HAARLEMSCH Eerste blaü. PREDIKBEURTEN enz. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag V8 Januari 1900. BUITENGEMEENTEN. N ieuwsberichten JNo. 10 T8LEPHOONNUJ4 Mil TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Abonderlijke nommers 3 centen per stuk. van ZATERDAG 3 Februari '900 Prijs per Advertentie van 1 5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT- Oinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden gefilnatxi Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Cremer, de Paris. Collecte pour la Société Evangólique de France. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzor Kerk. (Klein Heiligland) Voorin. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5l/s ure, Ds. Schotel. M oensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroemgde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Da. Craandijk. 's Avouds 6 ure, Ds. Hesta. Kemoustrantseh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Tideman. Donderdag. Nam. 12 Va ure, Ds. Tideman. Huwelijkwijding. Kerk der Broedergemeente. Yoormiddag 10 ure, Ds. de Blocg van Scheltinga. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Vrijdag 12 Jan., 's avonds 8 ure, Be spreking van de Profetiën. Zaterd vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12i/s ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Gemengde vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochtersveree- niging. Dinsdagavond 8'A ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsehe Vaart. Waar nieta andari varmeid wordt, wordt da Had Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth 0. Wijk Jr. Avonjljnaal. Nam. 2Vs ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. 'sAvonds 7 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Gronemetjer, Pred. te Amsterdam, 's Avonds geen dienst. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. Kuybnan. Hillegom. Yoorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Yoorm. 10 ure, Ds. Heer inga. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. IOVi ure, Ds. Hesta. van Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. van Bloemendaal. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Klap. Nam. 21/2 ure, Ds. Klap. Doopsbediening. Eerste Kamer. In de Maandagavond gehouden vergadering waren ingekomen de geloofsbrieven van het nieuw benoem de lid voor Overjjsel Mr. A. J. Dgck- meester, welke in handen gesteld werden van eene Kommissie, die tot toelating konkludeerde, waarmee de Kamer zich vereenigde. De inlichtingen van den Min. van Waterstaat enz. in zake de adressen betreffende den vischafslag te IJmuiden werden in handen eener kommissie gesteld. Op voorstel des voor zitters werd besloten in de vergadering van Woensdag vóór de pauze over te gaan tot de benoeming van een kommies- griffier der Kamer. De openbare verga dering werdt verdaagd tot den volgenden dag, ten einde een aanvang te maken met de behandeling der Siaalsbegrooting. Daarna ging de Kamer over in komité- generaal. Dinsdag werden de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting ingeleid door den heer Rutgers van Rozenburg met een betoog over de noodzakelijkheid van eene regeling der administratieve rechtspraak en met eene bespreking van de Viedeskonte- rentie waarin hjj slechts ziet een over ledene met eene treurige nagedachtenis. Spreker laakte zeer de briefwisseling der Koningin met den PauB als een geheel misplaatste Regeeringshandeling. De heer van Wijck voerde tal van be- wgzen aan voor den achteruitgaanden toestand van den landbouw, in tegen stelling met het optimisme der Regee ring. Protektie en represaille-maatrege len tegenover het buitenland zijn, volgens Spreker het eenige middel, dat verbete ring zou kunnen brengen. De heer Fransen van de Putte hield uitvoerige ünancieele beschouwingen, om aan te toonen dat de kamptabihteits-wet schei ding tusschen de Nederlandsche en de Indiesche geldmiddelen heett bestendigd, en drong krachtig aan op regeling der ftnancieele verhouding, vooral bij de geheele Regeering, in het belang der sociale rechtvaardigheid, en bij alle partijen om der koncientie wil. De heer 's Jacob spoorde de Reg. aan tot bedachtzaamheid bij haar arbeid op het gebied der sociale wetgeving, bezaaid als het is met onvoorziene moeilijkheden zooals reeds blijkt uit de maatregelen van fabriekshoofilen, die geen jongens meer in dienst nemen. Zij bleken reeds nadeelig voor de jeugd, die 's avonds niet naar school ol huis, maar op straat gedreven wordt. In de sociale wetgeving ziet Spreker slechts bescherming van een deel der burgerij, in strijd met Pierson's beginselen, wiens homogeni teit met zijn ambtgenooten op sociaal gebied Spreker verontrust. De heer Schim meipen ninck v. d. Oye kwam ook op tegen de sterk gedreven Staatsin menging en Staatsdwang, gelijk in de Ongevallen- en Leerplichtwet uitkomt, en die de levenskracht des volks niet verhoogt. De heer Breebaart ontkende dat de landbouw achteruil zou gaan, al is de toestand minder gunstig dan vroeger. De heer van Wijck schilderde den toestand te donker. Protektie bena deelt de verbruikers; daarom bleef Spreker, en velen met hem, overtuigd van de weldadige uitwerking van het vrqhandelstelsel. De heer Alberda van Ekenstein herhaalde dat de uitgaven voor sociale maatregelen alleen te ver kregen zijn door ingrijpende bezuiniging op de oorlogs uitgaven, die '/5 van het Staatsbudget verslinden. Een middel om daartoe te komen ware invoering der algemeene volksweerbaarheid. Spre ker wenscht, inplaats van een Ministerie van Oorlog, een Ministerie voor natio nale verdediging, en betoogde ook de wenschelijkheid van een Ministerie van Arbeid en Onderwijs. De heer Bultman beweerde, dat de Reg. niet genoeg doet voor den landbouw, vooral waar deze tak behoefte heeft om den uitvoer naar het buitenland te vergemakkelijken, en aan meer medewerking van de konsuls. Tevens kwam Spreker op tegen het van Regeeringswege te veel regimenteeren van de landbouwbelangen, bepaaldelijk wat betreft de paardenfokkerij. De heer Roëll bestreed de beschouwingen van den heer Fransen v. d. Putte over de Indiesche en Nederlandsche financiën, besprak verder den algemeenen toestand, en maande aan tot voorzichtigheid in het doen van groote uitgaven. Spreker gaf eenige wenken omtrent de inrichting der administratieve rechtsmacht. De Min. van Fin. beloofde overweging. De I zaak der rechtspraak is reeds in voor bereiding. Wat de Vredeskonterentie betreft, deze beoogde geen beëindiging, doch openbaring van den afschuw van den oorlog, waartegen het arbitragehof een blijvend protest zal zgn. Den brief aan den Paus verdedigde de Min op grond van het gebruik; het nalaten daarvan ware een daad geweest. Aan gaande de regeling der Indiesche finan ciën betoogde de Min. dat men óf alles moet restitueereo van 1831 at, óf mets; dus 700 miljoen of niets. Die volledige restitutie ware onmogelijk, daar ze niet aan rechtmatige eigenaars zou kunnen geschieden. Tegenover den heer 's Jacob verdedigde de Min.jLsn Vrijhandel, die niet insluit laisser faire. Eene verstan dige Staatsinmenging' Jjidt zeer zeker tot bedachtzaamheid in de sociale politiek. Of de door den heer Alberda van Ekenstein aanbevolen volksweei baarheid goedkooper zou zijn, betwijfelde de Minister. Het parlement is met een troonrede geopend waarin o. a. de heldhaftigheid der soldaten werd geprezen, het aantal opgeofferde levens betreurd en aange maand wordt tot volhouden tot de oorlog een voor Bittinje zegenrgk einde heeft genomen Verder werd gewezen op het noodzakelijk verhoogen der mi litaire kredieten. In het Hoogerhuis vroeg Ro*ebery naar de te nemen maatregelen. De min. van Oorlog zeide tot het geven van verklaringen in deze binnen kort te zullen gereed zijn, doch gaf toe, dat de slagvaardigheid der Boeren was onder schat. Het bekende amendement tegen den oorlog van Fitz Maurice werd in de ver gadering druk besproken. Harde waar heden werden de regeering toegevoegd. Bij Colesberg is weer hevig gevochten, Getracht werd de Boeren te omsingelen het gelukte niet. Zware verliezen moe ten de Engelscheu daar opnieuw gele den hebben. In het Lagerhuis was het de Heer Cambell Bannuman die den Oorlog en de leiding ervan veroordeelde, alsmede dat men te weinig heeft gegeven aan het Ho'.landsche element in de Kaap kolonie. De regeering heeft zich, zeide hg, vergist op het stuk van hetuiih e- ken van den oorlog, van de tegenstanders en van hetgeen er voor den oorlog noodig was. Bannerman's bedoeling, en die van de geheele oppositie schgnt te te zijn, den oorlog voort te zenen tot de republiekeinen van Engelach grond gebied, Natal en Kaapkolonie, zijn ver dreven of een vrede te sluiten, waarbij Engeland geen grondgebied behoeft af te staan. Intusschen heeft Bulier tot zijne troepen gezegd dat zij zijns inziens een weg naar Ladysmith gewonnen hadden en dat hij hoopte, daar binnen een week te wezen. Te Ladysmith is, naar bericht wordt de tijding van het niet slagen met gelatenheid ontvangen, ook daar blgft men hopen. Kimberley wordt nog sterk beschoten. Men berekent; dat Engeland in vijf dagen aan de Toegela heeft verloren vgf en zestig officieren en zestienhonderd zeven en zestig manschappen. Te Londen twist men over de vraag hoe het mogelijk is dat Parijs en Ber- Ijjn een dag vroeger wisten van de ont-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1