HAARLEMSCH No. 12 144 Eerste Blad. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? PRËDIKBÈIIKTËN enz. TE HAARLEM Zondag 11 Februari 1900. BUITENGEMEENTEN. N ieu wsberich ten Uitgave van DE ER VEIN LOOS J ES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste laar gang. IllirBOOSMVMXII TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommera 3 eenten per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regela 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG deii middUuj8 ten 12 ure, dü alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Egliao Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 nre, Ds. Mulder. 'e Avonds 5 nre, Dn Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 nre, Ds. Tibben. 't Avonds 5Va uur, Ds. Tibben. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Tibben, Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 5l/j ure, Ds. Schotel. li oensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Lathersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 'sAvands 6 Va ure, Ds. Wempe. Kerk der Yeroemgde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries, 't Avonds 6 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantsch Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure. Ds. de Waard. Doopsgez. Pred. te Utrecht. Kerk der Broedergemeente, 's Avonds 6Vs ure Ds. Smitt, Pred. te Amsterdam. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Vrijdag 12 Jan., 's avonds 8 ure, Be spreking van de Profetiën. Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 121/j ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. 'sAvonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/9 ure, Bidstond Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare Bchool C, Leidsche Vaart. Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, geen dienst. 'sAvonds 7 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Ev&ng. IjUthornche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 'sAvonds 6V9 ure, geen dienst. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 'sAvonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Folanen. Yoorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emer. Pred. te Hillegom. Santpoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. van Houtrijk en Polanen. Velsen. Yoorm. 10 ure, Ds. Klap. 'sAvonds 6Vs ure, Ds. Klap. Zandvoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 'sAvonds 6Vj ure, Ds. Hulsman. WETEN EN WERKEN. Bij de eenige ongewone bijeenkomst van Dinsdag trad de Heer Keiler van Hoorn ais spreker op. Steeds is het een genoegen den ge moedelijken ouden Heer te hooren ver tellen van alles en nog wat, soms wat scherp toestanden uitbeeldend, soms dwaasheden op ironische wjjze aan de kaak stellend, telkens zijne toespraak doorwevende met van die bizonderheden welke blijk geven van's Sprekers bele zenheid enuitstekend geheugen Het begon met een voorpraatje over de vraag, wat de oorzaak is van ons sympathiseeren met de Boeren, toege schreven aan onze taalverwantschap, want wij zijn van denzelfden stam. Al spreken de Boeren ook wat anders, dit behoort gelijkgesteld met de dialecten bij ons te lande. En dan, hoeveel plaats namen in Zuid Afrika, wijzen niet op Nederlandsche afkomst. Spreker bracht vervolgens in herinne ring het Nederlandsch Taalverbond als uitvloeisel van een te Dordrecht gehou den Congres en hoe dit Taalverbond allen die op de aarde Hollandsch spre ken trachtjjjte bereiken. Er is berekend, dat het getal Hol landsch sprekenden ongeveer negen mil joen bedraagt, waarvan er volgens Dr. A. Kuyper ongeveer twee honderd veer tig duizend in Amerika wonen. De meeste van deze zijn Hollanders van afstamming. De Taalbond heeft eene Vereeniging gesticht ten doel hebbende de wereld in te lichten aangaande deTransvaalsche kwestie. Moge haar uitgebreide corres pondenlie het doel bereiken. Onze gedachten deelen wij mede door de spraak, dat groote geschenk van onzen Schepper, terwijl bovendien bij den mensch de zucht bestaat om die gedach ten mede te deelen; wjj oefenen er invloed door uitonzeafwi-selende vreug de en smart moeten ons van 't hart, door middel van het voertuig, de spraak. Men spreekt van Vaderland, maar de taal er gesproken heeft een intiemen titel; men noemt haar moedertaal. Er wordt dan bedoeld de taal die onze moeder ons heeft leeren spreken met een geduld en volharding, die men na tuurlijk als kind niet beseft, met eene toewijding als welke alleen de moe der in staat is te geven. Het spijt Spreker, als hij onze taal hoort misbruikenzij is daarvoor te schoon en wie stopwoorden gebruikt kent de taal niet; gebrekswoorden zijn onwelluidend en dikwijls hoogst onbe tamelijk. Het gebruik van vreemde woorden is in het Nederlandsch volkomen onnoo dig. Soms geven zij aanleiding tot mis verstand, soms maakt de gebruiker er van zich belachlijk. Enkele aardige voorbeelden hiervan werden onder de aandacht gebracht. Men behoort het uit drukken der gedachten te beoefenen; juist en kort eene bedoeling uitdrukken. Uit het leven van het Kamerlid, onzen Stadgenoot den Heer Lieftinck werden eenige puntige gezegden verteld, welke de uitwerking bewezen van een te juister tijd gegeven gepast antwoord. De taal is gansch het volk, beteekent de taal drukt het karakter van het volk geheel uit en 't is eigenaardig, dat de Nederlander, die zich gemakkelijk in den vreemde beweegt, steeds zijne taal overbrengt aan zijn in den vreemde gebo ren kinderen hierdoor zijn karakter be houdt en dat der nakomelingen er naar vormt. Laat ons teeds toonen, dat wij dat zuivere bloed willen behouden kalm, onbevangen zijn weg te gaan, dat is het echte Holland- sche karakter. Laat verder ieder Neder lander zijn eigen manier van spreken, maar laat het een goede manier zijn en dat het op verschillende wijzen goed kan zijn toonde Spreker aan, door het voorlezen van een brief waarin de schat van zinverwante woorden dit zeer dui delijk aantoonde, echter wees Spreker er op hoe gemakkelijk men zich in deze aan overdrijving schuldig maakt. In het algemeen kan, eindigde Spreker, een woord ten zegen zijn of ten vloek. Onzen invloed steeds in de eerste rich ting uitoefenende, zullen wjj niet te ver geefs geleefd hebben. Bij uitzondering bevond zich Dinsdag eene dame onder ons gehoor. Wel is het jammer, dat dit eene uitzondering is. De vrouw toch zou in onzen kring heel wat kunnen leeren. De vraag is gedaan, wie dan op de kinderen moet passen, maar de wedervraag is of het uitsluitend de plicht der vrouwen is e of de mannen, dat niet eens kunnen afwisselen. Nog een tegenwerping is, dat ons gehoorzaaltje nu al te klein is. Wel nu, dan kome er een grooter, maar. de financiën? Bij de toenemende belangstelling in hetgeen Weten en Werken doet zou het jammer zijn als het mettijdg zijne ba kens kon verzetten. De volgende spreekbeurt wordt ver vuld door den Heer Dr. Van der Meuleu van Bergen-op-Zoom. Eerste Kamer. Vrijdag werden d overige Hoofd-tukken van de Staatsbe groting afgehandeld. Eerst Hoofdst. VII B (Financiën). De heer van Lier gaf te kennen, dat hij verlangt een soort van hof van appél in belasting zaken, ter bevordering van eene juris prudentie in deze aangelegenheid, en tot wegneming van de onrechtvaardig heid, dat de administratie zich niet stoort aan de uitspraken der beroeps raden. De heer Fennema kwam op tegen het vooruitloopen op de wijziging der Vermogensbelasting, doordien de ambtenaren den erfgenaam bevelend nopen tot betaling van door den erflater te weinig betaalfe vermogensbelasting. De Min. van Fin. wenschte, evenals de heer van Lier, zonder noodzaak geen afwijking van de uitspraken. Hij ver wees de zaak van een hof van appél naar de regeling der administratieve rechtspraak. De Min. achtte verplichting tot motiveering der uitspraken niet gewenscht, en had onlangs na een klacht bepaald, dat aan een verzoek tot nabetaling een uitnoodiging om ophel dering moet voorafgaan. Stuitende ontduikingen maken het verzoeken van nabetaling dringend noodig, en daarom is de Min. ongenegen den ambtenaren aan te schrijven dit na te laten. Hoofdst. VII B werd aangenomen. Evenzoo Hoofd stuk XI (Onvoorziene Uitgaven). Ook de Vestingbegrooting werd goedgekeurd. Daar na was Hoofdst VIII (Oorlog) aan de orde. De heer Rutgers van Rozenburg betoogde de onrechtvaardigheid der klacht, dat de defensie uitgaven te hoog zijn, al schijnen zij hoog in ver houding tot de daarvoor verkregen waarde Spreker drong ernstig op afdoende maatregelen tegen verder verval der Kavallerie door gemis aan Vrijwil ligers. In gelijken zin sprak de heer Schimmelpenninck van der Oye, die liever het in dienst blijven der miliciens wilde aanmoedigen, en den wensch uitte dat het aan deze Kegeering mocht gelukken tot stand te brengen eene blijvende defensie-regeling. Verder ver zocht Spreker inlichtingen betreflende de toekomstige bestemming van het rezervekader en bepleitte hij bevordering van schietoefeningen ter verhooging van de volksweerbaarheid. De heer van Wijck meende, dat het opdrijven van het oorlogsbudget een einde kan nemen met het oog op de vruchten der Vredes- konferentie en de door deskundigen mogelijk geoordeelde vermindering. Spreker vroeg vóór de behandeling der legerorganizatie een onderzoek naar het Zwitsersche stelsel. Nadat de heer Alberda van Ekenstein andermaal had besproken de onevenredigheid tusschen de oorlogs- en andere Staatsuitgaven, betwistte de Min. van Oorlog de opdrij ving der oorlogsuitgaven, die integendeel Stationair blijven. Hij zocht het beste middel tot aanmoediging van den Vrjj- willigerdienst in het verzekeren van

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1