Nieuwsberichten. Meent, dat de weg lot veikrijging Vi n gronden wel degelijk openstaat in v;r- band met de stijging der prijzen van bouwgronden. Eifpacht levert geen be zwaar. Laten wij houden wat wij hebben en wat wij niet hebben moet men zien te krijgen. De Heer J N. Kruseman wil niet dan in de uiterste noodzaak tot verkoop overgaan. De gemeente behoort vrij te blijven. De Heer Willink is ook die meenirg toegedaanen stelt eene motie voor in deze over te gaan tot de orde van den dag. De Heer Waller vindt het standpunt Modoo het juiste, doch een motie aannemen zou misschien niet goed zjjn, wil dus de behandeling uit stellen. Dit wordt ondersteund en aange nomen. Het procesverbaal omtrent de opne ming der kas en boeken van den ge meente-ontvanger gaf geen aanleiding tot besprekingen. Benoemd werden de Heeren Stolp, Tjeenk Willink en Groot, die zullen uitmaken het stembureau voor de ver kiezing van de Kamer van Arbeid Con fectiebedrijven. Tot onderwijzeres 2e klasse aan de Derde Tusschenschool benoemde de Raad Mejuffrouw P. B. Wolbers te Haarlem. Mejuffrouw Stolp, de eerste van de voor dracht, had verzocht voor deze vacature niet in aanmerking te komen. De Heer Kruseman vraagt oi het mogelijk is aan het begin en einde van het Werkmanspad in den Hout een waarschuwingsbord te plaatsen, waarop vermeldt woidt, dat het pad niet met rijwielen mag bereden worden. B. en W. zullen dit punt in over weging nemen. Vervolgens had eene zitting met ge sloten deuren plaats. In de zitting van Vrijdag werd over het Leerplichtontwerp beslist. Vóór de stemming lichtte de Min. van Binnenl. Zaken in tegenwoordigheid van al zijn ambtgenouten en ten overstaan van stampvolle gereztrveerde en publieke tribunes, de bij tweede lezing voorge stelde wijzigingen toe. Bij de beweeg redenen gaf de-Voorzitter op veler ver zoek, aan de leden vergunning alsnog kort hun stem te motiveeren. De heer Kolkman zeide reeds als lid van de Kommissie der Arbeidsenquête zich voor leerplicht te hebben verklaard, maar tegen verplicht h er haling sonder wijs. Nu dit laatste uit de wet verdwenen is, is aan zijne eischen voldaan, en was hij, daar zijn standpunt niet gewijzigd is, verplicht voor de wet te stemmen. De heer Troelstra legde namens de Sociaal Demokratiesche Arbeiderspartij de verklaring af, dat, hoewel hij en zijne mede afgevaardigden voorstanders zijn van leerplicht, nu al hunne eischen op sociaal gebied zijn afgewezen, zoodat de wet verslechterd is, zij protesteeren uit naam van de kinderen der armen tegen den hardnekkigen tegenstand van de Rechterzijde, van een deel der Lm kerzijde en van de Regeering. Dit medegevoel voor de mingegoeden en terwille van verplicht lager onderwijs moesten zij aan dit onvolledige schijn- wetjen, terwille van volksontwikkeling en sociale hervorming, hunne stem aan de wet onthouden. De heer van Kar- nebeek verklaarde legen de wet te zullen stemmen, omdat daarin opge nomen is art. 45 waarbij in beginsel Schoolvoeding en schoolkleeding is aan vaard. Het wetsontwerp in stemming gebracht werd aangenomen met 50 tegen 49 stemmen. Voor stemde de Linkerzijde met de leden der Rechterzijde Schaep- man en Kolkman. Tegen de Rechterzijde met de leden der Linkerzijde Pijnappel Bastert, van Karnebeek, De Visser, van Kol, Troelstra en Schaper. Alleen de Heer Schimmelpenninck tengevolge van een hem overkomen ongeval afwezig. Na afloop der stemming brachten vele leden onder handdruk den Minister Goeman Borgesiushunne gelukwenschen. Voor de stemming over het Leerplicht- ontwerp werd de behandeling voortge zet van het ontwerp in zake de Perso- neele belasting. Met 57 tegen 10 stemmen werden goedgekeurd de wijzigingen in de tabel der klassen verdeeling voor de gemeenten. Daarna bestreed de heer van Gilse andermaal de afloopeude remissie aan tappers en koffiehui-houders billijker achtende een toekenning van eene blyvende remissie naar de huur waarde, in verband met hun bedrijf, gelijk voor alle winkeliers geldt. De Min. van Fin. verklaarde geen voorstel te kunnen doen om het tappersbedrijf voor de personeele belasting gelijk te stellen met de winkels, onder herinnering aan de groote voordeelen der patentaf schaffing voor tappers en koffiehuishou ders. De Min. oordeelt de voorgestelde remissie een voldoende tegemoetkoming aan hunne bezwaren met handhaving van het stelsel der wet dat hy goedkeurt. De heer van Dedem drong in 't algemeen aan op uitvoering van deze belastingwet in rniiden zin, wat de Min. in de hand heeft tegenover de administratie. De heer Smeenge meende dat zy, die de koffiehuishouders willen helpen, voor den voorgestelden tijdelijken maatregel moesten stemmen, vooral na's Ministers verklaring. De remissiebepaling werd aangenomen met 61 tegen 41 stemmen. Nadat de Min. onaannemelijk had ver klaard het am. Schaepman c. s. om de plaatsing in hoogere klasse te doen terugwerken ter wegneming van de nadeelige ffnancieele gevolgen voor de betrokken gemeenten, werd het am. ingetrokken, waarna de geheele wets wijziging werd aangenomen met 80 tegen 7 stemmen. Na hervatting der dagorde werd aaégenomen het ontwerp tot het verleenen van Rijksonderstand aan Egmond aan Zee, Nisse en Veere met verwerping met 56 tegen 14 stem men van een am. van de Koram. van Rapp. om aan Egmond de 700 niet te verleenen met het doel om aan de gemeente een hooger bijdrage 1 e geven Daarop kwam aan de orde de goedkeuring van het Arbitrage verdrag der Vredes konferentie. De heer Pijttcrsen meende, met het oog op het onrecht door Enge land gepleegd tegenover de Zuid Afri- kaansche Republieken, dat geen eerlijk man bewust van zijn zedelijke kracht, zijne goedkeuring aan het verdrag kan schenken, vooral nu gebleken is, hoe Engeland, dat het meest heeft bij ge ha gen tot de tot standkoming van het verdrag, is opgetreden tegenover de de kleine zelfstandige staten, wier zelf standigheid het zoekt te vernietigen. Spr. bracht hulde en dank aan Dr. Kuyper, die in de Jievve des deux Mondes getracht heeft de waarheid voor de geheele be schaafde wereld aan te toonen. Voor waar heid en recht, voor de eer van het volk en uit eerbied voor onze stamverwanten weigert Spreker zich medeplichtig te maken aan het huichelachtig spel aan een schandaal over een Christenvolk met aanroeping van Gods naam gebracht. Weigering der goedkeuring zou een bewijs zijn voor onzen zin voor hoogere moraliteit. Ook de heer Veegens vond in den oorlog in Zuid Afrika een be zwaar tegen goedkeuring der overeen komst die thans al op een zeer onge schikt oogenblik werd behandeld, vooral nu uit de geschriften gebleken is, dat in het uilsluiten van de Republieken op de Vredeskonferentie gezien wordt een erkenning van Engelands suzereini- teitsrechten op Transvaal. Voor dat ge voelen verkoos Spreker niet party te kiezen door het traktaat goed te kenren. Beter ware het dit verdrag tot een beter tijdstip uit te stellen, b.v. na sluiting van den vrede. Mitsdien stelde Spreker, ook namens 7 medeleden, voor de be handeling van het verdrag tot nader uit te stellen, waartoe hij eene motie indiende. De heer De Waal Malefyt, mede onderteekenaar der motie sprak ook een woord om haar aan te bevelen. De Min. van Buitenl. Zaken bestreed de stelling van den heer Veegens, dat uitstel noodig zou zijn om den indruk te vermijden, dat Nederland zich partij zou stellen voor Groot Brittannië ten nadeele van de Republieken, onder op merking, dat de schrijver van een werkje waarop de heer Veegens zich had be roepen, niet bekend is met de onderhan delingen voorafgegaan aan de Konferen tie. De Min. ontkende overigens, dat ter Konferentie iets beslist zou zijn betref fende de Suzereiniteit van Engeland over de Transvaal. Dit is nu geen reden van uitstel, z.i. een zeer gevaarlijke be slissing wegens karakter daardoor aan de Konferentie gegeven. Bovendien, zoo dra negen mogendheden geratificeerd worden, moet het internationale bureel in den Haag bijeenkomen, zoodat Neder land het eerst moet ratificeeren. Tegen over Rusland heeft de Min. spoedige ratifikatie toegezegd. Uitstel zou betee- kenen verwerping, maar met een exceptie en werd er toe besloten, dan voorzag de Min. moeilijkheden en verwikkelingen met het buitenland, waarvoor hij de verantwoordelijkheid niet zou willen aanvaarden. Na diskussie werd op voor stel van den heer Mees, besloten de voorzetting van het debat over de motie te verdagen tot Dinsdag. Voor waarheid kan aangenomen wor den, dat de Boeren in den omtrek van Bloemfontein nog wat te zeggen hebben. De Thimes is slecht te spreken over de onbekwaamheid der Engelsche offi cieren het blad noemt het thans gevolgde stelsel van opleiding enz. een rot stelsel. Koningin Victoria is thans in Ierland. De hoofdstad Dublin was buitengewoon versierd. Of H.M. pleizier van hare reis zal hebben Woensdag is te Ostende op den prins van Wales een revolverschot gelost, doch de aanslag mislukte en de dader is gearresteerd. HAARLEM, 6 April 1900. Naar men verneemt zal het Haar- lemsch Muziekkorps op den a.s. tweeden paaschdag eene muziekuitvoering geven in de tent in den Hout 's namiddags om half drie. In het trapportaal van het Mu seum vau Kunstnijverheid alhier zal van af Zondag 8 April eene door- loopende tentoonstelling worden gehou den, die in verband staat met de kunst geschiedenis en betrekking heeft op de bouwkunst en hare decoratieve onder- deelen. Zondag is de toegang vrij. Van de Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen, de Heer P. L. Engelenberg, Anegang 8, heeft een nieuwe Prijscourant van Kunst bloemen arrangementen, Planten Pal men, Bouquetten, Lampenkappen en j Garneeringen het licht gezien. Zij is I voorzien van vele tusschen den tekst gedrukte illustraties. Door het Haarlemsch Comité is met j hartelijkeu dank ontvangen voor de zesde bezending naar de Ambulances in Zuid Afrika: Van Mevr. B. d. H. 5, den Ilr. en Mevr, Q. v. U. f 25, 5de niaandel. bijdrage van den Hr. G 25, Busje bewaarschool Smedestraat ƒ2.70, den Hr. en Mevr. Q. v. U. ƒ15, S. ƒ1.87, S. ƒ1.87, C. de B. ƒ2.50, S. 1.87, M. /2.50, S. ƒ1.87, den Hr. en Mevr. B. d. H. 25; Mevr. W. Z. cacao, C. v. d. B. lectuur, W. de W. lectuur, Mej. v. d. W. lectuur, N. N. 6 pr. wanten, Mevr. W. Z. koffie, kaarten, Nej. H. bouffante, Mej. M. sokken, moffen, N. N. bouffantes, moffen, door Dr. M. Diaconessenhuis 2 pakken (broek en jas), 2 pantalons, 2 boezeroens, 4 bouffantes, 4pr. sokken, 12 zakdoeken, 5 koeken, C. d. B. Schoenen, en aan den Hr. Bus het kosteloos vervoer naar Amsterdam. Woensdag en Donderdag had het examen plaats, dat door de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs is ingesteld voor de leerlingen der lagere scholen welke met Mei a..s. deze inrich tingen verlaten. Het mondeling examen werd voor alle leerlingen, ongeveer driehonderd, ge houden in de lokalen der 3de Tusschen school, terwijl het schriftelijk gedeelte van het onderwijs plaats vond in de scholen zelf, in tegenwoordigheid van een Lid der bovengenoemde Commissie. De behaalde cijfers worden voor elk vak op een diploma aangeteekend en bij de prysuitdeeiing den leerlingen ter hand gesteld. Het mag een gunstig verschijnsel heeten, dat het bezit van een diploma door de leerlingen en hunne ouders meer en meer wordt op prijs gesteld. Indien de werkgevers in het algemeen ook nog meer aandrongen op het vertoonen van een diploma by de indienstneming van jongelieden, zouden zy daardoor tot een geregeld en voldoend schoolbezoek krach tig medewerken. Aan het examen is deelgenomen door leerlingen van de vijl Tusschenscholen, van de vier kostelooze scholen en van de navolgende bijzondere scholen: de twee Roomsch Katholieke Parochiale Scholen, de Leerschool verbonden aan de Rijks Kweekschool en de School van i het Weeshuis der Ned. Hei vormde Gemeente De Heer H. W. Groeneveld van Am sterdam trad Donderdagavond indeKroon als Spreker op met liet onderwerp Eigen Hulps Buitenverblijf, Vacantiekolonién. Spreker gaf eerst eene korte geschie denis der vacantiekolonies. Zwitserland staat in deze vooraan. Zurich zond in 1876 voor het eerst 68 kinderen naar buiten. De resultaten waren van dien aard, dat dit getal in 1897 geklommen was tot 700. In 1878 volgde Duitschland, in 1880 Oostenryk, in 1882 verschillende andere landen. In Zwitserland volgde men eerst het stelsel van uitbesteding, thans heeft de Vereen, voor vacantiekolonies in eigen dom een landgoed van 56 Hectaren. Het is voortdurend geopend. Duitschland koloniseert jaarlyksch 25000 kinderen. De inrichting is erop Duitsche manier sterk gereglementeerd. In Nederland gaf Dr. Coronel te Am sterdam den stoot en verschillende plaatsen volgden. Het doel der vacantiekolonies beoogt in de eerste plaats ontwikkeling van het lichaam. De resultaten zijn, hoewel niet altijd onder cijfers te brengen verrassend, in het algemeen verkrijgt het zwakke kind na een verblijf van 3 weken in eene kolonie meer weerstandsvermogen. Het hoofdbestuur van Eigen Hulp besloot een proef te nemen ten opzichte van vacantiekolonies en wel zonder dat het te groote opofferingen kost. Het heeft hiertoe een algemeen plan gevormd dat Spreker in korte trekken uiteenzette. Kolonies zijn aan te bevelen boven uitbesteding; het toezicht is er gemak kelijker de levensmiddelen kunnen ge kozen naar de behoeften van het kind, controle op het toezicht is mogelijk. Het samenzijn van jongens en meisjes kan er plaats hebben. Eigen Hulps Commissie moet zich voorshands tevreden stellen met een ge huurd huis te Nunspeet. Het biedt ruimte voor 25 kinderen, die ieder af zonderlek slaapplaats hebben. Aan het hoofd staat eene dame, die weet met kinderen om te gaan, zij wordt bijge staan door twee jonge dames. Natuur lijk is er ook gezorgd voor dienstper soneel. De pensionprijs wordt gesteld op 1 per dag bij vooruitbetaling voor drie weken en dan zullen van .iuni tot Au gustus vier kolonies geplaatst worden. Natuurlijk worden eenige voorwaar den gesteld omtrent gezondheidstoestand uitrusting enz. Spreker gaf ten slotte een schets van de wijze waarop de kinderen zouden buiten zijn. zoo aanlokkelijk, dat zeer zeker de uitgesproken wensch dat de proef gelukken zou, door de aanwezi gen gedeeld werd. Een tweetal aanwezigen verkregen op hun verzoek nog enkele inlichtingen. De opkomst van belangstellenden was niet schitterend. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de eerste drie maanden van dit jaar bezocht door 1035 personen, terwijl het aantal over de maand Maart 400 bedroeg. Uit de Boekerij van het Museum werden over eerstgenoemd tijdperk 376 j boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzondenge durende de maand Maart bedroeg dit aantal 111. De nieuwe catalogus der Boekery is gereedgekomen en voor belangstellenden op aanvrage verkrijgbaar gesteld. De Ned. Chr. Geh. Onthoudersbond hoopt dit jaar zijn Vjjfden Velddag te houden 2den Pinksterdag op de buiten plaats „de Hartenkampwelwillend daarvoor afgestaan doorden HoogWelgeb. Heer B. Baron van Verschuer te Ben- nebroek bij Heemstede. Verschillende bekende spreeksters en sprekers zullen over de onthouding het woord voeren. Chr. muziekkorpsen zullen spelen, terwijl in de cantine allerlei ververschingen te verkrijgen zullen zijn. Voldoende aan de vele aanvragen om een blijspel wordt Zondag door 't gezelschap Charles de la Mar in den Schouwburg de klucht „Twee vaatjes Zuur bier of hoe een vader zijn dochters aan den man brengt. De hoofdrollen worden vervuld door de dames de la Mar, Tartout, Kielh, de Wijs en de Heeren de la Mar, Delmonte en Kluize naar. Voorafgaande 'I aangrijpende Too- neelspel de Matroos.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2