van Getacre heelemaal niets. Zeer zeker is de toestand van de Engelsche bevel hebbers zeer onaangenaam voorwaarts te willen en niet te kunnen, telkens opgehouden, dan door overvallende Boe ren, dan door afsnijding en buiten wer king stelling en niet te vergeten met ontmoedigde officieren en manschappen, die bovendien nog gebrek lijden, zooals blijkt uit partikuliere berichten. Vertrouwbare oorlogsberichten mag men zeker van Eogelschen kant niet verwachten, want de nieuwe opperbe velhebber van het Afrikaansche leger laat geen enkel oorlogs-telegram meer door. Nog wordt medegedeeld een plan om Methuens stellingen aan te vallen. Kruger en Cronjé moeten er vóór, maar vele bóeren-officieren er tegen zijn. Men meent, dat om den moed der Engelschen weer wat te doen opleven, een paar schitterende overwinningen noodig zijn. Doch hoe die te behalen met troepen, die bang zijn voor de Boeren en als bij Colesberg hunne kameraden in den steek lieten om zelf het hazen pad te ki-zen. De schrik schjjnt er nu eenmaal in te zitten, men is bevreesd de Boeren op korten afstand te ontmoe ten, en dan die gevaarlijke kopjes! Een Oustenrijksch blad, anders nog al Engelsch gezind zegt, dat de onbe kwaamheden der Britsche generaals in plaats van een treurige indruk te maken den lachlust opweken, waartoe o >k de verdraaide oorlogstelegrammen het hun ne bijdragen. Het blad vindt, dat het Engelsche aanzien zeer geleden heeft en het Duitschland door kleingeestige in beslagnemingen bovendien nog verbittert. Zaterdag liep in militaire kring een gerucht te Londen als zou Bulier een nieuwe nederlaag geleden hebben. Het ministerie van Oorlog had daarvan echter Zondagochtend nog niets medegedeeld Aan de Toegela verwacht men eerst daags een grooten veldslag, de Boeren te Colenso rekenen er zeer stellig op. Een gezamenlijk optreden der Engel sche macht zal echter niet mogeljjk zijn. Ook te Colesburg schijnt iets belang rijks voorbereid te worden. Engeland gevoelt zich in zijn strijd tegen de Boeren tamelijk alleen, nu de geheele beschaafde wereld hun in het ongelijk stelt. Dit kan wel blijken uit de groote ingenomenheid, waarmede de Engelsche pers het bericht opneemt, er vleiende opmerkingen aan vastknoopen- de dat eenige Fransche hotel- en pension houders aan de Middellandsche Zee hun inrichting voor gewonde en herstellende Engelschen, die uit Zuid Afrika terug komen, beschikbaar stellen En dat, niettegenstaande ieder begrijpen kan, dat die goede lieden voor een goed deel van Engelsche reizigers levende, den slechten indruk, door de houding van hun landgenooten op die flink betalen de klanten gemaakt, trachten weg te nemen. Er wordt beweerd, dat generaal War ren over den Toegela is getrokken en ten noorden van de rivier eene sterke stelling bezet houdt. Vijf duizend Boeren uit Natal zijn vertrokken om Gatacre en French te helpen afslaan. Nog wordt medegedeeld, dat de Boeren hunne kanonnen ten zuiden van Lady- smith hebben weg gehaald. Men is te Londen verrukt over de vele aanmeldingen voor de Yeomanrij (Engelsche Schutterij). Men is streng bij de keuring. Ongeveer 20 percent der opgekomenen worden afgekeurd wegens verschillende lichaamsgebreken. Maar van de overigen getuigde de plaatsvervangende Inspecteur Generaal met geestdrift: „Zulk een aanhoudende stroom van prachtige kerels is eene openbaring. Geen ander land ter wereld zou zulk materiaal kunnen leveren." De flinke lichaamsbouw helpt niet veelalsde „prachtige kerels" niet kunnen schieten Er komt onder de Yeomanry ook een extra-, een piek fijn corps, bestaande uit rijkeluiszoontjes, eene navolging van wat te New-York in den oorlog met Spanje gebeurd is (de zoogenaamde rough-riders). Het korps zal deel uitmaken van de Imperial Yeomaury, maar het vecht samen en houdt eigen menage. De leden betalen zelf hun uitrusting, „aard en overtocht naar Zuid-Afrika gn storten hun soldij in het oorlogsfonds voor de gewonden, weduwen en weezen. yereischten: goede gezondheid, goed kunnen rijden en »zoo goed schieten als in de Yeomanry gebruikelijk is." Te Valencia ontsnapten tijdens een brand op de kermis twee leeuwen uit een tent. Er ontstond een paniek waarbij vele menschen gewond werden. Een werkman, die een der leeuwen met een revolver wilde doodschieten, verwondde zich zelf bij 't afschieten van 't oude wapen zwaar. De leeuwentemmer Mallou ving een der leeuwen daarna in een kooi op en met behulp van een leeuwin wist hij na veel moeite ook de tweede leeuw, die op een dak gevlucht was, op te vangen. De bekende prediker Scott Holland is met den oorlog niets ingenomen. Hij heeft in zijn jongste, in de St- Pauls- kerk te Londen gehouden preek, Enge land vergeleken bij koning Nebukadnezer wiens hoogmoed hem tot waanzin bracht. „De A«syrische koning", vervolgde Scott Holland »werd eerst toen het licht der rede weder deelachtig toen hij zich vernederde. „Maar zal voor ons vernedering vol doende zijn om den Hemelschen Vader onze slechte staatkunde te doen goed keuren? Wjj moeten ons vernederen, omdat wij ons in dezen oorlog gewor pen hebben met eene blufferige onver schilligheid, met eene aanmatiging, met eene verwatenheid, die ons verblind heb ben. En konden wij nog maar zeggen, dat wij het niet hebben uitgelokt 1 O, als die ellendige inval van Jameson er maar niet geweest ware!" Een der bladen deelt het volgende gesprek mede opgevangen in den spoor trein van Venloo. In een coupé 3e klasse bevinden zich o.a. twee Duitsche jonge mannen. Een Hollandsche medereiziger knoopt een gesprek met hen aan, en vraagt ver volgens waar zjj heen gaan. „Naar Engeland, om de Boeren in Afrika te helpen vechten", is hun ant woord. „Gaat gij daartoe naar Engeland?" vraagt de ander verwonderd. „Ja", antwoordden zjj weer, „wij hebben handgeld van de Engelschen ontvangen en worden straks op hun kosten naar Afrika overgebracht, en bij de eerste gelegenheid de beste loopen wij met pak en zak naar de Boeren over." Men weet, dat Keizer Wilhelm steeds aandringt op vermeerdering van de vloot. Velen waren daar sterk tegen, maar de voorstanders hebben een machtigen steun gekregen nu Engeland zich ver grijpt aan Duitsche schepen. De keizer heeft dezer dagen aan den Koning van Wurtemberg een telegram gezonden waarin gezegd wordt: „Ik hoop dat de gebeurtenissen van de laatste dagen in gestadig ruimeren kring de overtuiging hebben gevestigd dat niet alleen Duitschlands belangen, maar ook Duitschlands eer op verre zeeën moeten worden beschermd en dat daarom Duitschland ook ter zee sterk en machtig moet zjjn." De Köln. Zeitung hoopt, dat Engeland, dat toch al niet veel sympathie te ver liezen heeft, deze woorden begrijpen zal, maar dat ook Duitschland de be- teekenis er van zal vatten. Te Kaapstad heeft men een exemplaar van de Transvaalsche Staatscourant ont vangen, waarin de verliezen van de troe pen der Verbondenen staan opgegeven bjj Magersfontein en hjj Stormberg. Bij Magersfontein verloren de ,Boeren 48 dooden en 71 gewonden, bij Stormberg 4 dooden en 13 gewonden. Koningin Victoria zal, kort na de aankomst van het eerstvolgend transport invaliden uit Zuid-Afrika te Netley een bezoek brengen aan de gewonde soldaten in het hospitaal. Dat mogen de arme kerels er ten minste wel van hebben De politie in Boedapest had verboden dat in Hongarije wonende Nederlarideis geld verzamelden voor de weduwen en weezen van de in den oorlog gevallen Boeren. De Hongaarsche minister van binnenlandsche zaken heeft dat verbod geschorscht en het verzamelen van geld voor het genoemde doel in het gansche land vergund. Men zal zich heiinneren de ont vluchting uit de gevangenis te Arnhem van J. Zeegers, wegens vergifting van zijne vrouw veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De ontvluchte is in het Sprielderbosch bij Putten, Zaterdag op nieuw gevat en naar Arnhem terug gebracht. Twee Amsterdamsche bladen hebben gewaagd van éen plan tot herdenking van het feit, dat Amsterdam in het jaar 1300 tot stad werd verheven, m. a. w. haar zesde eeuwfeest te vieren. Men spreekt er ook van, om aan den Raad der gemeente tot dit doel subsidie te vragen. In het Friesche dorp Jubbega willen vele huismoeders bet water uit de vaart aldaar niet meer als drinkwater voor de huishouding gebruiken, omdat in die vaart voorzeker het lijk moet liggen van den arbeider G. G., die sedert 6 December j.l. vermist wordt. HAARLEM, 16 Januari 1900. TOONKUNST. De afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering van Toonkunst heeft Vrijdagavond veel succes gehad met de uitvoering van Haydn's oratorium, Die Jahreszeiten. Het was een goede gedachte van den heer Robert om, in overleg met het afdeelings-bestuur dit geliefde werk nog eens weer in studie te nemen. Voor de ouderen onder ons herleven bij zulk een uitvoering aangename herinne ringen op het gemoed der jongeren oefent het werk door zijn eenvoud en zjjn kunsteloozen vorm ongetwijfeld een weldadigen invloed uit. Laten wij het elkander bekennen, dat Haydn's sinfonie pastorale ons opnieuw in hooge mate heeft bekoord en wjj er gaarne een modern werk voor willen geven. De goed voorbereide uitvoering droeg tot de waardeering van het werk na tuurlijk het hare bjj. Aan het Koor der Zangvereeniging den lof, zich met toewijding van zijn taak te hebben gekweten. In het alge meen werd er met meer kleur en nuanceering gezongen dan dit vroeger wel eens het geval is geweest. ,Het aantal koristen was kleiner, doch het gehalte mogelijk beter. In de gefigu reerde koren kwamen de mneielijke trekjes uitstekend tot hun recht alles was duidelijk en correct terwijl in de breedere ensembles het klankvolume en den klankkleur om het zeerst vielen te roemen. Van de Solisten mogen wjj wel de eerepalm geven aan mejuffrouw Anna Kappel uit den Haag. Het jubelend gezang, waarin geheel haar ziele lag, trillend van jong leven, zou inderdaad „Vader Haydn", indien hij het had kunnen hooren, weer jong hebben gemaakt en de rimpels van 's levens zorgen van zjjn voorhoofd hebben weggevaagd. Mejuffrouw Anna Kappel zal van af heden aan allen in onze concerzaal welkom zijn. Haar stem en haar zang kunst wjjzen haar eene plaats aan onder de meest sympathieke sopraanzange ressen van ons land. De heer Paul Haase is een geroutineerd zanger. Zijn stem heeft nog veel aan trekkelijks, hoewel zij door den tjjd heeft geleden. De heer Jan Dijker dient de kunst op bescheiden wijze. De Lukaspartij werd door hem lang niet onverdienstelijk gezongen. Het duet met mejuffrouw Kappel klonk zelfs heel mooi. Het orkestralegedeelte der partitie was in handen van het Orkest van Haarlemsch Muziekkorps, versterkt met enkele goede krachten van elders. Tot de vorming van een goed geheel droeg dit orkest het zijne bij. Waar nu en dan in het werk het strijkorkest op den voorgrond kon treden, vond men gelegenheid om de deugdelijkheid daarvan naar waarde te schatten. De heer Robert leidde de uitvoering op de bekende voortreffelijke wijze. Van de waardeering, waarmede het eerste Toonkunstconcert werd ontvangen, komt hem een belangrijk deel toe. Die waardeering moge den Leden der Zangvereeniging eene aansporing zijn om ijverig met hun studie door te gaan. Er is gisterenavond geweldig ge lachen in de zeer volle schouwburgzaal en er is goed gespeeld ook. Vooral de heer Kelly was als Dr. Pepyton onbe taalbaar, zoo ook Mevr. Poons tan Biene als 't demi-mondaine Garnaal'je. De overigen deden heel wel, afzonderlijk moeten worden genoemd de heeren Jurgens en Smith en Mevr. Bouwmeester Clermont, die ook in der daad geestig, goed spel gaf. Drie zaken dus te constateereneen stuk met een reputatie, die riekt naar patsjoeli, werd verdienstelijk opgevoerd voor een stampvolle schouwburgzaal, waar men schier niets dan onbedaarlijk lachen hoorde. Er gaat bij zoo'n voorstelling een zeer veredelende invloed van het tooneel uit, voor publiek en opvoerenden! De Nederlandsche Opera komt ons Donderdagavond brengen Mascagni's „Cavalleria Rusticana" en „Paljas" van Leoncavallo. Desiré Pauwels treedt, zooals algemeen met vreugde zal worden vernomen, als gast op. Dit belooft dus een zeer ge notvolle avond te worden, en men zal niet nalaten van zijn waardeering om en heer Pauwels in Mascagni's heerljjk toonwerk te mogen hooren, blijk te geven. Op de Kaasmarkt alhier zjjn in het jaar 1899 vei kocht 173270 stuks kaas, uitmakende 1408 stapels en we gende 332416 K. G. De middenprjjs van den hoogsten prijs was 24.per 50 K. G. In het Douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 302 baden. Voorworpen, gedeponeerd aan het Corr.miesariaat van Politie, die da- galij is (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor .fe eigenaars terug te bekomen zijn. Een bruine winterhandschoen. Een kinderwontje. Een gouden damesring. Een grijs met wit gevlekte gladharige hond met halsband. Een St. Ber- nardshond. Een taschje postpapier. Een paternoster in etui. Een Militair paspoort. Een halfhemd. Een witte want. Een zwarte hand schoen. Een gouden damesring met steentje. Een portemonnaie met geld. Een melkbus. Een nikkelen armband. Een nikkelen dames remontoir horloge. Een grjjsgeverfde handwagen. Twee sleutels aan een ring. Twee sleutels aan een touwtje. Eenige losse sleutels. Een gouden dameshorloge met nikkelen ketting. Een lorgnet. Een lap zeildoek en lederen riem. Een griffelkoker. Een gouden balletje van een horloge ketting. Een bruin koralen paternoster. Een bonte boezelaar. Markt van 15 Januari 1900. Boter. Aangev. 109 verk. 109 K. G L. pr.ƒ1.30 H. pr. 1.40 p. K. G Biggen. Aangev. 93 verk. 81 stuk. L. pr. 4.H. pr. 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 51 verk. 51 L. pr. ƒ9.H pr. ƒ12.—p. H.L. Aardappelen. Aangev. 27 H.L. verk. 27 H.L. L. pr. 2.H. pr. ƒ3.p. H.L. Appelen. Aangev. 51 H.L. verk. 39 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. f 8.— p. H.L Peren. Aangev. 27 H.L. verk. 18 H.L. L. pr. 4.— pr. 9.p. H.Lj VEEMARKT 10 Jan. 1900. AangevoerdPr jj s 6 Koeien 175.140. 42 N. Kalveren 11.7. 2 Paarden ORGELBESPELING. in de üroote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Jan 19C0, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prélude e FugueSaint-Saëi s. 2. Vorspiel zu ParsifalWagner. 3. SonateKraurse. a. Allegro moderato. bAdagio. 4. ImprovisatieTöpfer. 5. Aria oit de Jaargetijdenllaijdn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2