HAARLEMSCH Eerste Blad. «O. 34 Uitgave van DË ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeentwintigsle Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 28 April 1900 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? PKEDIKBEIRM m. TE HAARLEM Zondag 29 April 1900. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TBLEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINO ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. ji franco p. poet ,40. Afzonderlijke nouimers S centen per stuk. FrQs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangeiurmen tot DINSDAG en VRLJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo 'mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dii heures, Mr. Muller. Waar aiett anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, Dé. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, de Heer Vrolijk, van Scheveningen. 'g Avonds 5Vj ure, de Heer Vrolijk, van Scheveningen. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'g Avonds 5Vs ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. M. L. Deenik, Doopsgez. pred. te Leeuwarden. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman. Dr. Tideman zal Dinsdag 1 Mei zijne lessen hervatten. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 121/9 ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. 1 Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/9 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Pred. te Zandvoort. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog, Emer. Pred. Hillegom. Voorm. 9i/s ore, Ds. v. Veen. 's Avonds 4% ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds 7 ure, de Heer G. P. Frnijt Agent der Zondagsschool Vereenigiug. Bijeenkomst in 't belang der Zondags school, waarbij de Ouders uitgeuoo- digd worden. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, de Heer Zegers, van Heemstede, 's Avonds 6Vs ure, uitvoering der Chris telijke Zangvereeniging Emanuël met toespraak van Ds Hulsman. Het vasthouden van Wepener houdt aan, van ontzet der Engeisch macht, daar opgesloten is geen sprake, niette genstaande de telkens hulptroepen ge zonden worden. Meer en meer toonen de Boeren tegen hun veel machtiger vijand opgewassen te zijn. Aan de Times wordt uit Lorengo Mar ques geseind van 23 April, dat de vreem de artillerie deskundigen, werkzaam aan het departement van oorlog bij de Boeren er in geslaagd zq'n een gieterij in te richten voor het vervaardigen van ka nonnen. Het eerste dezer stukken geschut is naar den Oranje Vrijstaat gezonden. Het Gentral News zegt, dat toen Sir George White een bezoek bracht aan Cumberland Lodge en prins Christiaan speak, de prins opmerkte: „lk denk niet dat ik mjjn jongen de eerste twaalf maanden terugzie, denkt ge wel, Sir George?" Generaal White antwoordde: „O ja, ik denkt dat de oorlog in drie maanden uit is." Een bericht van Roberts meldt: Rundie rapporteert, dat 25 man, tut een convooi behoorende, dat na donker naar de voorposten gezonden werd, ver mist worden. Van het convooi zelf wordt niets gemeld, men mag dus aannemen, dat de Boeren dat meteen ingepakt hebben. De elfde divisie onder Pole Carew en twee brigades cavalerie onder French zjjn gezonden om Rundie bij te staan; zij bereikten zonder veel tegenstand Karriefontein. De geleden verliezen waren 2 dooden en 19 gewonden, een officier doodelijk, en 11 vermist. Pole-Carew's bereden infanterie maak te zich meester van den Leeuwkop, een hoogen hevvel, op een paar mijlen afstand van de Britsche stelling van den vorigen nacht. De vijand had dien inderhaast ontruimd, eenige geweren en ammunitie achterlatend. Er wordt beweerd, dat Roberts nu zestig duizend man onder zijne bevelen heeft, doch niet zal oprukken, voor er genoegzame zekerheid bestaat, dat van aanvallen door Boeren niets meer te duchten is. Het vraagstuk der provian deering schijnt nog niet geheel opge lost. Om Kroonstad zijn niet minder dan 69 kanonnen in stelling gebracht, om den opmarsch van Lord Roberts leger, wanneer die eindelijk plaats heeft, te weerstaan. Daaronder zij n zeven Fransche kanonnen (Creusots') die uit Pretoria zijn gezonden. Om de Transvaalsche hoofdstad wor den steeds uitgebreider verdedigings werken ingericht. Acht mqlen rondom de stad worden loopgraven gelegd, en elke beheerschende stelling wordt krach tig versterkt. Behalve Pretoria worden ook Klerks dorp en Potchefstroom in staat van tegenweer gebracht. Daarentegen zouden de forten van Johannesburg ontmanteld en 25 mijnen door de staats-ingeneurs met dynamiet zijn geladen. Telkens deelen Engelsche telegrammen mede, dat de Boeren teruggeslagen of verjaagd zijn, nergens een bewijs dat de Engelschen vooruit komen. „De tegenwoordige strijd, schrjjft een Engeisch deskundige, rondom Wepener moet van grooten invloed zijn op den uitslag van den geheelen veldtocht. Want indien Rundie en French de Boeren, die het laatst bq De Wetsdorp stonden in hun netten vangen, zullen de overblq- venden ernstig ontmoedigd worden. „Worden evenwel Rundie en French gefopt door de snelle vlucht van den vijand, en nemen zij het nest niet voor de vogel gevlogen is, dan mogen wq verwachten, dat de guerilla-tactiek, die zooveel oponthoud en overlast veroorzaakt heeft, op alle punten van het oorlogs tooneel herhaald zal worden." "Voor Mafeking is niets gebeurd, wat naar ontzet lijkt, maar men heeft er veel hoop op generaal Carrington, die zooals men weet van Portugeesch Beira een marsch van drie weken voor zich heeft eer hq de stad kan bereikt hebben. De Dailg News verneemt, dat de Amerikaansche ambulance uit Pretoria naar Niew-York teruggaat, omdat de leden ontevreden zqn over de ondervon den behandeling. Enkele dagen geleden werd bericht, dat deze lieden zich wa penden en bq de Boeren aansloten. Het kan dus zijn dat een wenk uit Was hington hen tot dit vertrek genoodzaakt heeft. Uit Fiume wordt gemeld, dat van daar tot nu toe 4467 Hongaarsche paarden, die voor de Engeisch regeering voor oorlogsdoeleinden zijn aangekocht, naar Zuid-Afrika zijn verscheept. De Boeren, die voor generaal Brabant Dinsdag terug trokken naar Wepener, rukten gedurende den nacht weer eenige mijlen nader. Generaal Brabant nam een goede stelling in op Struisvogelfarm. De Boeren bombardeerden Wepener zwaar met zes kanonnen. Het blijkt nu, dat de gevolgtrekking, dat Wepener om zoo te zeggen ontzet was, een vergissing was. Thans gaan er echter opnieuw geruchten vanDe brigade van generaal Hart is eenige mqlen achter de divisie van Brabant, die op generaal Hart wacht. De Engelschen openden bq Veertien stroomen Dinsdag met het aanbreken van den dag een hevig bombardement op het kamp der bondgenooten aldaar met vier marine kanonnen en verschei den Armstrongs. Zoowel lyddietkartetsen als granaten werden gebruikt. Omtrent geleden verliezen werd niets bekend gemaakt. Over het lot van Wepener en daarmede over dat van de in deze streken operee- rende kloeke Boeren-commando's zal nu wel spoedig beslist zijn, de groote talrijkheid der Engelschen wordt rijke lijk opgewogen door de veel grootere bewegelijkheid der Boeren, die hier den vijand op meer dan eene plaats tot onbeweeglijkheid noodzaakt, gelijk met name met de divisie van Rundie het geval schijnt. De militaire medewerker der West minster Gazette zegt, dat, nu de Boeren weer aanvallend optraden in den omtrek van Boshof, het hem niet verwonderen zou te hooren van nieuwe pogingen om de verbindingslijn van Methuen met Kimberley te bedreigen, en zelfs van nog een aanval op die stad. Uit de berichten, zegt hq, schqnt te volgen, dat de mogelijkheid van zulk een on derneming van de zijde der Boeren door de bewoners van Kimberley zeer goed wordt ingezien, want zij zijn blijkbaar ongerust. Uit St. Petersburg is een gezeleschap luchtvaartkundigen vertrokken naar Transvaal, om een militairen lucht ballondienst voor de Boeren in te richten. Zq brengen alles mede wat zq noodig hebben. Donderdag bleek het ontzet van We pener een feit te zqn, doch de Boeren waren vertrokken. Het was te verwach ten, veertigduizend tegen zesduizend! De Boeren hebben nu hunne stellingen bij de Wetsdorp en Wepener moeten prijsgeven, maar nog schijnt daar in den omtrek van Bloemfontein het laat ste woord nog niet gesproken. Roberts verwacht van Bullers leger in Natal niet veel meer, althans telkens worden er troepen en kanonnen aan onttrokken. Nog wordt bericht, dat Dinsdag de gieterij van Begbie te Johannesburg door eene ontploffing is vernield. Eenige werklieden verloren er het leven bjj. De inrichting was lijdelijk in gebruik bij het Transvaaalsche gouvernement.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1