HAARLEMSOH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 28 Uitgave van DE ERVEN LÜOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 7 April Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 8 April 19U0. IILKTEOOKKVWII TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentvm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst, Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Confirmation de nouveaux membres. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 'e Avonds 5 ure, Dj. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Va uur, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5% ure Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Bevestiging van nieuwe leden. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Poolman. Bevestiging van nieuwe leden en Voor bereiding. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Avondmaal, 's Avonds 7 ure, Ds. de Vries. Dankzegging. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. De toe gang tot de orgelgalerij is alleen voor hen, die als nabestaanden der nieuwe leden toegangsbewijzen kunnen ver- toonen. Dinsdag. Nam. 12 ure, Dr. Tideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 7 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga, Met Koorzang. Maandag. Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12ys ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereenigiug. Dinsdagavond 81/2 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wur niets andere vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evans- Luthersche Hork. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Bevestiging van lidmaten. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6'A ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kwjlman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 4% ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van lidmaten en Doop. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 6V2 ure Ds. Wiersma, van Amsterdam. Voorbereiding. Heide. Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Bevestiging van lidmaten. 's Avonds 6 nre, Ds. Hulsman. KRONIEK Woensdag hield de Gemeenteraad ■weder eene zitting. De Voorzitter deelde mede, dat de Heer Macaré wegens vertrek ontslag neemt als raadslid. Eerbiedigende de reden van het aftreden, doch het in het belang der gemeente betreurende, wordt het verzoek om ont slag met dank voor de bewezen diensten aangenomen. De Commissie van onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwe Raads lid den Heer J. H. Welsenaar, staande de vergadering benoemd, adviseert tot toelating, waartoe de Raad besluit. Indertijd waren ingekomen een paar verzoekschriften tot het later openhou den en vroeger openen van vergun ningen. De behandeling werd uitge steld en de stukken werden opnieuw gesteld in handen der deze betreffende Commissie. Deze adviseert thans, den Burgemeester de bevoegdheid te laten om, waar het algemeen belang dit vordert, verlof te verleenen een later of vroeger sluitingsuur te bepalen. Dr. H. D. Kruseman besprak het redactioneele gedeelte der verordening. Na eenige dicussie werd het voorstel aangenomen. Het Bestuur van Haarlemsch Medio Mechanisch Zander Instituut verzoekt in het genot gesteld te worden van een jaarlijksch subsidie groot 300.voor de Rontgen-Inrichting en zulks op grond van het feit, dat het aantal onvermo- genden, dat de diensten van die In stelling noodig heeft, bijzonder groot is en de Inrichting bij gemis van den gevraagden steun zou moeten ophouden te bestaan B. en W. overwegende, dat genoemde Inrichting voornamelijk ten goede komt aan minbedeelde ingezetenen stellen voor gedurende de jaren 1901 en 1902 eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van 300. De Heer Dr. H. D. Kruseman is er in beginsel tegen particuliere onder nemingen te steunen. De Voorzitter verdedigt het voorstel, dat wordt aan genomen. In behandeling komt een voorstel tot ruiling van grond gelegen aan den Raamsingel met den Heer J. J. F. Beij- nes. De Heer Roog doet opmerken, dat het voetpad een meter smaller zal worden, wil de zaak nader bezien hebben en de beraadslagingen tot de volgende verga dering verdagen. De Heer de Breuk ziet de noodzakelijkheid van uitstel niet in. aangezien de weg breed genoeg blijft. De toestand wordt er beter. Nog heeft de Heer Stolp het woord. Na nadere bespreking besluit de Raad de volgende vergadering te beslissen. Een voorstel tot aankoop voor 3200 van grond aan de Rustenburgerlaan van Mejuffrouw Koenen wordt aange nomen. De Heer Groot vraagt naar de oor zaak van den slechten toestand vandenweg tusschen KI. Houtweg en Rustenbur- laan. De Heer De Breuk beantwoordt. De Heer Groot wil een straatweg. Aangenomen voor kennisgeving wordt een schrijven van B. en W. mededee- lende, dat de recognitie aan de gemeente verschuldigd over 1899 door de gasfa briek f 652.35 beloopt, terwijl de ge meente nog zal ontvangen lO0^, van het gas gedurende datzelfde tijdperk gebruikt ten behoeve der gemeentege bouwen zijnde 383.90% alzoo te zamen eene som van fl036.25iA. De Gemeente van Gedoopte Christenen verzoekt te behoeve van hare Zondags school een tweede lokaal in het Prove niershuis in gebruik te mogen nemen. Tegen de inwilliging van dit verzoek bestaan bij B. en W. geen bezwaren. De Raad besluit dus gunstig te beschik ken. Voor bestratings- en rioleeringswerken in de Vooruitgang- en Zuidpolderstraat wordt aangevraagd ƒ4810. Toegestaan. In bespreking komt eene nieuwe Instructie voor de brugwachters. De Heer Hofland meent dat de brug wachters behooren te staan niet onder bevel, doch onder toezicht van den havenmeester-inspecteur. De Heer Groot heeft het woord, als de Heeren Schür- mann, Stolp en Nieuwenhuyzen Kruse man. De Voorzitter licht toe, dat er soms bevelen gegeven moeten worden in gevallen waarin de instructie niet voor ziet. De Heer Hofland heeft nog eens het woord en blijft bij zijne meening. Zijn voorstel in deze wordt verworpen met 1 stem tegen. Bij art. 8 wenscht de Heer Schram nog eene verandering, welke de Heer de Breuk niet noodig vindt en de Raad ook niet. De Heer van de Kamp vraagt of het niet billijk is den brugwachters eenige vergoeding te geven voor het verbod van gedurende den diensttijd eenig beroep of be drijf l"' te oefenen. De Voorzitter deelt mede, dat later voor de brugwachters een verhooging van loon aangevraagd zal worden. De Heer Groot wenscht weg te laten de bepaling, dat brugwachters aan der den geen inlichtingen mogen verschaf fen. De Voorzitter licht toe, dat controle nimmer door de bepaling onmogelijk gemaakt zal worden. Een voorstel van den Heer Schürmann om niet te verbieden inlichtingen te geven aan leden van den Raad wat ook de Heer Stolp meent goed te zijn. De Heer Hofland wenscht te weien of dit voorstel is in strijd met de wet. De Heer van Styrum deelt mede, dat de Raad inlichtingen vraagt aan B. en W. en acht dus aanneming voorstel Schürmann onwettig, waarop de Heer Schürmann zijn voorstel intrekt. De Voorzitter licht weder toe. Verschil lende leden hebben nog het woord. Voorstel Groot het art. 13 te laten vervallen wordt verworpen De Heer Groot is er tegen dat de brugwachters de dienstdoende ambtenaren moeten wek ken. Spreker noemt dit heerendiensten. Het desbetreffende artikel wordt echter aangenomen. De overige artikelen worden aangeno men. Over de aanneming van de geheele instructie zal in verband met het staken der stemmen over eene bijvoeging door den Heer Willink gewenscht, de volgende vergadering plaats hebben. Door den Heer Schram en vier andere Raadsleden was voorgesteld geene ge meentegronden meer te verkoopen, doch te verpachten en den Raad verzocht zich te verklaren voor uitbreiding van gemeentelijk grondbezit. B. en W. zeggen als hunne meening dat het bedoelde grondbezit zoo gering is, dat de Raad de behandeling best kan uitstellen tot er in 1902 eene bestemming wordt gegeven aan de gronden van het Lakenkoopersgild, hoewel die niet rechtstreeks deel uit maken van het gemeentelijke grondbe zit. Wat de uitbreiding van grondbezit betreft, hierover kunnen B en W. moeielijk van advies dienen, aangezien gronden niet gemakkelijk aan de gemeen te zullen overgaan, tenzij zulke prijzen betaald worden, dat er door de gemeente niet met gunstig gevolg kan geëxploi teerd worden. Ook kan het niet op den weg van het gemeentebestuur liggen, dat zij optreedt als speculante in bouw terrein. De Heer Modoo bespreekt de zaak

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1