innert dat dit slaat op de verhuringen van den laatsten tjjd. Het voorstel wordt aangenomen. J. van Berkum wenscht in huur te bekomen een gedeelte water in het Zuider Buitenspaarne om daarop een eendenkooi te plaatsen. Voorgesteld gunstig te beschikken en de Raad besluit alzoo. Aan de orde komt de fontein in den Hout. B. en W. hadden aan den Raad bericht, dat de tegenwoordige fontein wegens haar onbeschermde ligging niet aan hare bestemming beantwoordde en omtrent het plaatsen van een nieuwe in den Hertenkamp welke ƒ700 zou kosten, het D. B. niet eenstemmig was, en het dus eene beslissing van den Raad wenschte uit te lokken. De Raad besloot het advies van den deskundigen adviseur in te winnen. Deze geelt de voorkeur aan het grasveld voor het Paviljoen, maar hiertegen bestaan bjj de Commissie bezwaren. Voorgesteld wordt dit punt aan te houden en dit geschiedt. Den 19 Maart werd L. P. J. Burg graaf getroffen door een vallenden boom staande aan het Kennemerplein. Burg graaf heeft zich hierbij zoo bezeerd, dat hij zjjn werk heeft moeten verzuimen, daarom vraagt hij thans aan den Raad vergoeding voor de schade hierdoor geleden. B. en W. van meening, dat de ge meente niet aansprakelijk is voor de schade, stellen voer afwijzend te be- ichikken. De Heer Hofland geeft eenig licht omtrent de wijze waarop het geval heeft plaats gehad. Het geval had plaats op een oogenblik dat er geen wind was; de boom was vermolmd en is(dus, even als de commissaris van Politie ook van meening, dat de gemeente wel aanspra kelijk is en meent, dat eenige vergoe ding hier noodig is. Ook de Heer Groot is van die meening en evenzoo de Heer Tjeenk Willink. Als de gemeente zich de weelde veroorlooft zulke boomen in de stad te hebben, moet zij ook de ge volgen dragen. De Heer Speelman acht de gemeente niet aansprakelijk, vraagt of Burggraaf nog lijdende is, in welk geval hij iets zou willen doen. Ook de Heer van Lennep. De Heer Modoo acht de gemeente min of meer aansprakelijk, wenscht een schadevergoeding van ƒ50. De Heer Schram is ook die meening toegedaan en wil de zaak uitstellen tot nader onderzoek. De Heer Schürmann bespreekt nog de zaak, wil eene vergoeding. De Heer Stolp vraagt nog iets omtrent de kwestie. De Voorzitter meent, dat deze vraag behoorde gesteld aan een rechtsgeleerde. De Heer Van Styrum heeft nog het1 woord, wenscht, hoewel niet vereischt, te ondersteunen. Voorstel B. en W. afwijzing wordt verworpen. Voorstel Modoo, 50.bespreekt de Heer Waller die nog de bijdrage eene gratificatie wil noemen. De Heer Modoo wenscht dit niet. De Heer van Styrum wenscht het woord tegemoetkoming dit werd ondersteund. Dit komt in verband met 50 instemming en wordt aange nomen. Het Dagelijksch Bestuur deelt mede, dat door den Voorzitter was geschorst in zjjne betrekking de Heer j. Verko ren, hoofdopzichter over de gemeente reiniging, toen gebleken was dat deze zich den 12 Mei zonder verlof had ver wijderd. Sedert heeft het D.B. van de Commis sie van enquête in deze bericht ont vangen, waarbij vermoeden werd uitge sproken omtrent fraude door dien amb tenaar gepleegd, welk vermoeden door achtergelaten brieven bevestigd is. Op grond van een en ander wordt voorgesteld Verkoren te ontslaan uit z|jne betrekking van hoofdopzichter over de gemeente-reiniging, onder bepaling dat dit ontslag wordt geacht op 12 Mei 1900 te z|jn ingegaan. De Heer Beynes meent, dat met droef heid de treurige zaak werd vernomen, doch meent het goed met ontslag te wachten tot het rapport der Commissie bekend is. In verband met verschillende beschul digingen in de bladen genoemd spreekt de Heer Beynes z|jne verontwaardiging uit en verzoekt de pers zich in deze te matigen. Het voorstel werd ondersteund. De Heer Schürmann gaat met het voorstel mee, omdat de Raad niets weet. De j Voorzitter meent, dat de zaak volkomen rijp is voor behandeling. Het ontslag moet dus volgen. De Heer Hofland wenscht het verschil te weten tusschen opzichter en een ontslagen opzichter. Deze wordt verstrekt. De Heer Schürmann wil wachten. De Heer Groot meent, dat de Wethouder van publieke werken niet zijne ver plichtingen heeft nagekomen. De Heer V. d. Kamp wenscht het advies te hooren van den Heer van Sty rum, als voorzitter der Commissie van enquête. De Heer Van Styrum vindt de be antwoording niet gemakkelijk. Wat de Commissie weet, kan zij niet thans mededeelen, doch ook hij vindt de Raad niet genoegzaam ingelicht. De Heer Beynes wil een besluit nemen met het rapport in de hand. De Voorzitter deelt mede. dat een zoodanig rapport van de Commissie ontvangen is, vandaar het voorstel. De Heer Van Styrum licht dit nader toe. Voorstel Beynes komt in stemming en wordt aangenomen met 7 stemmen tegen en drie buiten stemming, B. en W. stellen voor hen te mach tigen aan hen, die zeldzame penningen aan het Stedelijk Museum afstaan, des- verlangd daarvoor in ruil te geven één of twee penningen, waarvan meerdere dubbelden op het Museum voorhanden zijnAangenomen. Voorgesteld wordt in te trekken het besluit tot onbewoonbaarverklaring van de veertien perceelen aan de Kerk hof straat en een in de Spaarnwouderstraat, hebbende de eigenaren aangetoond, dat de redenen tot onbewoonbaarverklaring zijn vervallen, evenzoo betreffende een perceel Korte Poel laan. Zonder stemming aangenomen. Tot onbewoonbaarverklaring worden voorgedragen twee perceelen aan de Zomervaart, vier aan het Statenbolwerk, en een aan de Korte Houtstraat. Aan genomen. De Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende goederen ver zoekt enkele wijzigingen indevoorwaar- tot bebouwing van den Schoter Veen- polder. De Maatschappij verzoekt ont slagen te worden van de verplichting om alle voorwaarden, genoemd in het raadsbesluit van 29 November 1899 no. 7. in de akte van overdracht van de door haar verkochte bouwgronden op te nemen, terwijl tevens wordt voorgesteld de straat, tot bovengenoemd bouwplan behoorende, gelegen ten oosten van de te bouwen R. K. kerk bij de Jan de Braystraat niet in eigen dom te aanvaarden en goed te vinden, dat de oorspronkelijk daarvoor bestemde grond niet meer bestemd zal zijn voor openbaren weg. Zonder stemming aan genomen. Aangenomen wordt een voorstel van J. Wilhelmus om kosteloos te aanvaarden stukjes grond aan de Assendelverstraat en voor de bestrating er van ƒ900 te bestemmen. Alzoo werd besloten. Tot oplossing van de vraag of het mogelijk is met de tramwagens steeds rechts te rijden (op dubbel spoor) hebben B. en W. overleg gepleegd met de Haarlemsche Tramway Maatschappij. Om tegenmoet te komen aan den wensch van steeds rechts te rijden wordt voor gesteld te bepalen, dat binnen een gestelden termijn de wissel der trambaan in de Groote Houtstraat b|j de Cornelis- sleeg moet worden verlengd. De Heer Groot heeft het woord, wil overal rechts r|jden. De voorzitter deelt mede dat alleen de lijn van Groote Markt naar Anegang hiertoe niet ge schikt is. De Heer Waller licht toe, dat zonder gevaar voor stoornis daar dubbel spoor niet mogelijk is. De Heer Modoo wenscht nog een andere wijzi ging. Nog hebben de Heeren Stolp, V. d. Kamp en Tjeenk Willink het woord. De laatste zou het voorstel willen aan nemen onder gehoudenheid van nader onderzoek. De Heer V. d. Kamp stelt voor de Raad te doen besluiten altijd rechts te rijden. Dit werd niet onder- steund en voorstel B. en W. werd aan genomen. Voorgesteld wordt afkoopbaarslelling van erfpacht aan de gemeente van grond onder de gemeente Heilo, toebehoorende aan de Wed. R, Swart en de afkoops penning te bepalen op veertig. De Raad besluit zoo. Aan den len luitenant-adjudant der infanterie den Heer J. W. van Alphen wordt als erkenning van zijne goede diensten bij de leiding van de oefenin gen der officieren en van het kader der schutterij eene gratificatie toegekend van 200.—. De Heer Groot zal tegen stemmen, evenzoo de Heer Hofland. Op een verzoek van den Heer J. van Ek, Jr. om op den tuin van een hem toebehoorend perceel Frederikspark een koepel te mogen bouwen wordt gunstig beschikt. De Heer Groot vraagt of hier voor niet betaald wordt. De Heer V. d. Kamp wenscht f 5.per M2 te bepalen. De Heer Roog wil het voorstel ren- voyeeren aan de Commissie van bijstand, f' De Heer Speelman wenscht te weten, wanneer niet moet betaald worden. De Voorzitter licht dit punt toe en ook de Heer Waller deelt als zijne meening mede dal hier niet behoort betaald te worden. Verschillende Heeren hebben nog het woord. Voorstel Roog 6. per M2 komt in stemming en wordt aangenomen. In behandeling komt verzoek van den Heer P. Hoogeveen tot intrekking van een besluit van 24 Januari j.l„ waarbij verschillende perceelen ongeschikt tot bewoning zijn verklaard tot afschaffing van het gebruik van een meter bij zoogenaamde kamercon tracten voor de levering van duinwater uit de gemeentelijke waterleiding: en c. tot vermindering van de kosten van den aanleg van dienstleidingen der gemeentelijke duinwaterleiding. Na breedvoerige uiteenzetting der feiten doen B. en W. het voorstel het verzoek te wijzen van de hand. De Heer Modoo wenscht dit punt tot nader onderzoek aan de Commissie van openbare werken te zenden. De Heer Hofland vindt dit niet noodig. De Heer Stolp wjjst op het verschil in f de contracten, zou in vervolg alleen de huiseigenaren als contractanten willen aangenomen zien. De Heer Roog wil uitgemaakt zien of de kosten van aanleg te hoog zjjn. De Heer Modoo blijft bij zijne meening dat nader onderzoek noodig is. De Heer de Breuk licht nader toe en komt tot de conclusie dat advies der commissie niet noodig is, aangezien die cijfers reeds onder de oogen zijn gezien. Voorstel terugzenden in stemming wordt aangenomen. Vastgesteld wordt de lijst der inge zetenen waaruit benoemd kunnen wor den leden van de stembureaux. Uit een tweetal bestaande uit de Hee ren M. van den Ende te Tilburg en J. A. Barrau te Dordrecht, benoemt de Raad tot leeraar in de wis- en werk tuigkunde aan den Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus den Heer M. v. d. Ende op een jaarwedde van 2200, en had benoeming plaats van de leden der commissiën tot de loting en van onder zoek voor de Schutterij. Aangenomen werd voor kennisgeving het Maart verslag van den gasopzichter. De Heer Leupen vraagt of de tijd niet gekomen is om onderzoek in te stellen naar het stelsel van verpachting der ge meentereiniging zooals die te Leiden ge schiedt. Geantwoord wordt dat dit punt ter onderzoek is gesteld aan de hiertoe I benoemd commissie. De Heer V. d. Kamp wenscht te weten of de Burgemeester in kennis is gesteld met den stand der gemeentereinigings- kwestie, welke vraag toestemmend werd beantwoord. De vergadering werd daarop gesloten. N ieu wsberichten. De Secretaris der Amerikaansche regeering, de heer Hay, ontving de Boeren te Washington niet officieel in de diplomaten kamer van het departe ment van Staat. De Senaat weigerde met 36 tegen 21 stemmen, dat de Boeren in de beneden zaal van het Huis zouden worden ont vangen, nadat de heer Davis, de voor zitter der buitenlandsche commissie, een heftige redevoering had gehouden, waarin hij zeide, dat de afgezanten het land afreisden en meetings bijwoonden en poogden het volk te bewegen pressie uit te oefenen op de regeering. De conferentie tusschen de afgezanten en de heer Hay duurde ongeveer een uur. De Boeren zeiden daarna, dat zij geen verklaring hadden af te leggen. De heer Hav deelde den afgezanten mede, dat president Mc. Kinley zich genoodzaakt gevoelde, met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, om voort te blijven gaan met het volgen van een neutrale en onpartijdige poli tiek tusschen Engeland en republieken der Boeren. Volgens een bericht uit Newcastle hebben de Boeren een eigenaardig middel toegepast om de tunnel van Laings Nek te laten springen. Zij lieten twee loco motieven, met dynamiet geladen, tegen elkander inrijden, en door de ontploffing bij de botsing werd de tunnel vernield. De hoofdstad van den Oranje-Vrjjstaat is voor de vierde maal verplaatst, nu naar Vrede, dat in een zeer bergachtig terrein in den uitersten Noord Ooste lijken hoek van den Vrijstaat gelegen is, op de hellingen der Drakensbergen, slechts 30 tot 45 kilometer hemels breedte van Standerton, Volksrust en Newcastle. Commandant-generaal Botha heeft bekend gemaakt, dat nu van alle zjjden burgers naar zijn kamp stroomen. Als men de berichten van Buller leest, en ze voor waar aanneemt, dan zou men zich aangaande de Boeren strijders in Natal allicht een ander denkbeeld vormen, dan als men er ook bij verneemt wat zij doen. Buller zou namelijk Bethune doen oprukken naar Ngutu, dicht bij de Transvaalsche grens. Op weg er heen vielen die ruim vijf honderd Engelschen in een hinderlaag, waarbij zij zes en zestig man verloren. De overigen waren nu genoodzaakt terug te trekken, naar New-Castle, waar de daar aanwezige manschappen niet verder kunnen, omdat de spoorweg vernield is. Dit was dan toch een succes voor de Boeren. In den Oranje Vrijstaat komen de Engelschen steeds vooruit, rollend spoor- wegmaterieel op den tocht buit makende. Van Krugers vrede.-aanvragen ver namen wij geen bevestiging en er mag dus worden aangenomen, dat dusdanig verzoek niet is gedaan, te meer daar uit Pretoria aan een Engelsch blad wordt bericht, dat Transvaal tot het einde wil doorvechten, zooals dan ook reeds door president Kruger op een desbetreffende vraag aan een Ameri- kaansch blad is geantwoord. Och, die zachtmoedige Engelschen Er is te Londen eene overeenkomst gesloten tot bescherming van dieren in Zuid-Afrika en dit te midden van ee» oorlog die duizenden menschenlevens eischt en tien-duizenden ongelukkig maakt, zonder dat ééne mogendheid den moed heeft, trots overeenkomsten en traktaten om er tegen op te komen, millioenen schats en de onafhanke lijkheid van een dapper volk verloren gaan. En dan, hebt ge in het land der vrije Britten de vrijheid genomen de Boeren een beetje geljjk te gevenbij de eerste de beste aanleiding, of ook wel zonder aanleiding breken de harts tochten los en de mannen van het vr|je woord vernielen uw eigendom in hun blinde eenzijdigheid. Vraag het den Heer Stead en anderen die in hun ge voelen in zake den oorlog eene andere zienswijze hadden, wat de opgezweepte Boerenhaters met hunne bezittingen hebben gedaan en hoe weinig er werd gedaan om de bedrijvers van de ver nieling met hun aanvoerders testraflen of de wandaden te beletten. Neen, dit lag tot heden niet op den weg van Harer Majesteits regeering. Ook de President der Vereenigde Staten heeft de Boerenafgevaardigden ontvangen, maar geen troost gegeven. Na de weigering van Engeland om van dienst te zjjn tot het verkrijgen van vrede, kan Amerika niets meer doen, zeide de president. Maar in het groote Amerika tellen de Boeren hun vrienden hun voorstanders bij duizenden. De afgevaardigden zullen nu trachten door middel van dezen de regeering te dwin gen, zeker een stout plan, maar het

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2