HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. iNo. 54 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeentwinligste Jaargang. 144 van ZATERDAG 7 Juli 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 8 Juli 1900. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TE1EPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. Afzonderlijke franco p. post —,40. PrJjs per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel nommers 3 centen per stuk, meer cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Pas de Service, a cause de la Reunion Wallonne. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Voorin. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 nre, Ds. Mulder. Eben-Haëzor Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'e Avonds 5V2 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorin. 10 ure, Ds. Schotel. 'b Avonds 51/2 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure. Ds. van der Veen, Evang. Luth. Pred te Amsterdam. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Romonstrantsch Geref. Kerk. In het Nutsgebouw, Zijlstraat 48, (Bovenzaal) Voorm. 10 ure, Dr. Tideman. Donderdag. Nam. 12 ure, Dr. Tideman. Huwelijkswijding in de Kerk der Ver eenigde Doopsgezinden. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de JBlocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12i/s ure, Sabbatschool. Baptists Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. '8 Avonds 8 ure, Jangedochters Yer- eeniging. Dinsdagavond 81/2 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Ternooi Apel, Fred, te Alkmaar. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Avondmaal. Nam. 2 Va ure, Ds. Kuylman. Dankzegging. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Jonker. Pred. te Haarlem. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Dr. Laurillard, Pred. te Amsterdam. Spaarndam. Yoorm. 10 ure, Ds. Moeton, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure de Heer Gutteling. 's Avonds 6 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Voorbereiding. Nam. 6 ure, Ds. Hulsman. Avondmaal. Eerste Kamer. In de Dinsdagavond gehouden vergadering waren ingekomen eenige Regeerings-bescheiden en de laat stelijk door de Tweede Knmer aangeno men wetsontwerpen, die naar deafdee- lingen werden verzonden. De afdeelingen werden hernieuwd. De openbare verga dering werd verdaagd tot Donderdag als wanneer de Leerplichtwet 't eerst aan de orde is. De heer van Zinnicq Berg man vroeg en kreeg verlof om den Mi nister van Buitenl. Zaken de volgende vragen testellen: „Wat is der Regeering bekend omtrent het lot van het Neder landsch gezantschap te Peking?" en „Is de Reg. in de gelegenheid daarom trent eenige mededeeling te doen of omtrent te nemen maatregelen met het oog op den toestand in China?" De heer Bergman lichtte deze interpellatie toe, en de Min. van Buitenl. Zaken antwoord de, dat hij ten opzichte van de eerste vraag geen bepaalde zekerheid kon ge ven. Wat de tweede vraag betreft, er was besloten een kollektieve stap bij de Chineesche Regeering te doen. Een van onzen konsul te Shangai ontvangen tele gram meldde, dat de toestand van de gezanten te Peking zeer hachelijk was, en bevestigde den moord op den Duit- schen gezant. In overleg met zijn ambt- genooten voor Marine en Kolonieën was beraadslaagd over de te nemen maatre gelen, en er was besloten een oorlogs schip uit Indië naar de Chineesche wate ren te zenden. De „Holland" met eene landingsdivisie aan boord was naar Shangai vertrokken. De interpellant en de Voorzitter dankten de Regeering voor de gedane mededeelingen. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag werd aan den heer Pyttersen verlof verleend om later aan de Reg. te vragen, hoe zij de onafhankelijkheid van de leden der Kamers van Arbeid zal verzekeren, nu een fabriekant te Almeloo een werk man stelde voor de keus om ontslagen te worden uit zijn dienst, of ontslag le nemen als lid van de Kamer van Arbeid. De Kamer vereenigde zich met het ver zoek aan de Reg. om te bevorderen verwerving van een diploma, voor de bediening van eenvoudige stoomwerk tuigen, na verwerping met 49 tegen 4 stemmen, van een voorstel-Schaper tot het instellen van een eenvoudig examen voor alle machinisten en na schorsing der vergadering gedurende 10 minuten omdat het vereischt getal leden voor eene meerderheid van stemmen ontbrak. Voorts werd besloten tot onteigening voor een nieuwe brug over het Noordzee- Kanaal en voor een visschershaven te Scheveningen. Omtrent het onderzoek naar eene van Engeland onafhankelijke telegrafische gemeenschap kon de Reg. niets naders mededeelen. Verder werden goedgekeurd de kosten voor het uitzenden van een oorlogsbodem naar de Zuid Afrikaansche wateren, en goedgekeurd werd ook toepassing van deGeneefsche Conventie op oorlog ter zee. De wetten betreflende de ouderlijke macht en voogdij en strafrechtspleging voor jeug dige personen werden bij eindstemming aangenomen. Vele leden wenschten den Min. van Justitie hiermede geluk. Na bestendiging van de voorloopige vicarie- maatregelen ging de Kamer over in komité generaal, om, na behandeling van het reglement op de stenographie en de huishoudelijke raming, op reces uiteen te gaan. Al de spoorbruggen op den spoorweg naar Pretoria worden door militairen bewaakt, waardoor van de Engelschen veel manschappen aan den actieven dienst onttrokken worden, maar menigmaal gelukt het de Wet hen te verschalken. In Frankrijk heeft zich een comité gevormd voor de onafhankelijkheid der Boeren. Dit comité zal zich met comite's in Rusland, Oostenrijk, Duitschland Nederland en Engeland in verbinding stellen. Onder de onderteekenaars komen voor 21 senatoren, onder wie 4 oud ministers en 14 afgevaardigden, waar onder zich eveneens 4 oud-ministers bevinden. Volgens een telegram van Lord Ro berts uit Pretoria van 3 Juli bereikte generaal Hunter den len Juli Frank fort zonder tegenstand te ontmoeten. Generaal McDonald vereenigde zich gisteren met hem. Generaal Methuen meldt van Paardekraal op den weg van Heilbron naar Kroonstad, dat hij een commandant van de verspieders van De Wet gevangen nam, benevens twee andere lieden, en eveneens An dries Wessels, het hoofd van den Afrikaander Bond. Allerlei strenge maatregelen duiden aan, dat Roberts zich te Pretoria nog niet gemakkelijk gevoelt. Hij acht de stad vol Transvaalsche spionnen en is er dus op uit, de militaire plannen zóó geheim te houden, dat slechts zeer enkelen er iets van weten. De generaal veronderstelde, dat Botha van plan zou zijn Pretoria met een sterke macht aan te vallen. Roberts heeft dus denoodige voorzorgmaatregelen genomen om dit plan in duigen te doen vallen als het tot uitvoering mocht komen. Het zijn voornamelijk de Boerenvrou wen die zich zeer bitter tegen de En gelschen uitlaten. Aan levensmiddelen moet te Pretoria voortdurend gebrek zijn. Dit laatste heeft men Roberts voor speld. De hulpmiddelen des lands in deze worden hem, zeer natuurlijk, zoo veel mogelijk onthouden. Men leeft er zoo van den eenen dag in den anderen, van voorraad verzamelen schijnt geen sprake te kunnen zijn. President Kruger meent, dat de Engelschen de Transvalers in hunne bergen wel zal kunnen aanvallen doch niet verslaan. Twee Duitsche transportschepen zijn naar China vertrokken, de Keizer en de Keizerin woonden het verlrek bij, en zeide in een toespraak o.a. dat door den moord van den Duitschen gezant de Duitsche vlag is beleedigd en het Duitsche Rijk gehoond, wat voorbeeldige bestraffing eischt. Redding kan slechts aangebracht door de troepen van alle beschaafde Staten, en ten slotteIk zal niet rusten voor de Duitsche vaandels, in vereeniging met die van andere mogendheden, zegepralend boven de Chineesche waaien op de muren van Peking, waar de Chineezen den vrede zal worden voorgeschreven. Algemeen wordt verondersteld, dat de moord op den gezant heeft plaats gehad bij een soldaten oproer, dat waarschijn lijk nog voortduurt en dat te gelijker tijd een paleis-oproer plaats had, dat de Keizerin-tante noodzaakte Peking te ontvluchten. Omtrent de gezanten in China nog niets stelligs. Binnen Tientsin wordt de verblijfplaaats der vreemdelingen beschoten. Dit is nu voor de tweede maal. Ook te Peking gaat het op de zelfde wijze toe, het Engelsche gezant- schapshótel, waar zich alle diplomaten moeten bevinden, wordt eveneens door de Chineezen beschoten. Volgens telegrammen uit Shanghai aan de bladen, gedateerd van den 3en Juli, is er een keizerlijke verordening uitgevaardigd te Peking op den 26en Juni. Daarin word gelast zoo spoedig mogelijk naar de provincies te seinen, om den autoriteiten te bevelen de Boxers en andere patriotten in dienst te nemen om te helpen in den oorlog tegen de vreemde mogendheden. Uit een en ander blijkt, dat de be weging tegen de vreemdelingen meer en meer een ernstig karakter aanneemt. Als onbetwijfelbaar wordt aangeno men, dat de bedienden der gezanten allen te Peking onthoofd zijn, maar het bericht kwam van een Chineeschen koelie. De keizerin-weduwe koos openlijk

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1