HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 44. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 2 Juni 1900. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 5 Juni 1900. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TllEFHOONNl'MMER TELEFHONISCHE VERBINDIN.8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prljs per Advertentie van 1-5 regel* f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letter* naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlmtiën voorden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk 'nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise WaUonne. Ie Pinksterdag Dix heures, Mr. Muller. Collecte pour les Miesous. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Ie Pinksterdag. Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, Ds. Meynen, Pred. te Winsum. 2e Pinksterdag. Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Vs. Schotel. Luthersehe Kerk. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Collecte voor het Ned. Zendeling genootschap. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Hemonstrantsoh Geref. Kerk. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman, Collecte voor het ziekenhuis te Modjo Waeno op Java. Dinsdag. Nam. 1 ure, Dr. Tideman. HuwelijkBwijding. Donderdag. Voorm. 12 ure, Ds. Heering van Huwelijkswijding. Dinsdag van 1012 ure is Dr. Tideman verhinderd les te geven. Kerk der Broedergemeente. le Pinksterdag. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12y3 ure> Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/2 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. le Pinksterdag. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai niets andars vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Ie Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. 2e Pinksterdag. Geen dienst. Beverwijk. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. le Pinksterdag. Toorn. 10 ure, Ds. Gonlag. 2e Pinksterdag Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopegeainde Kerk. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. 2e Pinksterdag. Geeu dienst. Ymuiden. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Boer, Emerit. Pred. te Alkmaar. Godsdienstoefening van wege den Ned. Prot. Bond in Hotel No. 1. Bloemendaal. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. van Zandvoort. Heemstede. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. le Pinksterdag. Voorm. 91/2 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. 2e Pinksterdag. Voorm. 9Vs ure, Ds. Hoog, Emer. Pred. Houtrijk en Polanen. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. 2e Pinksterdag Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Collecte v. h. Ned. Zendeling Genootsch. 2e Pinksterdag. Geen dienst. Spaarndam. le Pinksterdag Voorm. 10 ure^Ds. Jonker. Pred. te Haarlem. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, Pred. te Bloemendaal. Velsen. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Pinkstercollecte. Avonds 6 ure, Dr. Klap. 2e Pinksterdag Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Heide, le Pinksterdag. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. le Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Knottebelt. Pred. te Haarlem. Men vermoedde, dat op eenige mijlen afstand van Johannesberg werd ge vochten, te oordeelen naar het schieten dat uit de verte werd vernomen. Nog steeds is men bevreesd voor het een of ander ongeluk in die stad, een Engelsch correspondent verzekerde, dat er in de nabijheid zestienhonderd kisten dynamiet gereed liggen. Roberts moet nu door een bergachtige streek, dus Boerenvechtterrein door, en daar is generaal Botha, zoodat er kans bestaat, dat de Engelschen er nog een tijdje opgehouden zjjn, hoewel Roberts er al zijn beschikbare troepen heeft bijeengetrok ken. In Natal houden de Boeren ook stand, Buller zal er te rekenen hebben met zevenduizend goed uitgeruste Boeren. Dat ook Kruger het ernstige van den toestand inziet, mag wel hieruit blijken, dat hg boet- en bededagen uitschreef. Ondanks er stemmen in Engeland tegen opgaan is de Oranje Vrijstaat verklaard ingelijfd te zjjn bij het Britsche rijk, onder den naam van Oranjerivier kolonie. De militaire deskundige van de „Times'' meent, dat het kritische oogenblik aange broken is. Uit een strategisch oogpunt is de positie der Boeren een zeer moeilijke Hun hoofdmachtis verdeeld enstaattegen- over een overmachtigen vijand. Hun eeni ge kans op het bieden van krachtigen tegenstand is gelegen in snelle samen werking, en deze ontbreekt. Ook is het moreel der Boeren geschokt en zelfs de slechtst ingelichte Burger kon, volgens dezen deskundigen, nu niet meer ge- looven aan een definitieve overwinning. Een Engelsche dagblad correspondent deelt ten en ander mede, over den toe stand zeer waarschijnlijk sterk overdre ven. Transvaal zou geheel gedemorali seerd en President Kruger gereed staan om te vertrekken naar Holland. Ver der, dat de zetel van de regeering zal ver plaatst worden naar Waterval Boven, een klein station aan de ljjn naar De- lagoabaai en dan, als noodig, naar Lijden burg. Proviand is schaarsch en de prijzen zijn hoog. Het voorstel om de Engelsche gevangenen vrij te laten, is het gevolg hiervan. De leden der regeering en van den Volksraad zijn er erg voor Presi dent Kruger echter verzet zich er hevig tegen. Nog deelt de Correspondent mede, dat er een bepaalde verandering in de open bare meening is gekoaien,die thans geheel Engelsch is. De burgers op commando zingen „God save the Queen", en kunnen hiervan niet worden teruggehouden. Allen hebben genoeg van den oorlog. In de steden is het anti Engelsch zijn zeer verminderd. De menschen denken aan hun eigendommen. De partij, die geneigd is om zich over te geven, is zeer invloedrijk en sluit in zich de voornaamste leiders aan het front. Het ontwikkelde publiek begrijpt dat alles uit is. Valsche berichten hebben geen uitwerking meer. In hoeverre de correspondent van de wijs is, valt niet te beslissen; wel kan men meenen, (.at het op verschillende punten het geval is. Bericht wordt, dat te Johannesburg groo te opgewondenheid heerschte op het ge rucht dat deEngelschen naderbij kwamen. Een Boerenbericht deelde mede dat de Engelschen teruggeslagen waren. Hoe dit bericht nu weer te rjjmen met dat van Roberts, hetwelk van het binnen rukken van een voorstad van Johannes burg gewaagt, maar een nader bericht zegt, dat de Engelschen aan de Vaal zijn teruggeslagen, wat wel het geval zal zqn. Dat de Kaapkolonie nog niet vrij is, mag blijken hieruit, dat de Engelschen Dordrecht bezet hebben. In den Senaat van de Vereenigde Staten is weder over de zaak der Boeren gesproken naar aanleiding van de motie van den heer Teller, om sympathie te betuigen met de Boeren-republieken. Senator Wellington van Maryland steun de de motie en verklaarde, dat het

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1