HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. JNo. 29 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 11 April 1900. TE HAARLEM Vrijdag 13 April 1900. Nieuwsberichten. TELEPHOONNOMMÏ* TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post,40. Afzonderlijke nommers 3 eenteii per stuk. Prfi per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Sept heures du soir, Mr. Muller. Sainte Cêne. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Bevestiging van nieuwe leden, 's AvondB 7 ure, Ds. Heeringa. Avondmaal. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) 's Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland 's Avonds 8 uur, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Toorm. 10 ure, Ds. Poolman. 'g Avands 7 ure, Ds. Wempe. Avondmaalsbed. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden 's Avonds 7 ure, Ds. de Vries. Remonstrantseh Geref. Kerk. 's Avonds 7 ure, Dr. Tideman, Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Woensdag. 'e Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Donderdag. 'g Avondg 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga Met Koorzang. Vrijdag. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Nam. 2i/s ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Met Koorzang. BUITENGEMEENTEN. fur niet* ander, vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Bevegtiging van lidmaten. 's Avonds 7 ure, Ds. Boon. Avondmaal. Kv&ng. Luthersche Kerk. 'g Avonds 6Vs ure, Ds. Gonlag. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 'g Avonds 6 Va ure, Ds. Sepp. Avondmaal. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Bevestiging van nieuwe leden, 'g Avonds 6'/a ure, Ds. van Leeuwen. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Voorbereiding en Bevestiging van nieuwe leden. 'g Avonds 6Va ure, Ds. Kuylman. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Voorbereiding, 'g Avonds 4% ure, Ds. v. Veen. Avondmaal. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van lidmaten. 's Avond 7 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Avondmaal. Geen dienst. Spaarndam. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. Avondmaal, 'g Avonds 6 Va ure, de Heer Gutteling. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. Hulsman. Voorbereiding, 's Avonds 6Va ure, Ds. Hulsman. Avondmaal. Tweede Kamer. Dinsdag 3 April werd de behandeling voortgezet van de motie-Veegeus c. s. om met het oog op den Zuid Afrikaan- sche oorlog de behandeling van het internationale Arbitrage-verdrag uit te stellen. Vóór de hervatting der beraad slaging verzocht de Voorzitter den leden het aan vreemde mogendheden verschul digde decorum niet uit het oog te ver liezen. De heer Mees wees op de nog ernstiger gevo|gen van uitstel dan van verwerping van het traktaat. De be voegdheid tot verwerping is onbetwist baar, maar de hoffelijkheid eischt met de beslissing niet te dralen, daar met de goedkeuring afhangt, of het hof van Arbitrage zal werken. De 22 Mogendhe den zullen niet berusten in verdaging, maar desnoods Nederland dwingen tot aanneming of dadelijke verwerping. Het motief, ontleend aan den Zuid- Afrikaanschen oorlog, is voor de Mogend heden onaannemelijk, en Spreker betoog de, dat de kwestie al of niet suzereiniteits erkenning met de zaak niets te maken heeft. De Mogendheden hielden zich op dit punt buiten de Konferentie en uit de niet toelating van Transvaal ter Converentie zijn geen konkluzieën te trekken, evenmin als men uit de niet- toelating van den Paus kan opmaken, dat beslist zou zijn over de internationale pozitie van den Paus, of over diens toelating tot verdere konferentiën. Spre ker begreep best, dat de Min. van Buitenl. Zaken de verantwoordelijkheid voor de verwerping weigert te aanvaar den, maar verwachte ook, dat geen opvolgend minister de door den tegen- digen Min. afgewezen verantwoordelijk heid op zich zou nemen. De heer De Savornin Lohman was geneigd te stem men tegen het traktaat, een farcedie niemand bindt en waaraan niemand, die kracht gevoelt in zijn zelfstandigheid zich behoeft te onderwerpen, omdat het traktaat niet is een oprechte hande deling, althans van die Mogendheden, die denken alsof de bepalingen niet bestaan. Toch zou hg vóór stemmen omdat het geen kwaad kan, en bij ver werping bij latere moeilijkheden ons niet het verwijt moet kunnen treffen, dat wij niet gewild hebben. Uitstel beteekent niets, maar verwerping ware bedenkelijk voor 's Lands toekomst, daargelaten dat het buitenland geen aanleiding mag zijn voor een aanval van politieke tegenstanders in ons land. De heer Kuyper ging met de motie meê, ook al hechtte hij geringe beteekenis aan de niet tegengesproken meening van den heer d Estournelles de Constant omtrent de Suzereiniteits-kwestie. Maar afgescheiden van het artiekel in de Reveu de Parit, was het voor uitstel, ook omdat al te groote aandrang tot spoed andere leden tot tegenstemmen mocht bewegen. Wellicht ware uitstel met een termijn mogelijk. Spreker is daarvoor, uit weerzin aan de Afrikaansche gebeurtenissenuitstel zou zelfs in Engeland gebillijkt worden. Hij wees op de hoog geklommen spanning onder ons volk, op de heerscheude veront waardiging over de vertreding van het recht eene uiting, die ook de Reg. moet verblinden met het volk. Uit naam van onze nationale waardigheid vroeg Spreker uitstel. Ware Engeland geen medeonderteekenaar vaD het traktaat, hij zou geen bezwaar tegen de goed keuring hebben. De heer De Ras meende, met het oog op de ernstige omstandig heden, alles te moeten ontraden wat onze stamverwanten in Zuid-Afrika zou kun nen schaden, te meer daar onze Reg. ook sympathie gevoelt voor de dappere Boeren. Trouwens verwerping van het traktaat zou Transvaal weinig baten. (Wordt vervolgt.) Zaterdag werd bericht dat Roberts troepen van de verbindingslijnen afge sneden zijn. Blijkt dat waar te zijn, dan beteekent het voor Roberts gebrek aan levensmiddelen en krijgsvoorraad. Generaal Plumer gaat het ook bij Mateking niet naar den vleeze; niet alleen zijn ontzettingsleger, maar ook een uitval uit de stad zelf werd afge- Van den aanslag op den prins van Wales geven de Engelschen natuurlijk weer de schuld aan Dr. Leyds. De aanslag heeft ook aanleiding ge geven tot bespreking in de Belgische Kamer. De Voorzitter drukte zijn spijt uit over den aanslag, doch meende, dat de schuldige onbewust had gehandeld aangezien zijn jeugd. Ook de socialistische afgevaardigde Van de Velde vereenigde zich met die woorden den individueelen aanslag veroordeelende, veroordeelen wij ook den collectieven aanslag, die gepleegd wordt op dit oogenblik in Zuid Afrika. Natuurlijk zijn alle Belgen het hier mede eens, maar de regeering deed gevoelen, dat dit niet in de Kamer behoorde gezegd te worden, omdat België een onzijdig land is, dat aan Engeland verplichtingen heeft, terwijl bovendien de aanslag op den Prins met den Zuid Afrikaanschen oorlog niets te maken heeft. Over 't algemeen scheen men het met den afgevaardigde Van de Velde eens te zijn en 't kan misschien ook geen kwaad, dat de Engelschen zoo van tijd tot tijd eens hooren, hoe men zelfs van bevriende zijde over hen denkt. Zij zullen er zich wel niet aan storen, opgeschroefd als zjj zijn in hunne denk beelden aangaande den oorlog, doch de nakomeling, ingelicht door de geschiede nis, zal uit de feiten tot andere inzichten komeD. Roberts deelt nog mede, dat in den omtrek van Bloemfontein, waar alles vrij heette van Boeren, weer wat heeft plaats gehad, thans bg Reddersfontein. Drie compagnieën Engelschen zijn ge vangen genomen. Het zal ongeveer vijfhonderd man zijnde Engelschen berichten van driehonderd twee en vijftig man. Roberts zond geen hulp, waar schijnlijk omdat de paarden ontbraken. De beesten zijn afgewerkt, men raads thans aan rijwielen te gaan gebruiken. Bij Bosch zijn vier en vjjftig Boeren gevangen genomen, en daar is tevens de zeer gewaarde Boerenaanvoerder de Fransche generaal Villebois de Marceuil gevallen. Uit Simonsstad zijn veertien krijgs gevangenen Boeren ontsnapt, waarschijn lijk met hulp van goedgezinde Afrikaan- ders aldaar. Tengevolge van het toenemen van de pest en den nog steeds heerschenden hongersnood heeft de regeering in Britsch Indië thans vier en een half millioen zielen te onderhouden. Koningin Victoria ondervindt in Ier land veel belangstelling. De gemeente raad van Dublin heeft ondervonden, dat het veelbesproken welkomst-adres der koningin aangeboden, is opgevatin de beteekenis van berusting in den tegen- woordigen toestand, wat in 't geheel de bedoeling niet was. De Raad heeft nu met groote meerderheid eene motie aangenomen waarin verklaard wordt, dat de Acte der vereeniging met Groot Brittannië „verkregen werd door bedrog en scbaamtelooze omkoopergdat het volk van dat land nimmer aan het regeeringsstelsel, aldus ingesteld, zjjn trouwen steun geven kan, en dat, voor zoover de overgronte meerderheid van het volk betreft, er nooit tevredenheid noch trouw in het land zal wezen vóór het nationaal Parlement hersteld is." Vijfhonderd Engelsche inwoners van Johannesburg hebben bevel gekregen de stad te verlaten, een honderdtal te Pretoria ontving eveneens order om te vertrekken. Het overvallen der Troepen bij Red dersburg begrijpen de Engelschen niet, ook niet waar de Boeren zoo snel de ge vangenen hebben heengetcoverd zonder dat zij weten waarheen. De opgestane Kaapsche Boeren vallen generaal Methuen in den rug aan. In Zuid Rusland zjjn thans tweehon derd vijftigduizend soldaten, terwijl ook de Zwarte zeevloot gereed ligt om dadelijk te werk te gaan, als het tusschen Rusland en Turkge tot eene botsing mocht komen, iets waarvan de moge lijkheid geheel niet is buiten gesloten. Gedurende de maand Februari zjjn in Frankrijk zeven en tachtig werksta kingen uitgebroken waarvan drie en zeventig zjjn geëindigd. Veertien ervan duurden een dag, zeven en twintig mis lukten, zeventien slaagden, twee en dertig eindigden met eene schikking. Naar eenige bladen melden, zou een overeenkomst zjjn gesloten tus schen het Fransche ministerie van oorlog en de Creusot Compagnie voor de levering van een groot aantal kanonnen voor de land- en zeemacht, voor het begin van het volgende jaar. Beide partgen houden de zaak zeer geheim, voornamelijk om dat de kanonnen op geheel nieuwe wjjze gemaakt zullen worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1