en Neumejjer f 20000 bij. De Heer Klein wil ook de beslissing uitstellen om nader te onderzoeken. Voorstel Groot, uitstel, komt in be handeling. De Heer Schürmann wenscht niet uit te stellen. De Heer De Groot verdedigt zjjn voorstel. De Heer de Breuk en Klein hebben nog het woord. Het voorstel De Groot wordt verworpen met 12 stemmen tegen. Voorstel B. en W. komt thans in stem ming en wordt aangenomen. In behandeling komt het tarief van den onderstand voor 1900, ontworpen door het Burgelijk Armbestuur. De Heer v. d. Kamp wenscht, dat voor per- Bouen, die voor ondersteuning in aan merking komen doch niet in het Armen huis kunnen verpleegd worden ƒ2.50 wordt uitgekeerd. De Heer De Groot zal tegen het geheele tarief stemmen als zijnde miniem. De Voorzitter meent dat het noodig is, de Heer de Groot zijne wenschen nader formuleert. De Heer de Groot wenscht voor per sonen boven 60 jaar /2.per week. De Heer Hofland komt heftig op tegen liet verstrekken van stroo als liggings- stuk. Stroo komt goed voor een vaiken. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Macaié licht de zaak toe; meent dat men hier te doen heeft met eene Commissie die moet zorgen dat die menschen geen gebrek Ijjden, doch ook dat van het geven geen misbruik worde gemaakt. De Heer Schram heeft het woord, vindt óók stroo zeer treurig, zou de begrooting willen terug zenden. De Heer de Breuk maakt nog de opmerking dat het stroo verstrekt wordt om er een zak mee te vullen. De Heer Schram wil uitgemaakt gemaakt zien of stroo gezond en goed is als liggingsstuk. De Heer Macaré zou gaarne de zaak aan een nieuw onderzoek onderworpen zien. De Heer de Kanter heeft nog het woord, wil dit jaar nog dezelfde leve ring doen. De Heer Roog licht toe, dat zelfs de cadetten, onze aanstaande officieren, op stroozakken slapen. De Heer Schram heeft nog het woord. Tarief onderstand wordt daarna aan genomen met 1 stem tegen. Voorgesteld wordt de onbewoonbaar verklaring van drie en twintig woningen aan de Kerk holstraat, toebehoorende aan vjjf eigenaren. Voornamelijk riolee ring en drinkwater laten te wenschen over. De Raad besluit alzoo. Eenige huiseigenaren wenschen ver andering van een artikel in de aanvra gen tot waterlevering. Adressanten hebben bezwaar tegen art 6 van de verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater, volgens welk artikel inge val van waterlevering in perceelen van ten hoogste twee vertrekken en bij een verbruik van ten hoogste 30 M3 de eigenaar van het perceel de aanvrage tot de waterlevering moet doen. Zij wenschen thans deze verplichting van zich af te schuiven en verzoeken daar om wijziging van het artikel, zoodat voortaan het verbruikte water rechts treeks door de huurders aan de gemeen te wordt voldaan. Natuurlek is de bedoeling der eigen- naars, bij waterverbruik boven contract niet aansprakelijk te zijn. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Overeenkomstig deze wordt besloten. De marktmeester L. Hij mensen vraagt verhooging van zijn salaris. B. en W. hebben met het oog om den aanvang van zijn werkzaamheden geene vrijheid gevonden verhooging voor te stellen, stellen voor afwijzend te beschikken, en besloten wordt het voorstel goed te keuren. Tot het aanbrengen van bestrating en rioleering van gronden in het Leid sche kwartier, thans aan de gemeente overgedragen, wordt aangevraagd ƒ4212 en toegestaan. In behandeling komt voortzetting van het adres der Wilhelmina-Naaischool om ƒ500 subsidie. Voorgesteld was door B. en W. af wijzend te beschikken en zulks in ver band met de vroegere houding van den Raad in deze. In een der vorige vergaderingen waren drie amendementen voorgesteld; ƒ250; ƒ250 en vrijstelling van betaling voor onvermogendenƒ250 en 25% tegen het halve leergeld. Be Heer Sneltjes heeft het woord, raadt aan f 250 te geven. Verbindt men er voorwaarden aan dan ontlast men hierdoor kindervrienden, die 't leergeld voor kinderen betalen, wat niet de bedoeling zal zijn. De subsidie dient om de salarissen der onderwijzeressen te verbeteren. Bovendien heeft de inrichting geen kerkelijke kleur. De Heer Schürmann trekt zijn voor stel na onderzoek in, doch ook kon het Bestuur er komen met voorstel Hofland, mits dan de leerlingen aangewezen worden door de schoolhoofden. De Heer Winkler wenscht de be slissing aan te houden tot de begrooting, geüjk met de gevraagde subsidie voor de teekenschool van den R. K. Volksbond. Dit komt in behandeling en wordt ver worpen. De Heer Hofland verdedigt zijn voor stel. De Heer Modoo beveelt dat voorstel aan met de bepaling door den Heer Schürmann bedoeld. De Heer de Kanter wil subsidieeren zonder bij bepaling. De Heeren Sneltjes en Tjeenk Willink bespreken nog de zaak, de laatste wenscht f 350 met de bepaling van den Heer Hofland om zoo de beide amendementen tot elkaar te brengen. De Heer Bijvoet vraagt of de subsidie elk jaar moet aangevraagd worden. De Voorzitter meent van voor een jaar. De Heer Waller wil ƒ250 zonder bepaling. Nog meer Sprekers, 't Werd vervelend. De Voorzitter sluit de dis cussies. Voorstel Sneltjes f 250 komt in stemming wordt verworpen met 14 stemmen tegen. Voorstel Willink f 350 wordt verwor pen met 4 stemmen. Voorstel Hofland f 250 met bepaling wordt aangenomen met vier stemmen tegen. De Openbare vergadering wordt daarop geschorst en gaat over in Comité. Na heropening der openbare vergade-

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1