HAARLEMSCH Eerste Blad. No 23 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 21 Maart 1900. Nieuwsberichten. TILEFHOONNtJHVlK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers S centen per stok. Pr|i per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag 13 Maart werden de beraad slagingen voortgezet over art. 12 van het Leerplicht-ontwerp geldige reden van schoolverzuim, de vergunning om de school tijdelijk niet te bezoeken op grond van werkzaamheden in het belang van landbouw, tuinbouw, veehouderij en veenderij, verleend door den schoolop ziener. Tegelijkertijd kwamen in behan deling art. 13, 14 en 15 terzake van den veldarbeid. Op art. 12 was een am. voorgesteld door den heer v. d. Zwaag, om de vergunning tot schoolverzuim op grond van veldarbeid te doen vervallen. De Voorsteller lichtte het am. toe. Voor op stelde hjj, dat ook hem deze wet gansch niet bevredigt, en dat ook hij allen kinderarbeid zelfs nog beneden hoogeren dan 12 jarigen leeftijd zou wenschen verboden te zien. Spreker protesteerde tegen eene wettelijke sanc tie van schoolverzuim gedurende 6 weken ten behoeve van veldarbeid, met name van den ongezonden veenarbeid. De vrijstelling zal leiden tot ongehoorde kinder-exploitatie. Tegenover deheeren Pijnappel en De Savornin Lohman be toogde Spreker, dat ook andere regel matige loontrekkende veldarbeid, wel verre van een uitspaning, gevaarlijk is vooral het afbeulende hooien. Boven dien zal dit schoolverzuim het klassikaal onderwijs ten platten lande geheel in de war sturen. Veriachtende amende menten als de heer Ketelaar heeft voor gesteld, verzwakken slechts het am. van Spreker. Daarom zou hjj vierkant tegen de wet stemmen, als daaruit alle kracht wordt uitgeblazen, en niets overblijft dan administratieve omslag. Kinderar beid kan gemist worden, ook voor de ouders. Ten slotte schetste Spreker ook met schrille kleuren de verontzedeljjking der kinderen door den zoogenaamden koppelarbeid, en daarop wees hjj vooral de rechterzijde, die bjj deze wet de vaan der zedelijkheid zoo hoog houdt, o. a. in zake het herhalingsonderwjjs. Hierop lichtten toe; de heer Ketelaar zijn am. om de vijjstelling fakultatief testellen, en de heer Tydeman het zjjne om de vrijstellingen te doen regelen door de gemeenteraden, den schoolopziener ge hoord, en behoudens goedkeuring van Oed. Staten. Spreker bracht hulde aan het pleidooi van den heer v. d. Zwaag voor het kind, maar de door hem aan bevolen regeling behoort thuis in de Arbeidswet. De heer Kool is tegen kin derarbeid gedurende den schooltijd, als nadeelig ook voor het volksonderwijs. De heer Roessingh wees er op, dat in de veenen kinderarbeid niet altjjd daad werkelijk is, maar bestaat in thuis blijven ten behoeve der ouders in het veld. Het am. v. d. Zwaag grjjpt te diep in de bestaande toestanden, en overigens betwijfelde Spreker of 't wel waar is, dat de voorgestelde vergun ningen het onderwjjs benadeelen. De andere amendementen gaan z. i. in goede richting. De heer Kerdijk was gezind mede te werken om den arbeid in de venen uit het artiekel te doen tervallen. Met het am. v. d. Zwaag kon hjj niet méégaan, dat de veldarbeid van zoo bizonderen aard is, dat deze de re geling der Regeering rechtvaardigt. Maar Spreker noemde het voorstel der Reg. niet aannemelijk, omdat het school verzuim wegens veldarbeid toelaat ook waar de landbouwtoestanden dit niet volstrekt noodzakelijk maken. Spreker kon zich vereenigen met het am Kete laar, dat hieromtrent de juiste beginsel huldigt. De heer van Gilse was het geheel eens met het am. v. d. Zwaag. Ook hjj acht wettelijke sanctie van schoolverzuim ongerechtvaardigd. Even tueel zou hij althans veenarbeid niet tot motief van schoolverzuim willen gewettigd zien. Hij zou de zaak wil len zien geregeld zien bjj het vaststellen der vakautie tjjden. De heer Zijlma be toogde, dat de graanbouw het heel goed zonder kinderarbeid kan stellen. Het am. v. d. Zwaag achtte hjj te absoluut. Spreker zou vergunning van schoolver zuim willen beperken ten behoeve van huiselijke diensten in het ouderlijk gezin. De heer De Visser vroeg inlich tingen omtrent de bedoeling van het verlof, verleend aan kinderen, die in April, Mei en Juni de school bezoeken. De heer Pjjuappel meende, dat de amen dementen te algemeen waren. Over bet algemeen achtte hjj kinderarbeid onge- wenscht. De heer Troelstra betoogde, dat, ook bij aanneming van het am. v. d. Zwaag, het geven van verlof noodig zal blijven voor schoolverzuim wegens veldarbeid, volgens art. 12 sub. 5. Hij beval krachtig het am. v. d. Zwaag aan in het belang van het kind, en om den loonstandaard voor vrouwen te doen stij gen. De heer Smeenge ontkende, dat bij aanneming van het am. v. d. Zwaag vergunningen kunnen verleend worden krachtens art. 15 sub. 5. Spreker ver dedigde het artiekel ook ten aanzien van de veenderijen, voor de gevallen dat de kinderen in huis vervangen de vrouwen die moeten arbeiden. Ook hij acht, het 't best de zaak is te regelen in verband met de vakantie-tijden. De Heeren De Beaufort, Willinge en De Savornin Loh man achtte het am. Tydeman, min of meer gewijzigd, gewenscht. Laatstge noemde stelde voor de goedkeuring door Ged. Staten te doen vervallen. De Heer De Waal Malefijt achtte beide amende menten ongewenscht. De Min. van Bin- neDl. Zaken, hulde brengend aan de rede vau den heer v. d. Zwaag, kon zich met diens konkluzie niet vereenigen. Warm de bepaling van het ontwerp ver dedigen kon h\j niet, daar hij de vrij heidstelling beschouwt als een noodza kelijk kwaad. Het is een feit, dat vaak een deel van den oogst te loor gaat door gebrek aan handen. In den hooi tijd en in den pluktijd der vruchten moet vaak in enkele dagen van het weer worden gebruik gemaakt. Vrijstel ling ten behoeve van den landbouwar- beid kan niet worden gemist Aanneming van het am. v. d. Zwaag zou de Min. zeer betreuren. Leerplicht zal alleen ingang kunnen vinden, als de wet niet te zeer indruist tegen hestaande toe standen tegen amendementen kan hij zich niet sterk verzetten doch overne men doet hij ze niet. De heeren Tyde- en v. d. Zwaag repliceerden, en de heer Roessingh stelde een am. voor om in plaats van „op grond van werkzaamhe den" te lezen, „ten behoeve van werk zaamheden". De Engelschen zijn Woensdag Bloem fontein binnen gerukt. Uit Pretoria wordt bericht dat een Engelsch leger van 40000 man door de Boeren telkens werd afgeslagen, waarbij veel dooden vielen. Bloemfontein, hoewel de hoofdstad van den Vrijstaat, is een open plaats, uit een krijgskundig oogpunt niets be- teekent. Bovendien is de zetel der regeering al voor eenigen tijd naar Winburg verplaatst. Ook zou een groote macht der Boeren omgetrokken zijn. De Engelsche regeering heeft haar ver klaring atgelegd ten opzichte van te openen onderhandelingen in dien geest, dat Engeland met kan toestemmen in onafhankelijkheid der republieken. De Boeren schijnen werkelijk van plan de Engelschen te straften door in den uitersten nood Johannesburg te ver woesten en hierdoor een goede honderd vijftig millioen ponden sterling, meest Engelsch kapitaal, te vernietigen, de machineriën enz. der mijnen toch ver tegenwoordigen dit kapitaal, 't Zal zeker indruk maken, temeer als men in Enge land begrijpt, hoe lel gebeten de Boeren zijn op Johannesburg, het broeinest van al de ellende. De bedreiging zou mis schien de mogendheden kunnen bewegen iets te doen. De Boeren zijn thans gezien aan Van Reenen8- en andere passen op ae grens van Natal en den Vrijstaat. Van uit Bloemfontein deden de Engel schen verkenningen maar vonden geen Boeren in den omtiek. Men bericht, dat eene menigte Verstaters naar huis getrokken zijn. In het zuiden van den Vrijstaat nemen zij ook eene terug trekkende beweging aan, de ge eele Boereumacht wordt thans nog geschat op twintigduizend man. Gaat men af op de verschillende berichten, dan zou men moeten gelouven dat de Vijjstalers den strijd voor de heilige zaak van vrqhenl en onafhanke lijkheid hebben opgegeven en niet zijn getrouw aan het verbond met Trans vaal. Wij willen wenschen, dat het althans zoo ver nog met gekomen is, of ooit komen zal, alhoewel er namen genoemd worden van mannen, op wie men meende te mogen rekenen als felle tegenstanders der Engelsche poli tiek. Inmiddels heeft Roberts den Vrijstaat in naam der Koningin in bezit genomen en President Steyn vervallen verklaard^ De generaal spreekt nu van de eooraa. lige republiek en den gewezen president Niettegenstaande de Engelschen tegen- wooidig erg aanhalig zqn ten opzichte van de leren, waarschijnlijk om ze gunstig te stemmen tegeu het aanstaande Koniuginne bezoek, heelt toch de raad der stad Cork een adres van welkomst aan de Koningin met groote meerderheid verworpen. In de couranten der Kaapkolonie, komen herhaaldelijk klachten over door Engelschen gepleegde diefstallen van vee. Nog altijd bestaat een flauwe hoop, dat Rusland voor de Boeren in de bres zal springen, m. a. w. bemiddelend zal optreden. Van welken kant zou men het ook eerder mogen verwachten dan van dien der vredesconferentie. Duitschland heeft laten weten niets te kunnen doen, en diens optreden zou ook in Engeland niet al te best worden opgenomen, want er zijn te Dresden een paar Engelschen mishandeld, die in die Boerengezinde stad wat veel drukte maakten van eene overwinning door hunne landgenooten behaald. Werkelijk beginnen de Engel schen geloof te hechten aan vernieling van Britschen eigendom in Transvaal; er is in het Lagerhuis naar gevraagd en Chamberlain deelde mede, dat Pre sident Kruger aansprakelijk was gesteld. Robert gaat voort zjjne manschappen te beloven hen naar Pretoria te zullen brengen. Hjj zal dan echter Joubert voorbjj moeten; die is zes en vjjftig rnjjlen van Bloemfontein te vinden. Vierhonderd Vrijstaters hebben zich onderworpen. In het Noorden schijnt men van plan den strjjd voort te zetten. Roberts geat voort proclamaties in de wereld te zenden om de Boeren tot onderwerping aan te zetten. De geregelde spoorwegverbinding tusschen Kaapstad en Bloemfontein is tot stand gekomen. Opnieuw hebben zich ach tien honderd Vrjjstaters over gegeven. Bjj de Biggarsbergen moeten de Boeren eene bijna onneembare stelling gemaakt hebben. Een ernstig gevaar dreigt Engeland in Egypte, waar de sekte der Sinussie, negen millioen aanhangers tellende, op het punt staan op te staat en zich op de Engelschen in het Nrjldal te werpen. De correspondent van de Daily Tele graph beweert te weten dat het plan om de met Cronjé gevangen genomen Boeren naar St. Helena te transporteeren niet t.oorgaat. De Transvalers zouden aan boord van de schepen gevangen gehouden worden, en »aan de Vrjjsta- sters zou waarschijnlijk de reis naar St. Helena bespaard worden.» Zoo althans vatten wjj het niet heel duidelijke bericht op. Dat zou dan een nieuwe poging zjjn om de Vrjjstaters van de Transvalers te vervreemden, of is het de bedoeling, de Vrjjstaters in vrijheid te stellen Cecil Rhodes heeft aan Julian Ralph, den correspondent van de Daily Mail. een en ander verteld over Kimberley en het beleg. Het bljjkt nu, dat er niet weinig naijver is geweest tusschen de geregelde troepen van Kekewich en de vrijwilligers. Rhodes werd, toen hjj over de onaangename militaire maatregelen sprak binnen Kimberley genomen, zoo boos, dat decorrespondent zjjn woorden niet wil aanhalen. Kekewich had slechts 500 man bij zich, en de stad bracht nog 4500 man op de been, vertelde Rhodes, en wat zou er van ons geworden zjjn zonder die vrijwilligers Zij werden door de beroepssoldaten veracht en de militaire bevelhebbers deelden de burgers nauweljjks het nieuws mede dat rij vernamen. Rhodes zeide (en dat werpt weer een eigenaardig licht op de officieele opga ven van het ministerie van oorlog) Het is een feit dat 111 vrijwilligers tjjdens het beleg gedood werden en niet een hunner is in de Ijjsten, door het hoofdkwartier openbaar gemaakt, opge nomen. De sterkte van de Boeren zeide Rho des nog, wordt overschat, alleen omdat wjj zoodoende een reden geven voor den slechten afloop van krijgsverrichtingen zonder te erkennen, dat die aan de slechte leiding te wjj ten is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1