in onderzoek, 's Ministers vroegere reden houdt geen verband met het subsidieeren van partikuliere pachtkommissien. Ten slotte verdedigde de Min. zich met een beroep op vele bewijzen van instemming tegen het verwijt, dat de Reg. voor den landbiuw weinig meer zou doen dan reglementeeren. De Min. noemde de beschuldiging van den heer Bultman een geheel onbewezen grief, hg sprak diens klachten bepaald tegen, zich bereid verklarend de afschaffing der opgelden bg den verkoop van hengsten te over wegen. Na replieken, waarbjj de heer Fransen van de Putte de Reg. verzocht, indien noodig, in te grjjpen in zake de waterverversching en de Min. verklaarde te twijfelen of een Landbouw Ministerie aanbevelenswaardig zou zjjn, werd Hoofdst. V. goedgekeurd. Aan de orde was toen Hoofdst. VI. (Marine). De heer van Alphen drong krachtig aan op spoe dige indiening van voorstelleu tot ver betering der binnenlandsche defensie. Hg vereenigde zich met het voor de torpedo - booten gekozen typs- De Heer Rahusen drong aan op de wenschelijkheid van het vaststellen van de grenzen der territorale zee, met het oog op de visscherg en de taak der kruisers om de visschers te beschermen. De heer Fransen van de Putte vroeg inlichtingen betreffende de klachten over de hitte in het logies van de pantsersche pen in Indië. De Min. van Marine ver- kl iarde over de plannen der binnenland sche defensie met den Min. van Oorlog overleg te hebben gepleegd. De termjjn van indiening kon hij niet vaststellen. Met zgn ambtgenoot voor Buitenl Zaken zou de Min. nogmaals raadplegen in zake de grensbepaling der territoriale zee. Dat het logies op de pantserschepen wegens onuitstaanbare hitte te wenschen zou overlaten, meende de Min. te kunnen tegenspreken, in Indië was de noodige verandering aangebracht. Hoofdst. VI werd daarop aangenomen. Het nieuwe lid voor Overgsel, de heer Dijckmeester, had zitting genomen. De nieuw benoemde Kommies griffiier, Mr. Itomeyn, werd beëedigd en geïnstalleerd. (Wordt vervolgd). Uit Egypte geen goed nieuws voor Engeland; in Soedan zgn twee bataljons aan het muiten geslagen. Men is in Egypte niet tevreden over het zenden van troepen naar Zuid Afrika. Generaal Methuen vraagt versterking om Kimberley te ontzetten, er gaan geruchten, dat de secretaris van Rhodes, toen hij uit de stad vluchtte, door de Boeren gevangen is. Opperbevelhebber Roberts heeft ne gentigduizend man hulptroepen aange vraagd. Druk bespreekt men in Hooger en Lager Huis nog de interpelatie van Fitzmaurice, niet altjjd gunstig voor de regeering. Bullers leger is weer de Toegela over, dus ter plaatse van hun uitganspunl. Hun overtrekken om een weg naar Ladysmith te banen, is dus ten koste van veel menschen levens geheel nut teloos geweest. Kolonel Baden Powell heeft uit Ma- feking laten weten (27 Jan.), dat het, naar zijne meening, niet eens wenschelgk zou zijn, dat de plaats ontzet werd. Nu houdt Mafeking, zegt hg, dat nog ruim van alles is voorzien, een groot aantal vganden bezig, die anders naar elders zouden trekken en meer kwaad zouden doen dan thans. Zoo schikt de „held van Mafeking" zich in de omstandigheden. Maar hij heeft er niet altgd zoo over gedacht. Anders had hg niet herhaaldelijk uit vallen gewaagd, die heel wat menschen- levens hebben gekost Het is opmerkelgk hoeveel „speciali teiten" der Engelsche bladen van rede neeren over zoo maar eens opgeworpen quaesties. Zoo heeft die van den Man chester Guardian het over den ver- moedelgken duur van den oorlog en profeteert hij, dat het wel September, ja mogelijk zelfs December kan worden, eer de oorlog uit is. Dit moet het ge voelen zijn van „een gezaghebbend mili tair Afgevaardigde," terwijl als het ge voelen van „anderen" wordt opgegeven, dat de Boeren van verzet zullen afzien, na het eerste voordeel van beteekenis, door de Britten behaald. Het Londensche Comité ter bestrijding van den oorlog (het TStop the li har- C'omiltee") verspreidt strooibiljetten met een rouwrand, waarin het onrechtvaar dige van den Transvaalschen oorlog en het misdadige van het voortzetten daar van wordt betoogd, en een beroep op het Engelsche volk wordt gedaan, om het Comité te steunen bij zjjne pogingen, om den noodlottigen strijd te doen sta ken. Uit Mafking bericht men, de stad is dus niet ontzet dat, niettegen staande er dagelijks personen bjj het bombardement omkomen, toch het garnizoen op half rantsoen is gesteld. Alle levensmiddelen, bij de burgers voorhanden, zijn door den commandant opgeëischt. In Kaapkolonie is de beweging tegen Engeland, sedert Bullers nederlaag bij Spionskop, sterk toegenomen. Men vertelt, dat enkele invloedrijke Vrgstaters in geheime onderhandeling zjjn met Engeland over het sluiten van vrede. Eene groote meerderheid weigert dit te gelooven. Engeland vormt een achtste devisie. Het beschikt dan volgens opgaaf over 142.800 man infanterie, 37800 bereden manschappen en 452 kanonnen. Het is niet bekend of hierbij gerekend zijnde gesneuvelde en gewonde mannen. Italië volgt het voorbeeld van Duitsch land, gaat zijn oorlogsvloot versterken. Men is niet tevreden over de houding der ministers in het parlement. Men meent op te merken meer partijgeest dan ernst en schijnt geen anderen uitweg te weten, dan elkanders fouten te vergoelijken. Verder blgkt, dat in sommige gevallen niet de adviezen van den opperbevelhebber in Zuid Afrika gevolgd zijn, anders had de regeering deze wel durven toonen, terwijl ook op verschillende andere punten belangrijke tegenstrijdigheden bestaan. Ook over den opstand der Soedaneezen is men ongerust, men meent dat de Kedive daar wel de hand in kon hebben, omdat die de Engelsche bezetting niet zeer welgezind is. De nederlaag bij Spionskop geeft de deskundigen in Engeland nog steeds stof tot raadgevingen; hoe de troepen wél moeten doen en niet moeten doen, er met aan denkende, dat de boeren toch ook aangaande de bewegingen der Engelschen wat gewicht in de schaal leggen. Zeker is het, dat het vertrou wen in het oorlogsbeleid er niet door toeneemt. De eerste bezending vrijwilligers uit Londen is door den opperbevelhebber geïnspecteerd en heeft over hen schoone verwachtingen uitgesproken. Ds mannen kunnen echter in Afrika nog niet in 't vuur gebracht worden, want hunne wapens zgn nog in Engeland in reparatie omdat de vezieren niet deugden, een leelijk nadeel tegenover de uitmuntende geweren der Boeren. De vrijwilligers kunnen dus voor een week of twee, drie aan het Afrikaansche klimaat wen- - nen. Dat hun komst een keerpunt in den oorlog zal geven gelooft zelfs Roberts niet, zooals genoegzaam blijkt uit zijn aanvraag om nog negentig duizend man. Voor de achtste divisie zijn geen wapens genoegdeze blijft voorloopig in Enge land tot de geweren van den smid komen. Er wordt berekend, dat Enge land nog maar steeds manschappen moet overvoeren om de kwalitatieve verhou ding, tien Engelschen op een Boer, gelijk te maken, en dan de vraag, van waar al die duizenden komen moeten, wijl men nu al lang bezig is, aan de reserve der militie. De overige koloniën kunnen ook niet geheel ontbloot worden van strijdbare manschappen, de regeering zal er dus wel wat mee zitten. Nu het Engeland niet voordenwind gaat in Natal, schgnt men het over een anderen boeg te willen wenden door den Vrijstaat binnen te dringen van uit de Kaapkolonie, waar men minder last heeft van die vervelende Afrikaansche kopjes, doch ook daar hebben de Boeren o.a. bjj Magersfontein reeds vroeger bewezen tegen de Engelsche troepen opgewassen te zjjn. In het Lagerhuis is de vraag gedaan of de Boeren plan hadden hun gezag uit te breiden over Natal ên Kaapkolonie. Nooit, was het antwoord, is dit rond uit gezegd, maar de toeleg bleek te bestaan. Als de geruchten geloof verdienen is ii Bulier sedert Vrijdag opnieuw aan het trekken over de Toegela en zou hjj weer het ontzet van Ladysmith willen bereiken. Waarschjjnlijk, zegt men, zjjn er een paar dagen reeds groote en vreeseljjke dingen gebeurd. Butler heeft echter laten weten, dat de telegraaf er niets van zou mededeelen voor Ladysmith ontzet is. In Engeland verwacht men dat de aanslag, thans de derde, gelukken zal. In de bezette stad heeft men met vreugde weer het geschut van Bulier vernomen. Zaterdag was dat vuren al zeer sterk; wat er toen heeft plaats gehad is niet bekend, wel dat de Boeren zich meer voor de stad verzamelden. Het lange Afrikaansche gras, dat de Engelsche troepen als bedekkingsmiddel gebruiken, d.i. om ongezien naderbij te komen, hebben de Boeren afgebrand. Volgens de Daily Mail heeft de tak Kaapstad van den Afrikaander Bond besloten op het aanstaande congres de volgende motie, afkomstig van Malan, den hoofdredacteur van Ons Land, voor te stellen: »Het congres spreekt zijn algeheele afkeuring uit over de politiek,1 die geleid heeft tot dezen bloedigen oor log in stede van een vreedzame, scheids- rechtelijke oplossing van de geschillen met de Z-A. Republiek; en het dringt aan op herstel van den vrede op billijke en rechtvaardige voorwaarden, en tevens op een grondig onderzoek door het Kaap- sche parlement van de wjjze, waarop in den oorlog de private eigendom, de bur ger! jjke vrijheden en de grondwettige rechten van de onderdanen behandeld zijn." Inmiddels schrijven de Engelsche bla den, zeker bij gebrek aan betere be richten, alweer over tweespalt tusschen Vrgstaters en Transvalere. Tot heden is niet gebleken, dat er eenige spanning tusschen de beide republieken bestaat, al zouden de Engelschen het gaarne wenschen. Bulier nam op den weg naar Lady smith vele wagens met proviand mede. Hjj is dus wèl zeker er te zullen komen. Men verwachtte hem en zjjne man schappen reeds Zondagavond in genoemde stad. Het ministerie van oorlog weet echter van dit alles niets, ja zelfs is men daar van meening, dat er voorloopig geen uitgebreide troepenbewegingen zullen plaats hebben. Bjj Colesberg stellen de Boeren nieuwe kanonnen op. HAARLEM, 6 Februari 1900. Het Haarlem's a Cappella Koor onder leiding van den heer E. F. Bruinsteen heeft Vrijdagavond eene in vele opzich ten goed geslaagde uitvoering gegeven in de Remonstrantsche Kerk alhier. De medewerking van een uitnemend vocaal-kwartet, bestaarde uit de dames, mevrouw A. NoordewierReddingius en mejuffrouw C. Loman en de heeren Jos. Tjjssen en G. Zalsman droeg daar toe zeer veel bjj. De voordracht van de verschillende koorwerken van Sweelinck, Palestrina, Vittoria, Mozart en Diepenbrock bewezen, dat het Koor met toewjjding en ernst den a cappella zang bljjft beoefenen en den weg tot het volkomene reeds een goed eind heeft afgelegd. Dat het in zijn nobel streven geleid wordt door een bekwame hand rnag met ingenomenheid worden vermeld. De vele aanwezigen zullen ongetwijfeld met belangstelling en waardeering de uitvoering hebben gevolgd. De Vereeniging „Voor en door het Volk", opgericht in 1887, als wanneer zjj den naam „Begrafenis Sociëteit" droeg, stelt zich ten doel, tegen eene weke- lijksche premie, berekend naar den ouderdom, na overlijden van den deel- gerechtigde, aan zjjne erven of recht verkrijgenden een geldeljjke uitkeering te doen ter bestrjjding der begrafenis kosten. Volgens het overzicht van het jaar 1899, bedroeg de uitkeering voorover ledenen 170 10. De zuivere ontvangst bedroeg /"822.95 de zuivere uitgaaf f 328.48, zoodat het batig saldo over 1899 494.47i/s be droeg. De bezittingen der Vereeniging hadden op 1 Januari 1900 eene waarde van f 4036.98. Door den heer L. E Gerdessen worden gedurende den winter aan de hoofden der kostelooze openbare scholen bons verstrekt voor klompen, welke kunnen worden uitgereikt aan kinderen uit behoeftige gezinnen. Dat deze werkeljjk doeltreffende gave op prjjs gesteld wordt en bevordeljjk is aan het geregeld schoolgaan ligt voor de hand. De zeer praktische wjjze van weldoen verdient ten zeerste te worden gewaardeerd. Vrjjdagavond de derde vertooning van „De dame van Maxim." De adver tentie in dit blad spreekt van de »echte", »De dame van Maxim" van Prot. Wjj hebben er reeds op gewezen, dat dit gezelschap 't stuk veel beter geeft dan de Rotterdammers, en dat hierin Mevr. Poonsvan Bienen vooral beter is dan Mevr. Brondgeest—de Fries in de rol van 't Garnaaltje of Pistache. Gisteren namiddag ten 1}( uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den agent van politie J. J. Sanders, woonachtig aan de Voorzorg- strant, ontstaan door onvoorzichtigheid van den zoon van Sanders op den zolder alwaar deze een pijp tabak had gerookt, waarbij eenige vonken op een kapokbed zjjn gevallen, dat daardoor is verbrand. De brand is door de vrouw van Sanders met emmers water gebluscht. Deslangen- wagen der politie en Spuit 10 waren nog aanwezig maar hebben geen water gegeven. In het Douchebadhuis zjjn in d* afgeloopen week genomen 330 baden. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Jan. 1900, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven Mej. W. vau Mechelen, Wed. ven Hasselt, Bonnarius, van Luyk, Mej. Kortenaar, Mej. Hu seler. A. A. Willen, J. Blokland Viaaer, Mej. Annie de Jong, Wed. van Dijk, H. W. de Jong, Mevr G. k. ter Heege, M.j, Molekamp gek. Pastoors, allen AmsterdamHoenderpark Dinx- perlooden Heer Echtenvan Staveren, En schedé E. P. J. Schut, den Ilugde Jong, J. K. H. Wenting, Mej. van Ryet, allen Haarlem Heerenveensche Courant, Heerenveen; R. S. P. van Dingenaar, HillegomMej. S Alkema, Hil versum N. Visser, IJmuiden; Mej. van der Mij, Leiden; Mej. van Vlies, LisseC. C. Vogel, Lochem; C. Speelman, Nieuw Vennep; F. Per dok Hm., Oldenzijl bij Zwartsluis; Mej. J. van Loon, Mej. F. v. d. Heiden, H. Bok, allen Rot terdam L. Ilayinga, SantpoortE. J Blansjur, Utrecht; van Lennep, Vogelenzang; Wed. van Wateren Mej. H. v. Koren Belangrijk bericht voor het huisgezin? Briefkaarten. Johan Dietz, Bouweriks, Davidson, Wed. Kort beek, Visser, dames Kesper, W. Givece, N. Brug ge, Wed. van der Knul, Dr. J. G. Fjjan, De- backer, Wed. J. Bakker Kz., Wed. Klaasaen, Mjjnheer en Mevr. van der Hoek, Mej. M. v. Oeyen, T. g. T., Pottu, Mej. Anna Voigt allen Amsterdam; J. Mooiman, den Haag; Mej W. Hennes, H. Mertens, beiden Haarlem; J. Geste, HaarlemmerliedeMej. van der Mij, Leiden. Buitenland. Johan L. Otter, Brighton; J. Kroon, Diisul- dorf; G. N. Landré, Hamburg; Mme L. Corne- lissen Rupertus, J. V Noodeo, beiden Paris; J.F, Peters, San Franciscofrau Olga Wohlhruck, Stuttgart; Melle Th. v. d. Snel, Vaud. Briefkaarten. G. Davignon, Brussel; Marjory Manghan, Lon den; Miss E. Mottri, Norfolk. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags XI tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen sijn. Een bril in étui. Een bal. Een jongenspet. Een doublé manchetknoop Een bonker. Een vrouwenzak waarin geld en zakdoek. Een lombardbriefje. Een duimstok. Een looper. Een portemonnaie met geld. Een zwart vrouwenlijf. Een pellerine van een mantel. Een onderstuk van een gou den oorbelletje. Een glazen karafje. Een rozenkrans. Een boek. Een handmof. Een paar bruinen glacé handschoenen. Een ledige waschmand. Een mandje met breiwerk. Een lakensche schoen. Een tjjger hond. Eenige sleutels. Twee Fransche boe ken en dito schoolschriften. Een zwarte hond, een gouden oorknopje. 0R6ELBESPELINB. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Febr 1900, des namiddags van S—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ S. Bach. 2. AdagioDvorak. 3" V. Soï.Z'warch'.Ï.V.V.V.V:;0- 4. Inleiding en VariatienA. Hesse. 5. Die Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2