Spreker liet zich door zijn heftigheid tot een onbetamelijke uitdrukking ver leiden, waartegen de Voorzitter opkwam. Hy achtte een eenvoudig examen voor alle machinisten wenschelijk. De Min. van Waterstaat enz. wilde op het oogen- blik niet spreken over het speciale geval van den spoorwegambtenaar te Apel doorn, maar deelde mede, dat aan den ingenieur van het stoomwezen is gelast proces verbaal te doen opmaken tegen de gebruikers van stoomtoestellen bij over treding der stoomwet. Een examen voor stokers noemde de Minister niet noodig. IFoidt vervolgd). Uit Zuid-Afrika geen belangrijk nieuws. Wel wordt gewaagd van een driedaagsch gevecht met Botha, waarbij hij moest terug trekken, maar niemand zal ver wachten dat hij stand kan houden, wel, dat hy telkens en onverwacht de En- gelschen afmat om, als zijn positie ge vaar loopt, nog juist bijtijds weg te snap pen. Roberts tracht telkens hem te om singelen, maar gelukken wil dit niet. In het Lagerhuis is druk besproken en gegispt de ellendige toestand van de Engelsche ambulances en hospitalen in Z. Afrika. Het slot was, dat een belang rijk crediet is toegestaan ten dienste van dit een en ander. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat Engeland in een lastig parket geraakt is door Ashanti, waar het geen troepen heen kan zenden, door China waarheen het al de beschikbare troe pen heen moet zenden, door Indië, waar de garnizoenen, door allerhande uitlich- tingen tot een minimum zjjn gebracht en niet te vergeten in Z. Afrika, waar de zaken ook nog niet volkomen helder zijn, zoo zelfs, dat he meening bestaat de Boeren nu slechts hebben toe te tasten om te slagen. Uit den personeelstaat van de Zuid Afrikaansche Spoorweg Maatschappij blijk', dat de Maatschappij in de Zuid- Afr. Republiek 1546 Nederlanders, dus geen burgers en niet genaturaliseerd, in dienst heeft. Trekken we van deze i 4536 de op commando zijnde ambtena ren af, dan blijven er een 1400 over, waaruit blijken zou, dat zoo goed als alle Hollandsche ambtenaren door Lord Roberts uit het land verwijderd worden. Volgens een bericht uit Kaapstad heeft daar in den nacht van 28 op 29 Juni »een Boer" gepoogd het kruitmagazijn der artillerie te Pretoria in de lucht te doen springen, maar werd de toeleg tijdig ontdekt en verijdeld. Een tiental Hollandsche spoorwegbe ambten heet door de militaire overheid aangehouden te zijn wegens beweerde medeplichtigheid aan het vernielen van kunstwerken op de lijnen. Japan zal nu ten spoedigste twintig duizend man naar China zenden, wat Rusland zal doen schijnt nog niet be paald te zjjn, maar men rekent op twintig duizend man binnen veertien dagen. Eerder kunnen zijne troepen, die aan de Amur liggen niet te Peking zijn. Japan en Rusland schijnen dus voor- loopig aangewezen den Chineezen te leeren niet te rooven en te moorden en te verbranden van de vreemden die hun land binnentrokken met het doel in de eerste plaats hun eigen belangen te behartigen. Het is zeer zeker een wondere wereld Europa wenscht Chineesche havens, in verband daarmede spoorwegen aan-te- leggen over het gebied van China, het land, dat nu eenmaal niet van nieuwe dingen houdt, voornamelijk niet als zy van vreemden komen. Natuurlijk wil de Chinees bias blijven in eigen land en is er dus op bedacht zich van den vreemde, dien hy wel wat te veel heeft toege geven, te ontdoen. Wat blijft hem nu over, als de vreemde niet verkiest te gaan! Behoeft hij nu te plunderen, te moorden? Neen, heel christelijk is dat niet. Maar nu heeft de Chinees een andere levensopvatting dan de Europe aan hij is geen Christen, en China is toch zijn land. Wat blijft hun nu nog over te doen om China te hebben voor de Chineezen, zooals Engeland voor de Engelschen, Duitschland voor de Duit- schers behoort te zijn, vrij van vreemde inmenging, van de gevolgen van der vreemden baatzuchtig streven. Men stelle zich de zaak zóó voor: De regeering zag geen kans langs vredigen weg haar doel te bereiken. Daar staan de Boxers op. Zij bieden aan de regeering te steu nen de regeering aanvaardt dien steun. Wat de gevolgen kunnen zijn voor China, 't is niet te voorzien, evenmin als welken invloed een en ander zal hebben op den vrede van Europa en Amerika. Voorloopig behoort men vrede te heb ben met den eisch van Europa om be scherming voor de Christenen, dit is vooralsnog de leus. Maar Japan dan; men meene niet dat het zich sterk be kommert over het wel of het wee der Chineesche Christenen. De verschillende berichten bevestigen, dat voor Tienstin de ingesloten Engel sche Admiraal Seymour in veiligheid is en er is reden te hopen, dat den gezan ten geen leed geschied is. Vreemd, dat de gezanten niet zelf telegrafeeren, wat voedsel geeft aan de opvatting dat die Heeren als gijzelaars gehouden zijn om voordeeliger voorwaarden te bedingen, of liever om de mogendheden te dwin gen, want wel kreeg een hoog geplaatst Chineesch regeeringspersoon order om te seinen dat de gezanten in veiligheid zyn, maar niet waar zij zich bevinden. Thans echter heeft zich bevestigd, dat de Duitsche gezant Ie Peking vermooid is. De moord moet reeds den 18 Juni bedreven zijn door Chineesche soldalen, die hem op straat aanvielen. Het is zeker, dat de Chineesche regeering het thans met de mogendheden te kwaad krijgt. China toch heeft in alle landen ver tegenwoordigers die door de regeeringen beschermd worden. Zelf is China in die plicht te kort geschoten. Er schijnt ge tracht te zijn iets van dien aard te doen, maar zeer zeker zijn de pogingen niet ernstig geweest. Het internation de bezettingsleger heet het zal weldra 80 000 man tellen. Het zal zijn samengesteld uit: Rusland en Japan ieder 12.000 man; Engeland 1000, uit Indië afkomstig; Frankryk 8000 manDuitschland en de andere Mogendheden zullen elk 5000 man hebben. Indien het niet noodig zal zijn, zal het Siberische leger, dat onlangs gemobiliseerd is, de Chineesche grens niet overtrekken. In den laatsteri tijd wordt uit Amerika geregeld steenkool en ijzer ingevoerd. Een Engelsch banksyndicaat heeft een contract afgesloten voor de levering van 2 millioen tonnen steenkolen uit New- Orleans. De prijs voor deze prima steen kolen is oogenblikkelijk slechts l'/s dollar of f 3.75 per ton vrij aan boord. De vervoerkosten naar Europeesche ha vens bedragen ƒ7 a 8 per ton; deze zullen echter aanmerkelijk lager worden, als de geregelde kolenvaart, met materi eel in eigendom der ondernemers, zal tot stand gekomen zijn Of de nijver heid buiten Engeland, daar ook van profiteeren is te hopen, maar, omdat het wel weer in de eerste plaats een geldmakery zal zijn, te vreezen dat het onzen neus voorbijgaat. Vrijdag morgen gingen geruchten dat Andrée, de omgekomen geachte balon-reiziger zou gered zijn. Het wordt echter voor een verzinsel gehouden, te meer, daar men niet kan nagaan op welke plaats in het hooge noorden Andrée, kleeding en levensmiddelen zou hebben kunnen vinden Men vergete niet de pogingen, aangewend om iets omtrent zijn leven, of ondergang te vernemen. Aan H. M. de Koningin werd over handigd het al bum met het verzoekschrift dat door 11.793 Nederlandrche vrouwen onderteekend werd, terwijl van buitens lands, voornamelijk uit Rusland en Frankrijk, adhaesietelegrammen namens duizenden vrouwen inkwamen, welke mede daarin opgenomen werden. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft den dienstweigeraar D. de Bruyn thans veroordeeld tot eene gevangenis straf van 1 jaar en 4 maanden. Verleden jaar werd hij voor een dergelijk feit tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, welke hij heeft ondergaan. HAARLEM 3 Juli 1900. In de maand Juni 1.1. is het stede lijk museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis bozocht door 571 personen tegen betaling en door 1300 personen zonder betaling. Zondag 1 Juli brachten 672 per sonen een bezoek aan de tentoonstelling van de schilderyen enz. van Frans Hals. Tot juryleden bij de alhier te hou den wedstrijden, uitgeschreven door de Kon. liedertafal «Zang en Vriendschap", zijn benoemd de H.H. L C. Bouman, L. F. Brandts Buys, R. Hol, W. Robert en Anton Tierie. Maandagmiddag om 1 ure sloeg een paard bespannen voor een grooten bierwagen van den Heer Allard aan de Turfmarkt op hol, een agent van Politie 3e klasse deed alle moeite om hem tot stilstaan te brengen, maar geraakte van de beenen, toen kwam H. Witman, groentehandelaar wonende in de Hage- straat No. 22 die met veel moeite het paard tot stilstaan wist te brengen. On gelukken hebben er niet by plaats gehad. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juni bezocht door 681 belangstellenden, terwyl uit de aan het Museum ver bonden boekerij 69 boek- en plaatwer ken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Deze boek- en plaatwerken hebben betrekking op de kunstgeschiedsnis alsmede op de déco- tatieve kur.st en de kunstambachten en worden kosteloos door het geheele land verzonden. Het Reglement is op aan vrage gratis verkrijgbaar bij den Direc teur van het Museum van Kunstnijver heid. Den 22sten en 23sten Juli a.s. zal te Brussel eene internationale zangwed- plaats hebben, welke is uitgeschreven door de Kon. Liedertafels Les Artisans Réunis' Voordezen belangrijken wedstrijd i zyn niet minder dan 27 gouden medailles en 23500 francs als premies uitgeloofd. De Liedertafel „Haarlem's Zanggenot, directeur de Heer N. H. Andriessen, heeft zich in de eerste afdeeling doen inschrijven en zal daar zingen het zeer zware verplichte koor «Het Tournooi" muziek van Louis Maes en «Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen. Laatstgenoemde compositie is reeds 2 maal op concours bekroond. Gisteren Maandag n. m. ten 6Vs ure is uit de Bakenessergracht opge haald het lijk van de weduwe J. P. oud 67 jaren, wonende Hofje van Bakenes aan de Wijde Appelaarsteeg, die sedert den vorigen avond werd vermist. Hedenmorgen ten 10y3 ure is de weduwe C. J. wonende Lange Vla mingstraat, in de Kruistraat uitgegleden en gevallen, waarby zij volgens ver klaring van den Heer Chirurgyn van Maas haar linkerpols heeft gebroken en het linkerdijbeen gekneusd. Zij is per brancard naar hare woning overge bracht. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 423 baden. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende •personen, gedurende de tvieede helft der maand Juni 1900, welke stukken thans door de Afzender» kunnen worden teruggevraaqd. B r i e v e a. Wed. G. Rigterink Doff, A. Rusel, A Schooff, W, Bolt allen Amsterdam. R. Sterk, Bennebroek. D. Gantvoort, Breda. Mej. D. Meijering, Fraoe- ker de Roo, 's Hage. P. de Ruyter Hz, Heems kerk. Mej. Cacks, Heemstede. HeereDveenscbe Cou rant, Heerenveen Mevr. Spaink de Seiff, Heilo. D. Lel'eveld, J. Roenes, J. Roenes, allen Rotter dam. J. Roj, Schagen. Wed. J. de Boer, stads kanaal. H. van Looij, Tilburg. Mej. J. Rats, U- treclit. Wed. Rutgers, Zandvoort. Mevr. H. v. d. Werff, Zandvoort. Briefkaarten. Wed. Strooker, Wed. Meyer, Mej. J. Tersteeg, Mej. C.. v d. Beek allen Amsterdam. D. Schrij ver, Delft. Mulder, Groningen. H. G. Noorden hout, Groningen. Mej. Epsteen. Mej. Loos, Mej. H. C. de Vries allen Haarlem, Mej. B. Jansen, Nijmegen. J. Hoppen, Rotterdam, Mej. M. Doelt? Buitenland. Mevr. van Ruijk. lxelles. J. J. Ie Tèore de Montigny, Paris. Directrice Bureauv de la jeune fille protestante, Paris. Frau M. Schild, Zurich. B r i e £#k a a r t e n. Bakker Ezerman, Cleve. Mej. L. de Graaff, London. Voorwerpen, gfdeponeerd san hst Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags, van '8 middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een kinderzak. Een hond. Een beursje met geld. Een spoor. Een sleutel. Een enveloppe met rekenin gen. Een breekijzer. Vijf hoepels. Een geldstuk. Een medaillon. Een zakkam. Een ceintuur. Een wol len doek. Een jongensjas. Een pak- 1 je met zjjde en zijden klosjes. Een rozekrans in étui. Een waschzak. Een gouden dames remontoir. Een hooivork. Een ledige portemonnaie. Eenige losse sleutels. Een haridfwa- gen. 4 boeken. Een mand met waschgoed. Een kindermuts en een psalmenboek. Afloop van do verkooping van Huizen, gehouden den 30 Juni 1900. in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Huis en Erve met Tain, aan de noordzijde van de Parklaan, No. 39. ƒ4725. W. C. Towbergh. No 2. Een Huis en Erve met Tuin, aan de noordzijde van de Parkstraat, No. 3. No. 3. Een Huis en Erve met Tuin, naast en ten oosten van het voorgaande, No. 5. De perceelen No. 2 en 3 gecombineerd te zamen ƒ3785. C. A. Joekes qq No. 4. Een Huis eu Erve. aan de westzgde van het Spa Tne, tegenover de Gravensteenenbrug, No. 4. 6490. W. C. Tombergh. No. 5. Een Huis en Erve, aan de oostzgde van het Klein Heiligland, No. 95. ƒ1550. G. Sesing. No. 6. Een Huis, Erve en Tuin, met afzon derlijk opgaaude Bovenwoning, aan de oostzijde van de Anthoniestraat, wordende in het beneden gedeelte de Bier- en Koffiehuishouders-affaire uit geoefend, No. 5 zwart en rood. 4100. B. W. Grijseels qq. No. 7. Eene Obligatie groot 500, rente 3 °/0, ten laste der Vereeniging tst Verpleging van Zieken, genaamd «Broeders van Barmhartigheid van St. Joannes de Deo», te 's Hertogenbosch, afd. Haarlem, 390 W. C. Tombergh. No. 8. Een II//is en Erve, aan de noordzijde van de Twijnderslaan, No 5. No. 9. Een Huis met Tuin en Erve, naast en. ten oosten van het voorgaande, No. 5a. De perceelen No. 8 en 9 gecombineerd te za men ƒ3785. J. v. d. Lande. No. 10. Een Pakhuis met een afzonderlijk op gaande Zolder en een daarachter gelegen Gebouw en Erve, aan de noordzijde van de Berkenrode- steeg, No. 11. No. 11. Een groot Winkelhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning. Tuin en Erve, aan de westzijde van het Spaarne, aan de Kaasmarkt, No. 38 zwart en rood. De perceelen No. 10 en 11, ter gezamentlijke grootte van 3 aren, 70 centiaren, gecombineerd te zamen ƒ13420 C, D. Hoogendijk. No. 12. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, aan de westzijde van de Du ven voordestraat. No. 16. ƒ7700. W. C. Tombergh qq. No. 13. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, naast en ten noorden van het voorgaande. No. 1 14. /7700, als voren. No. 14. Een Heerenhuis met Tuin, naast en ten zuiden van het voorgaande. No. 12. 7700, als voren. No. 15' Een Heerenhuis met Tain en Erve, aan de noordzijde van de Gaelstraat, op den hoek van de Duveuvoorde9traat. No. 1 a. 7700, als voren. No. 16. Een Heerenhnis met Tnin en Erve, aan de ooitzyde van de Duvenvoordestraat. No. 5. f 7700, als voren. No. 17. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, naast en ten Zuiden van het voorgaande. No. 3. ƒ7700, als voren. No. 18- Een Heerenhuis met Tuin en Erve, naast en ten zuiden van het voorgaande. No. 1. ƒ7700, alsvoren. No. 19. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, aan de noordzijde van de Gaelstraat. No. 1b. ƒ7700, als voren. No. 20. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, aan d i Leidsche Vaart, nabij de Kathedrale Kerk »St. Bavo." ƒ6335. J. J. Jacques. No. 21Een Winkelhuis en Erve, aan de oost zijde van de Kleine Houtstraat, op den hoek van de Helmbrekerssteeg, waarin hetzelve een uitgang heeft. No. 27. ƒ5905. Opgeh No 22. Een Winkelhuis met Tuin en Erve, aan de noordzijde van de Ceciliasteeg. No. 5. ƒ2800. A. Schornagel. Markt van 2 Juli 1900 Boter. Aangev. 116 K.G. verk. 116 KG. L. pr. f 1.10 H. pr. ƒ1.20 pr. K.G. Biggen. Aangev. 79 stuks verk. 68 stuks L. pr. ƒ6.50 H. pr/9 50 pr. stuk. Schrammen. Aangev. 41 stuks verk. 33 stuks. L. pr. ƒ12.50 H. pr. 16.50 pr. stuk. Aardappelen. Aangev. 416 H.L. ver kocht 381 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ5.p. H.L. 17e Muziekuitvoering, op Woensdag 4 Jnli, 'sar. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps. Dir. luit. kapelmeester C.P. W. KRIENS. PRO GR A M M A. 1. «KreuzrUterMarach//Soussa. 2. Ungarische OuvenureGrossmann. 3ValseTschaikowsky 4. Fantaisie »Un Ballo in Ma- schera*Verdi. 5. Ouverture «L'Etoile dn Nord"..Meyerbeer. 6. Rhapsodie norvégienneLalo 7. -PoigDée de Main PolkaCorbin. 8. Grande fantaisie «Erasni»Verdi. 0RGELBESPELIN8. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Juli 1900, des namiddag vaa 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAV, PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. ChoralfantasieF. Ln*. 3. Sonate No 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. e. Allegro risolnto. 4. Andante-Niels W. Gade. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2