A ZANG EN VRIENDSCHAP Het concert van Woensdagavond is voo r de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap hoogst belangrijk geweest. Behalve een zeer talrijk puhliek waren aanwezig twee Nederlandsche musici, Richard Hol en Ludwig F. Brandts Buys, toonkunstenaren die in 't bijzonder door hunne vocale werken voor mannen koren zich naam hebben gemaakt in de Vereenigingen, welke zich de beoefening van den manneuzang dat zoo waardig onderdeel der muzikale kunst ten doel stellen. De aanwezigheid dezer twee mag als een groote eer worden beschouwd voor Zang en Vriendschap; als een bewijs I van waardeering harer zangkunst van de meest bevoegde zijde. Hoofdnummers van het programma waren, wat de koren betreft, Deus est nostra lux en Bymme aan den Vrede de werken waarmede de liedertafel in Nijmegen zoo eervol werd bekroond. De uitvoering ervan zal ongetwijfeld de hooggespannen verwachting bevredigd hebben, en respect hebben afgedwongen voor het standpunt dat thans door Zang en Vriendschap is bereikt. Toch was de wedergave van den Psalm te Nijmegen indrukwekkender machtiger en groot se! er door nog inniger wijding. Maar wjj weten allen, dat het hoogste element van schoonheid bij de vertolking van eenig kunstwerk niet komt op commando doch als de edelste gave, ais de macht van het onbekende sléchts enkele malen tot ons nederdaalt. Overigens het behoeft niet te worden gezegd in veel woorden kan niet anders dan met onverdeelden lof gesproken worden over de voordrachten van het Koor. De klank is verrukkelijk mooi, de verhouding der stemmengroepen ongemeen gunstig. De tenoren en de bassen zjj staan te zingen alsof zjj in onderlingen kamp elkaar de zege betwisten. Het moet voor den heer Robert wel ren groot genot zijn over dit Koor, dat door zijn ijver en inspanning zich zoo heerljjk heeft ontwikkeld, den staf te mogen zwaaien. Waarom zoo dachten wij, vinden wij dit voortreffelijk man nenkoor niet terug bij onze Toonkunst uitvoeringen. Komaan H.H. Zangers helpt mee, om ook die Zangvereeniging weder tot bloei te brengen. Wij mogen in ons muzikale leven niet missen de concerten van Toonkunst, die voor U als uitvoe renden en voor ons als dankbare toe hoorders steeds waren een bron van heerlijk muzikaal genot. Over de Solisten, die bij het concert van Woensdagavond hunne medewer king verleenden, mag naast den zang van het Koor met ingenomenheid worden gesproken. Mejuffrouw Emma de Jong uit Arnhem heeft in vele opzichten een goeden indruk achtergelaten. Zij bezit een mooi geluid en beschikt over den gewenschten stern- omvang. Met de voordracht van de Zigeunerlledrr van Brahms bleek zij evenwel nog niet geheel vertrouwd; blijkbaar was zij daarbij °°h in niet geringe mate onder den indruk van het optreden. Veel rustiger en zekerder zong zjj na de pauze. Als zeer goed geslaagde proeven van solo-zang mogen worden aangemerkt de voordrachten van Canzo netta en lnmitten des Balles van Tschai- kowsky. Over het algemeen zingt me juffrouw de Jong wat zwaar. Van de instrumentaal-solisten bleef de heer J. J. F. Tak violist uit Amsterdam door ongesteldheid afwezig. Wat wjj daardoor moesten missen, werd aangevuld door den heer Robert. Met het concert van Bach voor twee violen hadden beiden vader en zoon veel succes. De midden-satz, het Largo, werd bijzonder keurig gespeeld. In het tweede deel vond de laatste nogmaals volop gelegenheid om zich als een duchtig violist te doen kennen. De heer Henk van Breemen had de begeleiding der solisten aan het klavier op zich genomen. Dat deze daarvan steeds veel werk maakt en nauwkeu righeid en goeden smaak daarbij voor zitten is bekend. Alles te zamen genomen mag worden gezegd, dat het concert van Zang en Vriendschap uitstekend is geslaagd. B. De Haarlemsche Mannenzangver- eeniging „Crescendo" heeft op hare laat ste Vergadering besloten, deel te nemen aan het concours, dat in den loop van het volgend jaar hier ter stede zal ge houden worden. Het eerste Concert in dit seizoen zal hoogstwaarschjjlijk gegeven worden in het laatst der volgende maand. Vrijdagavond bracht het Neder- landsch Tooneel" van Nouhujjs »Het Goudvischje". De hoofdrollen waren in handen van de dames MannBouwmees- ster en Iloltrop van Gelder en van de heeren Boogaards en Clous, die heel veel maakten van hun rol, en prachtig sa menspel te genieten gaven. Vooral het heele tweede bedrijf was mooie passie. Het psychologisch drama stelt uit den aard der zaak aan de opvoerenden zeer hooge eischen en gezegd mag worden, dat de artisten van „De Koninklijke" ten volle berekend zijn de karakters uit te beelden, en Ojntjes tot in de diepste diepte van 't zieieleven hunner personen zijn doorgedrongen. Laat ons om slechts een voorbeeld tenoemen, wijzen op het oogenblik dat Herman Koorders zijn broer Frans vraagt als tusschen persoon tusschen hem en zijn vrouw te wille* optreden. Frans heeft zelf die vrouw lief maar, 't is een nobel karakter, en hij verricht zijn zware taak zonder mor ren. Doch toen hij die had verricht is het het hem een oogenblik te machtig en in hevigen drift stoot hij zjjn broer toe: iJe hebt geen recht me een taak op te dragen, die boven mijn kracht is-" Juist dat moment, die drift, op het oogenblik, dat de zwaarte van zijn taak hem te hevig drukt, en hij bewijst, dat hg ïgeen engel is", die hartstocht in tegenstelling van de kalmte overigens van den raisonneur, was prachtig van den heer Clous en zoo zouden ook van de anderen, tal van fijne trekjes kun nen aangestipt worden, die duidelijk maken hoe goed de karakters begrepen zijn en daarmee, hoe hoog ons „Neder- landsch Tooneel" staat. „Het Goudvischje" werd gevolgd door het blijspel „Een les", blijspel in één bedrijf, uit het Italiaansch dat werd gepeeld door Mevr. MannBouwmeester en den heer Tourniaire. Het is heel jammer, dat dit onbenullige ding den indruk van Het Goudvischje" wat kwam verflauwen. De heer Tourniaire vervulde zijn rol uitstekend Mevr. MannBouw meester, kwam ons echter voor wat ver moeid te zijn, en haar spel werd daar door ietwat lusteloos, waar juist bijzonder veel levendigheid en temparament ver- eischt werd. Woensdag a. s. 29 November wordt in den Schouwburg weer een buitenge wone voorsteliing gegeven door het Hollandsch Tooneelgezelschap Directie A. van Lier van Amsterdam. Opgevoerd zal worden een Transvaalstuk „Voor Land en Volk" (Episoden uit den oorlog in Zuid Afrika), een natuurlijk geheel nieuw, oorspronkelijk tooneelspel in 5 bedrijven 8 tafreelen met eene apotheose van Tekil Nitram. Het is een uitstekend geslaagd tooneel werk vol van tooneeltjes die niet zullen nalaten enthusiasme te verwekken. Nadat als lever de rideau gister avond de dames Schwab en Ter- nooy-Apil (men ziet dat de Nederland sche Tooneelvereeniging op de planken was) Wie van tweeën" niet onver dienstelijk hadden gespeeld, werd gegeven »Eén dag soldaat" een blijspel van Duitsch fabrikaat. Het is een stuk vol actie, met veel misverstand, dat tot koddige resultaten leidt. De intrigue is flink doorgewerkt en de ornementiek in den vorm van tal van aardige grappen en leuke tooneeltjes doet ook wel. Uitstekend werden de rollen vervuld. Vooral de onbetaalbare heer Ternooy-Apel was op dreef. Mevr. v. d. Horst, als Liane, de café-chantant-zangeres, die één dag soldaat is, verdient ook bijzon der lof. Er is voel gelachen en dikwijls zgn de handen op elkaar geweest. „Eén dag soldaat" zal nog wel lang op 't reper toire blijven. Het is een uitstekend stuk voor de Nederlandsche Tooneel vereeniging, die weer heeft bewezen uit beste krachten te bestaan en in ons Hollandsch tooneelleven een eigenaardi ge, hooge plaats in te nemen. In het Douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 407 baden. Het contingent der Nationale mi litie, door deze gemeente te leveren, be draagt 122 man. Het d. d. 18 October 1.1. gehouden examen in het Boekhouden van wege den Nationalen Bond van Handels- e_ Kantoorbedienden in Nederland is o. a. met gunstig gevolg afgelegd door onzen stadgenoot, den Heer Anth. Andréa, onderwijzer was de Heer J. Faber, leer- aar M. O. Boekhouder alhier. Gisteren Maandagavond 7 ure vervoegde zich in den winkel van den blikslager B aan de Spaarnwouderstraat alhier een bejaarde vrouw, om een stuk brood vragende, hetgeen haar niet werd verstrekt. Nadat zij was vertrokken ontdekte B. dat zij van de toonbank had meegenomen een geëmailleerde pan, j waarop hjj zich op straat begaf en haar nabij de Burgwal in het bezit van het gestolene heeft aangehouden en kort daarna aan de politie overgegeven. Het is eene oude bekende genaamd, J. C. P. van der W. oud 64 jaren, geboren te Leiden, alhier vertoevende in een der slaapsteden in de Witstraat. Zij heeft den diefstal bekend en opgegeven dat zij deze had gepleegd daar zij geen geld genoeg had om onder dak te ko men. Zij was eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. De perceelen No. 17 en 18 gocombineerd, te zamen 3605. M. Nieuwjaar. No. 19. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de west. zyde van de Kennemerstraat. Ni. 9a zwart en rood. ƒ1450. J. v. Westerhoven. No. 20. Een Huis en Erve aan de Boerensteeg. No. 28 ƒ805. H. Hoenderdos. No, 21. Een Huis en Erve, naast het voor gaande. No. 28. ƒ800. A. v. d. Linden. No. 22. Een Huis en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Gedempte Voldersgracht. No. 6. ƒ4025. H. J. Edelein. Gisteren Maandagmiddag omstreeks 6 ure heeft een 15 jarige knaap op den Koninginneweg eene groote steen op de rails van de Electrische tram gelegd waar door een tram is ontspoord. Een tweede knaap die daarbij tegenwoordig was heeft den dader die zich inmiddels uit de voeten had gemaakt uitgeduid die door de po litie wel zal worden opgespoord om pro ces verbaal tegen hem op te maken. Gisteren Maandagavond zijn door de politie alhier in de Smedestraat weder 2 Amsterdam^che colporteurs aangetrof fen en naar het Politiebureau gebracht, die door luidkeels te schreeuwen Wie koopt van my voor 2 centen de roode duivel en een bulletin van de Amster- damsche lantaarn inhoudende onthullin gen van een bekend bordeel, oploop te verwekken. Daar zij spoedig den wensch te kennen gaven onmiddelijk naar Am sterdam te willen terugkeeren is hun daar toe de gelegenheid gegeven en zqn zij onder politiegeleide naar het station gebracht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Oct. 1899. in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een perceel Bouwterrein, aan de oost zijde vau de Koningstraat met afzonderlijken uit gang in eene nevens dit perceel gelegen poort. No. 866, No. 2. Een perceel Bouwterrein, aan de oost zijde van de Koningstraat, nevens het voorgaande en afzonderlijken uitgang mede aan de Koning straat. No. 866, No. 3. Een Heerenhuis en Erve en Tuin, aan de westzijde van de Groote Houtstraat, tusschen de Anegang en het Verwulft met uitgang aan de Koningstraat. No 48, No. 4. Een Winkelhuis, waarin sinds jaren een Apotheek wordt uitgeoefend en Erve, nevens het voorgaande met uitgang aan de Koningstraat. No. 50. De perceelen No. 1 tot en met 4 gecombineerd, te zamen ƒ42000 A. J. v. d. Steur. No. 5. Een Heerenhuis en Erve met souster- rain en tnin, aan de westzyde van het Nassau- plein, op den hoek van en met uitgang aan de Nieuwe Gracht. No. 7. ƒ19000 H. C. Tombergh. No. 6. Een Heerenhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve met grooteu tuin, aan den Raamsingel tegenover de Houtbrug. No. 44 zwart en rood. 14940, opgeh. No. 7. Een Huis met het daarvoor gelegen erf, aan het Tuinlaantje naby den Koninginneweg No. 12, No. 8. Een Huis met het daarvoor gelegen erf, naast het voorgaande. No. 10, No. 9. Een Huis met het daarvoor gelegen erf, naast het voorgaande. No. 8, No. 10. Een Huis met het daarvoor gelegen erf, naast het voorgaande. No. 6, De perceelen No. 7 tot en met 10 gecombi neerd, te zamen 6630 opgeh. No. 11. Een perceel Bouwterrein, aan de noord zijde vau de Lange Heerenvest. No 2752. No. 12. Een perceel Bouwterrein, naast en ten westen van het voorgaande. No. 2752. Np. 13. Tot Amotie een Timmermanswerk plaats en verderen opstal. No. 20. No. 14. Een Huis on Erve met grooten Tuin, aan de westzijdevan de Spaarnwouderstraat met uitgang door eene gemeenschappelijke poort aan de Lange Heerenvest. No. 112. De perceelen No. 11 tot en met 14 gecombi neerd, te zaïnen 7285. P. Maller. No. 15. Een Huis met afzonderlijk opgaande Boveowoning en Erve, aan de oostzijde van de Delftstraat. No. 13 zwart en rood, No 16. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, naast het voorgaaude. No. 15 zwart en rood. De perceelen No. 15 en 16 gecombineerd, te zamen ƒ4465. C. A. Joekes. q.q. No. 17. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van de Delftstraat, op den hoek van de Delftkade. No. 37 zwart en rood. No. 18. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de Delftkade, nevens he voorgaande. No. 2 zwart en rood. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 29 Nov. 1899, des namiddags te 1ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingek. stukken. Verzoek Jhr. H. M. Ridder Baronet Speelman, ontslag lid Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs. 2. Voorstel B. en W.W. vastelling le suppl. kohier dienst 1899. 3. Id. Id. verhuring perceel Rolhuizen. 4. Id. id. aanbrengen gasgloeilicht Eerste Tusschenschool. 5. Nader voorstel B. en W.W. adres Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen vaststelling plan bebouwing gron den Schoterveenpolder. 6. Voorstel B. en W.W- adres W. Berkemeijer aansluiting waterlei ding in den Hout. 7. Id. id. aansluiting waterleiding woningen personeel Eerste Nederl. Electr. Trammaatschappij. 8. Id. id. aanvrage subsidie Meisjes school Middelbaar Onderwijs. 9. Id. id. gratificatie Wed. H. van Markenstein. 40. Id. id. vaststellen staat van te vellen boomen. 14. Id. id. schrijven Joh. Enschedé Zonen wegruimen stoepen Dam straat. 42. Geleidebrief B. en W.W. schrijven Burgerlijk Armbestuur. 43. Voorstel B. en W.W. adres plant soenwachters om toelage kleeding enz. 44. Id. id. verhuring grond Poelpolder aan R. van. Riemsdijk. 45. Id. id. adres J. Koster om pensioen. 46. Id. id. id. C. J. Paulen Sr. invoering muntwatermeters. 47. Id. id. berijden Damstraat Korte- en Lange Veerstraat. Markt van 27 Noyember 1899. Boter. Aangev. 437 verk. 137 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 214 verk. 167 stuks* L. pr. f .3 H. pr. 6.p. stuk. Schrammen. Aangev. 34 verkocht 34 stuks. L. pr. 8.H pr. ƒ41.—p. stuk. Aardappelen. Aangev. 275 H L. verk. 207H.L. L. pr. 1.40 H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 276 H.L. verk. 498 H.L. L. pr. 3.— H. pr. 8.- p. H.L Peren. Aangev. 89 H.L. verk. 68 H.L. L. pr. 4.- pr. 8 p. H.L. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Nov. 1899, des namiddags van 9—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium Eroica,"G. B. t. Krieken. 2. Largo uit de 2eSymphonie.Beethoven 8. ConcertA. Aug. Fiacher. a. Pfingaten. b. Adagio. cFinale. 4. Vorapiel an ParaifalR. Wmgner. 5. Duet uit Stabat MaterRoaaiui.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2