zelfde; steeds nog de Engelsclien inge- sloten, wachtende op de troepen, die hen zouden komen ontzetten, als niet allerlei kleine klompjes Boeren en het ongunstige weer ze tegenhielden. Een telegram van Lord Roberts uit Bloemfontein van Zaterdag melddeDe troepenmacht onder bevel van generaal Rundie kwam gisteren in aanraking met den vijand op vier mijlen ten Zuid- Westen van de Wetsdorp De Boeren hadden een sterke stelling bezet, welke het stadje beheerschte. De Yeomanry en de bereden infanterie namen een andere stelling in, waardoor het generaal Rundie gelukte den vijand te verjagen en de hoogvlakte, welke zjj bezet hadden gehad, 4n te nemen. Generaal Rundie rukte vroeg in den morgen weder op en was daarna met de Boeren slaags. De troepenmacht van Lord Methuen welke een vooruitgeschoven stelling bezet hield bjj Swartkopjesfontein, ont ving bevel mar Boshof terug te keeren. Terwijl de troepenmacht deze bewe ging uitvoerde deden 2000 Boeren met drie kanonnen een hevigen aanval op die kolonne. De Yeomanry en de koloniale troepen bezetten een kopje en hielden de Boeren tegen, totdat de kolonne en het convooi veilig was voorbij getrokken. Eenige Britsche verliezen. Men gelooft, dat de Boeren zware verliezen leden, daar zij tot op 300 yards van het kopje kwamen. Generaal Brabant heeft een Boeren- afdeeling aangevallen, het resultaat is nog niet bekend. Den guarillaoorlog schijnt reeds door de Boeren aange vangen; telkens verneemt men van kleine troepenafdeelingen, waar die aller minst verwacht waren. Wepener houdt het nog, hoewel de Boeren Zaterdag driehonderd granaten naar binnen wierpen, welke echter vol gens de Engelschen geen schade aan richtten. Generaal Rundie schijnt aan gewezen de Engelschen aldaar te ont zetten. Geringe schermutselingen, wor den echter bericht als resultaat. Inmiddels zijn nog twee divisies totontzetopgerukt, er is dus kans, dat men er spoedig Buller houdt opruiming; alle Boeren, wonende tusschen Ladysmith en de Natalsche grens, moeten verhuizen naar Estcourt. De Modder- en Rietrivier, seint Chur chill aan de Morning l'ost, zijn 100 gezwollen door de regens, dat de driften ondoorwaadbaar zijn, en de verbinding met het Zuiden is ook tijdeljjk gestaakt, daar het water de spoorlijn heeft be schadigd. De wegen om Bloemfontein zjjn onbegaanbaar; de wagens der Boe ren kunnen de stad niet bereiken, maar blijven in de modder steken. Het is voorshands, zoolang de wegen niet beter zjjn, voor Lord Roberts dus niet mogelijk voorwaarts te gaan. Sedert Zaterdag schjjrit Generaal Rundie, blijkens het uitblijven van nadere berichten, nog weinig geavan ceerd. Een naar Pretoria gezonden rapport van Generaal de Wet, gedagteekend van Vrijdag, meldt, dat hij de Britsche strijdmacht te Wepener nog steeds om singeld houdt. Hjj heeft elf gevangenen gemaakt, onder welke een hoofdofficier der artillerie. De Engelsche Generaal Prettyman, tot nu toe slechts gouverneur van Bloemfontein, is het thans óók geworden over wat The Timet noemt „het geheele gebied, dat tot nu toe aan den Vrjjstaat behoorde en dat voortaan door de Engel schen zal worden bezet gehouden." Aangezien de Generaal tot de over tuiging is gekomen, dat het niet recht vaardig is den eed van onderwerping te eischen van lieden, die de Engelsche overheid niet kan beschermen, is hij van voornemen een corps bereden poli tie voor den Vrijsteat te organiseeren, en overal districts-commissarissen aan te stellen. Die bereden politie zou bij voorkeur bestaan uit koloniale of Engel sche soldaten, van plan zich voor goed in den Vrjjstaat te vestigen. Ook organiseert de Generaal een spoor wegcorps, en den leden daarvan worden vaste aanstellingen beloofd. Volgens den Londenschen correspon dent van Petit bleu heeft Rhodes Chamberlain bij zjjn verblijf in Engeland meer van hoort. Hetkrachtigeraanvallend krachtig aangespoord om den oorlog tot optreden der Boeren in den laatsten tjjd, schrijft men toe aan de jongere bevelhebbers. Men wenscht natuurlijk dat hier de jongeren het de ouden verbe teren. Weer zijn elf Engelschen gevangen genomen, waarbij een hoofdofficier der artillerie. Van uit Beira, op Portugeesch gebied, zijn nu Engelsche troepen met trans portschepen aldaar aangebracht, het Westen in trekkende. Of deze troepen bestem! zijn tot ontzet van Mafeking of ftm 'iet noorden van Transvaal binnen te va'leir is niet medegedeeld. Het zal voor de troepen een moeielijke marsch zjjn, want dal deel van Afrika is bekend wegens zjjn meer dan ongezond klimaat. Portugal heeft indertijd, wij meenen in 1891 dusvoordat er sprake was van een oorlog, het verdrag tot recht van over gang over zijn gebied geteekend en moet dit nu handhaven.Geen der mogendheden heeft zich er tegen verzet. Alleen de Zuid- Afrikaansthe Republieken hebben pro test aangeteekend, hetgeen haar goed recht was, zooals de minister van Portu gal zelf verklaarde, er aan toevoegend dat later alles aan de hand van docu menten zou worden gerechtvaardigd. Dit laatste zou echter niet plaats gehad hebben. De vraag of hier sprake is van schending van neutraliteit door Enge land of Portugal, of door beiden, houdt vele pennen in beweging. Of protest Ij meente op het pleintje tusschen de het uiterste voort te zetten en niet te rusten voordat de beide Republieken zjju geannexeerd. En dat is juist zoo voegt de correspondent hieraan toe wat de hoop doet versterken, dat de Boeren het nog maanden zullen uit houden, althans tot de sluiting der ten toonstelling te Parijs en de presidents verkiezing in Amerika, die gevolgd zul len worden door gebeurtenissen van het grootste belang voor de onafnankelijk- heid der dappere Republieken. Ten gevolge van het doorlaten van de troepen van generaal Carington over Portugeesch grondgebied te Beira heeft ij de Transvaalsche regeering den consul- generaal van Portugal te Pretoria doen weten, dat zij voortaan Portugal be schouwde als den bondgenoot van Enge- land. President Kruger is niet al te zeer verrast over de houding van Portugal, dat reeds meermalen om Engeland te behagen wapenen en ammunitie sedert' het begin van den oorlog liet aanhouden. Maar hij wilde zoowel de voordeelen als de nadeelen van den toestand en Ij heeft alleen daarom de betrekkingen afgebroken, om zich de mogelijkheid yoor te behouden een inval in het Portugeesche grondgebied te doen. Te 's-Hertogenbosch, alwaar voor re- j| kening van de Diaconie der Herv. Ge- veel zal baten, wordt betwijfeld. De Standard and Diggers Netcs publi- ceeren een brief van generaal Cronjó door hem geschreven aan boord van het Engelsche oorlogsschip Doris. De gene raal verklaart daarin, dat sedert zijn overgave aan Lord Roberts hjj uitstekend is behandeld. Hij weigert om in het openbaar de omstandigheden, waaronder |i hij gedwongen was zich bij Paardeberg over te geven, te bespreken. Bij Hoopstad, ten Noordwesten van j Bloemfontein zjjn de Engelschen door honderdvjjftig Boeren teruggeworpen. De Engelschen lieten er twintig dooden 1 achter. De sterkte van het Boerenleger wordt thans door een correspondent geschat op honderd vjjftig duizend man, meö- gerekend de opgestane Kaapkoloniërs, maar in de Biggarsbergen moet het getal volgens Engelsche gewoonte alweer overschat zijn. Herv. Kerk en de Hinthamerstraat, eenige winkelhuizen worden gebouwd, j is de aannemer, bij d? daartoe nood zakelijke grondwerken, gestuit op buitengewoon zware en harde fondamen- jl ten. Men vermoedt, dat dit overblijfselen zjjn van de voormalige St. Annakapel, welke op ongeveer diezelfde plaats stond j en waar later de Herv. Kerk verrees. Genoemde kapel werd na het jaar 1629 toegewezen aan de Waalsch Gerefor meerden, tot het houden van hunne godsdienstoefeningen, en eerst in 1819 afgebroken, toen de Groote of Sint- Janskerk weer ten gebruike en in ei gendom aan de Roomsch Katholieken was afgestcan en voor de Ned. Herv. Gemeente een nieuw bedehuis verrees, het tegenwoordige, en waartoe o. m. ook de St. Annakapel moest verdwijnen. Aangezien deze kapel van alle kanten door huizen was ingesloton en alleen van de zjjde der Gasselstraat toegan kelijk was, is het plan, gel jjk het thans in uitvoering is, in zoover niet nieuw hoewel het den toegang tot de kerk van de zijde der Kerkstaat bestendingt, aanj welke zijde het daar b staande pleintje vóór de kerk blijft bestaan. De redacteur der Deutsche Wochen- zeilung in de Niederlanden heeft te 's Gra- venhage een onderhoud gehad met het buitengewone Zuid Afrikaansche gezant schap. De heeren antwoordden hunnen bezoeker vriendelijk op de verschillende door hem gedane vragen. Zij verklaarden, dat de stemming in Transvaal, toen zij hunne reis aanvaar den na de overgave van Cronjó volstrekt niet zoo wanhopig was als de Engelschen het hadden voorgesteld en dat de geruchten omtrent ongehoor zaamheid en ijverzucht der Comman danten ongegrond waren. Voorts verzekerden zij, dat de Re geering maatregelen nam om de aan deelhouders der mijnen, wier goud voor oorlogsdoeleinden werd gebruikt, schade loos te stellen. Ten slotte verzekerden de heeren dat er na den oorlog voor buitenlandsche handel ren goede zaken zjjn te doen in de republieken. De Boeren zullen, al overwint Engeland, niets meer van Engelschen willen koopen en liever de waren van Nederlandsche, Duitsclie of Fransche leveranciers nemen, zelfs al moesten zij hun iets meer betalen. Het Zuid Afrikaansche Gezantschap ontvangt uit alle oorden des lands uit- noodigingen tot het bijwonen van bij eenkomsten ten bate van de Boeren of van meetings te hunner eere. Op al die invitaties wordt echter geantwoord, dat de aanwezigheid van het Gezantschap te 's Gravenhage nog vereischt wordt, en geen uitnoodigin- gen kunnen worden aangenomen, zoo lang de diplomatieke zending, welke het driemanschap in Nederland te vervullen heeft, niet geheel is volbracht. Zaterdag n. m. is door den gemeen teveldwachter De Vries aan den Dood weg onder Bloemendaal hangende met een touw om den hals aan een struik gevonden het lijk van een onbekenden man, die volgens de verklaring van den heer Sornwaterarts te Bloemendaal, aldaar reeds drie weken gehangen kan hebben. Zijne oogen waren door de vogels uitgepikt Het lijk is thans herkend voor dat van Johannes Maas, oud 18 jaren, geboren te Lage Zwaluwe, vroeger oppasser in het St. Elisabeths Gasthuis alhier, maar wegens dronkenschap ont slagen. HAARLEM, 24 April 1900. Met het fraaie lenteweêr van Zon dag, in verband met den bloeitijd der hyacinten, was Haarlem en zijne om streken Zondag druk door vreemden bezocht. De treinen voerden gedurende den geheelen morgen hunne ladingen passagiers aan, waarvan zoowel de tram Haarlem-Leiden, als Haarlem-Bloemen- daal een deel overnamen. Tussehen Haar lem en Lisse, de bloembollenstreek, we melde het van kijkers, waarvan de mee sten, behangen met een bloemenschat huiswaarts trokken. Ook Zand- voort had zijn aandeel in het bezoek. De electrische tram vervoerde enkele duizenden personen, die het strand eene levendigheid bijzetten als in den besten tjjd van het badseizoen. Naar ons werd medegedeeld was de voorstelling van 't blijspel vDokter Klaus" dat door het gezelschap van den heer de la Mar Zondagavond werd op gevoerd zeer te loven. Het prijzenswaardig streven van den Heer de la Mar om te breken met „de oude traditie der drakerige Zondag avondstukken" heeft al bjj de eerste poging succes gehad en bewezen, hoeveel meer genot een frisch, gezond blijspel, op natuurlijken, luchtigen toon gespeeld, schenken kan dan de gezwollenheid en onmogelijkheid en onnatuur van de griezelstukken. Bij kon. besl. van 20 April is be noemd tot offic. van just, by de arr.- rechtb. te Almeloo, jhr. mr. A. Valkoen, thans subst.-offic. van just, bij de arr.- rechlbank te Haarlem. De heer Mr. F. W. van Styrum heeft verklaard thans, na de kandidaat stelling van Mr. H. Ph. de Kanter door de kiesvereeniging „Vooruitgang", van de kandidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer af te zien. Het dansfeest van de heeren Mar tin, dat Zaterdagavond als na gewoonte in de Vereeniging" plaats had, heeft weer bewezen hoe er met alle zorg voor wordt gewaakt gratie, bevalligheid en levendigheid van beweging te bevor deren en hoe hierdoor het dansonder- wys aan de inrichting der heeren Mar tin zeer bevorderlijk is aan een sierlijke houding, een behoorlijke entrée de talon etc Van feestvieren] weten do heeren ook. De intermezzi, vooral de Spaansche dans waren weer in een woord prachtig en oogsten zeer veel by val. Na de kin deren gingen de grooten dansen en als alle bals van de heeren Martin was dit ook dol-gezellig en duurde tot het haan tje kraaide. Bij de op 21 dezer gehouden stemming van notabelen der Neder- duitsch Hervormde Gemeente werden als zoodanig gekozen de heeren mr. G. van Tienhoven, S. Jl. A. van den Meuten, dr. II. M. B. ter Haar ltomeny,J. Vol hert en A. Schoevaavt. Gisteren namiddag is op den zolder van een pakhuis in de Lange Raamstraat, gevonden het lijk van den 44-jarigen houtdraaier K. B. die lijdende was aan asthma en in den laatsten tijd een zwervend leven leidde en de nachten op dien zolder doorbracht. Sedert gisterenmorgen wordt alhier vermist de 16 jarige L. W., sigarenmaker, wonende Nieuwsteeg, Burgwal. Zijn signalement is middel matig lang, kort bruin haar, breed en gezet, bleek, loopt in beugels, gekleed met zwart laken buis, zwart gestreepte broek, geruite pet en beugelschoenen. Zijne ouders verzoeken zijne opsporing. Door den agent-rechercheur Jansen is aangehouden de 8 jarige knaap H. Peters, die bij den winkelier P. Wijkhui zen aan den Kruisweg een blikken bus inhoudende 3 kg. bisquits had ontvreemd, die hy met eenige andere jongens van zijn leeftijd had opgegeten. De ledige bus is aan het Bolwerk teruggevonden. Eenige weken geleden heeft hy uit den stal van Paulen in de Rozenstraat een horloge ontvreemd. In het Douchebadhuis zjjn in do afgeloopen week genomen 513 baden. voorworpeD, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn- Twee rozenkransen met 3 taschjes. Een dames ceintuur. Een voetbal. Een fantasie broche. Een zinken i schoorsteenpijp. Een bankbiljet van de Argentjjnsche republiek. Een duimstok. Een zweep. Een dames handschoen. Een rood koralen zozen- krans. Een zilveren theelepeltje. Een gulden. Een strooien meisjes- hoed. Een blauw jasje. Een mas sief gouden gladde ring met edelge steente. Een oorbelletje. Een fasante hen. Een jongensjas. Een zweep. Een gouden oorbelletje. Een portemonnaie. Een kruiwagen met gereedschap. Eenige losse sleu tels. Een knipmesje. Een roze- krans. Een portemonnaie inh. f 0.91. Een ring met 3 sleutels. Een wit geldzakje met f 0.35. Een rood llu- weelen zak met breikous. Een ko peren dames remontoirhorloge. Markt van 23 April 1900. Boter. Aangev. 137 verk. 121 K. G. L. pr. f\A0 H. pr. f 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 81 verk. 69 stuk. L. pr. f 5.50 H. pr. 9.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 43 verk. 33 stuks. L. pr. 10.50, H pr. ƒ15.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 141 H.L. verk. 107 H.L. L. pr. f 1.H. pr. f 2.50 p. H. L. 0RGELBESPELIN6. ia de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 26 April 1900, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prélude et Fugue No. 8 .Seint-Seëne. 2. Andante uit de 7e SymphonicBeethoven. 3. SonateO. Uienel. aAllegro meestoao. b. Solemn March. c. Allegro. 4. Andante fnnèbreJ. Svendien. 6. Aria en Romance uit Tann- hhuter.R. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2