HAARLEMSCH Eerste Blad. No 102 144 van ZATERDAG 23 December 1899. Wegens den Tweeden Kerstdag zal het vol gende nummer van dit blad VRIJDAG ver schijnen. Ned. Vereen, lot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? JN ieu wsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. IILEFHOONNUUKII TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Abanderlljke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/ilantxi. Het Bestuur der Afdeeling. Yoordrachten in Teylers Stichting. In Teylers gehoorzaal hield Woensdag de Heer Barnet Lyon een voordracht over electrischc trams, meer bepaald over die der Eerste Electrische Ti am maatschappij alhier. Spreker bracht in herinnering de Centrale aan de Leidsche vaart, waar drie stoomketels werkzaam gesield zijn, om de compound machines in beweging te brengen tot opwekking van den electrischen stroom door middel der dynamo's, welke van daar naar den arbeidsdraad gevoerd worden. Om tot de vei klaring van de werking der dynamo te komen, toonde Spreker beknopieljjk aan. hoe, als een gesloten draad bewogen wordt binnen een mag netisch veld, dan de elektriciteit wordt omgezet in warmte, doch als een stroom gevoerd wordt in een magnetisch veld, de elektriciteit wordt omgezet in bewe ging, welke laatste bij de elektrische tram van toepassing is. Na aangetoond te hebben hoe stroom ontstaat, werd verklaaid, dat de stroom over langs de bovengrondsleiding haar weg vervolgt en langs de rails terug keert. De Inrichting der geleiding heeft op verschillende punten in de stad eerie smeltbare verbinding, die zich begeeft als het stroom bedrag zekere hoogte overschrijdt. Wanneer storingen ontstaan, heeft men hier en daar vernuftig gevonden werktuigjes, uitsluiters, die dan geopend worden, waardoor men stroomatsluiting over een zeker deel der Ijjn in zijn macht heeft. Elke wagen bestaat uit een kast en een onderstel, dit laatste bevat een motor en is zoo ingericht, dat de tril lingen niet in het eigeulyke rijtuig be mei kt worden. Men gebruikt grooteen kleine wagens, doch in de stad het kleine wagentype. Haarlem toch is een oude stad met nauwe straten, waardoor scherpe bochten noodtg zijn en daar voor zjjn de groote wagens niet ge schikt, zelfs niet als die van draaibare onderstellen voorzien waren. De snelheid binnen de gemeente wordt verre over troffen door die der lijn Haailem— Zandvoort, welke 35 K.M. per uur bedraagt, doch hooger kon zijn, indien de wel het toestond. De toevoeging van stroom aan den motor, bovengenoemd, heeft plaats door een beugel. (De spraakmakende ge meente noemt dit de veer.) De beugel is hier verkozen boven de trolley omdat de eerste beier de bochten volgt. Het bovendeel, het horizontale deel is hier van almninium, een tier licht ste metalen. Het heeft ook nog het voordeel van mindere sljjting van den werkdraad, spaart dus slijtage. Spreker toonde het verschil in sljjting aan met beugel of met trolley Vervolgens werd aangetoond hoe de stroom van den beugel in den wagen kooit en hoe door een zelfwerkend apparaat de wagen beschermd wordt tegen onhandigheden van den wagenvoerder. Het schakel apparaat, dienende tot besturing van den wagen, kwam toen ter sprake en dat de reizigers in den electrischen tram te Haarlem volkomen veilig zjjn werd voldoende aangetoond. Een electrische tram heeft echter ook nog bjjzondere voorzorgen noodig tegen atmosferische invloeden, bij name het onweer, waartoe bliksemafleiders zjjn in werking gesteld, die de veiligheid ook in dit opzicht verzekeren. Het ergste wat men dan kan vernemen is eene overigens onschuldige knal, waar voor men, zeide Spreker, niet bang moest zjjn. De constiuctie van de hier gebruikte bliksemafleiders werd toen uiteengezet, waarbjj de opmerking, dat alle andere apparaten van dien aard bij meer dan 500 volts onvoldoende zjjn gebleken en die voor Haarlem expres selij k geconstrueerd zjjn. De tramdiiectie had echter ook re kening te houden met het Haarlemsche telefoonnet, wier draden spanningen hebben van 200 tot 450 meter, zeer don en altjjd gelegen zijn boven de werkdraden der elektrische tram. Hadde men geen voorzorgen genomen ook tn deze, dan zouden by het neet komen van telefoondraden op die van den tram ongelukken kunnen ontstaan van zeer ernstigen aard. Te Zurich b.v.b. brand de tengevolge van het niet nakomen der verplichtingen in deze het telefoon- gebouw geheel af. De maatschappij heeft echter niets gespaard om door liet aan btengen van nelten als andeiszins de meest mogeljjke veiligheid te verzekeren. Het eenige wat nu gebeuren kan als door het een af ander toeval een tele foondraad contact maakt met een tramdraad, is, dat de eerste ter plaatse der aanraking afsmelt, waardoor dan tevens het contact is verbroken. Gaarne had men nog vernomen, wat er gebeurt als een werkdraad van de Electr. tram zelf breekt of in aanraking komt met een of ander voorwet p. Met de rails in aanraking te komen zal, meenen wij, enkel storing op de Ijjn maken, doch hoe te handelen als zoo'n draad den weg verspert en een deskun dige met zoo onmiddellijk bij de hand is. 't Is misschien een domme vraag, maar omtrent de vraag in hoeverre zoo'n denkbaar geval mogelyk is en welke voorzorgen daarvoor genomen zjjn, of wat men als leek in 't vak dan te doen, of liever te laten heeft, blijven wjj nog in 't duister. De voordracht van den heer Barnet Lyon, geheel voorde vuist uitgesproken, hield zeer de algemeene aandacht bezig en verdiende dit door de beknopte hel derheid ten volle. Al het behandelde werd door proeven, apparaten en afbeeldingen volkomen verduidelijkt en zeer zeker moet aan Heeren Directeuren van Teylers Slich ting dank gebracht worden voor de geschonken gelegenheid om nader kennis te maken met het nieuwste vervoer middel vau onzen tijd. Een bericht als zou Buller thans den Toegela zijn overgetrokken vindt zelfs geen geloof bjj de Engel-chen. Eerder denkt men, dat het geheele plan op de Ijjn WeenenColenso geheel mislukt is. In Engeland wordt gevraagd om een dag van zelfvernedering en gebed, uit te schrijven door de koningin. Een in zender bepleit de stelling dat het beter is te wachten, tot Engeland werkelijk vernederd is. Lord Methuen's positie schijnt in mi litaire kringen te Londen óók zeer kri tiek geacht te worden. Volgens St. James Gazette nadert een Boeren-commando zijne stelling van achteren en heeft hjj alle kans van zijn verbindingslijn te worden afgesneden. De correspondent van The Times te Modderrivier maakt uit Methuen's jong ste verkenning op, dat de Boeren een derde laager hebben, acht Kilometer ten Westen van het centrum van hun stelling. Hij raamt het geheele leger van de Boe ren daar op twintigduizend. Intusschen melden verschillende oorlogssorrespon- denlen een achterwaartsche beweging van de Boeren bjj Modderrivier, blijk baar om Methuen's verbindingslijn af te snjjden. De Boeren hebben ook den spoorweg drie kilometer benoorden Me thuen's kamp laten springen. „Groote geestdrift" is, volgens bericht uit Londen, aallerwege" teweeggebracht door het besluit der Regeering om uit de militie en de Yeomanry (een soort van bereden schutterij) vrijwilligers op te roepen, en reeds „duizenden" uit alle deelen des lands, zouden hunne diensten hebben aangeboden. Ongewone levendigheid heerscht aan alle depóts van de vrijwilligers-regimen- ten te Londen. Verscheidene geheele regimenten moeten zich ter beschikking van het Ministerie van Oorlog hebben gesteld. In den slag bij Colenso zjjn door de Boeren 18 ammunitiewagens buit ge maakt en 208 krijgsgevangenen. Buller moet, onmiddeljjk na den slag, verzocht hebben van het opperbevel ont slagen te worden. Het uitzenden van vrijwilligers wordt streng veroordeelddeze zyn bestemd voor de verdediging van Engeland. Te Brussel is een persoon aangehou den, die voor het Engelsche leger 50 Belgen had aangeworven. Van ziekten in het Engelsche leger hoort men niets. Een officier van gezond heid deelde mede, dat hun aantal op 10 pet. kan gesteld worden. De beste troepen zijn verslagen, die onder Yule, White, Gatacre, Methuen en Buller, de zesde divisie, die thans wordt afgezonden moet dus dienen ter aanvulling meer tot versterking Met de zevende, die gereed gemaakt wordt, zal men zich moeten haasten om haar tot versterking te doen dienen, als tenminste in de eerste twee of drie weken de oorlogskans niet voor de En- gelschen gunstiger wordt. Volgens het zeggen van de Boeren, gelijk wij het in een Engelsch blad ver meld vinden, doen de lyddietgraoaten geen kwaad als zij in aarde valley maar richten zjj groote verwoesting aan als zij op steen stooten. Van de vier granaten barst er maar een. Weer valt een EBgelsch blad Portugal aan over de houding dier regeering te Lourenyo Marques, waar dag aan dag de landing veroorloofd wordt van man schappen en krijgsvoorraad voor de Boeren en waaraan de Britsche oorlogs schepen niets kunnen doen. Het blad meent dat Portugal mei de Boei en knoeit, dat er een protest naar Lissabon behoort gezonden en desnoods eene vlootbetoo- ging in de Taag moet plaats hebben. Koningin Victoria zal op Boxing Day vele vrouwen en kinderen van soldalen, die in Zuid Afrika dienst doen, op het kasteel te Windsor onthalen. Er wordt in de feestzaal een Kerstboom opgericht ter hoogte van 25 voet, die heelemaal behangen zal zyn met presentjes. Als een bewys hoe de oproeping in de bladen, om generaal Joubert met zyn 68sten verjaardag op Z(J Januari 1900 te feliciteeren. ook iu 't noorden werkt, zendt iemand te Groningen aan het Handelsblad het volgende brielje, dat door een klasse van een derlagete scholen aldaar verzonden is. Beste Oom Piet! Wy feliciteeren U hartelijk met Uw verjaardag en wenschen U verder veel geluk in den ootlog. Jaag alle Engel- schen er uit. De complimenten aan alle dappere burgers en burgeres-en van Transvaal en Vrijstaat. Leve de Boeren! Uw liefhebbende Neefjes en Nichtjes. Volgen de handteekeningen benevens klassenummer en schoolnummeiBij het briefje was tevens gevoegd een portret van de geheele klasse, den vorigen zomer gemaakt. Ook heeft daar reeds menig particu lier en corporatie kaartje, briefkaart of brief gezonden. Buitendien liggen in de provincie op verschillende sociëteiten en andere publieke plaatsen adressen ter teekening. Herinnerd wordt dal het beste en kortste adres van den generaal luidt: Vechtgeneraal Piet Joubert, cominan- dant-generaal, Pretoria, Transvaal. Per Dui'sche of Fransche mail. (Dit laatste moet er vooral by.) Nog immer door korrnn berichten omtrent den slag bjj Colenso, maar men is er niet in geslaagd, dien hare groote beleekenis te ontnemen. Het vermoeien is gerezen, dat Me- thuens levensmiddelen verbruikt zyn. Zjjn troep zit nog steeds inge loten, men kan dus, als het vermoeden juist is, nagaan dat er spoedig iets gebeuren moet, want van nieuwen aanvoer kan tot heden geen sprake zjjn. HAARLEM, 22 December 1899. De Haarlemsche Kookschool. Of men in de Omstreken van Haarlem goed op de hoogte is van eene zeer nut tige inrichting, die onze stad, onder zoovele andere telt, wij weten het niet, maar het is misschien niet ondienstig, hier met een enkel woord te vermelden dat de Kook en Huishoudschool, Wil- helminastraat 17, thans bijzonder ge schikt is ingericht; het lokaal is ruim en frisch, iederen dag wordt er onder- wjjs gegeven in koken, strjjken en alles wat tot het bestuur van een goede huis houding behoort. Vele kinderen uit de

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1