Nieuwsberichten. De soldaten houden zich zeer onverschil lig en verdry ven zich den tijd met rooken. Binnen Ladysmith heeft men thans een balloncaptif te werk gesteld om het Boerenleger te verkennen. Er werden vier kampementen geconstateerd. In middels is de wateraanvoer afgesneden en is de militaire slachtplaats met vee genomen. Nog hebben de Boeren zich meester gemaakt van vijftienhonderd muilezels, waardoor de Engelsche trans porten zeer lijden. Staan alzoo de Ti ansvalers er in Natal niet slecht voor, ook aan de westelyke grens schijnen zy voortgang te maken, men leest toch, dat ook voor Mafeking de wateraanvoer is afgesneden. In Natal schynt het plan te zijn de Engelschen door allerlei kleine aanvallen naar het zuiden te dringen; gelukt dit, dan zal er moeten slag geleverd worden. Ruslands Roode Kruis zendt twee ambulances naar Afrika, één voor elk der legers. De geruchten omtrent het aanhouden van convooien houden aan. De Engelsche minister van Oorlog zwijgt, wat in Londen de gemoederen verontrust en zelfs de openbaar gemaakte telegram men luiden niet gunstig. Tweede Kamer. De Heer Lohman kreeg het een paar maal met den Voorzitter te kwaad, eerst omdat deze meende, dat Spreker's woorden betreffende den heer Van Kol persoonlyk waren, en daarna omdat hy nu reeds in détails het am. Kuy- per bestrijdende, buiten de orde ging. De heer Groen van Waarder gaf als zyne meening te kennen, dat het de plicht der Reg. is. zich ook bezig te houden met de belangen der kleine werkgevers, wier bestaan door de voorgestelde wet bedreigd wordt. De heer v. d. Zwaag wil dit ontwerp aannemen, omdat het iets geeft en de werkman niet op genade en ongenade zal zyn overgeleverd. Hij beschouwt de werkgevers als klasse te genover die der arbeiders staande. Hij is tegen het am. Kuyper en vóór het ontwerp. De heer Drucker wees er op, dat, hoe wenschelijk het misschien ook geweest ware alle verzekeringen byeen te regelen, daaraan nu niets meer te veranderen was. De noodzakelijkheid van ziekteverzekering was duidelijk geble ken en zou zeker na aanneming van de tegenwoordige regeling het eerst aan de orde komen. De in adressen geopper de grieven te/en het ontwerp moeten volgens Spreker niet overschat worden. De adressanten zijn eenige Kamers van Koophandel en enkele dozijnen werk gevers. De kleine werkgevers zyn door maar weinige adressen vertegenwoordigd, en toch vertegenwoordigt de kleine nij verheid de meeste werklieden. Voor dui zenden zou het een groot nadeel zijn, in dien de wet niet tot stand kwam. Spreker I kwam nu tot ernstige grieven, maar wegens het vergevorderd uur werd de vergadering tot den volgenden dag ver daagd. In de zitting van Woensdag vervolg de Prof. Drucker zyn betoog ter ontze nuwing van de grieven der industrieele adressanten tegen de vrees voor onder gang der partikuliere assurantie-maat schappijen, tegen het centraliseerend en burookratiesch karakter der regeling en de kostbaarheid van het Regeeringsstel- sel. Niemand heeft nog aangetoond, zei de Spreker, dat de uitkeeringen te hoog zyn, en de grieven tegen gevaren van indeeling steunen op de dwaling, dat er onder den bestaanden toestand geen gevaren zouden bestaan. Hoe het ook zy, de bezwaarschriften zijn niet zoo overtuigend als zij, oppervlakkig be schouwd, schijnen. Spreker bestreed daarom de in de adressen gedane voor stellen tegenover het Regeeringsontwerp, omdat die voorstellen geen waarborgen leveren, dat de arbeider het hem toe gedachte ontvangt, en geen zekerheid j aan den werkman verschaffen, welke allerminst verschaft wordt door zelfver zekering en verzekering by maatschap pijen. Sprekers indruk was, dat al is het ontwerp vatbaar voor verbetering, het veilig met andere stelsels kan ver geleken worden en een goed figuur zal maken onder de Europeesche wetten. Daarom verdient zijns in ziens het Regee- ringsstelsel de voorkeur. De heer Nolens verklaarde zich een voorstander van verplichte wettelijke verzekering tegen bedryfs ongevallen en huldigt het be ginsel liggende in het programma der Katholieke party en van de encykliek Rerum Novarum. Arbeidersverzekering toch waarborgt het inkomen uit den arbeid en maakt, dat de invaliede werk man niet armlastig wordt. Den tegen- woordigen toestand onbevredigend ach tende, verdedigde Spreker, ook uit een rechtskundig oogpunt, schadevergoeding voor ongevallen, aan arbeiders veroor zaakt door ondernemingen, ja be>chouwt hy die verzekering in het belang der ondernemer zelven. Ook is hy voor een afzonderlijke regeling der ongevallen verzekering, al hangt zy ook nauw samen met de overige arbeiders-verzekeringen tegen ziekte enz., daar gelaten dat een algemeene verzekering in de eerste 25 jaren onbereikbaar is. Overigens is Spre ker een voorstander van vrjje bedrijfs verenigingen of vrjje zelfverzekering met aanvullende Rijksverzekering. On gevallen verzekering noemt hij een mid del tot intellektueele en zedelijke ver heffing van den arbeiderstand. De heer Kuyper verlangt een regeling op de vol gende grondslagen; toekenning van de voorgestelde schadeloosstelling, als mi nimum vaststelling daarvan bjj de wet als onderdeel van de arbeiders-overeen komst; de schadeloosstelling te dragen door den werkgever; zekerheid der scha deloosstelling door wettelijke waarbor gen; vrijheid voor den werkgever om de risico op zich te nemen in verbinding met werkgevers of partikuliere maat schappijen onderOverheidskontróle; over- heids toezicht op de uitvoering der wet, met opdracht aan georganiseerde ver- eenigingen om deel te nemen aan de beslissing van geschillen; betaling van het Overheidstoezicht door het Rijk. Bovendien acht Spreker eene vooraf gaande regeling tegen ziekte en invalidi teit wenschelijk. Bjj ontwikkeling dezer stellingen verklaarde hij in de verzeke ring eene goede gave Gods te zien. Spreker bestreed het zijns inziens planloos werken der Regeering, en be treurde het, dat de Min. niet gehoord heeft de personen en instellingen, die advies hadden moeten uitbrengen b. v. Kamer van Koophandel, werkgevers en werkliedenvereenigingen. Aan de voorge stelde regeling ontbreekt de financieele raming. Maar bovendien acht spreker het fundament van het ontwerp onne- derlandsch, socialistisch en burokratisch in zoover het ingaat tegen vrijlating van het burgerinitiatief, dat de Maatschappij doet opgaan in een georganiseerden staat die zich stelt tusschen werkgever en werknemer, een socialistisch beginsel dat de liberale partij onmogelijk kan aan vaarden. Tegen zulke verderfelijke be ginselen stemt de antirevolutionaire partij als een man tegen, tenzjj n >g een ander spoor worde ingeslagen in den geest der tegen het autokratisch beginsel gerichte voorstellen. Bij verwerping van die amendementen zou spreker niet terugdeinzen voor de verantwoordelijk heid van afstemming der wet. De heer Troelstra verdedigde het ingrijpen vRn den staat in deze ekonomische kwestie. Ter opheffing van de arbeidersklasse uit haar treurigen toestand zyn dringende maatregelen onmisbaar. Het am. Kuyper verwijdert niet in het ontwerp wat men socialistisch noemt, en spreker wees Dr. Kuiper er op, dat het politiek beleid is deze poging niet te doen mislukken. Aan den vrijen wil der industreelen kan ver zekering tegen ongevallen niet worden overgelaten, want velen hunner geven onbeduidende bedragen voor ongevallen verzekering. Staatstusschenkomst is nood zakeljjk. Na te hebben doen uitkomen dat het ontwerp allerminst kan heeten bevoorrechting der arbeidersklasse, trad ook spreker in kritiek over het rechts beginsel van het ontwerp. Met ingeno menheid wees hy er op, dat zelfs de grootste tegenvoeters het beginsel, waar voor de sociaal-demokraten strijden niet bestreden hadden, al waren er ook oude leuzen tegen aangeheven. Onjuist noem de hij de bewering van den heer Kuiper dat de socialisten bedoelden alles te centraliseeren in het Staatsgezag. Zy zien alleen in den staat het gebrek kig maar eenig voor de hand liggend instrument tot verkrijging van datgene waaraan allen zich behooren te onder werpen. In weerwil van zyn beweerden afkeer van dit socialistisch ontwerp, is Dr. Kuiper blijkens zijn amendement, toch gezwicht voor de noodzakelijkheid om te voorzien in nooden die geen uit stel dulden. Politiek beleid doet hem alles doen om dezen trein niet ie doen derail leeren. Spreker bestreed den heer Bastert en riep de statistiek te hulp om aan te toonen, hoe de ondersteuning vanwege fabriekanten doorgaans geheel on voldoen de was. Volgens spreker was, dit ont werp een gevolg van historische ontwik keling. De ongevallenverzekering is volgens hem een gevolg van de ont wikkeling der sociaaldemocratische party en in deze wet ziet spreker een erkenning van de socialistische beginselen. Hy ziet er in, hoe het sociaal bewustzijn steeds meer en meer de maatschappij doordringt tevens een erkenning van hetcomunisme hier en daar. De heer Nolting sloot zich aan by de kritiek van den heer Drucker op de tegen het regeeringsontwerp ingekomen adressen, en namens tal van werklieden hoopte hy dat deze wel tot stand zou komen ofschoon hem de uit voering niet ver genoeg gaat. De heer van Kempen had eene meer waardeerende houding verwacht van de Reg. tegenover de adressen der industrieelen. Hij protes teerde tegen de bewering van den heer v. d. Zwaag, dat de werkgevers vyandig zyn gezind zijn tegen de werknemers. Hij was van gevoelen dat verzekering tegen ziekte en ouderdom aan ongevallen verzekering had moeten voorafgaan. (Wordt vervolgd). HAARLEM, 31 October 1899. Zondagavond had in de muziekzaal van de sociëteit „Vereeniging" het con cert plaats van het Scala Orkest uit Milaan onder leiding van Piëtro Mas- cagni, den componist van de opera j Cavalieria Ruslicana. De opkomst was, in aanmerking genomen, dat de Zondag voor dergelijke concerten niet de ge lukkigste dag is, vry bevredigend. Groot mocht daarentegen het artistieke succes heeten dat den uitvoerenden ten deel viel. De sympathieke leiding van Mas- cagni maakte de verrichtingen van het reusachtig orkest dubbel belangrijk. De volheid van violenklank is zeldzaam mooi in dit orkest het strijkkwartet in zyn geheel eenig in kleur en rijkdom. Vooral in die onderdeelen der voorge dragen werken waarin het melodisch element den voorrang heeft, was het effect verrukkelijk. Het Intermezzo uit de genoemde opera de Rêverie van Schumann, enkele satzen uit de hier wel bekende einfonie van Tschaikowski werden daardoor glans punten in het programma. Waar de koperen monden zich mengden in het koor in Wagners Tannhauser b.v. werd de klankmassa grootsch en overweldigend. De jubelende violen figu ren zich parend aan den stijgenden zang der bazuinen strijdend als twee legerkampen, machtiger in hare uitingen heeft de orkestrale muziek zich in onze concertzaal nimmer geopenbaard. In het algemeen werd de aandacht geboeid door het expressieve karakter der voordracht, door warmte en be zieling. En of nu al een enkele maal een fijner geconstrueerd figuurtje te loor moest gaan in dien stroom van gloedvolle klanken, het kon alleen den theoreticus deren die gewoon is, dank zij zyn dieper inzicht in het kunstwerk te schiften en te ontleden. Aan den totaal indruk heeft dat zeker geen afbreuk gedaan. Voor de vertolking van moderne toonwerken is het Scala orkest onder aanvoering van dezen vurigen leider ongetwijfeld wel in het bijzonder aan gewezen. De uitvoering mag als eene gebeur tenis in het muzikale leven worden aangemerkt. Woensdagavond een tweede opvoering van „De Nieuwe Prikkel." Wij verwijzen naar de recensie in ons blad van 25 October en raden de liefhebbers er heen te gaan, Het Haarlemsch Muziekkorps zal Zondag 12 November in de Vereeniging, een Matinée geven, met verschillende solisten, de geheele opbrengst zal strek ken ten behoeve van het Roode Kruis. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 443 baden. Gisterenavond hebben twee knapen van 14 jaren H. v. N. en "W. A. zich schuldig gemaakt aan diefstal van appelen in den winkel van den koop man Ph. J. Mok aan de Kleine Ilout- j straat. Zij kwamen dien winkel binnen, bestelden 3 pond appelen die hun werden voorge wogen, waarop zjj die appelen van de schaal in hun pet lieten gtyden en zich daarmede zonder betaling verwyderden. Door een bewoner van het Spaar- ne werd heden nacht de hulp der poli tie ingeroepen, daar hij meende, dat bij hem ingebroken werd. De politie was spoedig aanwezig en heeft den in breker gevonden en wel de kat die door een glasruit was gesprongen. Heden morgen bevond zich Teunis Koper, wonende te Zandvoort, met een bespannen wagen, om aardappelen af leveren in de Schschelstraat. Daarmede gereed zynde wilde hy op zijn wagen stappen, maar gleed daarbjj uit en viel, waarby een der wielen over zijn lin kerbeen werd gereden, dat op twee plaatsen werd gekneusd. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Oct. 1899. in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een perceel Bouwterrein aan den R.amsingel op den hoek van den Koninginneweg. No. 2. Een perceel Bouwterrein, naaat het voorgaande. No. 3. Een perceel Bonwterrein, naaat het voorgaande. No. 4. Een perceel Bouwterrein, naaat het voorgaande. No. 5. Een perceel Bouwterrein, naaat het voorgaande. No. 6. Een perc.el Bonwterrein, naaat het voorgaande No. 7. Een perceel Bouwterrein aan de oost zijde van den Konioginueweg nabij den Raam- aingel achter de perceelen Nos. 1 tot en met 4. No. 8. Een perceel Bouwterrein, naaat het voorgaande. No. 9. Een perceel Bouwterrein met Broeikas, naaat het voorgaande. No. 10. Tot Araotie de op boveogenoemde terreinen Noa 1 tot en met 5 staande gebouwen en verdere getimmerten. De perceelen No. 1 tot en met 10 te zamen ƒ26602. J. J. Bejjnea. No. 11. Een Huis en Erve, aan de noordzijde van de Korte Heerenatraat. No 27. f 2120. J. Machielae qq. No. 12. Een Huia en Erve waarin een Tap- persaffaire met vergunning wordt uitgeoefend, aan de westzijde van de Raamstceg bij den Burgwal No 8. No. 13. Een Huia en Erve met Tuintje, naaat en ten noorden vau het vojrgaande. No. 6. De perceelen No. 12 en 13 te zamen ƒ3740. P. Hoogeveen. No. 14. Een Villa, genaamd iVoglinde", met Souaterrcin en Tuin, aan de noordzijde van het Kenaupark No. 3. 14605 J. C. Zeewoldt. No 15. Een Huia met afzonderlijk opgaande Bovenwoning eo Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Delftstraal. No. 9 zwart en rood. No. 16 Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, naast het voor gaande perceel. No. 11 zwart en rood. De perceelen No. 15 en 16 te samen 4240. A. Koen qq. No. 17. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Delftstraat. No. 21 zwart en rood. f 1955. L. J. Ve-koojj. No. 18 Een Huia met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Delftstraat, No. 27 zwart en rood. 2060. W M. Nieuwjaar. No. 19. Een Winkelhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve, aan de zuidzijde van de Spaarnwouderstraat. No. 56 zwart en rood. ƒ3755, opgehouden. No 20. Eeu Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van de Lange Lakenstraat. No. 27 zwart en rood. 2530. C. G. van Mastwijk. No. 21. Een Huis en Erve aan de noordzijde van de Gortesteeg. No. 7. 1210. G. P Geukers qq. No. 22. Een Huis en Erve, aan de Gortesteeg, nevens het voorgaande perceel. No. 5. ƒ1160. W. M. Niewjaar. No. 23 Een Pakhuis en Erve in de Paradijs- poort, uitkomende in de Schagchelstraat. No. 3a. No 24. Een Huis en Erve, aan de westzijde van de Kleine Houtstraat nabij de Anegang No. 4. No. 25. Een Huis en Erve, naast het voor gaande en uitgang in eene poort, uitkomende in de Kleine Houtstraat. No. 2. 5350. S. J. W. Mons. De perceelen No. 23. en 24 te zamen ƒ8230. F. Hilarius. No. 26. Een Huis en Erve, aan de westzijde vau de Lange Raamstraat. No. 12. ƒ1300. H. v. d. Pol. No. 27. Een Huis en Erve, aan het Staten Bolwerk. No. 44. ƒ8525. J. J. Bouwer. No. 28. Een Huis en Erve met Tuin, aan den Hcerensingel nabij de Amsterdamsche Poort. No. 31. 2080. opgehouden. 0RGELBESPELIN6. m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Nov. 1899, dee namiddag» vat 33 uur door den Heer W. EZKRMAN- PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioG. Merkel. 3. FealsonateW. Volckmar. a. Andante. Allegro moderato. b. Audante. c. Allegro moderato; 4. CommunionA. Guilmant. 5. Aria uit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2