HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 100. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. Neé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. TBLKPHOONNUMKIX TELEPHONISCHE VERBINDING -,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dis alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. EEO NI EK In de Raadsvergadering van Woens dag werd het Secretariaat weder waar genomen door den Heer Van Bilderbeek. Medegedeeld wordt o.a. dat door de firma Gebrs. van Brederode vergunning is aangevraagd tot aansluiting bij de Maatsch. Electra. Het verzoek is in handen gesteld van B. en W. Het eerste punt der agenda wees aan behandeling van den Staat van te vellen boomen. Weer komen er op voor de zestien iepen aan den Dreef, die het vorige jaar niet weg mochten en waar over zooveel is te doen geweest. De meerderheid van B. en W. is vóór vellen. De Voorzitter beveelt de aanneming ten hoogste aan, als zijnde in het belang van den Hout en de plantsoenen. De Heer Waller behoort tot de minderheid, vindt de boomen aan den Dreef een sieraad van de stad. Het punt boomen Dreef komt in stemming. De Heer Willink wil ze weg hebben, de Heer Hoog ook. De stemming beslist, dat die boomen weg gaan, met zes stemmen tegen. Twee boomen, Schotersingel, zijn voorloopig uit de lijst gelicht en verder aangenomen. Boven verwachting was het Ijjstje spoe dig afgehandeld. In verband met het vastgestelde sluitingsuur, werd nog eene wijziging der politieverordening voorgesteld en aangenomen. In behandeling kwam, als rest van de begrootingsdebatten, het voorstel Van de Kamp bedoelende, dat een Speciale Commissie zal worden benoemd met de opdracht: „de oorzaken op te spoien van de ongunstige uitkomsten der Ge meentereiniging, en zoo mogelijk voor stellen te doen, die tot verbetering van dien toestand zouden kunnen leiden." In deze was ingekomen een verzoek van de schipladers der G. R. verzoekende middelen te beramen om het ageeren van den Heer Van der Kamp te doen ophouden. Bij B.en W. bestaan geen bedenkingen, indien de Raad besluit op het voorstel in te gaan. Waar echter door den voor steller beschuldigingen zijn geuit die tot een verweer hebben aanleiding gegeven en de gewone afnemers van de mest wegblijven, waardoor de Gemeente finan cieel benadeeld wordt, is het wenscheljjk ook ten deze de volmacht der Commissie uit te breiden als volgtEen onderzoek in te stellen naar aanleiding van de in den loop van dit jaar en bjj de behan deling der begrooting voor 1900 geuite beschuldigingen in zake de gemeente reiniging, en voorts de oorzaken op te spoien van de ongunstige uitkomsten der gemeentereiniging, en, zoo mogelijk voorstellén te doen die tot verbetering van dien toestand zouden kunnen leiden. De Voorzitter stelt voor het getal der Commissieleden te stellen op drie. Dit werd aangenomen. De Heer de Breuk komt terug op de beschuldigingen, de geheele zaak kan nader onderzocht, ook in verband met de ingekomen rekesten. De Belt werkers vragen ook eenige vergoeding voor geleden schade. De Heer Van de Kamp verklaart zich nader omtrent fooien. De Heer de Breuk beantwoordt, Van der Kamp zegt dat de Heer de Breuk het liegt. Van de Kamp wordt tot de orde geroepen, en de Voorzitter voegt er bjj, te verzoeken dat de Heer van der Kamp zich voortaan matige en niet meer noodeloos aanprikkele tot kijverij, die tot niets lijdt, en waar door de goede geest in den raad schade lijdt, als ook dat bij eene herziening van het reglement van Orde, rekening gehouden worde met het feit, dat zulke dingen in den Haarlemschen gemeente raad kunnen plaats hebben. De benoeming der Commissie had later plaats. Voorgesteld wordt het tarief voor ver- pleegkosten in het St. Elisabeths Gast huis aldus te wijzigen, dat de kosten van genees- en verbandmiddelen aan verpleegden le en 2e klasse niet begre pen zijn in de verpleegkosten en be doelde verpleegden de geneesmiddelen kunnen betrekken van den apotheker hunner keuze. De heer V. d. Kamp heeft het woord, ook de heer Hofland wil de geneesmid delen door de gemeente apotheek laten leveren aan die patiënten, doch tegen den prijs van partikuliere apothekers. De heer Dr H. D. Kruseman licht toe. De heer V. d. Kamp stelt voor dat de bedoelde patiënten de geneesmiddelen niet zullen kunnen betrekken uit de stads apotheek. De heer De Kanter praatte nog een paar maal over de kwestie. Dn heer Wal ler licht toe, dat tot heden de genees middelen begrepen waren in de verpleeg kosten. Het am. wordt ingetrokken en het voorstel aangenomen. Voorgesteld wordt voor den tijd van vijfjaren aan het Teeken college Kunst zij ons doel voor 50 per jaar te ver huren de bovenste kamer in de stads waag. Het werd aangenomen. Mejuffrouw Edie wenscht opnieuw te huren een perceel gemeentegrond aan den Zijlweg. B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken, aangezien die grond noodig is tot verbreeding van den weg. De Raad besluit alzoo. De Directie der Tram HaarlemAlk maar wenscht op het Kennemerplein een wachtlokaal te plaatsen en vraagt grond daarvoor te huur. Voorgesteld wordt tot den verhuur over te gaan tegen 25 per jaar. De heer Roog deelt mede, dat de Comm. 74 had voorgesteld. De Voor zitter meent dat 25 voldoende is. De heer Stolp vindt ƒ25 te laag. f 74- geeft nog tot eenige schermutseling aanlei ding. De heer Bijvoet wil in het ver volg het tarief niet meer volgen. De Voorzitter heeft nog het woord. 74 komt in stemming, de stemmen staken. Opnieuw wordt aan P. J. Schwartz vergund te bouwen op den stadsmuur bij den Amsterdamsche Poort. In behandeling komt een voorstel om met den Heer R. Prins eene ruiling van grond aan te gaan en vergunning te verleenen tot bebouwen van voor tuin bestemden grond, zoodanig dat voor elke M1 welke bebouwd wordt meer dan thans, ƒ5 aan de gemeente zal betaald worden. De Heer Roog had een ander voorstel verwacht, had gehoopt dat B. en W. niet uit het oog zouden hebben verloren, dat de Instituut Prins een Haarlemsch belang is, wenscht te weten, hoe B. en W. aan de prijs bepaling gekomen zijn. De Heer J. N. Kruseman bespreekt de zaak. De Heer Waller merkt op, dat voor veertig jaar de gronden op deze wijze geplaatst zjjn, dat er bij bebouwing van tuingrond vergunning moest gevraagd worden. De grond gaat dan over in bouwgrond, die veel meer waard is. Er moet dus voor betaald worden. De Heer Bijvoet heeft het woord, de tuingronden zijn indertijd verkocht voor 50 cents, de bouwgrond werd om niet gegeven. De Heer Beynes stelt voor den prijs te bepalen op 1.p. M1. De Heer Hugenholtz heeft nog het woord; wil toestemming geven tot bouwen, maar niet tot betalen. De Heer de Breuk zet de zaak uiteen en vindt het consequent ƒ5.te laten betalen. Nog eens de Heer Roog, de Heer Bijvoet en de Heer de Kanter. Instemming gebracht, wordt de ruiling goedgekeurd. De Heer Roog stelt voor niet te laten betalen. De Heeren Groot en Van der Kamp bespre, ken nog de zaak. Voorstel B. en W. 5. komt in stemming en wordt aangenomen en daarna het geheele voorstel. Het Bestuur van Eigen Hulp en R. Hoeing wenschen in eigendom te beko- komen grond aan de Beek strekkende achter de perceelen bij hen in eigendom. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer Groot vindt, dat Eigen Hulp den grond niet noodig heeft, Hoeing toel en stelt voor den grond aan den laatsten aftestaan. De Heer de Hugenholtz stelt voor dit voorstel in te trekken, want de Heer Hoeing zal het in huur vragen. Nog wordt gevraagd hoe men grond kan verhnren, waarop beide adressanten recht van uitgang hebben. De Heer de Breuk licht nog toe Voorstel B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen. Aangezien de eigenaars van onbewoon baar verklaarde perceelen aan de Kerk hofstraat, voldaan hebben aan de gestel de eischen wordt het genomen raads besluit in deze ingetrokken. Ingewilligd wordt een verzoek der Bouwvereeniging Recht en Plicht om den termijn bepaald tot demping van een sloot met een jaar te verlengen. Voorgesteld wordt ƒ620 toe te staan tot een verbouwing van het schoolge bouw aan de Nassaulaan en in zes lokalen gasgloeilicht aan te brengen. Aangenomen. De gezamenlijke bloemschippers onder vinden nadeel in hun bedrijf door het verplaatsen van de bloemenmarkt naar de Gasthuisvest. Zij verzoeken ver plaatsing naar de Nieuwe Gracht over de kazerne. B. en W. blqven de voorkeur geven aan de tegenwoordige plaats en stellen afwijzende beschikking voor. Na eenige discussie, waarbij de Heer Stolp aanmerkt dat de vest geen ge schikte marktplaats is, wordt het voorstel B. en W. aangenomen. De Wed. M. Creemers heeft aanvraag gedaan tot 50 gratificatie. Het voorstel luidt die som weder voor 1900 toe te staan, evenals de Wed. van den Berg, wier echtgenoot in dienst der Gemeente reiniging was. De Heer van de Kamp wil beide bedragen op 100 brengen, meent dat beide adressanten recht heb ben op pensioen. De Heer Klein wil zooveel geven als zjj vragen. De Heer Modoo wenscht spoedige pensioenregeling. De Voorzitter bespreekt de zatik nog evenals de Heer Groot. Wed. Creemers 100 wordt in stem ming verworpen. Wed. V. d. Berg ƒ100 wordt mede verworpen en daarna voorstel B. en W. aangenomen. Thans gaat de Raad over tot de benoemingen. Eerst benoemde de Raad de Comm. in zake Gemeentereiniging. Bij eerste stemming benoemde de Raad den Heer Van Styrum, die de benoeming aannam. Als tweede lid werd benoemd de Heer Stolp, die zich mede bereid verklaarde. Tot derde lid werd gekozen de Heer Sabelis die niet ter vergadering tegen woordig was. Tot lid van de Gascom missie werd gekozen de Heer Sneltjes, die de benoe ming aanneemt. Tot lid der Comm. van Toezicht op het gemeentelijk Muziekkorps werd be noemd de Heer Van den Berg die met de benoeming genoegen neemt. Tot lid der Commissie van Toezicht op het stedelijk Museum wordt benoemd de Heer Jhr Ch. F. van de Poll; tot leden der Commissie van toezicht op het lager Onderwijs de Heeren Dr. H. Bronger8ma, Dr. J. Timmer en L. A. Laureyt worden zeven onderwijzeressen en onderwijzers, Mej. M. A. Francken. Mej. H. Cats en de Heeren A. Kok, G. de Boer, P. M. de Pee, R. de Boer en J. B. Schrameyer bevorderd tot eerste klasse; benoemd tot onderwijzer aan de Derde Tusschenschool de Heer J. Reijenga te Heerenveen. Als laatste punt het gasverslag over November en werd de vergadering te vq'f uur gesloten, nadat door den Heer Stolp inlichtingen zjj n gevraagd omtrent de inrichting van eene kliniek aan het Gasthuis, toen door den Voorzitter onder zoek was toegezegd. N ieuwsberichten Tweede Kamer. Maandagmiddag half 2 was de Kamer weder vergaderd. Besloten werd, indien de Ongevallenwet in deze zitting niet mocht afloopen, het debat in een avond zitting voort te zetten. Woensdagochtend zijn de West-Indiesche begrootingen en enkele andere ontwerpen voor onderzoek in de afdeelingen aangewezen. Het debat over de ongevallenwet werd voortgezet. De ongevallenwet is door de Tweede Kamer der Staten Generaal aangenomen met negen en zeventig tegen veertien stemmen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1