Uit de bewegingen der BriUche troe pen zou men mogen opmaken, dat het plan, de verschillende machten te ver- eenigen, nog niet is opgegeven want Butler is van Pietermaritzburg meer westelijk getrokken. De N'ederlandsche ambulance is te Lorengo Marques den 6en December aangekomen en zette haar reis naar Transvaal verder voort. Steeds worden de Boeren beschuldigd van op de ambulances te schieten. Bewezen is hei tot heden niet, dat dit met opzet plaats had. Wel heeft men bewyzen, dat de Engelschen niet altijd liet Koode Kruis ontzien. Er werd een telegram uit Pretoria ontvangen met het bericht, dat Woens- dag chtend om zes uur het gevecht by Modderrivier begonnen, was en een telegram van den 2en, dus vier dagen na het groote gev cht, melding makende van een schermutseling tusschen de Boeren en bereden infanterie. Een tele gram uit Oranjerivier, door het ministe rie van oorlog bekend gemaakt, zegt ook dat schieten gehoord is in de richting van Modderrivier. Daar, en niet bij Spijtfontein, gelijk algemeen verwacht werd, schijnt dus voor de vierde maal Lord Melhuen slaags te zijn geweest met de Boeren. Waarom l ij niet vei der naar het noorden opgerukt is, zal later wel opgehelderd worden. lntusschen is gebeurd wat te voorzien was, en wat voor de Engelschen leelyke gevolgen zou kunnen hebben: de Boeien hebben achter Methuen's rug zijn ge meenschap met zijn basis verbroken, niet alleen de telegraaf doorgesneden, maar ook oogenschijnlijk ernstige scha de toegebracht aan den spoorweg. Volgens de Daily News heeft de En- gelsche regeering alle maatregelen ge- troflen om ten spoedigste een nieuwe cavalerie-brigade, sterk 4000 man, naar Zuid-Afrika te zenden. Weer worden twee plaatsen in Kaap kolonie genoemd, die door vrijwilligers bezet zyu. Weder klachten van Ladysmith, dat de Boeren op het hospitaal schieten, 't zou mogelijk kunnen zijn, dat men daar een munitie-magazijn heeft en dat dit den Boeren die eene uitstekende spion- nendienst hebben, bekend is. Het kan ook wel zyn, dat men bij hel eerste treffen weer van afschuwelijke ver moorden van gewonden zal hooien. Aan Modderrivier moeten, zooals uit Kaapstad wordt bericht, twee spoor bruggen zoodanig hersteld zijn, dat er weer Engel-che treinen kunnen pas- seeren. Reuter's agence, de nieuwstetele- grammen-firma heeft zijn personeel in Zuid Afrika, dat voor een deel Trans vaal wel gezind was, door Engelschgezin- de personen doen vervangen. Sedert eeni- ge dagen ondervinden de berichten daar op gevolgen vanzij verspreiden thans onlusten bij de Boeren, ondoeltreffend geschut en slecht schieten der Transvalere by Ladysmith. Zulke berichten ver anderen natuurlijk aan den waren stand der zaken niets, maar men weet nu, waaraan men zich heeft te houden. De deskundige van de Westminster gazette ziet den toesiand wat gunstiger in, nu de Boeren zich bij Spijtfontein bijeentrokken. Hij gelooft, dat zij dit doen, omdat zij te zwak zijn om Met- huens flanken aan te vallen. En naar Kimberley, meent hy behoeft de generaal zich ook niet te haastendat heeft van alles in overvloed. Zou die militaire deskundige óók een wenk ontvangen hebben om wat minder pessimistisch te zijn? Of zou ook deze staan onder den invloed van Reuter! Waarheid schijnt, dat Methuen wacht op Gatacre's oprukken en dat die niets doet. Men herinnere zich de veronder stelling dat die laatste bevelhebber van Methuen is afgesneden. Zoolang de regentijd aanhoudt zullen geen troepen over de Oranjerivier kun nen gebracht worden, de eenige bruik bare pont is bovendien door de Boeren weggenomen. Men zou dus kunnen vast stellen, dat generaal Methuene tusschen die rivier en Modderrivier is ingesloten. Gatacre heeft met tweeduizend man en twee batterijen een geforceerden marsch gemaakt naar Stormberg, waar de Boeren een zeer sterke stelling bezet hielden. De Boeren openden het vuur pas op 't oogenblik, dat de troepen aan den voet van hun stelling gekomen waren. Om vier uur in den ochtend begon een heet artilleriegevecht, dat duurde tot zeven uur. Daarop trokken de Engelsche troepen terug naar een onneembare stelling. De minister van oorlog deelt een te legram van generaal Gatacre mede, be richtende, dat by een aanval te Storm- burg dit ligt bezuiden het voor eenige dagen door Boeren bezette Dor drechtnegen officieren zijner troepen gewond of vermist, twee gesneuveld en vijfhonderd zes en negentig man vermist zijn. Hij deelt mede, dat dit ongeval plaats had door verkeerde inlichtingen van de gidsen. Deze nederlaag zal tengevolge hebben, dat generaal Methuen* positie nog zwak ker en de tegenstand der Boeren uit Kaap kolonie nog sterker wordt. De troep van Gatacre blijkt drie duizend man sterk geweest te zijn met zes kanonnen en twee maxims. Hoe sterk de Boeren waren is niet bekend. Er is thans sprake van het uitwisse len van krijgsgevangen. Er heeft althans eene uitwisseling plaats gehad van twee vrouwen, een Engelsche tegen een Trans- vaalsche dame. Als al de troepen, bestuurd voor Zuid Afrika, aangekomen zijn, zal de geheele Engelsche macht bedragen 89070 man, met de vrijwillegers en marine-brigades zou het getal klimmen tot 105770 man, zijnde 14 regimenten cavalerie, 7 batte rijen rijdende artillerie, 27 batterijen veldartillerie en bergbatterij, het overige infanterie. De drie Londensche chirurgen, die naar Zuid Afrika vertrokken zijn, ont vangen ieder van staatswege een maan delijks honorarium van 5000. Er is voor 4 groote vaste hospitalen gezorgd en voor 4 tusschenstations en 12 veld hospitalen, terwijl 3 hospitaalschepen gereed zijn en 1, een Amerikaansche dames, wordt uitgerust. Zieken en ge wonden, die vermoedelijk niet binnen een jaar weer hersteld zullen zijn, wor den naar Engeland gezonden. Er wordt verteld, dat in België gewerfd werd voor Zuid Afrika, voor Engelsche rekening, doch de Belgische minister van Justitie heeft dit tegengesproken in de Kamer. Men weet, dat in België, voornamelyk in de Vlaamsche provin cies, men zeer op de hand der Boeren is en men dus in het Vlaamsche land niet veel kans zal hebben. In de Weener voorstad Hernals, speel den twee jongens wat men noemt kruis of munt Het werd door een agent van politie gezien en deze maakte er proces verbaal van op. De strafrechter veroor deelde den eenen knaap tol tien floiijnen boete, den anderen, die het spel had voorgesteld, tot vijf florijnen boete en verbanning uit Oostenrijk. De Oosten rijksche wet schijnt den rechter te verplichten, dengeen die een ander tot hazardspelen uitnoodigt, deze straf op te leggen, zelfs als het een kind is. Naar het tijdschrift Elcetra mededeelt, is 't gelukt een guttaperchaboom, de Eucomia Ulmoëdi, afkomstig van de i Soendaeilanden, in Frankrijk te accli- matiseeren. Dit exemplaar bloeit thans bij gewone temperatuur in den Kolonialen tuin te Nogent sur Marne. De vrucht bevat meer dan 27 pet. gutta percha, van zeer goede qualiteitook in de bladen en in den bast is deze stof rnet een gering percentage aanwezig, Een exemplaar van deze plant heeft den vorigen winter, zonder nadeeligen invloed te ondervinden, te Parjjs in de open lucht gestaan. De Bremer politie heeft de hand gelegd op een negentienjarig werkman, die binnen weinige dagen vijf moord aanslagen pleegde, waarvan drie den dood tengevolge hadden. In de Friesche venen zitten de kanalen reeds zoo vol ys, dat de scheepvaart gestremd is. HAARLEM, 12 December 1899. De Directeur der Gemeentelijke Waterleiding brengt in herinnering, dat in verband met de Verordening in deze, de schade aan de watermeters toe gebracht door vorst of anderszins, voor rekening is van den gebruiker. Het is dus zaak met vriezend weer den watermeter tegen bevriezen te bewaren. Door de agenten rechercheurs Misset en v. Zomeren wordt procesverbaal op gemaakt tegen M. S. weduwe van A. de N. bierhuishoudster wonende Burgwal 81, ter zake het verkoopen en toediendn van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Gisteren Maandagmiddag omstreeks 6 ure heeft een begin van brand plaats gehad in het perceel Kenaupark 17, ontstaan op een bovenkleedkamer, ver moedelijk door het vlam vatten van een mand met turf, staande naast de bran dende vulkachel. De brand werd geluk kig spoedig ontdekt en door eigen personeel gebluscht, zoodat de slangen wagen der politie en spuit 10, die reeds waren aangerukt, geen diensten be hoefden te verrichten. De voordrachtsavond van Willem van Zuglen in den Schouwburg is gis terenavond zeker tot veler teleurstel ling niet doorgegaan. Door den burgemeester dezer ge meente is met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot hoofdinspecteur van politie de heer L. A. M. Wolffram, thans inspecteur-titulair. In het Douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 326 baden. De Directie van het Brongebonw heeft aan hare leden een schema gezonden van het plan de campagne voor 1900. Daaruit blijkt, dat de vermakelijkheden in aantal toenemen en in haren aard aan elks behoefte trachten te voldoen. Liefhebbers van muziek kunnen er buiten pn behalve de uitvoeringen van de Bronkapel ruim zestig concerten bijwonen; danslustigen hebben hunne Strauss-avonden, de kinderen kinderbals enz. enz. Wie zich noch niet aangesloten heeft bij het Brongebouw, kan niet zeggen, dat hy het laat, omdat er zoo weinig te doen is. Zoo ergens, dan krjjgt men hier veel en goede waar voor zijn geld. VSBGADEBING van den Baad de> Gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Dec. 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W. W, vaststelling staat te vellen boomen. 3. Id. commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, tot wijziging van art. 107 alg. politieverordening 4. Id. B. en W. W., motie van den heer W. A. J. van de Kamp, be noeming commissie van onderzoek zaken gemeente-reiniging. 5. Id. id. wijziging tarief verplegings- kosten St. Elisabeth's of Groote gasthuis. 6. Id id. verhuring lokaal Waag aan teekencollege «Kunst zij ons doel" 7. Id. id. adres J. Edie, huur grond Zijl weg. 8. Id. id. verhuring grond Kennemer- plein plaat-ing wachtlokaal stoom tram Haarlem Alkmaar. 9. Id. id. adres P. J. Schwartz, be houd overbouwing stadsmuur Am- sterdamsche poort. 10. Id. id. adres R. Prins, ruiling grond en bebouwing van voor tuin be stemden grond Prinsenbolwerk. 11. Id. id. adressen C. R. A. Iloeing en bestuur «Eigen Hulp" aankoop grond gedempte Beek. 12. Id. id. intrekking besluit onbewoon baarverklaring perceelen Kerkhof- gtrji&t# 13. Id. id. adres „Recht en Plicht", uitstel termijn dempen slooten. 14. Id. id. verbouwing Tweede Burger school. 15. Id. id. adres J. J. Spaargaren e. a. verplaatsing bloemmarkt. 16. Id. id. adres Wed. M. Creemers om gratificatie. 17. Id. id. id. Wed. J. van den Berg om gratificatie. 18 Id. id. motiën in zake de plaatselijke directe belasting en art. 243 ge meeniewet. 19. Benoeming lid commissie art. 40 gascontract. 20. ld. id. id. van toezicht op het Haarlemsch Muziekkorps. 21. Id. id. id. Stednlijk Museum. 22. Id. 3 leden Commissie van toezicht op het Lager onderwys. 23. Voordracht B. en W. W. bevor dering tot onderwijzeiessen en on derwijzers le kl. 24. Id. id. benoeming onderwijzer 3e kl. aan de Derde Tu«schenschool. 25. Verslag opzichter gasverlichting over October 1899. Voorworpea, gtd< por eord aanbot Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondagsj van 's middags 11 roti ure voor de eigenaars t-rug te bekomen zun. Een roeibootje. Een blauwe kin derblouse. Een bonte boezelaar. Drie portemonnaies met geld. Een groen fluweel breitaschje. Een zilve ren armband. Een stempel. Twee paternosters. Een snoekkleurige hond. Een parapluie. Een wollen hand schoen. Een zilveren heeren cylinder horloge. Een R.C kerkboek. Een streng touw. Een portemonnaie met geld en handschoenen. Een ring met sleutels. Twee sleutels aan een touwtje. Eenige losse sleutels. Een notitie boekje. Een tweewielig wagentje. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen en terugkomen bij de Hoofd-op- ziehter der gemeente reiniging. Een zilveren vingerhoed. Een zilveren theelepel. Twaalf guttapercha speenen. Markt van II December 1899 Boter. Aangev. 107 verk. 107 K. G. L. pr. ƒ120. H. pr. 130 p. K. G. Biggen. Aangev. 193 verk. 175 stuks. L. pr. 4.H. pr. 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 67 verkocht 51 stuks. L. pr. 9.H pr. ƒ13.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 61 H L. verk. 61 H.L. L. pr. 1.40 H. pr. ƒ2.p. H.L. Appelen. Aangev. 29 H.L. verk. 29 H.L. L. pr. 4.— H. pr. 8.- p. H.L Peren. Aangev. 17 H.L. verk. 11 H.L. L. pr. ƒ3.— pr. 9.p. H.L. LIEDERTAFEL. Haarlem's Zanggenot, concert op Donderdag li December in de Sociëteit »Vereeniging." SOLISTEN Mejuffrouw MINA VEKHAGE (Concertzange res) ran 'e-Gravenhage; de Heer J. GESTERKAMP (Viool) van 's-Graveuhage. 1. Nimmer Nacht (Koor) N. H Andriessen. 2. Air Samsom et Delila (Zaog)Saint Saëna. 3. Co eert (Solo voor Viool)Mendelssohn. a. Allegro ruolto appassionata; bAn dante; c. Allegretto non troppo; d. Allegro molto vivace. 4. De vier Jaargetijden (Koor).IF. Brandts Buijs. aLente; b. Zomer; c. Herfst; d. Winter. a. In de vroegte) ,N. H Andriessen. b. Nachtzauber .A. Storch. a. Mijn liefken is mijn Romer j W. F. G. Nicolai". 6. b. In't Woud (Zang) .George Rijkeii, c Der Vogel im Walde .Tanbert. a. Legende ....H. Winiawski. 7. b. Romance,. (V.'ool) ,Fr. Ries. (F-dur **8. De Martelaars in het Colyseum (Koor)L de Rillé. Deze compositie werd te Gent met den len Prijs bekroond Met deze koornummers werd de Liedertafel bekroond op den Internationalen Zangwedstrijd te Antwrrpen op 20 Aug. 1.1. De concertvleugel is nit het Magazijn van den Heer C. Heemskerk. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Dec 1899, des namiddag* van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantaiaieA. Hesse. 2. Recordare ut Mozart's reqiuem..R. Ëchaab. 3. Sonate No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Finale. 4. NachspielRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2