4 vermindering, die de tot stundkommg van de voor deze streek zoo noodige lijn in gevaar brengt. De heer Van Karnebeek acht het Nederlaridsch be lang niet betrokken tyj de ontwikkeling van het verkeer in de hierbedoelde grens- distrikten. De heer Kolkman bestreed de bezwaren met een hulde aan den Minister voor zijn onpartijdige bedeeling van het land met tramwegen, ongeacht de politieke kleur. De Min. van Water staat enz. ontried ten sterkste subsidie verlaging. Het daartoe strekkende amen dement Malefijt, welks aanneming de Minister gelijk stelde met mislukking der lijn, werd verworpen met 43 tegen 19 stemmen. Het voorschot voordelen Zutphen-Emmerik werd goedgekeurd met 60 tegen 2 stemmen. Na uitvoerige diskussie werd tot voorschot voor de lijn Zutphen-Hengelo goedgekeurd met 31 tegen 30 stemmen. Met 59 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd 1 miljoen voorschot te verleenen voor een stoomtram van Wijnjeterp Assen enz., en zonder stemming goedgekeurd het verleenen vau ƒ250.000 voorschot voor een stoomtram weg Gouda-Schoonhoven. De behandeling van de motie- van Kempen Zondagsrust en van de interpellatie over de tollen) werd verdaagd tot Donderdag a.s. na de interpellatie van Kol weigering van gratie aan Troelstra). Het is bijna niet aan te nemen, dat Roberts zou zwijgen als er iets belangrijks gebeurde en toch zwijgt hij, alleen vermeldende het vernielen van een spoorbrug in de nabijheid van de por- tugeesche grens, doch niet of hij, of de Boeren de daad verrichtte. Zeer zonderling is wat uit Lourenzo Marques aan The Times wordt gemeld, namelijk, dat Lord Roberts rechter van Leeuwen naar President Kruger heeft gezonden om hem te zeggen, dat hij in het land zou mogen hlijven, als hij zich nu onderwierp. Ongelukkig kwam de rechter net aan toen de President sliep en werd toen ontvangen door Staatsecretaris Reitz, die hem af scheepte met de mededeeling, dat de President toch niets van zijn voorstellen wilde weten. Uit het noordoosten van den Vrijstaat komen berichten van Boeren aanvallen, waarin de Engelschen handen vol werk wordt gegeven. Chamberlain heeft te Londen gespro ken over eene eindregeling in Z. Afrika. Eene regeling, zegt hij, met eene be hoorlijke mate van vrijheid, zou tegen de openbare meening strijden, doch er zal zoo geregeld worden dat er geen kiemen overblijven voor de toekomst. Hoe Chamberlain dit kunststuk zal uitvoeren is een raadsel, want nooit zullen de Boeren tegen hun zin verengelscht het met hun onderdrukkers kunnen vinden, steeds zullen de Boeren met de wapens in de hand gereed staan op nieuw te grgpen naar hun vrijheid. Alles is tegenwoordig voor Afrika, niets voor het hongerlijdende Indië. Schatten bij schatten kost de oorlog dag aan dag, daar is geld voor. Dat Indië ook zijne eischen heeft blijkt uit eenige cijfers, gepubliceerd door den onderkoning van Britsch Indië, Lord Curzon. Hij vergelijkt dezen hongersnood met dien van 1897 en toont dan aan, dat deze 40 millioen personen trof, over 205.000 vierkante mijlen verdeeld, waarvan 3.800.000 door de openbare liefdadigheid moesten wor den geholpen, terwijl de tegenwoordige nood 54 millioen personen treft, die eene oppervlakte van 417.000 vierkante mijlen bewonen en van wie bijna 6 millioen moeten ondersteund worden. Voor de 3800.000 hulpbehoevenden in 1897 evenwel bracht men 700.000 pond ster ling bijeen, terwijl voor de zes millioen lijders van dezen hongersnood nog maar even de helft, namelijk 370.000 pond sterling is bijeengekomen. Het zou interessant zijn te weten, zegt de militaire medewerker van de Westminster" en wij gaan in dezen volkomen met hem mede, met welke gevoelens President Kruger de berichten van de toenemende crisis in China, heeft ontvangen. Ik vrees, dat hij het zal beschouwen als een wenk voorden directen tusschenkomst der Voorzienig heid ten zijnen gunste, en dat, tengevolge van den strijd in China, Engeland ge noodzaakt zal zijn een zeer groot deel zijner troepen uit Afrika weg te nemen. Ik ben bevreesd, dat hij in deze meening zal versterkt worden door het aanbod van Lord Robert, aan president Kruger gedaan, indien deze zich vóór den 20en Juni overgaf. Hij kan hierdoor de overtuiging gekregen hebben, dat wij ons haasten moeten om den strijd te eindigen, omdat onze troepen elders noodig zjjn. Ik hoop niet onnoodig alarm te slaan of te pessimistisch te zijn, maar ik kan niet helpen, te voelen, dat de crisis in China zeer zeker onze moeilijkheden in Afrika niet zal verminderen. Ik geloof niet, dat bet eindresultaat der campagne daardoor zal veranderen, doch ben van meening, dat wij niet in staat zullen zij n een groot aantal troepen, zoo spoedig als anders het geval zoude geweest zijn, uit Zuid-Afrika terug te kunnen trekken. Generaal Buiier sloeg zijn hoofdkwar tier op twee mijlen voorbij Zandspruit station, ten Noorden van Volksrust. Het kamp bevind zich aan de westelijke zijde van de spoorlijn. Honderd zeven en tachtig Boeren van uit district gaven zich tot op Woensdag De verdere loop der gebeurtenissen in China is als volgt. De Europeesche bevelhebbers die op het Russische admiraalschip waren vergaderd, zonden aan de bevelhebbers der Takuforten een ultimatum, eischende dat zij hun troepen voor twee uur des middags den 17en zouden terugtrekken. De forten openden daarop in den nacht van den 17en om 1 uur het vuur, dat door de Duitsche, Russische, Engelsche, Fransche en Japansche schepen werd beantwoord. De beschieting duurde zeven uren. Naar gemeld wordt zijn twee Engelsche schepen tusschen de forten in de rivier gezonken. Na dezen gemeenschappelijken aanval der oorlogsschepen werden de Takuforten genomen. Bij de bestorming vielen van het Duitsche oorlogsschip litis drie man e» werden zeven gewond. Tijdens de beschieting had een ontploffing plaats in het Chineesche tuighuis. Generaal Roberts zendt eene beschik bare divisie uit Afrika naar China en ook zullen nog andere Britsche, Fransche en Japansche versterkingen gezonden worden. Tevens zal een Amerikaansch regiment worden afgezonden. Het „Telegrafenbureau" bericht, dat de generale staf der marine van vice-admi- raal Alexejeft te Port Athur telegrammen ontving, volgens welke den 17en Juni, na een nachtelijk gevecht van zeven uur, de forten van Tokoe genomen werden. De verliezen der Russen bedroegen een luitenant gedood, een doodelijk, een zwaar, een licht gewond, zestien man schappen gesneuveld en 67 gewond. De kanonneerboot „Giljak" werd ernstig beschadigd. De gezanten waren in veiligheid. Al lang heeft er naijver bestaan tus schen Rusland en Japan. Sterk komt dit in 't licht bij de heerschende onlusten tegen China, waar Rusland tienduizend man troepen aan land zette. De Japan sche admiraal gaf toen bevel, dat even veel Japanners zouden aan wal gezet worden. Ook meent men, dat er tusschen de samenwerkende mogendheden eenige spanning bestaat, iets dat dan ook haast niet kan uitblijven. De Boxers gaan voort in hun streven om den vreemden invloed in China te weren en zij doen dit onder toelating van de regeering. Thans bebben zij het volgende plakkaat verspreid „Gq allen die dit leest. »De Goden, die de Boksers bijstaan, een zeer rechtvaardig en zeer eendrachtig genootschap, gelasten U de vreemde duivels te verjagen, die de rust verstoren in het Rijk van Zoon den des Hemels, die de mannen tot verzaken van hunne eeden en de vrouwen tot overspel dwin gen; ïGij allen, verdelgt die duivels, ver nielt de spoorwegenhaalt de telegraaf palen omver en, voorallaat hunne stoomschepen zinken. »Dat zal het hart van het groote Frankrijk doen stilstaan, dat zal de Engelschen en de Russen doen vergaan en dat zal voor goed den voorspoed hergeven aan het schoone Rijk van het doorluchtig huis Tsing." De Schout-bij-nacht Bruce, teTakoe, telegrafeert via Cheefo, den 21en dezer Geen mededeeling van admiraal Seymour ontvangen sedert zeven dagen, noch eenig nieuws uit Tientsin sedert vijf dagen. De verbonden troepen houden de forten je Takoe en Tongkoe bezet en zullen ter ontzet naar Tientsin oprukken, wan neer zij sterk genoeg zijn. Men gelooft, dat de gevecktpn in de nabijheid van Tientsin nog steeds voort duren. De admiraals besloten, een procla matie uit te vaardigen, waarin gezegd wordt, dat de admiraals der verbonden Mogendheden aan alle Chineesche over heden wenschen bekend te maken, dat zij voornemens zjjn, met hun gewa pende macht alleen op te treden tegen de Boxers en verdere lieden, die hun opmarsch naar Peking, ter ontzet van hun landgenooten, trachten te verhin deren. Het departement van Koloniën heeft met de firma Fried. Krupp te Essen contract gesloten voor het vervaardigen en leveren van 6 snelvuurkanonnen van 5 cM met affuiten voor een bedrag van 44000. Aangaande de werkstaking der siga renmakers te Groningen meldt de A. Gr. C't., dat Dinsdag verschillende fabrikan ten opnieuw door de stakers werden bezocht, om over de hervatting van het te spreken. De patroons moeten daarbij gebleven zijn bjj hun eisch, dat het werk alleen op de oude voorwaarden kan worden hervat, met het recht hunnerzijds, zooveel en die werklieden in dienst te nemen, als zij zullen goed vinden. Het resultaat van de besprekin gen moet geweest zijn, dat het personeel van enkele fabrieken zich het antwoord op dezen eisch heeft voorbehouden tot Donderdag, terwijl anderen beloofd moe ten hebben deze week of Maandag aan het werk te gaan. Op deze wijze zou de werkstaking geheel verloopen of eigenlijk nu reeds geëindigd zijn. Het aantal slachtofiers, dat de werkstaking maakt, wordt op 60 a 80 geraamd. HAARLEM 22 Juni 1900. De aandacht wordt nog eens ge vestigd op de Frans Hals tentoonstelling, in de groote zaal van Stedelijk Museum i op het Raadhuis. Zij bevat eene groote en uitgelezen Verzameling van afbeel dingen naar schilderijen van dia meester in binnen- en buitenlandsche Musea, en ook vele merkwaardigheden, hem en de zijnen aangaande. Deze tentoonstelling zal geopend blijven tot en met 1 Juli a.s. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. B. en W. van deze Gemeente stellen den Raad voor, voor het te bouwen abattoir een terrein te koopen aan het Zuiden van de Zomervaart, groot 55.000 vierk. meter, voor de som van f 30.000. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem i Aan den heer T. Sanders te Amsterdam is, onder dagteekening van 16 November 1897, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg van Amsterdam over Sloten naar Haarlem, welke concessie is overgedragen aan de Ilollandsche Electrische Spoorwegmaat schappij te Amsterdam. De bezwaren welke tegen het plan van aanleg zijn kenbaar gemaakt be treffen in de eerste plaats de richting, met name de daaruit voortvloeiende schadelijke snijding der perceelen, meer bepaaldelijk in den Rekerpolder onder de gemeente Sloten en beoosten Vijfhui- onder de gem. Haarlemmermeer. Het gemeentebestuur van Haarlem acht het aanbevelenswaard de lijn te doen eindigen ten Oosten van het Spaarne. Een spoorweg ontworpen met het doel om Haarlem en Amsterdam te verbinden kan echter niet doodloopen tegen de oostzijde van het Spaarne, maar moet noodzakelijk daarover door gaan. De bezwaren welke het gemeente bestuur van Haarlem inbrengt tegen de voorgenomen overbrugging van het Spaarne en de verlangens welke het daarbij uit ten aanzien van de weder- zijdsche wegen, zullen bij het noodza kelijk overleg van den ondernemer van den spoorweg met genoemd bestuur hunne oplossing kunnen vinden. Bij gelegenheid van het op Woens dag 27 dezer, op «Woestduin" bij Vo gelenzang te houden Openbaar Christelyk Zangersfeest hebben zich bereid verklaard om als sprekers op te treden Dr. Joh. W. Pont, Ev. Luth. Pred. te Utrecht; Ds. C. van Proosdij, Geref. Pred. te Amsterdam en Ds. G. J. A. Jonker, Herv. Pred. te Haarlem. De beide eersten spreken in de pauze; Ds. Jonker houdt de slotrede. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Juni. H Brussc en H. Veen 20 Juni. A. G. J. Leurs en A M. H. Heintz- berger. L J. P van Poolen en J. C. v d. Woord. R. J van Welsenes en C. Knijesberg J. van den Berg en W. M. Prensen J. J. H. Poortman en M. H. Boesman» 21 Juni. W. A. Borger en J. R. A. B. over de Linden. GETROUWD. 16 Juni. J. F. Smit. en C. Hazevoet. 20 Juni W. J. de Milde en B. van Dijk. J. C. Rijbroek en Plevier. J. H. Wall- brink en A. Siegerist. J. J. van Koperen en J. Schotanus. S. Gaarkeuken en D. Peper. J. Smit en B. Ratsini. JH v. d. Eikholl' en M. C. Toepoel. J. W. Rooboi en A. C. Huizinga 21 Juni. Mr. G. B. Noothoven van Goor en M. van Selm. J. Engelenberg en E. Smink. P. J. Ber- keveld en J. Vermeer. P. Heijboer en A. E D aaijers. H. Veil hujjsen en E. van Maa»winkel. GEBOORTEN. 13 Juni. M. J. L van Schaik geb. van Zijl d. C T van Galen geb. v. d. Meij z. A. Wijdoogen geb. Duyff d. G. Aafies geb. Veeni» d. 14 Juni. M. M. v. Wunnik geb de Koe i. C. E. Bo-giard geb. van der Erf z. M F. J. Goeden geb v. Vastenbnveu z. 11. 15 Juni. K. C. Ebbing geb. Vessiesd. H. van Leeuwen geb. Dweelaard d. A. van Wouden geb. Herbst. z. G. Bla&uw geb. Huizinga d. L. J. W van Someren Gróve geb. Lugt z. D. C. C steljjii» geb. Zuidwijk 2 z. H. J. Kasper geb. Lvbriez. M. Peper geb. Veldhuis z. 16 Juni. H. W, Kuijken geb. van Riet d. A. M. Hazes geb. Vooges z P. Boergonje geb. Warmerdam d. G A ndreoli geb. an Gas telen z. N. Kruijft'geb. Slot z. 17 Juni. A. J. Veltkamp geb. de Groot z. A van Asle geb. Moerwijk i. J. Opdam geb. Bakker d. N. Met<elaar g"b. van Norden d. 11. A van Don«elaar geb. Visbeen z. A CH. Vergers geb. Beksvoort, d. II. 18 Juni. G. van Meurs geb Homsn z. J. M. Althoff geb. Korzelius d. C. F. H. Lammertsma geb. RiA d. 19 Juni. T Veld- meijer geb. Piek z. M. v. d. Vlist geb. Boogeveeu d. P. Berendes geb. Bouwman z. M. Pruis geb. Joris d. E. C. W. Leuven geb Beaufort.z. 11. 20Juni. A.M. Westerhoven geb. Kes-ens d. A Smits geb. Huij«mans z OVERLEDEN. 13 Juni. W J. J. Proost 6 d. z., Veer- poldcr. 14 Juni. J. R. de Zwaan 42 j., Heerens:ngel. J. W. v. d. Linden 13 m. z., K. Begijnestraat. 15 Juni. A. Swaan 60 j., Parklaan. H. P. A. Reinhart 16 d. z KI. Heiligland P. W. Willemte 9 ro. z., W. Appelaarst J. P. van flonschoten 41 j., W. Appelaarsteeg. F. M. de Jong 34 j., Kamperlaan. 16 Juni. H W. v. d. Gicssen 2 m. z., Leliestraat. P. J. de Soet 42 j., Haarl.liedestraat. E. Stiphout geb. Boer lage 81 j., Brouwersstr. F. Schuitemaker 54 j.j Amsterd.vaart. 17 Juni. IJ. Boter blom 4 j. z., L. Raamstraat. 18 Juni. J. M. v. Eekhout 2 m. d., Lui'esteeg. 19 Juni. J. G. F. Becker 3 ).z,Z Polderstr. H. Oliedam geb. Wouters 61 j., L. Vla- mingatr. 20 Juni S. P. B. Kales 9 j. z., Magdalenasteeg A. P. Koojj 13 m. d„ Nieuwe Kruisstraat. P. J. van lieten 13 j. z., Grebberstr. M. A. van 't Hof 2 m. d., Korte Zijlstraat. VEEMARKT 20 Juni 1900. Aangevoerd 7 Koeien 1 Pink 27 N. Kalveren 52 Schapen 48 Lammeren Prjjs: 160.— ƒ130.— 60.- 15— 8.- 26.— 18.— 15— 8— MUZIEKUITVOERING in den Hont, op Zondag 24 Juni, 1900 nam. van 21/3 tot 4 uur, door het Haarl. Muziekkorps, Dir. Luit kapelmeester C. P. W. KKIENS. PROGRAMMA. 1Kreuzritter-MarachSoussa. 2. OnvertureAdam. 3. «Liebeszauber.» MazurkaStranss. 4. Grande fantaisie »La fille du Régi ment» Donizetti 5. Ouverture «Giralda»Adam. 6. »Le6 Patinsurs.» ValseWaldteufel. 7. Grande fantaiaie. «La vie pour le Czar-Glinka. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo ker* alhier, op Dinsdag 26 Juni 1900, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 2..Saini-Sacos. 2. OffertoireWely. 3. Sonate No. BJ. S. Bach. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. 4. Concert FantasieH. Beren». T.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2