HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 30 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 14 April 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 15 April 1900. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TILKFHOONNUVXIK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post—,40. Abftnderlljbe nommers 3 centen per stok. Prlji per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeiing. Eglise Wallonne. Ie Paaschdag. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Ie Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, D<. Mulder. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, De. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. {Klein Heiligland) le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'b Avonds 5Vs nur, Ds. Tibben. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. Openbare belijdenis. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Vs. Schotel. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, De Heer Van der Vegt, van Zaandam. Luthersche Kerk. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Avondmaal. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6V2 ure, Ds. Poolman. Dankzegging. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Colecte voor het Weeshuis. Kerk der Veroemgdo Doopsgezinden le Paaschdag. Voorm. 10 ure, De. Craandijk. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsch Geref. Kerk. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Dr. Tidetnan. Dr. Tideman zal Woensdag 18 April geen spreekuur houden. Kerk der Broedergemeente. le Paaschdag. Voormiddag 10 ure, Ds. de Ploeg van Scheltinga. 2e Paaschdag. Seen dienst. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12Vj ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/3 ure, Bidstond. Afdeeiing Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, De. van Lennep. Pred. te Haarlem. Op beide dagen Collecte voor de Kerk. Beverwijk. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. 2e Paaschdag. Seen dienst. Heemstede. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Houtrijk en Folanen. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. 2e Paaschdag. Geen dienst. Spaarndam. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Prod, te Haarlem. 2e Paaschdag. Geen dienst. Velsen. le Paascgdag. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds 6J/j ure, Ds. Kampstra, van Heemskerk. 2e Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. Heide, le Paaschdag. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 2e Paaschdag. Geen dienst. Zandvoort. le Paaschdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Collecte voor de Inwendige Zending. Tweede Kamer. {Vervolg van 3 Jprit). De heeren Verhey en Harte advizeerden tot intrekking der motie, na de verklaring van den Minister, dat de Suzereiniteits kwestie buiten het traktaat ligt. Laatst genoemde vreesde veeleer, dat aaneming van de motie Transvaal zou schaden, ter wijl die motie ook onbillijk moet genoemd uit het oogpunt van rechtvaardigheid tegenover den Paus. De heer Ketelaar was tegen de motie en tegen het trak taat. Hij wilde niet meewerken tot een zaak, die als een farce wordt beschouwd. De heer van Kol kon, hoezeer de goede bedoelingen van het traktaat waardee- rende, het niet goedkeuren met het oog op zijn twijfel aan de eerlijkheid en den goeden wil der Mogendheden om het na te komen. De motie is slechts een toevlucht, mannelijker achtte Spre ker verwerping van het traktaat. De heer Veegens bleef er bij, dat uit het geschrift van den Franschen gedelegeer de d'Estournelles blijkt, dat men de suzereiniteits vraag niet buiten de Kon- ferentie hield. De bedoeling zjjner motie is de mogelijkheid te openen tot goed keuring van het traktaat, ook door hen, die zich niet voldoende ingelicht achten en zich willen onthouden zoelang de vrede niet gesloten is. Wilde de Min. wegens zijn toezegging aan Rusland de behandeling doorzetten, dan vroeg Spre ker of de Min. bereid was, de Kamer in Komité-generaal in te lichten omtrent de besprekingen met de Mogendheden voor de uitzending der uitnoodigingen tot de Vredes Konferentie. Van het antwoord liet hij de al of niet hanphaving der motie afhangen. De Min. van Buitenl. Zaken betuigde zijn leedwezen over de rede van den heer Pyttersen en anderen zooveel verschillend van des heeren Vee gens korrecte rede. Hij wilde alleen zeggen, dat door dergelijke redevoeringen in de Kamer de Reg. en het Land worden blootgesteld aan moeilijkheden. Verder konstasteerde de Min. dat geen enkele van de 25 toegetreden Mogendheden, ook niet Engeland, de meening van den heer dEstournelles hebben verdedigd, dat ter Konferentie de suzereiniteit van Engeland over Transvaal is erkend. Op de vraag van den heer Veegens antwoordde hij, dat thans de tijd nog niet gakomen is, om omtrent de onderhandelingen met de Mogendheden voor Vredes Konferentie mededeelingen te doen, hetzij in 't open baar, of in Komitégeneraal, omdat redenen van Staat zich daartegen ver zetten. Na dit antwoord handhaafde de heer Veegens zijne zienswijze, dat de Kamer bjj bestaanden twijfel genoeg zaam is ingelicht, maar. na de digkussie trok hjj de motie in, waardoor hij echter verplicht was tegen het traktaat te stemmen. De heer van Karnebeek schetste daarop het belang van dit ver drag, na als hoofd der Nederlandsche gedelegeerden, zonder vrees voor tegen spraak te hebben verklaard, dat geen der tot het traktaat toegetreden Mogend heden, en evenmin Engeland, ooit een oogenblik gedacht hebben aan de moge lijkheid van erkenning der suzereiniteits- rechten over Transvaal. De heer De Waal Malefijt was, hoewel zjjn twijlel over de suzereiniteits kwestie was op geheven, tegen goedkeuring van het traktaat, wegens de omstandigheden. De heer Pijnappel betuigde warme sympathie met het verdrag, die door den oorlog niet verzwakt was. De heer Pijttersen ontkende, tegenover 's Min. waarschuwing, dat zij redekrenkend zou zjjn geweest voor eenige buitenlandsche mogendheid. De Voorzitter beriep zich op 'a heeren Pyttersen eigen woorden, bepaaldelijk op die, waarbij hjj de goed keuring van het traktaat gelijk stelde met huichelachtig spel en schanddaad. De Min. prees nog het traktaat als een belangrijke stap vooruit op den weg der ontwikkeling van het arbitrage beginsel en verklaarde, dat bij verwerping van de geheele zaak niets zou komen. In stemming gebracht, werd het verdrag yoerfgekeurd met 65 tegen 20 stemmen. Over de nadere regeling op spoorwegen, met beperkte snelheid die toen aan de orde was, spraken de heeren Fokker en Bastert, die een afzonderlijke regeling verlangden voor de lokaal-spoorwegen door het Rjjksgezag, en voor de tram wegen door het provinciaal gezag. De Min. van Waterstaat enz. verdedigde de voorgestelde regeling als de meest ge- wenschte. Op art. 1 werd een am. voorgesteld door den heer Hartogh, om bij de voorgestelde afwijking van art. 1 op het spoorweg net voor te be reiden. Bij Elandslaagte, voor de Boeren treuriger gedachtenis, is weer zwaar gevochten, resultaat onbekend. Ten Zuiden van Brandfort heeft ge neraal de Wet weer een belangrijk voordeel behaald den 7 April, waarbij negenhonderd Engelschen gevangen ge nomen, zeshonderd gedood en gewond en twaalf wagens genomen werden. In Natal was generaal Wepener reeds den 7 April ingesloten ol afgesneden. Op dit deel van het Engelsche leger had men nog al zooveel hoopmen noemde het een geduchte strijdmacht met groote aanvallende kracht. Gatacre is naar Engeland terugge roepen. Hij was gezonden om de ge vangenen van Reddersburg te bevrijden, maar dit gelukte hem niet. De meergenoemde Transvaalsche deputatie is te Napels aangekomen en daar opgewacht door Dr. Leyds. Eigenlijk zijn er drie overwinnings- berichten, d.w.z van drie verschillende zijden. Het kan echter zeer wel moge lijk zijn, dat alle drie hetzelfde bedoe len. Inmiddels staat het vast, dat de Vrijstaters, waarop nog al eens is afge geven, strijdbare mannen zijn, die zelfs aanvallend weten op te treden. De paardenkwestie moet nog altijd zeer belemmerend werken op den voortgang van het Engelsche leger. Veel meer dan de helft der aangevoerde paarden moet al gestorven en de andere helft in slechten toestand zijn. Volgens Daily Mail is te Kaapstad nu eene groote bezending paarden aan gekomen. Maar men heeft daar nu weder gebrek aan waggons, zoodat de dieren nog niet vervoerd kunnen wor den naar het leger van Lord Roberts, waar men hen zoo hard noodig heeft. En als ze eenmaal daar zijn, heeft men er geen goede zadels en geen vol doende fourage voor In het algemeen kan men zeggen, dat de Engelschen in zuidelijk Oranje Vrjjstaat met een lastigen vijand te doen hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1