HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 95 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 abonnementsprijsvan WOENSDAG 29 November 1899. verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMME* TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Prfls per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk mg worden geplaatst. KRONIEK. De kwestie omtrent de onbewoonbaar- verklaring van woningen in de Raads vergadering van Woensdag, besprak de Heer Hoflland Spr. zou niet willen meegaan met voorstel Van Styrum, lliever met dat van B. en W. De Voorzitter geeft de opmerking van den Heer van Styrum toe. B. en W. zullen voortaan in dien geest handelen. De Heer Stolp wil den wenk van den Heer Van Styrum volgen, zoo ook de Heer Modoe. Voorstel Van Styrum in stemming wordt aangenomen. De Voorzitter stelt voor eenige punten te verdagen, waar de Heeren de Lanoy en Macaré tegen zijn. Dit punt komt in stemming. Men besluit thans eenige punten uit te stellen. Tot lid der Commissie voor de be zwaarschriften benoemt de Raad den Heer Sneltjes, doch deze verklaart, de be- ming niet te kunnen aannemen. Toen benoemde de Raad den Heer Schiirmann, die de benoeming aannam. Tot onderwijzer aan de tweede Bur gerschool voor Jongens benoemde de Raad den Heer E. Verwaal te Haarlem met 15 stemmen, na een paar aanmer kingen van de Heeren Klein en Nieu- wenhuyzen Kruseman en eene tweede stemming. Aangenomen voor kennisgeving werd het gas verslag over September. Er bljjkt uit, dat op 30 September in dienst der gemeente waren 757 lantarens le en 601 lantaarns 2e klasse. De Heer Leupen vraagt, voortaan de lezing der notulen niet in de vergadering te doen plaats hebben, omdat de leden in de gelegenheid zijn die vooraf te zien. De Burgemeester verwees in deze naar het reglement van orde. De Heer de Lanoy verzoekt den Bur gemeester een Raadsvergadering over veertien dagen te beleggen in verband met een thans uitgesteld punt, dat spoed eischend is. De Heer Hofland meent, dat bjj het plaats gehad hebbend ongeval in de Korte Veerstraat, de persoon die bg de politie de brancart kwam aanvragen, te iang was opgehouden aan het politie bureau, waardoor de hulp te lang uit bleef. De Voorzitter gaf, hoewel niet hiertoe verplicht, eenige inlichtingen, welke ech ter door den Heer Hofland eeniger- mate, werden in twijfel getrokken. De Voorzitter, van meening, dat, de inlichtingen verstrekt waren, zooals hem die hem bekend zijn uit het po litierapport, dan in deze niet te discus sieeren was, sloot de vergadering. In het geheel zijn nu te Kaapstad acht en dertig transsportschepen met troepen enz. gearriveerd en zijn er nog meer onderweg. De Natalsche staatscourant meldt, dat allen, die zich bij de Boeren aan sluiten, voor den krijgsraad zullen ge bracht worden. Onder het Hollandsche element in Natal schijnt dus evengoed neiging te bestaan om den stamgenoot te helpen als in Kaapkolonie. De waar heid is, dat de Boeren de Natallers een voudig opcommandeeren. Een Natalsch blad vertelt, dat althans de Duitschers zich liever zullen laten doodschieten dan hune hoeven verlaten. Een Engelsch- man, zegt het blad, was zoo kwaad, dat hg op honderd zestig gewapende Boeren aanviel en er acht van versloeg, en dan nog verhaalt een blad, dat Ladysmith vol is van gevangen en gewonde Boeren. Het Engelsche publiek verslindt zulken onzin 1 Eigenaardig verklaren de Engelsche bladen, dat de kans voor Joubert voor 't oogenblik schoon is, hoewel men meent, dat hij gevaarlijk spel speelt. Het afsnijden van twee Engelsche troepen trekt, zooals is na te gaan, ook de aandacht in Engeland. Men vraagt naar de reden en een der bladen geeft tot antwoordDe Boeren volgen de nieuwste taktiek, wij, Engelschen, zuilen die over twintig jaar pas gaan bestudeeren. in Spanje wordt vee opgekocht voor Engelsche rekening om ie dienen voor Zuid Afrika. Het Engelsche departement van oorlog maakt een telegram openbaar, waarin eene overwinning wordt vermeld bij Belmont. Treffend is dat er al weer achttien vermisten zijn en tweehonderd en zeventig dooden en gewonden. Maar de achttien vermisten geven te denken zijn die bij geval door het volkomen verslagen boerenleger meegenomen, en waarom spreekt het Engelsche olficieele bulletin met van buitgemaakt geschut Intusschen erkent een der generaals, dat de opstand onder de Kaapsche Boeren zich unoreidt. Omtrent dien slag bij Belmont heeft een Fransen blad bericht ontvangen, dat hier geen sprake kan zijn van een Engelsche overwinning, maar dat zij door de Boeren zgn teruggeslagen. Nader verneemt men, dat de Boeren bij Belmont vier stukken hebben moeten achterlaten, alsmede en dit klinkt weer vreemd dat de Boeren dum- dumkogels gebruikten. Bg Esieourt trachtten de Engelschen door te dringen, doch werden tweemaal teruggeslagen waardoor generaal Hildyad wiens taktiek sterk gecritiseerd w- rd, moest aftrekken. Ook de tactiek in het Westen vindt men in Engeland niet goed; wel een bewijs dat het ook daar niet voor den wind gaat. Joubert berichtte, dat hij de verbinding der Engelse e troepen tusschen Estcourt en Pietermaritzburg had afgesneden. Dit zal waarschijnlijk de capitulatie van Ladysmith ten gevolge hebben. De inge- slotenen te Estcourt zi) n met de Boeren slaags geweest. Weder zgn, te beginnen met 11 De cember, acht bataljons Engelsche militie gemobiliseerd. Het garnizoen van Ladysmith was Zaterdag buitengewoon kalm. Het kanon vuur werd nauwelijks beantwoord. De ballon gaat niet meer op. Het derde groote kanon, hetwelk de Boeren ïSuzereiniteit" hebben gedoopt, is in stelling geplaatst. De generaals der Boeren zgn van meening, dat zij in steat zullen zijn om Ladysmith tegen het einde der week ten val te kunnen brengen. De Boeren staan thans volgens Joubert reeds met 50000 man in het veld, zoo dat zjj in het geheel niet behueven te rekenen met een opstand der Kaapsche en Natalsche Boeren. Wanneer echter de Engelschen even wel de inboorlingen verder ophitsen tegen de Boeren en hen in den oorlog gebrui ken, is de opstand van alle Alrikaan- ders zeker. President Kruger heeft, hoezeer hier toe aangezocht, het gebruik van dumdum en gespleten mauserkogels verboden. Van liet verhaal in deze zal dus niet veel overblijven. Pretoria, zoo leest men, is als uitge storven. De Engelschen zijn met hunne gezinnen gevlucht, of vechten tegen de Boeren. De Hollanders en Duitschers zijn bij de Boeren. Levensmiddelen zijn te bekomen, maar duur en er kan niet verdiend worden. Nog wordt medegedeeld, dat de tele grafische gemeenschap met Estcourt hersteld en Joubert op Ladysmith is terug getrokken. In Berkley- Oost hebben de ingeze tenen, Boeren, zich meester gemaakt van het tuighuis en zich daarvan bij de Boeren aangesloten. Buller, de opperbevelhebber van het Afrikaansche leger, is te Durban aange komen. Een depêche deelt mede dat tienduizend man Engelsche troepen op weg zijn naar Ladysmith en dat de vernielde spoorweg hersteld is, althans gedeeltelijk. Een andere vertelt dat er vrëes bestaat, voor het afsnijden van Natalsche vrijwilligers door de Boeren. Joubert zal de Engel schen den tocht over de Toegola betwis ten en een landingsdivisie is met een aar.tal kanonnen van Durban vertrokken. De Daily Chronicle, het Engelsche blad dat steeds tegen den oorlog gepredikt heeft en meermalen opkwam voor het goed recht der Boeren, heeft een anderen hoofdredacteur gekregen; de oude heeft ontslag bekomen over verschil van mee ning met de eigenaren van het blad in zake Zuid Afrika. De oorlog heeft thans zes weken ge duurd. Van voordeelen van blijvenden aard der Engelschen heeft men in dien tijd niet vernomen, wel van een voorwaarts trekken der Boeren, wat de Engelschen niet hebben kunnen verhoeden. In gevech ten vallen klappen, natuurlijk,en niemand heeft willen verwachten, dat steeds de Boeren aan de winnende hand zouden zijn, doch men weet, aan welken kant de hardste slagen zijn gevallen. In weerwil van hun terugtrekken, zoo meldt een Engelsch telegram, zijn de Boeren nog sterk tusschen Estcourt en Pietermaritzburg. De twee legermachten stonden in die streek tegenover elkander. Bij de consuls der mogendheden te Pretoria zijn een menigte klachten inge leverd, omtrent Engelsche overtredingen der conventie van Genève. Een goede, oude bekende is weer verschenen, het is de Scheurkalender voor Verstand en Hart, uitgave van den Heer D. Mijs te Tiel. Omtrent den tekst der kalenderbladen aan twee zijden gedrukt, behoeven wij niets te melden, slechts in herinnering te brengen, dat de kalender in geen gezin mag ontbreken, waar de vooruit strevende richting ook haar invloed doet gelden in het godsdienstig leven. Het schild ziet er smaakvol uit. De prijs is 50 ets. Het schild van den tweeden kalender uitgegeven bg dezelfde firma, bevat eene reproductie van de bekende gravure „Hemelwaarts." Deze kalender verschijnt dit jaar voor 't eerst en heet Godsdien stige Volksscheurkalender. Ook hier voor eiken dag een goed woord. De prgs is 35 ets. Onder de medewerkers aan dezen kalender komt ook de Heer Mr. H. Ph. de Kanter voor. Ook deze nieuweling zal haar weg wel vinden. De Standard and Diggers News schrijft over dr. Coster: „Hij stierf zooals een Hollander en een man betaamt. Hg was de laatste die standhield tegenover een overmachtigen vijand. In hem sprak de nationale geest die de Ruyter naar de Theems dreef en Van Speyk den dood deed zoeken: »Dan liever de lucht in". Dr. Coster wilde van overge ven niet hooren, zijn Hollandsch bloed gedoogde deze vernedering niet en zoo werd een schitterende loopbaan, een uitstekend man en Hollander opgeofferd aan de kapitalisten. In het kleine Neder land zullen vele harten en als de tijding op de Heerengracht en te 's Gravenhage bekend wordt zal er in menig huis een gebed opgaan voor de zegepraal van het Recht over de Macht, de Huichelarij en en den Gouddorst." En van de HollandersHoewel velen van hen voor het eerst in het vuur waren, doorstonden zij het Britsche granaatvuur als veteranen. Zg weken niet voordat de schietvoorraad opraakte." De Engelsche pasten slecht op hun gevangenen. Toen de soldaten een wagen met mondkost en drank ontmoetten, waren rij weldra zoo buiten westen dat vele Hollandsche gevangenen konden ontkomen naar Newcastle. Hoe sommige Engelsche firma's trach ten door voorgewende Boerenliefde zich te bevoordeelen, blijkt duidelijk uit het volgende, dat wij aan de Nieuwe Ilott. Courant van 19 dezer, Tweede Blad, ontleenen: Wij zgn gisteren van onze gewoonte om van geen particuliere giften voor de Boeren afzonderlijk melding te maken afgeweken, omdat het ons verblijdend scheen, dat een Engelsch firma, de Gebr. Lever van de Sunlight Zeep f 500 gaf, met de mededeeling dat vele Engelsche Kooplieden evenals hg de president der tirma of Vennootschap den oor log betreurden. Nu maakt men er ons echter opmerk zaam op, dat diezelfde firma Lever Brothers eigenaar is van de Monkey Brand, poetszeep of iets dergelijks. En nu adverteert de Monkey Brand sedert weken met een overigens geestige plaat, van Harry Furniss blijkbaar, waarin President Kruger en rijn ultimatum belachelijk worden gemaakt. De firma tapt dus uit twee vaatjes en tracht haar Engelsche zoowel als Hollandsche clien- teele te vriend te houden. Het spijt ons tot de reclame meegewerkt te hebben. Zij zal nu intusschen wel niet het effect hebben hetwelk er mede beoogd werd. HAARLEM, 28 November 1899. In plaats van de Heer A. v. d. Steur Jr. die overleden is, is tot bestuurs lid van Weten Werken benoemd de Heer J. A. G. van der Steur, die de benoeming heeft aangenomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1