buiten vervolgingstellirig van minderja rigen voor het bereiken van hun léde jaar werd verworpen met 36 tegen 26 stemmen, zoodut de 18jarige leeftijd gehandhaafd blijft. De Voorzitter dreigde nu met avondvergaderingen als dedis- kussie zoo voortging. Art. 149 der Reg. stelde voor, dat het rechtsgeding tegen mjgiderjarigen beneden 18 jaar niet openbaar zou zijn, ook al waren er oudere medebeklaagden. De heer Rink wilde daarentegen altoos publiciteit in het, algemeen belang. De Komm. van Voorbereiding wilde geheime zittingen, doch alleen als het uilsluitend personen beneden 18 jaar zijn, die terechtstaan. Hierop was door den heer Willinge een subamendement voorgesteld om de Rechtbank bevoegd te verklaren, een rechtsgeding geheim te behandelen. De heer Troelstra wilde geheimhouding in het belang van jeugdige personen, tenzij de ouders of voogden het tegendeel mochten wenschen, en de Rechtbank het goedkeurt. Het am. Rink werd verworpen met 32 tegen 28 stemmen. Het am. Troelstra werd verworpen met 37 tegen 29 stemmen. Het am. der Komm. van Voorbereiding, waarop het subam. was overgenomen werd aangenomen met 51 tegen 11 stemmen. Woensdag werd de behandeling voortgezet van het ontwerp tot regeling van de strafrechtspleging voor jeug dige personen. Op am. van de Komm. van Voorbereiding die verscheiden voorgestelde amendementen introk is met 43 tegen 15 stemmen vervallen de bepaling dat de Kantonrechter moet vizeeren de dagvaarding van een minder jarige beneden 16 jaar doch met 37 tegen 21 stemmen werd bepaald dat de dag vaarding moet worden meegedeeld aan den Kantonrechter, die hem een raadsman kan toevoegen. Na door den heer Veegens te zjjn bestreden werd het geheele aldus gewij iigde artikel verworpen met 34 legen 25 stemmen. Nadat de Reg. nog eenige amendementen had overgenomen, werden de nog overige artikelen goedgekeurd. De eindstemming over het ontwerp zal later bepaald worden. Toen kwam aan de orde het wetsontwerp houdende be ginselen en voorschriften omtrent maat regelen ten opzichte van jeugdige perso nen (tuchtscholen, Rijksopvoedingsge stichten enz.). De heer van Kol trad in algemeene beschouwingen over dit ontwerp. Hoewel hulde brengende aan 's Ministers open oog voor de moderne beginselen, meende Spreker dat aan het personeel der gestichten niet de taak van opvoeding der kinderen kan worden toevertrouwd, vooral wat betreft de karaktervorming. Beter ware 't daarvoor in te stellen bizondere doorgangshuizen, waar mannen van studie en bekwaamheid zich aan de opvoeding kunnen wijden. Zonder hervorming van het stelsel be treffende het pei soneel zullen 's Ministers eischen ten opzichte van de Rijksopvoe dingsgestichten niet vervuld worden. Bepaaldelijk niet wat betreft de vakop leiding tijdens den duur der opvoeding. Gebrek aan deskundig toezicht op de karaktervorming openbaart zich tegen woordig in demoralizatie, gelijk Spreker met aanvulling zijner vroegere grieven uiteenzet. Men passé liever het individueel en gezinstelsel toe, en breke met het liefdeloos kazernesysteem, waar de opvoeding grootendeels is opgedragen aan gepasporteerde militairen in plaats van aan menschen die hart hebben voor het kind, b v. door het inroepen van de hulp der vrouw, wier opvoedende kracht bekend is, zooals blijkt uit de uitnemende resultaten verkregen te Montfoort, het eenige gesticht, beheerd dooreene vrouw. Met den Min. veroordeelde ook Spreker lichamelijkekastijding der kinderen, maar Spreker is niet gerust na de te Neerbosch aan het licht gekomen feiten. Hy hield vol, dat nog in de Rijksgestichten geslagen wordt, en daarom drong hij ernstig aan op beëindiging van mishandeling, en bepaaldelijk op onderzoek daarnaar. Volledige hervorming van het bestaande stelsel blijft dringend noodig, al moet het ook geld kosten, en daarom vroeg Spreker naar 's Min. plannen. De heer Ketelaar beaamde de bezwaren tegen het vigeerende opvoedingsstelsel en vroeg inlichting betreffende de inrichting der tuchtscholen. De heer De Klerk wees tegenover den heer van Kol op de licht zijden der Rijksopvoedingsgestichten, vooral ten opzichte van de vakopleiding en op de noodzakelijkheid van hun be staan. De heer Van Bijlandt Apeldoorn wees ook op de gunstige gevolgen van het verblyf van verwaarloosde kinderen in partikuliere gestichten als Neerbosch waar hij erkende het verbeteringen gewenscht zijn. Spreker erkende ook de moeielykneid van het vinden van geschikt personeel. De Min. van Justitie antwoord- dende, beloofde te zullen trachten in de Kolleges van toezicht de meest geschikte krachten te krijgen, en erkende ook, dat na invoering der wet in de gestichten veel te verbeteren zal zijn. Na de pauze wijdde de Kamer zich ean de regeling harer werkzaamheden. Een voorstel van den heer Van Karnebeek, omwegen over lading met werk, de Drankwet vooralsnog uittezonderen van het afdeelingsonder- zoek, werd ver worpen met 38 tegen 27 stemmen. Voor de openbare behandeling op Donderdag 21 dezer worden aan de orde gesteld de interpellatie van Kol betreffende de weigering gratie in de zoak Troelelra, de onteigening voor de schut sluis te Zaandam, en de progressie dei- Gemeentebelastingen. Na afhandeling van het thans aanhangige ontwerp werd besloten te behandelen eenige konkluzie- ên en wetsontwerpen, zoomede een paar interpelatieën. Donderdag voortzetting. Maatregelen ten opzichte van jeugdige personen. Op art 3 bepalend, dat in het ressort van ieder gerechtshof een tuchtsshool voor jongens en een voor meisjes ieder afzonderlijk zal zjjn gevestigd, terwijl de rijksop- voedingestichten zijn gevestigd voor jongens te Alkmaar, aan den Kruisberg bij Doetinchem en te Avereest, en voor meisjes te Montfoort, hadden de heeren van Kol c. s. een amendement voorgesteld om het aantal tuchtschoolen en de vestigingsplaatsen en de gestichten niet in de wet vast te leggen, door alleen te bepulen, dat het aantal en de plaat sen van vestigiging der tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten, naar mate der behoefte, bij bestuursmaatregel zul len worden bepaald. De heer Veegens ondersteunde het amendement, bij de onzekerheid omtrent de inrichting en den omvang der scholen en gestichten, en omdat dan de Kamer bij het aan vragen van credieten op de begrooting haar inzichten kan te kennen geven. De heer De Visser wenschte de gestichten niet uitsluitend Rijkszaak te maken en tuimte te laten voor particuliere verbe- terscliolen in het belang der opwekkende kracht van het bizonder initiatief. De Min. van Justitie had, zonder liet over te nemen, geen bezwaar tegen am. van Kol omdat de Reg. gaarne grootere vrijheid geeft, behoudens het budgedrecht der Kamer. Tegenover den heer De Visser meende de Min. dat de tuchtscholen Staatsinrichtingen moeten zjjn. De Com missie van voorbereiding ondersteunde ook het amendement dat zonder stem ming werd aangenomen. Bij ait. 4, betreffende de bestemming der tucht scholen, wilde de heer de Visser de kinderen wegens vergrijp tegen de ou derlijke tucht niet in dezelfde tuchtscho len opnemen, waarop de Minister ant woordde. dat hij de scheiding onnoodig acht, tenzij het karakter der kinderen zooveel verschilt, dat scheiding noodig blijkt. Artt. 4 en 5 werden goedgekeurd. Een am. van de heeren van Kol c.s. op art. 6 strekte om voor de gestichten het paviljoenstelsel mogelijk te maken, en bepaaldelijk om het 's nachts op sluiten in slaapkooien af te schaffen, ook ter bevordering van de zedelijkheid. De heer Verhey ondersteunde het am., wegens den naargeestigen indruk, dien ook hij had gekregen van de inrichting der slaapzalen bij een bezoek aan den t Kruisberg", dat hem overigens gunstig had gestemd. Volgens spreker kon een systeem van kleinere slaapzalen met behoorlijk toezicht nuttiger werken. De Min. van Just had in beginsel geen bezwaar tegen het paviljoenstelsel, dat de Reg. zooveel mogelijk wil bevorderen, maar dacht over het kooiensysteem niet zoo ongunstig; wél is hij bereid aan die kooien meer het aanzien van slaapkamertjes te geven. De Min. had geen bezwaar tegen het fakultatief verklaren van de nachtelijke afzondering en deed in dien geest eene wijziging aan de hand. die de heeren van Kol c. s. overnamen. Zonder stemming werd aangenomen het eerste gedeelte {mogelijk held van paviljoenstelselen met 61 tegen 1 stem (die van den heer Tra- vaglino) de facultatieve nachtelijke af zondering. Bij de regeling der dicispli- naire straffen kwam de heer van der Zwaag op tegen het barbaarsch karakter dier straffen, zooals het zetten op water en brood van kinderen, opsluiten in het cachot en het sluiten in de boeien. Beter w iren volgens spreker toekennin- ningen van belooningen aan oppassende verpleegden en daarom stelde hij voor de genoemde straffen te doen vervallen en alleen te behouden de straf van onthouding van voorrechten van bezoek en van het schrijven of ontvangen van brieven. De heer Verhey beaamde, dat de disciplinaire straffen krimineel zijn, maar kon meegaan, mits ze slechts bij uitzondering en zeer kort werden op gelegd. Ook vroeg Spreker opneming van „berisping" als straf en regeling van Cumulatie van straffen. De heer van Bylant Apeldoornacht de straflen noodig, wilde orde gehandhaafd worden. De heeren Ketelaar en Schaper beamen de gestrengheid van cachot-straf en boeien, maar wilden niet zoover gaan als de heer van der Zwaag, om alle straffen te doen vervallen. De heeren Ketelaar, Kol en Troelstra stelden voor, de in boeien sluiting als straf te schrap pen. welk amendement ook ondersteund werd door den heer De Klerk, tenzij de straf niet toegepast wordt, dan met uitdrukkelijk verlof van den Minister. De Min. wees ook op de noodzakelijkheid van straflen in het belang der orde, onder opmerking, dat de maxima slechts in de ergste gevallen worden toegepast, en dat de cachotten veel verbeterd zullen worden met gelegendheid tot arbeiden. Het in boeien sluiten acht de Min. onmisbaar. Tegenover bedorven naturen is zachtzinnige, liefdevolle be handeling een droombeeld. De heeren Ketelaar en Nolting stelden voor, de cachotopsluiting niet toe te passen op kinderen beneden de 14 jaar en een maximum toe te staan van 4 dagen i voor kinderen van 14 tot 18 jaar, en van 8 dagen voor kinderen van 18 jaar. De heer Pijnappel deelde mede, dat het de Kommissie te ver gaat, alleen ont houding van enkele voorrechten als straf te behouden. Twee leden der Komm. waren bereid de in boeien sluiting te laten vallen, maar met de gelijktijdige bestraffing. Ook Spreker drong aan op verbeterde inrichting der cachotten met het toestaan van arbeid, waarbij de heer van Alphen zich aansloot, die alleen handboeisluiting wilde toestaan. De lieer Kerdijk wilde cachotstraf als uiterste dwangmaatregel behouden. De Min. bestreed al de amendementen, en kon oplegging van zware straffen niet van zijne goedkeuring afhankelijk stellen, omdat hy de gevallen niet kan beoor- deelen. Voor de schrapping van alle straffen nam de Min. de verantwoorde lijkheid niet op zich, veiligheid van het personeel eischt straffen. Nadat de heer van der Zwaag, kennende den geest der Kamer, zijn amendement had in getrokken en de houding van den heer Kerdijk had gekarakterizeerd als van een oud tea tarnen tarieschen liberaal, werd gestemd over de amendementen. Het am. Schaper van Kol (vervallen der in boeisluiting) werd verworpen met 48 tegen 21 stemmen. Dat van dezelfde (weg lating van gelijktijdige strafoplegging) werd verworpen met 54 tegen 15 stem men. Het am. Ketelaar Nolting (geen cachotstraf beneden 14 j >ar) werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Het geheel van de «disciplinaire straf fen" op verzoek van den van der Zwaag in stemming gebracht, werd goedgekeurd. met 65 tegen 4 stemmen. By hetartie- kel betreffend de met subsidie door partikulieren verpleegde minderjarigen had de Min. bezwaar tegen het denk beeld der heeren De Visser en van Bij- landt Apeldoornom het maximum subsidie bedrag niet in de wet te be palen. De heer De Savornin Lohman stelde nu voor, alleen bepalen dat de Regeeringssubsidie wordt berekend per hoofd en per dag, met weglating van het bedrag van 40 cents daags, welk am. werd ondersteund door den heer Kuyper, die juist in het ook daar hem scherp afkeurde voorval te Neerbosch een prikkel vond om van Regeerings- wege partikuliere liefdadigheid te steu nen. Het am. werd aangenomen met 45 tegen 23 stemmen. Het am. Ketelaar Nolting, om het beheer en de inrichting der tuchtscholen en Rijksopvoedingsge stichten nader bij de wet te regelen, eene regeling, die volgens den Minister tot de verantwoordelijkheid der Kamer behoort, werd verworpen met 63 tegen 6 stemmen. De overige onderdeelen wer den goedgekeurd. De eindstemming zal op een nader vast te stellen dag plaats hekben. Bepaald werd, dat den volgenden dag na de pauze de eindstemming over de wijziging der Hooger Onderwijswet zou plaats hebbeo. Nog werd behandeld de konkluzie van het rapport der Kom missie, aandringende om de organizatie van het personeel voorden vereenigden post- en telegraafdienst zoodanig te wij zigen, dat de ambtenaren die voor 1894 het klein direkteur radikaal bezaten, ook kunnen mededingen bij vakaturen van kantoren, gerangschikt in een hoogere dan de achtste klasse of op andere wjjze betere positie kunnen verkrijgen. De heer Pyttersen steunde met overtuiging het verzoek der adressanten. De Min. van Waterstaat enz. achtte de aanspraken van adressanten volstrekt niet verkort en vreesde, dat positieverbetering zou leiden tot hoogere uitgaven, ook voor andere verbeteringen. Over de konkluzie staakten de stemmen. Den volgenden dag na de pauze zou herstemming plaats hebben. (W~ordt vervolgd.) Enkele Engelsche bladen beginnen te zuchten over den langen duur van den oorlog en de zware verliezen aan man schappen vooral in de laatste dagen der vorige week zijn er veel officieren gevallen, m. a. w. het begin van den geest van verzet, ontevredenheid, is aan wezig en zal zich na de eerste uiting natuurlijk uitbreiden. Bij het gevecht te Roodeval, waar de Boeren zevenhon derd krijgsgevangenen maakten, viel ook een belangrijke voorraad levens middelen, oorlogsmaterieel en winter- kleedingstukken voor de Engelsche soldaten, in hunne handen. De Engelsche soldaten moeten veel van de koude te lyden hebben. De conservatieve Londensche standard verwondert zich er over, dat de Burgers zoo halsrarrig weigeren, zich overwon nen te verklaren. «Deze veldtocht," zegt het blad, „heeft telkens alle berekeningen op een verwonderlijke wijze in de war gebracht. «Als de hoofdstad van een land en de voornaamste steden door een vijand worden veroverd, is de tegenstand der inwoners gewoonlijk gebroken. Zoo dach ten wij, dat het zou gaan na het innemen van Bloemfontein. Maar San- na's Post en Reddersburg, en nu weer de overgave van de Sherwood Foresters, met 140 dooden en gewonden, bewezen dat dit een dwaling was. Zoo is ook in de Transvaal door de inneming van Johannesburg en Pretoria de moed der Bu.ers niet geheel versla gen. Zjj zijn nog onder de wapenen en blijkbaar niet gezind zich over te geven zonder voorafgaand krachtig ver weer. Uit Zuid Afrika niet veel nieuws. Naar men wil, is Kruger alweer verder terug getrokken en zou hij zich thans te Alk maar bevinden. Van hetgeen er verder plaats vindt in Natal, of in Oranje Vrijstaat geen vermeldenswaardig be richt. Dit Alkmaar ligt aan den spoorweg naar Lijdenburg, dat in eenige uren te bereiken is. De Gemeenteraad van 's Hertogen bosch heeft met elf tegen vijf stemmen het Gymnasium niet toegankely k voor meisjes verklaard. De toestand in China blijft nog het zelfde. Rusland heeft verklaard bereid te zijn elke Chineesche regeering, die de orde zou kunnen handhaven, te steu nen. Het gezamenlijk optreden van de mogendheden in China schynt aldaar niet gunstig opgenomen worden. Althans men verneemt, dat dertigduizend man Chineesche troepen met kanonnen naar het heet, buiten de poorten van Peking verschanst zijn en op de vreemde troepen zullen vuren, zoodra deze nader komen. De Chineesche kanonnen bestrijken de woning van den Engelschen, Russischen en Amerikaansbhen gezant. Al deze drie hebben gemeld, dat zyieder twee duizend man noodig hebben. Uit China verontrustende berichten. De Europeesche krijgsmacht is door het wegbreken van een spoorbrug van de zee afgesneden en voor de poorten van Peking staat een Chineesch leger gereed om hen het hoofd te bieden. Uit een en ander wordt opgemaakt, dat ondanks de sterkste verzekeringen van het tegen deel de Chineesche regeering de zooge naamde Boxers in het geheim onder steunt. De telegrafische gemeenschap is naar men zegt verbroken. Ten laatste wordt bericht, dat alle gezantschaps gebouwen te Peking verwoest zijn en de Duitsche gezant gedood is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2