HAAELEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 22 144 van ZATERDAG Maart TE HAARLEM Zondag 18 Maart 1900. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TZLEPHOONNUMWÏ* TELEPHONISCHE VERBINDINÖ met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post,40. Ahonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|e per Advertentie van 1—5 regel* 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentüm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Egliso Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. 8 Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Vooroi. 10 ure, Ds. Tibben. 't Aronds 5Vs unr> Vs. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Vooral. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm 10 ure, Ds. Hesta. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman. De Penningmeester zal eiken Maandag middag van 12 ure te spreken zijn aan het Kerkgebouw, ingang Kos terswoning. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Vrjjdag 12 Jan., 's avonds 8 ure, Be spreking van de Profetiën. Zaterd vm. 10 ure, Prediking. Nam. l*2]/s ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/1 ure, Bidstond Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare sehool C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet, aadart varmsld wordt, wordt do Vod. Hervormde Vork bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Ter steeg. Emerit. Pred. Nam. 2 ure, Ds. Gonlag. Voor de kinderen. Evana. Lutherxche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopagexind© Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. v. Veen. 'a Avonds 4% nre, Ds. v. Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Pred. te Beverwjjk. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds 6i/t ure, Ds. Klap. Bidstond voor het gewas. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. 's Avonds 6'/s ure, Ds. Hulsman. KRONIEK. De Gemeenteraadsvergadering van Woensdag genoot de belangstelling van een zeer groot publiek met het oog op de te verwachten kermisdebatten. Den Heer H. Kingma Jr. wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer 1ste klasse aan de oplei dingsschool voor Meisjes. De Heer Janssen van Raay verzoekt en verkrijgt ontslag uit zijne betrek kingen bij het Middelbaar Onderwijs. Thans kwam het kermisvraagstuk aan de orde. Men herinnert zich den strijd, jaren lang gevoerd over het al of niet afschaffen ervan, alsmede dat de aischat- fers tot heden geen meerderheid in den Raad konden krijgen, maar dat in den loop der tijden de kermisduur is inge kort tot acht dagen en de sluitings uren ook zijn vervroegd. Thans wordt een nieuwe aanval be proefd, waartoe de Middernachtszendings- vereemging het sein gaf en verschillende andere corporaties, te veel om op te noemen, adhesie betuigden. De vraag hoe denkt de burgerij er over, heeft men van andere zijde trachten in het licht te stellen, althans er is ingekomen een verzoekschrift met 9109 handtee- keningen, terwjjl de Vereeniging van kermisvakgenooten Ons belang zich bij de laatste aansloten per afzonderlijk adres. In het College van B. en W. drie stroomingen 1Behoud van de Kermis zooals zij thans is, met desnoods een vroeger sluitingsuur voor de tappergen. 2. Geheele afschaffing. 3. Beperking door de buitensporighe den weg- te nemen. Voor geen der drie meeningen bestaat eene meerderheid. B. en W.advizeeren dus niet, maar geven in overweging in dien eene afwijzende beschikking den verzoekenden afschaffers mocht te beurt vallen, aan B. en W. kenbaar te maken of de Raad een voorstel tot beperking wenscht. Ingekomen was eene motie strekkende de kermis af te schaffen onderteekend door een viertal leden. De Heer Winkler heeft het woord: motieven behoeven niet aangehaald, verklaart zich voor afschaffing. Bespreekt nog als bijmotief de hygiënische zijde van de zaak. De Heer Groot betuigt mede instem ming met het adres tot afschaffing van de middernachtzending. De kermis is geheel in het nadeel van den minderen man. De kermistooneelen werken de- moraliseerend. Zij belet de verheffing van den kleinen stand, Het groote getal handteekeningen tot het behoud heeft voor hem geen waarde. De Heer Schram, wenscht alleen maar dat de Raad de zaak zoo vervelend vindt, dat die vervelende kermis wordt afge schaft. Gaat met het denkbeeld mede dat overheid niet heeft te maken met de zedelijkheid, maar het feest van algemeene losbandigheid behoort afge schaft. De kermisdagen breken af, wat met liefde gedurende een jaar is opgebouwd. In de maanden Juni, Juli en Augustus hebben de Banken van leening het het drukst en geen enkel steekhoudend argument is door de voorstanders aan te voeren. Het georga niseerde deel van het volk wenscht afschaffing. Velen worden op den kermis Maandag genoodzaakt tot niet werken. Alleen de drankverkoopers hebben voordeel van de kermis. Onze Raad zal met de afschaffing een goed werk doen. De Heer Klein getuigt mede van zjjn plan tot afschaffing. De Heer Schürmann komt op tegen de bewering, dat kinderen op hel rekest voor het behoud geteekend hebben. De kermis is zoo erg niet als men die afschildert. Stelt voor, dat de kermis bljjft bestaan op den ouden voet. De Heer Van den Berg: Het is geen argument iets af te schaffen waar enkelen misbruik van maken. En dan van gedwongen zaken behoort men zich geen gouden berger, voor te stellen, maar men kan ook van de kermis genieten, zonder misbruik te maken. Bovendien het oude volksgebruik laat zich zoo maar niet in eens wegvagen. Nauwkeurig toezicht is echter noodig. De Heer Van der Kamp heeft nog het woord voor het behoud. De tegen standers zijn geen neringdoenden, evenals de Heeren Groot en de Heer Schram over het hoofd zien. De Heer Stolp wil trachten mede te werken tot behoud van de kermis. De gemeenteljjke voordeelen tellen ook mee. Als de tegenstanders van de kermis wegblijven, zal de kermis uitsterven. De Heer Beynes is van dezelfde meening. Spreker is van meening, dat het fatsoenlijke volk de kermis wenscht. Ziet in afschaffing slechts onheil. Maar er behoort gewaakt tegen misbruik. Nog heeft de Heer Schürmann het woord, om te verklaren, dat de nering doenden voor het grootste gedeelte voor behoud is. De Heer Hofland meent, dat vele ne- rigdoenden schade hebben bjj de kermis, vooral in de wijken buiten het kermis terrein. Zou voor het behoud stemmen als er geen rekening werd gehouden met de gemeentelijke werklieden, die van de kermis voordeel genieten, zij zouden dan schadeloos moeten gesteld worden. De Heer Groot heeft nog het woord. De Heer Bjjvoet heeft de kermis jaren gekend, maar haar karakter is beter geworden. Vertrouwt, dat de verstandige menschen zich zelf zullen kunnen re- geeren. De Heer Modoo verklaart zich een tegenstander te zijn. De indirecte finan- cieele gevolgen van de kermis zijn niet bekend. De nerigdoenden kunnen niet verkla ren of zjj er voordeel of nadeel bij heb ben. Wij mogen dezen toestand zoo niet laten blijven. Nog eens de Heeren Schram en Van der Kamp. De Voorzitter deelt mede, dat het politietoezicht niet zóó kan zjjn met de kermis als op andere tijden. Ten op zichte van de gemeentewerklieden kan alleen de Raad beslissen. Een nieuw motief voor afschaffen of behoud is er niet. Wjj moeten vroeg of laat tot de overtuiging komen of het volk rijp is voor afschaffing; het goede en verstan dige doel van het volk zal berusten in een besluit. Wanordelijkheden vreest de Voorzitter niet. Nog heeft de Heer Winkler het woord en daarna komt voorstel afschaf fing in stemming. Het wordt verworpen met 17 tegen 10 stemmeu. Het Bestuur der Koninklijke Lieder- tafel Zang en Vriendschap verzoekt eene bijdrage voor twee medailles ten be hoeve van den wedstrijd, te houden bjj het feestelijk herdenken van het zeven tigjarig bestaan der Liedertafel. B. en W. stellen voor hiertoe te verleenen een crediet van hoogstens f 125.— De Heer Schram betreurt, dat wjj niet weten, wie van die feestelijkheid geen deel zouden kunnen maken, zou wenschen, dat de Liedertafel medewerkte tot het geven van eene uitvoering voor een zeer groot publiek. De motie wordt niet ondersteund. De Heer Hofland wil een uitvoering tegen 10 ets. de persoon. De Heer de Lanoy licht toe, dat dit op den dag van den wedstrijd niet mogeljjk is. De Raad besluit volgens het voorstel. Het Hoofdbestuur der algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur verzoekt de sympathie van den Raad voor de Tentoonstelling van Knol- en Voorgesteld wordt die te verleenen door het aanbieden van een gouden medaille. De Heer Groot meent, dat de mindere man van de tentoonstelling geen gebruik kan maken. De Heer Stolp verbaast zich over de redeneering van den Heer Groot, met het oog op de groote belangen van de Bloembollen cultuur voor Haarlem. De Heer V. d. Kamp wil f 100 toestaan doch dit wordt niet ondersteund. De Raad besluit aan den Heer Groot voor de derde maal het woord te verleenen in deze. Üe Heer Hofland motiveert zijne stem tegen, omdat de werklieden in het bollenvak slecht betaald worden, over welk feit, als niet aan de orde zijnde, de Heer Hofland tot de orde werd geroepen. De eervol ontslagen brugwachter van de Gravesteenebrug, N. Kion, verzoekt toekenning van pensioen en een toe lage.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1