KRONIEK. De Raadsvergadering van Woensdag begon met de mededeeling van het overlijden van den Heer A. van der Steur. De voorzitter zeide, wij betreuren zijn heengaan en houden zijne nage dachtenis in dankbare herinnering. MejufTr. van Eek, onderwijzeres, ver zoekt en verkrijgt eervol ontslag als zoodanig. In 1874 werden B. en W. gemach tigd gedurende 25 jaren te verhuren de gronden, behoorende tot het Laken- koopersgilde. Thans wordt machtiging gevraagd li die gronden opnieuw te verhuren voor twee jaar, op dezelfde voorwaarden tot 31 Januari 1902. De Heer V. d. Kamp wenscht de hnur te bepalen op tien cents perM1. De Heer De Kanter is er tegen. De Heer Modoo wil tien cents. De Heer de Breuk oordeelt dien prijs veel te hoog. De Heer Macaré meent, dat thans de huur niet kan verhoogd worden, althans niet voor het eerstvolgende jaar. De Heer Modoo wenscht 10 ets. voor bebouwden en 5 ets. voor onbebouwden grond. De Heer Schram wenscht dit óók. De Heer de Breuk licht nog toe. Voorstel 10 ets., V. d. Kamp wordt verworpen. Voorstel Modoo 5 ets. en 10 ets. wordt mede verworpen. Voorstel B. en W. wordt aangenomen en de machtiging verleend. In behandeling komt een plan tot bebouwen van gronden tusschen Scho- terweg en Kennemerstraat, onder de gewone voorwaarden wat betreft peil, overdracht, betaling van kosten voor bestrating en rioleering. De Heer Roog kan met dit plan niet meegaan. De Heer Van den Berg wil de breedte der straten 10 meter. De Heer de Breuk wijst op het mindere bezwaar van 8 M. voor zijstraten. Na stemming wordt het plan vast gesteld. Vastgesteld wordt de begrooting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van neeringen, ambachten en bedrijven, slui tende met een vermoedelijk batig slot van 1700. Ter goedkeuring wordt aangeboden de begrooting van het St. Elisabeths Gasthuis, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van 79159. Het subsidie der gemeente in deze som is ƒ49787. B. en W. meenen, dat nog niet het oogenblik is gekomen om wijziging te brengen in de verhouding van de ge meente tot het gasthuis, wijl de proef waartoe de Raad in Februari 1898 besloot, nog niet is afgeloopen. Vóór het verstreken van den proeftermijn, eindigende Februari 1901, kunnen even wel voorstellen ingewacht worden. De Heer Kruseman heeft met genoegen gezien, dat de stijging ook de aandacht van B. en W. heeft getrokken. Haarlem doet meer op het gebied van ziekenverpleging dan het mag en wijst dit aan met het oog op de wet. Wijst erop, dat niet de noodige controle bestaat op de wijze waarop patiënten, waarvoor de Gem. betaalt, worden opge nomen. Meent dat Regenten belmoren te streven naar partikuliere weldadigheid tot versterking van hun middelen. De gemeente heeft de sommen, vroeger van het Gasthuis genoten, aan subsidies terugbetaald. Het vragen van giften, daar zullen Regenten zich niet te hoog toe achten en Spr. stelt voor de subsidie in het vervolg niet meer te verhoogen. De Heer de Kanter wijst nog eens op de proefneming, doch vindt particu liere bijdragen te vragen niet dienstig voor Gemeente of Gasthuis. Wenscht de begrooting goed te keuren. De Heer Schram zou Heeren Regen ten willen verzoeken door eene geschie denis van het Gasthuis, de Raadsleden in de gelegenheid te stellen de verhou ding tusschen beiden te doen vaststellen. Ook de Heer Klein wenscht de verhouding te kennen en wenscht ook te wachten tot de proef is afgeloopen. De Heer Macaré meent, dat de deuren van het Gasthuis te wijd worden open gezet. Gaat men het opnemen wat minder gemakkelijk maken, dan zal de subsidie van zelf lager worden. De Heer Cnoop Koopmans meent, dat om de verordening na te komen, de gevraagde subsidie noodig zal zijn, doch Regenten zullen voorstellen tot wijziging in ernstige overweging nemen. Regen ten wenschen den Raad vóór afloop van den proeftijd voorstellen te doen. Dan kan tevens de verhouding besproken worden. [j De Heer Bijvoet gelooft, dat de ge vraagde subsidie voor Haarlem niet te hoog is. De Heer Van den Berg berekent, dat men met het oog op het aantal verpleeg- dagen 18000 te hoog betaalt en zou ook de verhouding wenschen bepaald te zien. Bovendien wordtin sommige takken van dienst bezuiniging noodig geacht. De Heer v. d. Kamp wijst op .onge veer hetzelfde. De huishouding kost te veel. De Heer Hofland is er tegen, de arme zieken afhankelijk te maken van kerk besturen enz. De verantwoordelijkheid voor het lot der zieken behoort niet van den hals der Gemeente geschoven. Weerspreekt hetgevoelen, dat de deuren te wijd openstaan. De Heer Stolp wil tengevolge de toezegging van den Heer Koopmans thans deze begrooting goedkeuren. De Heer Schram heeft nog het woord, wenscht dat B. en W. de geschiedenis der stichting verstrekken. De Voorzitter beveelt aanneming der begrooting aan met het oog op voorstel len; op dit oogenblik kan niets beters worden gedaan. B. en W. kunnen de verhouding aantoonen. De Heer Dr. H. D. Kruseman wijst er op, dat de hoofdzaak, versterking van de Gasthuismiddelen, niet opgemerkt schijnt. De Heer Stolp vraagt reeds voor de begrooting van 1901 nadere regeling. Die begrooting wordt daarna aange nomen. De Heer Macaré opent de algemeene beraadslaging over de thans aan de orde zijnde begrooting voor 1900, had zich gevleid, dat de opcenten op belastingen zouden verminderen. Geen zweem van bezuiniging, integendeel. Sommige pun ten zjjn verlaagd, maar het is een niet gelukkig verschijnsel dat de uitgaven ƒ48000 hooger zijn als vorig jaar. Per hoofd moet ƒ8.76 betaald, vroe ger 4.53. Wij moeten bedacht zijn op bezuiniging. Groote uitgaven staan thans voor de deur, men moet dus in krompen. De Heer de Kanter beantwoordt kortelijk. De Heer Stolp deelt de pessimistische beschouwingen van den Heer Macaré niet. Meent de lasten niet te hoog. De Heer Hofland meent het in 't be lang der gemeente, dat organizatie dei- gemeentewerken plaats hebbe. Als bij deze behandeling blijkt, zooals het geval is, dat de rechtstoestand van werklieden en lagere beambten is voorbij gezien, dan zal hij er zich er tegen verzetten. Onze hoogere beambten zijn rechters in hun eigen zaak, dit is meermalen ge bleken. Het initiatief der werklieden wordt gedood. Stelt eene motie voor; Het is in het belang der gemeente een zelfstandig optreden der werklieden mogelijk te maken en verzoekt voor stellen van B. en W. in deze. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze motie gesteld in handen van B. en W. ter advies. Vervolgens beantwoordt de Voorzitter de Heeren Macaré en Hofland. De beschuldiging van corruptie werpt de Voorzitter van zich af. B. en W. gaan niet enkel af op inlichtingen van hoofdambtenaren. Controle op hande lingen van hoofdambtenaren bestaat, B. en W. doen recht. De Heer Hofland komt terug op cor ruptie, doch wil geen naam noemen de arbeider zou er de dupe van worden. Corruptie bestaat, de gemeente lijdt er schade bij. Maar een deel van de ver antwoordelijkheid moet gebracht ook op de werklieden. Op deze wijze, zegt de Voorzitter, komt men niet verder. Gegronde klachten worden steeds onderzocht. De Heer Schram bespreekt nog de opmerkingen van den Heer Macaré, welke hij niet deelt. (De vergadering wordt geschorst). Na heropening zet de Heer Schram z\jne beschouwingen uiteen en weerlegt eenige beschuldigingen. Onze begrooting toont een streven om ontvangsten en uitgaven te verhoogen. Men verkeert hier onder den druk van ƒ50.000 die wij hooger zijn wegens misrekening in 1865. In 1897 heeftde» Raad zich genoopt gezien 74000 hooger toe te staan. Nu is Sprekers meening dat de gewone uitgaven niet hooger dan ƒ20000 moeten zijn. In de eerstvolgende magere jaren moet men zich beperken. Weer beantwoordt de Heer Schram, evenzoo de Heer Stolp. Nog eens de Heer Macaré. Toen ving de behandeling der Hoofd stukken aan. In eene afdeeling wensc t men voor pre sentiegeld een bedrag uit te trekken, Afdeeling 3 wenscht 2 50 voor iedere zitting, doch ook deze kwam tot geen bepaald voorstel. De meerderheid van B. en W. is hier tegen. De Heer Schram stelt voor hiervoor 2000.uit te trekken. De Heer Groot beveelt aanneming billijkheidshalve aan. De Heer Speelman wijst er op, dat reeds voor 2 jaar de wenschelijkheid van presentiegeld werd uitgesproken. Wenscht den post pro memorie uit te trekken. De Voorzitter meent, dat beter is 2000 voor te stellen. De Heer Waller meent 2000 testellen korter. De Heer de Kanter is er in beginsel tegen. De Heer Roog vindt beter de uitkeering per uur te betalen. De Heer Bijvoet herinnert dat vroeger wel de gelijk presentiegeld werd uitgekeerd. Voorstel Schram wordt aangenomen. 1000 voor 2 klerken voor gemeen tebelasting vindt Afd. 2 te laag, anderen willen niet verhoogen, ofhet voorstel te ondervangen dooi een klerk toe te voegen aan een deurwaarder en een aan den ontvanger. B en W. meenen dat tegen 500 geschikte werkkrachten te bekomen zijn. De Heer sneltjes meent, dat het aan tal ambtenaren alweer verhoogd wordt Zou niet tegen adsistenten zijn, dus tijdelijk. Stelt voor met 1000 te ver minderen. Deze meening verdedigt ook de Heer Macaré. De Heer de Kanter verdedigt den post. De Voorzitter even zoo, de deurwaarders kunnen hun taak niet meer naar behooren waarnemen ten opzichte van de vervolgingen der achterstallige belastingen De uitgaaf is dus noodig, zij zal in de ontvangst teruggevonden worden. De Heer Snel tjes heeft nog het woord. Voorstel Sneltjes in stemming wordt verworpen. Een der afdeelingen had inlichtingen verzocht op gemeentearchief. Deze zijn door B. en W. verstrekt. Verhooging jaarwedde havenmeester vindt bezwaar evenals te lage loonen voor de brugwachters, ƒ11 worat voor dezen gevraagd en of zij eigen arbeid mo gen verrichten. Het wordt beter geacht allen gelijk te bezoldigen. B. en W. achten verhooging jaarwedde havenmeester billjjk, als zijnde voor den titularis een aansporing om op den in geslagen weg voort te gaan. Omtrent de verhooging voor de brugwachters wenschen B. en W. te wachten tot de Raad in kennis gesteld is met voorstellen omtrent eene gewijzigde instructie. De heer Stolp meent, dat men met de verhooging der jaarwedde van den haven meester moet wachten tot na de benoeming van een marktmeester van kaas- en graanmarkt. De Heer de Kanter verde digt den post. De Heer Hofland is er tegen. De Heer Speelman wil verhoogen De Heer Schurman meent, dat men den havenmeester, een der ij verigste ambtena ren, in waarde moet houden en dus de verhooging toestaan. De Heer Willink wil, als de Heer Stolp, afwachtten. De Heeren Hofland, Beynes en Speelman bespreken nog de zaak. De Heer de Breuk meent de verhoo- liing alleszins billijk. De Heeren de Groot en Van der Kamp evenzoo. Voorstel Stolp, vermindering, wordt verworpen. De Heer Waller beantwoordt nog een vraag van den Heer Macaré in zake de uitkeering aan het rijk voor de kwade posten directe belastingen. De Heer Beynes wenscht het, loon der sluiswachters te brengen op 10 per week. De Heer Groot stelt voor de brug wachters op ƒ11 te brengen. De Heer de Kanter licht toe. Voorstel Groot brengt een meerdere uitgaaf aan 734 mede. De Heer de Breuk, bljjkbaar niet voor verhooging, wil wachten tot het advied van den havenmeester in zake reorganisatie op dien tak van dienst. De Heer Hofland heeft nog het woord. Voorstel Groot in stemming, wordt verworpen. De Heer V. d. Kamp vindt de post voor schatting voor vergunning ƒ200 te hoog, omdat de schatter geen des kundige is. Afd. 2 stelt voor zelf kachels te koopen inplaats te huren. B. en W. deelen mede, dat huren de voorkeur verdient. De aandacht wordt gevestigd op de slechte bestrating. Uitbesteding per vierk. Meter wordt afgekeurd. De verbetering der bestrating, deelen B. en W. mede, wordt in het loopende jaar met kracht voortgezet. De Heer V. d. Kamp heeft eene opmerking in zake besteding. Vindt publieke aanbe steding in 't belang der gemeente. De Heer Speelman meent de methode van bestrating niet goed. De Heer Schürmann meent, dat de werklieden hun taak niet verstaan. De Heer Macaré wil de 13800 verhooging voor bestrating niet toestaan. De Heer de Breuk wil weten hoe men straten kan verbeteren zonder geld toe te staan. Aanbesteden van straatwerk is niet gewenscht. De Heer Roog wil de ver hooging toestaan. De Heer Macaré wijst er op, dat hij niet is tegen geld toestaan voor bestra ting; hij wenscht ƒ32000 als vroeger, tegen de verhooging is hij. De Heer Hofland wil de loonen der strkatmakers zoo verhoogen, dat zij mede verantwoordelijk kunnen gebracht wor den en dus de besteding afschaffen, stelt voor het uurloon te bepalen op 18 cent. De Heer de Breuk werpt eene be schuldiging betreffende niet inwinnen van inlichtingen in zake bestrating verre van zich. De Heer Schram komt nog op tegen besteding in 't algemeen. Echter is de bestrating in de oude stad zeer zeker het slechtst- De Heer Roog licht het punt nader toe en toont aan dat van besteding minder sprake is dan van stukwerk. De Heer Macaré handhaaft zijn voorstel in zooverre dat met ƒ12500 worde ver minderd. Voorstel Hofland, aanbesteden, in stemming, wordt verworpen. Voorstel Macaré valt in stemming met 3 stemmen voor. Voorstel uurloon 18 ets. per uur aan straatmakers van den Heer Hofland, ook aanbevolen door de Het ren Groot, Modoo en Roog, komt na toelichting van den Heer de Breuk en de opmerkingen van de Heeren Schram en Modoo, in stem ming, (de verhooging bedraagt 300) word aangenomen. Geklaagd wordt over den toestand der plantsoenen en parken. Voorgesteld wordt het loon der plantsoenwerkers te brengen op 12. Men wenscht een deskundig ambte naar als opzichter der plantsoenen, B, en W. berichten dat door de Comm. voor Hout en plantsoen is ingezonden een voorstel om over te gaan tot aan stelling van een Hoofd opzichter op eene jaarwedde van ƒ1000.De meerderheid van B. en W. is daartegen. De Heer Winkler bepleit de verhoo ging voor een geschoold deskundige, doch ƒ800.zal wel voldoende zijn. De Heer Schürmann wil dan de 300. voor den hoofdopzichter doen ver vallen. De Heer de Breuk licht toe dat de Heer Kerbert zeer zeker, wanneer dit gevraagd wordt, belangloos advies zou verschaffen en wijst er op, dat het gemeentebelang meebrengt daarvan ge bruik te maken. Ook de Heer Beqnes is van die meening. De Heeren Loo- meyer, Winkler en Willink bespreken de zaak, de laatste meent dat men voor de welwillende hulp moet bedan ken. De Heer Nieuwenhuyzen Kruseman vraagt of de Commissie een bepaald persoon op het oog heeft en wie. (Zie vervolg Eerste Blad). Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 6