HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 35 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. T11EPHOOKKOMMBR TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. AfMnderlijke nommers 3 centen per stuk. Pri|s per Advertentie van l-5regeli f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteniiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Aangaande de ontploffing in de Beg- biegieterg te Johannesburg schijnt de Transvaalsche regeering aan boos opzet t# denken, althans er zijn twintig man in hechtenis genomen. De gieterij za' over twee weken weer werken. Den van Wepener terugtrekkenden Boeren geeft generaal Rundie geen rust. Hg achtervolgt ze steeds het noorden in, maar de Boeren zijn hun een dag vooruit. Yoor het overige schiet Roberts nog niet hard op met zijn veertig duizend, maar de Engelschen zeggen, dat langzaam zeker gaat. Omtrent de plannen der Boeren lekt niets uit; deze zullen zij laten afhangen van de omstandigheden waarin zij tegen over hun vijand geplaatst worden, dit meent men uit hun op-en aftrekken te mogen opmaken. Oorlogsberichten zijn er niet veel. Nog steeds wordt generaal Methuen opge houden bij Boshof en ook bij Kimberley verschijnen nieuwe Boerenafdeelingen, maar de gemeenschap tusschen het En- gelsche leger en die stad is niet ver broken. In Natal staan de Boeren nog pal, zjj hebben er eene stelling welke het Britsche front beheerscht. Men meent, dat aan boord van het Fransche schip zich bevinden een hon derdtal werklieden, afkomstig van de Crenzotwerken met bestemming naar Pretoria. De Engelschen zijn met de kleine voordeelen uit de laatste tijd vrij in hun schikvervolgende Engelschen, vluchten de Boeren schering en inslag. Met dit al heeft echter de voorgenomen vereeni- ging van Roberts en Bul Iers troepen tot heden niet plaats gehad. De reden hiervan zullen wel de vluchtende, ach- volgde Boeren zijn. In het Zuidoosten van den Vrijstaat is echter nog een klompje Boeren van tweeduizend met goede paarden waarmede te rekenen is. De bergpassen in het Drakensgebergte zijn in geduchten staat van tegenweer gebracht. Meer en meer bevestigt het zich dat het den Engelschen meer dan gewone inspanning zal kosten Pretoria binnen trekken, al» ze zoover gekomen zijn. De stad wordt verdedigd door uitrekende forten, beplant met grof geschut van de nieuwste vinding. Amminutie en levens middelen zijn in ruime mate voorhanden. Generaal Plumer is 't nog niet mogen gelukken Mafeking te ontzetten. Robers schijnt nu van plan het uiterste hiertoe te beproeven. Verder wordt alweer medegedeeld, dat een groot getal Vrijstaatsche Boeren de wapens heeft neergelegd en naar huis is gegaan, zeggende, dat zij tegen hun wil en den eed aan de Koning genood zaakt waren tot vechten. Vage geruchten, berustend op een los gezegde van een hoog geplaatstEngelsch- man, zouden duiden op vrede die voor den verjaardag der Koningin, 24 Mei zou gesloten worden. Inmiddels kan aangenomen worden, dat Roberts' tocht in het zuiden vrijwel mislukt is, een feit waarover de bladen zeer slecht te spreken zijn. In Oost-China, waar al sedert een paar jaar Europeesche mogendheden trachten invloed te krijgen schijnt Rus land nu. hebruik makende van de En- gelsche oorlogstoestanden, vasten voet te krijgen. Er bestaan daar twee spoor lijnen, een Engelsche en een Russische waarover, bijna een oorlog was uitge broken, nu twee jaar geleden. De Russen zijnnu van plan daar een oorlogshaven aan te leggen en forten te herbouwen, China moet daar niets aan kunnen doen of misschien niets aan willen doen. Men meent er eeu bewijs in te zien, dat Engelands aanzien ook in China zeer gedaald is. Berichten uit Melbourne en Nieuw- Caledonië gewagen van schrikbarende verwoestingen, door de pest aangericht. Tweehonderd menschen waren alleen te Noumea aan de ziekte bezweken tot de helft van April. Alle pogingen tot isoleeren, ook door huizen te sloopen, falen. De ingeademde pestbacillen tasten ook de werklieden aan, die de huizen afbreken. Het verkeer tusschen de ei landen is geheel afgebroken. Het slot sAchilleion" op het eiland Korfu, dat Keizerin Elizabeth voor ze ven millioen francs heeft laten inrichten, is thans aan eer.e Fransche Maatschap pij verkocht voor één millioen francs. Alvorens de koop gesluten werd heeft de kooper van de Grieksche Regeering concessie gevraagd voor het oprichten van een speelbank, grooten stijl, op het eiland. Reeds zijn alle voorbereidende maatregelen om het kasteel daarvoor in te richten getroffen; waaruit men mag opmaken, dat de Grieksche Regee ring de concessie heeft verleend. Het Café „Frocope" te Pargs, een anderhalve eeuw geleden door een Ita liaan van dien naam gesticht, is gesloten. VoltaireRousseau, Marat, Banton en later Gambetta waren er trouwe bezoe kers. Twintig jaar geleden reeds werd het gesloten, maar in 1893 heropend. Een dertigjarige bediende der firma Delhause te Molenbeek-St. Jean, Brussel, Juliusvan Trappen, heeft zich metl03,087 frcs., meest in Belgische bankbiljetten, uit de voeten gemaakt Men had hem naar de Bank gezonden om het geld te halen, maar hij is niet teruggekeerd. Hg was een jaar of zes bij genoemde firma in dienst. De stad Ottawa in Canada is voor een groot deel door brand vernield. De brand ontstond in de voorstad Huil en breidde zich van daar over de rivier naar de stad uit. Meer dan tweeduizend personen zijn dakloos, drie personen zijn bij de ramp omgekomen. De schade wordt geschat op ongeveer tien millioen dollar. Van de voorstad Huil zijn alleen de kathedraal en twintig huizen blgven staan. Het geheele westelgke deel van Ottawa, waar zich het centrum der industrie bevindt, is vernield met groote houtschuren, fabrieken van allerlei aard. de goederenloodsen der Canadian Pacific Railway en vele woonhuizen, voorname lijk van de armere klassen. Er gingen geruchten, dat de brand aan opzet was toe te schrgven, tot heden zijn die niet bevestigd. Dat de Duitsche bladen nog al eens lostrekken op Engeland en zgn politiek is bekend, en evenzoo dat de Engelsche bladen zich daarover zeer gevoelig be- toonen. De Vossische Zeitung zet nu eens heel kalm den toestand uiteen, op de manier van „Een vriend die mg mgn feilen toont". Het zegt: Wg, die niet gebonden zijn door diplomatieke over wegingen gevoelen behoefte over de Engelsche staatkunde onze ware meening te zeggen evenals wij bijv. gewoon zijn die uit te spreken over gebeurtenissen uit een lang verleden tijd. De meening is dat Engeland ongelijk heeft gehad, den weg te volgen dien de heer Chamberlein aanwees. De rechtmatige doeleinden die Engeland in Zuid Afrika nastreefde, kon het met geduld en omzichtigheid langs vreedzamen weg bereiken. Roem kan het in dezen oorlog niet verkrijgen en ook waarschijnlijk geen blijvende uitbreiding zijner macht. Daarentegen loopt het gevaar zijn gezag op andere punten der aarde te verzwakken. Daarenboven is de sympathie voor de Engelschen everal zeer sterk verminderd. Natuurlijk kan, zelfs door boerenvrien- den veel van het boven aangehaalde beaamd worden, mits het Duitsche blad maar niet van rechtmatige doeleinden geliefde te gewagen. En als de Duitsche politiek niet meebracht zich niet in den Afrikaanschen oorlog te doen hooren, dan zou het blad waarschijnlijk dat woord rechtmatige zelf wel weglaten. Dit is zeker dat het artikel menige Duitsche pil voor Engeland zal vergulden, terwgl het de Boeren niet zal hinderen. Door den penningmeester van het Comité van advies omtrent emigratie naar de Zuid-Afrikaansche republieken, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland (62 Koninginnegracht, den Haag) werden sedert de vorige opgave de volgende bijdragen ontvangen: 25.van H. v O. ƒ200.van Mr. V. N. v. E. 135.— van den correspondent te Schiedam. ƒ5.van Jhr. F. A. G. B. v. B. ƒ200. van Mr. W. d. R. ƒ60.van A. B. 50.uit Amsterdam door tusschen- komst van Dr. d. D. d. C. ƒ5.van M. R. te Z. ƒ40.van Jhr. Mr. N. C. d. G. en ƒ325.1— van den correspondent te Enschedé. Warmen dank aan de gevers, die ook in hunnen kring anderen mogen opwek ken het hunne bij te dragen tot ver sterking van het Nederlandsch element in Zuid-Afrika. Gedurende de wintermaanden is door enkele kustbewoners langs het Texelsche strand weer veel zeeschuim ingezameld. Dit artikel vindt in het voorjaar elders gereeden aftrek en schijnt tot verschil lende doeleinden te worden gebezigd, zooals tot het poetsen van zilver of, ge malen, als tandpoeder. De zachte massa leent zich ook tot het vervaardigen van miniatuur-basreliefs, waarvan soms aar dige voorbeelden voorkomen. Het schuim is echter zeer teêr, zoodat iets van blg- venden aard in dit opzicht tot de zeld zaamheden behoort. In het gebouw der secretarie van H. M. de koningin moeder aan het Noord einde te 's Gravenhage werd door den in tendant van het huis van H.M. de konin gin-moeder J. H. R. de Ranits namens het voorloopig bestuur der stichting Oranje Nassou's oord aanbesteedhet bouwen van een sanatorium. Ingeleverd waren 40 inschrgvingsbilletten. Het laagste was van C. H. R. Wegriff te Apeldoorn die inschreef voor F. 59.880. Het opvolgend inschrijvingsbiljet was van J. H. Beunink te Nijmegen voor 145.000, de hoogste inschrijving bedroeg ƒ245.200. De werkstaking der schilders is ge ëindigd. De schilders zgn op het oude loon aan het werk gegaan. Te Rotterdam en te Amsterdam is der Transvaalsche deputatie eene uiterst hartelijke ovatie gebracht. De werkstaking der Amsterdamsche typographen had tengevolge dat sommi ge bladen geheel niet of slechts gedeel telijk uitkwamen Zaterdagavond. Men deelde mede, dat alsnu een stakingscou- rant zou verschijnen, waarvan de oplaag tweehonderdduizend exemplaren telt. Zaterdag bezochten de Koninginnen de Kweekschool voor de Zeevaart en de Ambachtsschool, het Rijks en het Ge meentelijk Museum. Aan de verschillende inrichtingen werden H.H. M.M door het Bestuur verwelkomd en rond geleid. Zondag het gewone bezoek aan Artis, waar het Bestuur alle maatregelen had genomen tot het handhaven der orde, welke bij vroegere bezoeken te wenschen overliet en welke zeker bij onze Konin- gingon wel eens een vreemd denkbeeld heeft doen oprijzen omtrent de goede manieren van Hare onderdanen uit de meest beschaafde standen der samen leving. Zaterdag werd nog een bezoek gebracht aan het nieuwe entrepót. Zondagochtend wooi den de Koningin nen de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij en na het lunch had de tocht naar Artis plaats. Eerst werd het aquarium bezocht en daarna eene wan deling door den tuin gemaakt. Het publiek werd door touw- en ijzerdraad versperringen op behoorlijken afstand gehouden, zoodat de orde ongestoord bleef. Maandagochtend zijn de Koninginnen naar Arolsen gegaan. Een groot geest driftig publiek deed H.H.M.M. uitgeleide. Te Zeijen, in Drente, heeft een land bouwer in een elzenboom uit een kraaiennest zes eendeneieren gehaald, waarop de eend zat te broeden. Vermoedelijk is dit een verwilderde tamme eend, want eenden leggen steeds op den beganen grond. HAARLEM, I Mei 1900. Al blijft het koud toch kan als een bijzonderheid worden medegedeeld als dat door B. J. Bijnsdorp wonende Morinnesteeg de eerste Grasboter aan de Botermarkt is gebracht, dat is 14 dagen vroeger dan het vorige jaar. Ds. G. A. Jonker, predikant bg de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten generaal zijn thaDS zes kandida ten: de Heeren Jhr. Asch van Wijck, Mr. Van Styrum, Modoo, Dr. Muller, Van de Kamp en De Kanter.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1