HAARLEMSCB m PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 4 144 van ZATERDAG 13 Januari 1900. Ned. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 14 Januari 1900. BUITENGEMEENTEN. N ieu wsberichten A Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TELKFHOONNUMMIX TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM, i 9E3P ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie» worden aangenomen tot DINSDAG en, VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. J. Brun, Pasteur Dasle. Collecte pour le Société Centrale d'Evangelisation. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, D Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5'/s ure, Ds. Schotel. W oensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Sehotel. Luthorsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 'sAvondB 6 Va ure, Vs. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijlc. 's Avonds 7 ure, Ds. Leendertz, Pred. te Amsterdam. De godsdienstoefening en de collecte zullen gehouden worden in het belang der Doopsgezinde Zendingsvereeniging. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. \V. C. van Manen, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Vrjjdag 12 Jan., 's avonds 8 ure, Be spreking van de Profetiën, Matth.XXI V. Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. '2y3 ure, Sabbatschool. Baptists Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 2lj ure, Zondagschool. 's Avonds 6 nre, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvergauering. Dinsdagavond 81/, ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het t Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waar niets ander, vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr Bevestiging van Kerkeraadsleden. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ur3, Ds. Boon. Evans. liUthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Prof. Dr. E. H. van Leeuwen, van Utrecht, 's Avonds 61/j ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen. Emer. Predt. Voorbereiding, 's Avonds geen dienst. (Woensdag.) 's Avonds 6i/s ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. Klaassen, van Uitgeest. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. Avondmaal, 's Avonds 6Vs ure, Ds. Klap. Dankzegging. Heide, Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Voorbereiding, 's Avonds 6i/j ore, Ds. Hulsman. Avondmaal. Dinsdagnamiddag liepen geruchten dat generaal Joubert ernstig gekwetst was. Gelukkig ongegrond. In Engeland begint men met eenigen ernst regeeringsdaden in zake dezen oorlog af te keuren. Nu eens is het eene staatsman die te veel zegt, dan eens de andere, maar men is het er over eens, dat de regeering fouten be gaan heeft en vooral nu een Fransch blad zeer gewichtige stukken heeft ge publiceerd, die getuigen van een onbe schaamd knoeien van Engelsche staats lieden met Jameson en zjjn aanhang. De Duitsche bladen blijven zich zeer boos maken over het prijs verklaren van Duitsche schepen. Aangaande de troepenverplaatsingen der Russen in Midden-Azië, meenen de Russische bladen, dat men daarin geen bedreiging van Engeland behoeft te zien. Het moge dan geen bedreiging zijn, het lijkt toch wel een middel om Engeland wat tammer te maken op het punt van onbetwiste opperheerschappij. Die troepen vermeerdering moet in Engeland nog al onrust verwekken. Ook moet de Russische regepring een woordje hebben doen spreken over de Engelsche telegramcensuur. Generaal French heeft van 1 tot 6 Januari verloren4 officieren gesneuveld, 6 vermist, 35 manschappen gesneuveld, 69 gewond en 107 vermist. Bij Ladysmith hebben de Boeren ver scheidene marine-kanonnen buit ge maakt. Een der Engelsche kranten meent te weten, dat binnen kort een bevelvoerende generaal in Afrika van zijn bevel wordt ontheven. Wie 't zal zijn, Buller, Me thuen ot Gatacre? Ook wordt in de bladen thans de telegram censuur be sproken. De waarheid zal echter wel uitlekken, meent men, wat de regeering ook doet om die te smoren. Men gelooft stellig, dat het parlement op een ernstig onderzoek zal aandringen, zoodra het bijeen komt. Steeds hebben de Engelschen beweerd in den oorlog geen gebruik te zullen maken van Kaffers of Zoeloes. Ondanks dit is het bewezen, dat zij deze zwarte bevolking van wapenen voorzien hebben, en herhaald zijn zulke lieden onder de Engelsche troepen opgemerkt. Ook onder de Basoeta's trachten zij enkele stammen tegen de Boeren op te zetten. Men weet dat' de Engelschen de nederlaag bij Stormberg wijten aan hun gids, die den weg niet kende, of dien opzettelijk verkeerd aanwees. Nu wordt medegedeeld, dat toen de generaal merkte dat hg in den val was geloopen, hij den gids onmiddellijk neerschoot. Aan een der groote kanonnen-fabri kanten te Londen is order gegeven zooveel geschut gereed te maken en af te leveren als hem mogelijk is en een nieuwe divisie troepen staat gereed om ter slachtbank geleid te worden. Een Iersch bataljon heeft bjj het vertrekken naar Afrika hulde gebracht aan de Boeren. Een Iersch blad vertelt er het volgende van: Kort geleden moesten 360 reservisten van het bataljon Royal Irish Fusiliers te Waterford aan boord gaan. Er waren vijf officieren bij. De soldaten schreeuw den zich heesch vuor Kruger en uitten wilde hoera's voor de Boeren. Enkelen wierpen hun geweer in de rivier, de gelofte afleggende nooit tegen dien „braven ouden Kruger" te zuilen vech ten. Eindeljjk werden de mannen met de grootste moeite, een voor een, naar boord gebracht. Velen weigerden te gaan en moesten als vee in wagens naar het dok worden vervoerd. En het laatste wat men van deze Britsche soldaten hoorde, terwijl het schip weg- stoomde, was het lied God Save Ireland en dolle hoera's voor „old Kruger." En met zulke soldaten vult Engeland zijn Zuid-Afrikaansche leger aan. De Engelsche opperbevelhebber Ro berts is Woensdag te Kaapstad aange komen. Maandagavond zijn twaalfhonderd Engelsche baardragers naar het oorlogs veld vertrokken. Men gelooft, dat dit wijst op een spoedig oprukken van generaal Buller. Generaal Methuens gezondheid moet werkelijk onder den Afrikaanschen hemel zeer geleden hebben. Uit Australië betrekt Engeland tegen woordig veel goud, maar nog immer is er gebrek aan dit metaal. Het komt dus heel ongelegen, dat juist nu eene werkstaking in de Australische goud mijnen is uitgebroken. De mijnwerkers, bericht men uit Londen, beletten het treinenverkeer, waardoor gebrek aan kolen en water ontstaat en zal men de productie moeten staken. De redevoerende ministers, vooral Balfour, worden in de pers geducht op hun plaats gezet. Balfour, zegt een dier bladen ontkent in onbegrijpelijke zelfverblinding de ernstige nederlagen in Afrika. Maar deze rampspoedige, vernederende veldtocht, waarin 120.000 man Engelsche troepen zijn schaakmat gezet, waarin nergens een beslissend voordeel is be haald, waarin 2500 man krijgsgevan genen zijn gemaakt binnen enkelen weken, dat alles heeft naar het oordeel van het blad genoeg van een nederlaag, die zich niet laat wegcijferen, zooals Balfour doet. In een der bladen wordt het geheele verlies der Engelschen aan gesneuvelden, gewonden en vermisten berekend op 7213 man, anderen meenen, dat het cijfer hooger is. De eerste burgemeester van Berlijn, de Heer Kirschner, heeft nu toch einde lijk, na een jaar en drie maanden ge wacht te hebben, zijn praedicaat van niet aangestelde verloren. Bij de ont hulling, Zaterdag, van een nieuwe beeld groep in de Siegesallee te Berlijn (voor stellende meerder of minder bekende leden van het geslacht Hohenzoilern) heeft de Keizer het aan den geduldigen wachter zeiven medegedeeld, en tevens, dat hij hem den titel van Oberbürger- meister verleende. De keizer vertelde er bij, dat de Heer Kirschner door hem zeet werd gewaar deerd, maar dat politieke redenen, het plaatsen van het meer vermelde monu ment ter nagedachtenis van de personen in het oproer van Maart 1848 gedood, de hinderpaal is geweest, wat trouwens allang bekend was. Het gaat Amerika bij zijne pogingen om de Filippijners tot onderwerping te brengen, tot heden niet voor den wind. De Filippijners zijn blij van Spanje af te zijn, maar onder Amerika wenscht men niet te komen. Uit Marseille komt bericht, dat wegens groote inkoopen voor Britsche rekening de steenkoolprijzen daar van 26 tot 33 franc per ton zijn gerezen. In Oostenrijk is met 1 Januari de nieuwe munt in werking getreden florijnen en krezuers zijn vervangen door kronen, waarvan twee in waarde gelijk zijn aan één florijn, en hellers. Het publiek is er echter niets mee inge nomen, te meer daar van de nieuwe munten op verre na niet genoeg voor handen is en men dus nu naar twee stelsels heeft te rekenen. Boven dien is het bank- en muntpapier nog niet door nieuw vervangen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1