HAARLEMSCH No: 90 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 11 November TILIFHOONHUUMU TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afiwnderlijke nommers 8 centen per stok. Prijs per Advertentie van 1—regels f 0.25» elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Ad/oertentïèn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. (Vervolg Kroniek van het Tweede Blad). Weer heeft de Heer Winkler het woord en noemt den Heer Leonard Springer. De Heer Waller verklaart zich tegen, omdat hij de financieele gevolgen niet kent. De Heer Modoo stelt voor den Heer Machielse te ontheffen van zijn ambt als opzichter van Hout en plantsoenen en aan te stellen een hoofd opzichter voor de dagelijksche werk zaamheden. De Voorzitter licht het voor stel der Commissie toe. Voorstel Modoo komt in stemming en wordt verworpen. Voorstel Commissie (Winkler) wordt aangenomen. Deze post wordt pro memo rie uit getrokken. De Voorzitter wenscht te acht uur voort te zetten. Dit wordt na stemming aangenomen. De Heer Leupen wenscht den post voor pompen enz. met ƒ450 te ver- hoogen als subsidie voor het stichten van een fontein in de Groote Houtstraat. De Heer Beynes wil met de beslissing wachten. De Heer Modoo is er heele- maal tegen. Ook de Heer Schram niet, wel voor minder fraaie maar even doelmatige drinkfonteinen. Voorstel Leupen wordt verworpen. De Heer Modoo stelt voor het uurloon der werklieden aan de begraafplaatsen te brengen op 16 ets. De Heer de Kanter wjjst op emolumenten; ƒ125 tot 150 per jaar verklaart de Voorzitter. De Heer Roog zal om die reden niet meegaan. De Raad staat de verhooging riiet toe. De Heer Modoo wenscht 10 gratifi catie toe te staan aan de plantsoen wachters voor diensten in burgerklee- ding. Dit gaf nog aanleiding tot een menigte opmerkingen. De Heer Waller wenscht dit uit te stellen, zooals ge schieden zal. De Heer Scl ram wenscht voor het vervoer van beschonk enen een gesloten karretje. De Heer V. d. Berg is daar tegen evenals de Voorzitter. Het gaf den Heer Schram aanleiding tot liet ten beste geven van eenige wenken in het belang van den beschonkene en in het belang van de jeugd. De verhooging met ƒ200 voor den commissaris van politie gaf den Voor zitter aanleiding tot opheldering geven. Men erkent de verdiensten van Wolf- fram als politieambtenaar; zijn benoe ming tot hoofd inspecteur wordt op verschillende gronden bestreden. De Heer Beynes wenscht 4 nieuwe agenten inplaats 8, en het overige schietende te verdeelen over de inspec teurs en de agenten. De Heer Schürmann kan met 4 agenten meegaan maar kan niet toestaan 300 voor een hoofdinspecteur, wil echter de inspecteurs en agenten verhoogen. De Heer Groot wil 4 agenten en de agenten verhoogen, niet de inspecteurs. De Heer Winkler wil 8 agenten, omdat de bewaking der stad en plant soenen dit noodig hebben. Evenzoo de Heer van Lennep. De Voorzitter verdedigt het voorstel breedvoerig, resumeert dat 8 agenten zeer noodig zijn, acht verhooging voor de agenten wenschelijk, doch niet nood zakelijk. De Heer V. d. Kamp rekent ^t, dat er genoeg agenten zijn. De pos- tendienst, vindt Spreker, raarineenzitten, wat betreft de werkverdeeling. Verzoekt reorganisatie van politiedienst. De Heeren Schram, Groot en Hofland hebben het woord. De laatste Spreker wenscht inplaats van een hoofdinspecteur een burgerlijk ambtenaar en wenscht te weten inlichtingen omtrent de pressie op agenten tot het inbrengen van veel processenverbaal. De Voorzitter meent dat de werk verdeeling goed is, maar dat het beter kan met meer agenten. Verder is de Voorzitter niet voor het provoceeren van overtredingen tot het verkrijgen van processenverbaal. De Heer Beynes wenscht nu 8 agen ten verhooging voor inspecteurs met ƒ100 en de agenten met ƒ25. De Heer Roog ondersteunt dit. Dit voorstel Beynes brengt eene verhooging van 2700 mede. De Heer Waller meent dat als de Raad den hoofdinspecteur niet toestaat, dan andere ambtenaren er onder zullen kunnen lijden, of misschien niet gehand haafd worden. Benoeming hoofdinspecteur komt in stemming, wordt aangenomen. Verhooging inspecteurs en adjuncten in stemming wordt verworpen. Verhooging volgens voorstel Schür mann wordt verworpen. Veihooging salaris inspecteurs met ƒ50 wordt verworpen, der adjuncten met 50 evenzoo. Voorstel B. en W. uitbreiding met 8 agenten wordt aangenomen. Voorstel Beynes verhooging der agen ten met f 25 wordt toegestaan. Aanstelling van 8 agenten vindt tegenkanting. Aanvraag der agenten tot verhooging wordt gesteund. Eene afdeeling wil vier agenten en verhooging van de jaarwedden, zóó dat de gevraagde som voor 8 agenten niet wordt over schreden. De Commissie van Financien heeft tegen dezen post geen bezwaar. B. en W. handhaven de aangevraagde hoofdinspecteur, evenzoo de achet agen ten. Gevraagd wordt naar gasfabriekplan nen. B. en W. verklaren zich in deze diligent. De Heer Hofland vraagt verbetering der wachtkamer aan het Vaccinatie bureau. Geantwoord wordt dat maatregelen in deze te wachten zijn. Er wordt gewezen op den slechten toestand der meubelen in de school Beeksteeg, en op tocht en vocht van school Leidsche plein (Valken). De oude schoolbanken, beweren B. en W. zijn niet schadelijk voor de gezond heid. Dat de school Leidsche plein niet goed zou zijn bevreemdt B. en W. De wenschelijkheid werd uitgesproken van eene badinrichting op sommige scholen. B. en W. herinneren, dat in 1893 de Raad heelt opgezien tegen de hooge kosten. Voor het oogenblik wordt ontraden op dat besluit terug te komen. De Heer Modoo brengt dit ter sprake. Amsterdam heeft er toe besloten, het vroeg ƒ13000. Spreker vraagt ƒ10.000 tot dit doel. Hij zou dit wenschen te plaatsen op het Leidsche plein. De Heer N. Kruseman wil den Heer Modoo voorstellen zjjn voorstel voorloopig terug te nemen, natuurlijk wordt geen afstel bedoeld. De Heer Modoo gedraagt zich naar dien raad. De Heer Klein komt als steeds op tegen schoolbibliotheken en belooningen en eereblijken. Hij wordt in deze door den Heer Schram terecht gewezen, wil ook de kinderen der Burger- en Oplei dingsscholen gedenken. De wenschelijkheid werd betoogd om onvermogenden kosteloos aan de H. B. scholen te plaatsen. B. en W. vinden den steun van fondsen en d. g. voldoende. Gevraagd wordt of de Meisjesschool niet kan opgeheven worden; het onder wijs kost daar de gemeente j 80.— per leerling. Plannen tot organisatie zijn in werking, waardoor subsidie zou mogelijk worden. B. en W. vinden die school niet overbodig en men vergete niet de indi recte voordeelen voor de gemeente. Plannen tot reorganisatie, daarin zien B. en W. niet veel heil. Omtrent subsidie van de Wilhelmina Naaischool 250.met of zonder voor waarden is men het vrijwel eens. Hel aangevraagd subsidie voor de TeekeDschool van den R. K. Volksbond zou men willen toestaan als die Bond zich plaatste onder Toezicht van M. O. De Commissie meent, dat zulke subsi- diën tot het noodzakelijkste moeten beperkt worden. B. en W. laten de beslissing in deze gaarne aan den Raad over. De Heer Beijnes wenscht voor die Teekenschool 300.— De Heer van Lennep wil 150 toe te staan met gehoudenheid tot rekening en begrooting en toezicht vanwege het gemeente toezicht. De Heeren Beijnes en Loomeijer bevelen ƒ300 aan De Heer Klein is er tegen. De Heeren Roog en Hofland bespreken de zaak, de laatste werd in deze door den Voorzitter te recht gewezen. De Heer Schram wil met den Heer Van Lennep meegaan. Voorstel 300 met de voorwaarden van den Heer Van Lennep komt in stemming en wordt verworpen. Voorstel Van Lennep wordt aange nomen. Donderdagmiddag werd de behandeling der begrooting voortgezet. Ingekomen was een verzoek ingekomen van de brugwachters om alsnog verhooging van Salaris. Aangenomen voor kennisgeving. De vraag wordt gedaan of wegens het hooge cijfer voor verpleging van behoef tige krankzinnigen de gemeente zelf eene verpleging kan stichten. Door de opening van buitenpatiënten zou die zich zelf kunnen dekken. Dit denkbeeld wordt door B. en W. ontraden. De Heer v. d. Kamp wijst op den slech ten toestand van het stedeljjk Armhuis, vervolgens over het verstrekte spek en vleescli was de spreker zeer onvoldaan. De Heer Schram heeft de overtuiging dat de verpleegden het beter hebben, dan in menig burgergezin, te danken aan den tactvollen directeur. Het vleesch en spek en het nut ervan, wordt betwijfeld. De Heer v. d. Kamp stemt dit niet toe. De Heer Stolp wijst ook nog op den goeden toestand, getuige den gezondheids toestand. De Heer v. d. Kamp heeft het woord, merkt op, dat er dingen plaats hebben bij de Gemcentereiniging die niet be- hooren. H(j brengt in herinnering wat hij in 1898 in deze gedaan heeft en zijne motie in deze betreffende de manier van meting. Eenige gevallen van minder goede handelingen trengt hij onder de aandacht. Stelt voor eene speciale com missie met opdracht deze zaken onder de oogen te zien in het belang der be lastingschuldigen. In eene volgende vergadering zal deze zaak besproken worden, tegelijk met eene van den Heer Hofland. Gevraagd werd of de kosteg voor de Kamer van Koophandel, ƒ500. niet wat hoog zijn. B. en W. brengen in herin nering dat van die som 300 bestemd is als tractement voor den Secretaris. Men vindt de uitgaven voor publieke vermakelijkheden veel te hoog. Zoo kost de muziek 200.per week. Geant woord wordt, dat zonder subsidie het corps niet kan blijven bestaan. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de avond uit voering. De Heer V. d. Kamp bespreekt deze zaak. De Heer Schürmann vraagt minstens eenmaal per 14 dagen een muziekuit voering op de Markt en biedt ten ge- bruike een muziektent aan met gaslicht of electriesch licht. De Heer Schram wil voortaan voor muziekkorps f 5000 per jaar geven. De Heer N. Kruseman verdedigt 10000, zou dan liever de post schrappen. De Heer Schürmann wijst er op dat minder dan 10000, niet kan. De Heer Waller toont aan dat van dien post eerst in 1901 sprake kan zijn. De Heer Van Lennep geeft den wenk ook eens uitvoeringen te geven in het Schoterkwartier. B. en W. zullen gaarne een en ander in overweging nemen. Er word gewaagd van een streven om de brandverzekering in eigen beheer te doen geschieden; door de Brandwaar borgmaatschappijen worden hooge win sten gemaakt, wjj betalen debrandblusch middelen. De Heer Groot brengt dit ter sprake; Ook partikulieren zouden hiervan kunnen gebruik maken. De Heer Waller beantwoordt. Wil het ondeizoek laten wachten, tot het gemeen tebestuur wat meer tijd heeft. Een vast tractement voor den markt meester van de vischmarkt, zonder emolumenten wordt verkieslijk geacht. B. en W. wenschen den bestaanden toestand te bestendigen, te meer, daar de inkomsten van den marktmeester toch al dalende zjjn. De Heer Stolp meent, dat het beter is den marktmeester van de kermis een vaste som te betalen dan inplaats van aandeel in de winst. De Heer de Kan ter zal dit niet steunen. De Heer Modoo komt op tegen den hoogen post voor dien marktmeester, stelt voor de 5% van ontvangen gelden te schrappen. De Heer Waller licht dien post nog toe. De Heeren Modoo en Hofland stellen voor 100 in 't geheel. De Heer Groot stelt voor 50.De Heer Roog bespreekt nog de kwestie. De Heer V. d. kamp wenscht het markt meesterschap op te dragen aan een politie beambte. Veel werd er nog over gespro ken. De Heer V. d. Kamp maakt nog de opmerking, dat de burgerl. ambtenaars zich nog wel laten omkoopen. Voorstel 100 komt in stemming en wordt aan genomen, 5% wordt geschrapt. De Heer Hofland wil de belooning voor de kaas.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1