HAARLEMSCH J PREDIKBEURTEN enz. Eerste Biad. No. 40 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 19 Mei 1900. TE HAARLEM Zondag 50 Mei 1900. Nieuwsberichten. TÏ1EPHOONNUMMSR TELEPHONISCHE VERBINDIN.G met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regel* f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix hcures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Voorni. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, De. Mulder. Openbare belijdenis. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. '■Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 51/» ure, Ds. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Do opsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. A. Binnerts. Doopsgez. pred. te Meppel. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. H. de Ridder, Rem. Pred. te Rotterdam. Dinsdag. Nam. 1 ure, Dr. Tideman. Huwelijksinzegening. Dr. Tideman zal Dinsdag geen les geven. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocg van Scheltinga. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 121/, ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 8i/, ure, Bidstond Afdeeling Haarlem van het Wederlandsch Luth. Genootschap ▼oor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wsu niets anders vermeld wordt, wordt de Kod. Hervormde kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Xrang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, de Heer B. Tichelman, Theol. Cand. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Claassen, Pred. te Uitgeest. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 't Avonds 6 ure, Ds. Klap. Heido. Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vj ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag ving de behandeling aan van het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de bepalingen in het Burg. Wetb. betreffende de vaderlijke macht en voogdij. Al dadelijk leidde de ge- dachtenwisseling tusschen den heer Fokker, de Komm. van Voorbereiding, bij monde van den heer Pijnappel, en den Min. van Just, tot intrekking van de amendementen des eerstgenoemden om te voegen als tweede lid van art. 1 en overal waar in wetten sprake is van natuurlijk of onwettig kind of kin deren, daaronder te verstaan buiten echtelijk kind of kinderen" en toe te voegen als derde lid overal onder echt „of wettig kind of kinderen te verstaan echtelijk kind of kinderen, tot intrekking dier amendementen. De heer Kuyper, die overigens sympathie betuigde met de hoofdstrekking van het ontwerp, bond op grond van de H. Schrift den strijd aan tegen het spreken van ouder lijke „macht" inplaats van "gezag", op grond van zijne denkbeelden omtrent de verhouding tusschen kinderen en ouders naar Christelijke beginselen, volgens welke ouderrecht moet rusten op gezag. De Min. handhaafde het woord, dat op veler verlangen in de wet opgenomen was. Art. 1 werd zonder stemming goedgekeurd. Evenzoo art. 2. Art. 3 bevat wijzigingen van artt. 92, 93 en 94 B. W. De door de Reg. voor gesteld absolute toestemming van vader en moeder voor het aangaan van een huwelijk voor hun kind vond bestrijding bij de meerderheid der Kommissie, voor zoover zij den Kantonrechter wil laten heslissen, indien uit hun macht ontzette ouders zich tegen het huwelijk verzet ten, en bq den heer Fokker, die, bij weigering der ouders van hun toestem ming, den Kantonrechter wil laten beslissen. De heer Veegens bestreed de tusschenkomst van den Kantonrechter bjj ontzetting en bij weigering van toestemming door een der ouders. De Min. van Just, besteed het aro. Fokker als in strijd met het karakter van het ontwerp, alsmede de beide amendemen ten der Kommissie, daar het stelsel der wet is: opschorting van het huwelijk van minderjarigen bij verschil tusschen de ouders. De heer Veegens stelde nu een zelfstandig amendement voor om den aanhef van art. 93 zóó te lezen, dat duidelijk blijkt, dat het vereischte van de ouderlijke toestemming bij huwe lijk van minderjarigen nooit kan worden vervangen door verlof van den Kanton rechter. Het am. der Komm. van Voor bereiding tot gelijkstelling bij overlijden van een der ouders met onmogelijkheid om zijn wil te verklaren, werd aangenomen met 84 tegen 12 stemmen. Het am. Fokker (bij verschil tusschen de ouders beslissing door den Kantonrechter) werd verworpen met 56 tegen 11 stemmen. Aangenomen met 47 tegen 20 stemmen werd het tweede amendement der Komm., om bij ontzetting van ouders uit de ouderlijke macht of voogdij, de tusschenkomst van den Kantonrechter mogelijk te maken. Met deze wijzigingen werden de artt. 92 —95 goedgekeurd. Op art. 96 werden twee amendementen van den heer van Deinse aangenomen tot verlen ging van den termijn van appèl tot 14 dagen, en om belanghebbenden niet te verplichten motieven voor het beroep in het verzoekschrift op te nemen. Art. 3 van het ontwerp werd afgehandeld. De Maasdam, de stoomer die de Boerendeputatie naar Amerika over voerde, kwam Dinsdag te New York binnen. Een deputatie van negen burgers, vormende het comité van ontvangst, ging op een recherchevaartuig de Maas dam tegemoet en ontmoette haar in de baai. Bij het aan boord gaan verwelkomde rechter Van Hoeven, de woordvoerder der deputatie, de Boeren afgevaar digden, zeide dat zijn vrienden leden waren van het comité van sympathie dat te New York gevormd was en dat den afgevaardigden het bezoek aan de Vereenigde Staten zoo aangenaam en voor de Republieken zoo voordeelig mo gelijk zou maken. Montage White was reeds vroeger aan boord der Maasdam gekomen en had de afgevaardigden ingelicht overdenjstand van zaken in de Republieken en hun zijn diensten aangeboden. Het Amerikaansche Kabinet heeft besloten de deputatie gastvrij te ont vangen, doch binnen de grenzen der diplomatie te blijven, aangezien de mee ning bestaat dat de afgevaardigden geen diplomatieke bevoegdheid hebben. Van de burgemeesters van zestig steden hebben de drie heeren eene uitnoodiging tot een bezoek ontvangen. Uit andere bron wordt gemeld, als zouden de gedeputeerden gemachtigd zijn het protectoraat aan Amerika op te dragen. De Londensche correspondent der „New York Her»ld" seint aan zijn blad, dat de typhus hevig woedt onder de troepen van Lord Roberts. Vooral de Household Brigade wordt door de ziekte gedecimeerd. Van dit keurkorps zjjn op dit oogenblik slechts drie officierin in staat dienst te doen. HAARLEM, 19 Mei 1900. In de ledenvergadering der kies- vereeniging „Vooruitgang", Donderdag gehouden, werd besproken de houding der Vereeniging, aan te nemen bij de herstemming van aanstaanden Maandag. Verschillende leden hadden in deze het woord. Twee stroomingen werden verdedigd, de eerste om den heer van Styrum te steunen, hierbij in aanmer king genomen, dat hoewel gestelde kan didaat niet in herstemming kon komen, de heer van Styrum èn als tweede kan didaat van Vooruitgang èn als lid der Vereeniging dien steun waardig is. De tweede strooming wenschte om verschillende redenen aan de leden over laten te doen wat zy hun plicht achten, waartegen werd aangevoerd dat men niet behoorde toe te geven aan over- groote gevoeligheid en geen personen, doch beginselen behoorden gehuldigd te worden. Na een kort woord van den Voorzit ter, waarbij nog hulde werd gebracht aan den heer De Kanter voor diens moedig optreden gedurende den verkie zingsstrijd, besloot de vergadering met 45 tegen 2 stemmen aan den in her stemming komenden heer van Styrum allen zedelijken steun te verleenen. Naar men ons mededeelt zal de heer van Styrum in de gegeven omstandig heden, zoo hij verkozen wordt het lidmaatschap aanvaarden. Vervolgens kwam in behandeling de motie te behandelen op de vergadering der Liberale Unie: t „De Algemeene Vergadering der Li- „berale Unie wenscht dringend spoedi- „ge tol stand koming der Ongevallen- „wet." De vergadering besloot den te benoe men afgevaardigden op te dragen voor te stellen het punt van de agenda af te voeren, aangezien bedoelde Wet een zuiver ekonomische, geen politieke is en dus als zoodanig niet behoorende op de agenda der Unie. Breedvoerig werd behandeld het voor stel van het Bestuur der Liberale Unie als volgt: „De Liberale Unie, „Overwegende, dat, zoodra de politieke „omstandigheden veroorloven, invoering „van algemeen kiesrecht voor mannen „en de mogelijkheid van toekenning van „kiesrecht van vrouwen wenschelijk zijn. „Besluit 1 van het Hervormings programma te doen luiden: „De Liberale Unie, handhavende haar „herhaaldelijk uitgesproken meening „ten gunste eener regeling van de kies bevoegdheid, los van eiken band met „belastingen, is van oordeel, dat ter ver- „krijging daarvan wijziging der artikelen „80, 127 en 143 der Grondwet nood zakelijk gebleken is, en dat deze wijzi ging behoort te geschieden in dien zin, „dat invoering van het algemeen kies recht voor mannen en toekenning van „het kiesrecht van vrouwen mogelijk „worden"". De vergadering besloot den afgevaar digden op te dragen, voor te stellen ook dit punt af te voeren, aangezien by den tegenwoordigen politieken toestand de kwestie als ontydig behoorde be schouwd te worden. Tot afgevaardigden naar de Liberale Unie werden gekozen de heeren mr. A. A. van der Mersch, mr. L. C. Kronen berg en dr. J. Timmer, Zooals te begrypen is wordt de aanstaande herstemming voor het lid maatschap der Tweede Kamer door de bladen druk besproken, aangezien de keuze der Haarlemsche kiezers het leven van het tegenwoordige kabinet in de hand heeft; met het kiezen van een anti liberaal zal de Kamer „om" zyn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1