employés aan de kolenmijnen gedwongen heen te gaan. In antwoord op een schrijven van een correspondent, die vroeg in hoever er eenige grond was voor de bewering, dat de zendelingen der Engelsche staats kerk in China eenigermate verantwoor delijk waren voor de tegenwoordige troebelen, en verder, of de verbodsbe palingen, welke de mogendheden even tueel mochten vaststellen ten aanzien van het zendingswerk in China, den zendingsarbeid van de Engelsche staats kerk zouden kunnen belemmeren, ant woordde de bisschop van Londen: „Ik geloof, dat onze zendelingen er voor zorgden, niet den schjjn op zich te laden van zich met de binnenlandsche zaken van dat land te willen bemoeien, doch ik ben er niet zeker van, of het zelfde van allen gezegd kan worden. Lord Salisbury zeide dat de zende lingen ze'f de risico van hun arbeid moeten dragen en niet de regeering er in moeten betrekken. Hiermede ben ik het geheel eens. Politieke moeilijkheid ontstaat, wanneer de publieke meening eischt, dat de zendelingen worden ge wroken. Ik geloof niet, dat dit een Christelijke wijze is van de zaken te beschouwen." De Fransche Kamer is uiteengegaan, na nog eerst gedurende de laatste zitting een formeel gevecht geleverd te hebben, zoo onder onder ons, waarbij het scheld woorden en vuistslagen regende. De vechtende afgevaardigden, ook de pers nam aan den strijd deel, en moesten door Kamerbeambten in bedwang gehouden anders ware er misschien bloed gevloeid. Men heeft thans gelegenheid eens van al de vermoeienissen van een en ander uit te rusten en tot zich zeiven te komen. O, dat verlichte, beschaafde Frankrijk In verband met de staking der stookers te Amsterdam deelt men ons nog het volgende mede: Vrijdagmiddag deelde de waterschout te Amsterdam aan de stakende zeelieden mede, dat de reeders genegen waren 6 gageverhooging toe te staan aan hen, beneden den rang Van machinist of stuurman. De stakers waien van hun eisch van ƒ10 per maand teruggekomen tot ƒ8, niet ƒ5, zooals abusievelijk in het Vrijdagnummer van ons blad voorkwam en namen met het voorstel van de reeders genoegen. Al hun andere eischen zijn ook bereidwillig toegestaan. Deze staking had dus een snel en kalm verloop. Te Zaandam is eene loonbeweging onder de hout werkers op eene bevre digende wijze opgelast. In de N. Gron. Ct. leest men Een niet alledaagsch vervoer zal dezer dagen plaats hebben. Het betreft n.l. de spoorwegbrug bij Buitenpost, die naar Dieren zal worden vervoerd, om daar verdere diensten te verleenen. »De moeielijkheid is nu: hoe die daar te krijgen. „Sloopen kost veel geld't weer opbouwen dito dito, en 't is zeer de vraag of bij het sloopen zich niet enkele onderdeelen zoodanig zullen verzetten, dat 't moeielijk is alles weer precies pasklaar te krijgen. „De brug moet dus in haar geheel vervoerd worden. Maar hoe? „Per spoor gaat niet, want 't gevaarte weegt te zwaar; de vracht kan niet over een voldoend aantal wagens ver deeld worden. «Vervoer te water langs de ürentsche kanalen gaat evenmin, want de door- vaartruimte tusschen bruggen en sluizen is te nauw. „Maar de kranige ingenieurs der S. S. zitten niet zoo licht verlegen. „De brug dan wordt op 3 schepen geladen, die naast elkander liggen en door een stoomboot worden getrokken. De tocht gaat over de Friesche kanalen tot de Lemmer, van daar dwars over de de Zuiderzee naar den Ketel, om vervolgens via de rivier den IJsel de plaats van bestemming te bereiken." HAARLEM 17 Juli 1900. Heden zijn alhier aan de groenten- markt de eerste Heere- en Snijboonen van den kouden grond ter markt ge bracht, door Gebr. Huyboom, wonende in de Zijlstraat. Voordrachtsavond. Op de Bovenzaal van de sociëteit Vereeniging had Zaterdagavond eene uitvoering plaats door eenige der verstge- vorderde leerlingen van de Muziekschool der Maatschappijtot bevorderingderToon- kunst alhier. Ondanks de warmte was de zaal dicht bezet en werden de voordrach ten met aandacht en waardeering gevolgd. Over het algemeen slaagden deze dan ook naar wensch en gaven zjj een goeden indruk van het onderwijs, zoo als dat thans aan de muziekschool wordtgegeven. De piano-, viool- en zangnummers wis selden elkander in aangename opvolging af en werden besloten met de voordracht van eenige vrouwenkoren door dames leerlingen der koorklasse. De composities van Mejuff. K. Singels een tweetal liederen: In de Kinder kamer en In 't Woud benevens het vrou wenkoortje Droomenland trokken door den opzet en den aard der bewerking zeer de aandacht. Den heer Ph. Loots, in wiens handen de leiding is der compo sitieklasse, moge het gelukken, het componeer-talent van mej. Singels, dat zich in bovengenoemde werkjes op zoo bevallige wijze heeft geopenbaard, te houden en te ontwikkelen in het rechte spoor van eenvoud en naiviteit. Mogelijk is deze jonge dame aangewezen om onze vaderlandsche zang literatuur te verrij ken met mooie liederen in den trant als mej. Van Rennes dat reeds zoo ruim schoots gedaan heeft. Hoewel het niet in onze bedoeling kan liggen om de uitvoering in bijzon derheden te bespreken vooral ook omdat wij slechts het laatste gedeelte hebben kunnen bijwonen mogen wij toch met een enkel woord melding maken van de sympathieke wijze waarop door mej. F. Sterk de Valse brillante van Moszkowsky werd gespeeld. Bij voort gezette studie zal de muzikale aanleg van deze leerlinge zich ongetwijfeld in gun stige richting ontwikkelen. Mej. Böhm ook haar willen wjj nog noemen maakte een zeer aangenamen indruk met de liederen welke zij met een mooie stem zoo recht muzikaal voordroeg. De tweede voordrachtsavond is opnieuw een succes geweest voor de Muziekschool en stemt ons gunstig in de beoordeeling van het onderwijs aan deze inrichting gegeven. B. Wij stellen ons voor in het num mer van a.s. Zaterdag terug te komen op de feestviering van de Kon. Lieder tafel «Zang en Vriendschap.', Thans brengen wij slechts in herin nering dat a.s. Vrijdagavond om acht uur een volksconcert zal gegeven worden op de Groote Markt. Behalve het pro gramma door het muziekkorps van den heer Kriens, zal daarbij ten gehoore worden gebracht door de Liedertafel zelve hetnavolgende programma\.Hotlandsch glorie van Richard Hol, 2. Vlaggelied van J. J. Verhulst, 3. Feestzang voor Frans Hals, alle voor mannenkoor met koperbegeleiding. Naar wij vernemen zal de muziek uitvoering in de tent in den Hout op Zondag 5 Augustus gehouden worden van ljf tot 3% uur 's namiddags. Woens dag 8 Augustus is er geen muziek. De uitvoering van Woensdagavond 15 Augustus is verzet naar den daarop volgenden Vrijdagavond. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier zijn van af Zondag 15 Juli tentoongesteld, zeven kartons of oorspronkelijke teekeningen van Derkinderen, gediend hebbende voor de muurschilderingen in het Trappen huis van het gebouw der Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Ljjfrente te Amsterdam. Van denzelfden kunstenaar zijn even eens tentoongesteld, de boekversieringen voor den Gijsbrecht van Aemstel, een prachtwerk dat bij de Erven Bolin wordt uitgegeven. De Tentoonstelling, die in de School lokalen van het werk der leerlingen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid, gehouden werd, was Zondag voor het laatst geopend. Gisteren nam. is een paard gespan nen voor een tweewieligen wagen, on beheerd staarde in de Kleine Houtstraat, door jongens aan het schrikken gemaakt, het is doorgeloopen en terechtgekomen door de voordeurruit van den winkelier Boogaard aldaar, waarbij het paard nog is verwond geraakt. Gisteren heeft een lljarige knaap V. wonende Krom een 8jarigen buur jongen P. na eenigen twist over het trommelen op een oude theebus, met een schoenmakerselst een steek in den rug toegebracht, waarvoor geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 536 baden. VüKGADEHING van den Buad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 18 Juli 1900, des namiddags te 1 '/4 ure. De volgende stukken en punten zulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek ontslag onderwijzeres 2e Burgerschool. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge kozen leden. 3. Voorstel B. en W. W. en rapport commissie van bijstand in het be heer der Openbare Werken, adres sen P. Hoogeveen, wijziging voor waarden duinwaterlevering. 4. Id. id. adres Th. G. Schürmann, aanbieding muziektent. 5. Id. id. nachtwaker Raadhuis. 6. Id. id. vaststelling eerste supple- toire begrooting, dienst 1900. 7. Id id. adres Wed. J. Tol om on derstand. 8. Id. id. ontslag J. Verkoren als hoofd-opziehter gemeente reiniging en rapport commissie van onder zoek in zake de gemeente reiniging. 9. Id. id. benaming van straten. 10. Id. id. aanleg straten Veerpolder en maken brug over deOostersingel. 11. Id. id. adressen J. Gerritsz Jr. en H. J. Jansen Szn., stallen paard Kenaupark. 12. Id. id. motie Schram e.a., betreffen de het gemeentelijk grondbezit, met nadere motie Tjeenk Willink. 13. Id. id. verleenen subsidie Wilhel- mina Naaischool. 14. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwijzer Vierde Tusschenschool. 15. Id. id. id. id. kosteloozeschool lett. A. 16. Id. id. id. id. kostelooze school lett. C. 17. Id. id. id. id. Eerste Burgerschool. 18. Verslag opzichter gasverlichting over Mei j 1. Postkantoor Haarlem 0P6A VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd, voor onbekends personen, gedurende de eerste helft der -maand I Juli 1900, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven Mej. J. Jorissen, Mevr. A. v. Marle, Ja sen- H. van Zuiden, A. Schingen, Mej. C. v. Roon» Mej. D. Bontjema, Visser, Wed. W. Burksen, Ronswinkel, N. C. Knper, J. van 't Woudt allen j Amsterdam Mevr. A. S. Hulstkamp, Baam. Mevr. Simmessea-t, 's Gravenkage. Genootschap Inter cessie, Tullkert, Mej. A. Jansen, Mevr. Buene, allen Haarlem, Zuster J Kalma den Ham, Ilora Tijaar, Harxenbrug, P. Jager, Hoofddorp. Mej. A. Nolet, Mr. van Heijst, beiden Nijmegen. Tol king, van Dam, A. van Beaumont allen Rotter dam. Mej. de Bree, Bos. Briefkaarten. Eijgelt, Mej v. d. Gaag, R. de Vries. Mej. Doorenstijn, H Heyst, J. C. Sparmer, Fanink Oosten, Gert, allen Amsterdam. Deutz, Bussum. Mej. B. v. d. Werk, Doorn. P. den Riet'i Hage. G. Noordenbout, Groningen. Mej. Rijbroek. C. van Maasdijk, Huzaar Mielmal, L. A. Brnyn. W. Vezant, allen Haarlem. A. Haasnoot? S. Slui ter, Rotterdam. Buitenland. Fratelli Bottero Cavelli, C. Rutgers, Gliou. C. Mem bore, Lake County. H. Heltema, Paris. M. Heineken, Weenen. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Cor misnariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor :U eigen aars terug te bekomen zijn. Een gouden dames remontoirhorloge te Zantvoort gevonden. Een gouden medaillon met heerenportret. Een leeren riem. Een Foxterier. Een portomonnaie met geld. Een vaatje melk. Een ijzeren ledekant. Een pakje inhoudende een witte vrou wenrok. Een onderbroek. Een heerenparapluie. Een werktaschje. Een ring met sleutels. Een ledige portemonnaie. Een theelepel. Een duif. Een zilveren broche. Een duimstok. Een rijwiel. Een bloedkoralen armband. Eenige losse sleutels. Een wit hondje. Een onderstuk van een rijwiel. Een onderstuk van een oorbelletje. Een portemonnaie met eenig geld. Een schildersdiamant. Een doeshondje en gouden damesremontoir. HET GEMEENTEVERSLAG. Brandbluschmiddelen. Het getal spui ten met zuig- en persvermogen was 23, spuiten alleen met persvermogen 2, handspuiten 10. Op de buizen der Gemeentelijke Duin waterleiding bevonden zich 713 brand- kranen. Het getal brandputten is 34. Bovendien zjjn er 62 brandladders en wagens met toebehooren, een slangen- wagen, een uitschuivende brandladder op wagen en 20 slangenwagentjes, welke ieder voorzien zuilen worden van 150 Meter slang. De brandbluschmiddelen worden in goeden staat gehouden. Medische en gemeentepolitie. Aan het vervangen van nog aanwezige open goten door overdekte riolen werd 2214.16 te» koste gelegd. Achtmaal is gedurende 1899 geduren de een half etmaal het stoomgemaal te Spaarndam in werking gesteld tot het ververschen der gemeentewateren. De gezondheidstoestand mocht over het algemeen gunstig genoemd worden. Geen der besmettelijke ziekten behoefde epidemisch verklaard te worden. Op aanvraag van geneeskundigen werden woningen, waarin besmettelijke ziekten hadden geheerscht, ontsmet. Hiervoor werd uitgegeven ƒ59.40. Onder den titel Gast- en Ziekenhuizen vermeld het Verslag vijf Instellingen. In de geneeskundige Armverzorging werd op de gewone wijze voorzien. Aan het Parc-Vaccinogéne werden verricht 1318 vaccinaties en 25 revac- ci naties. Op aanvraag werden verzonden 1095 buisjes met vaccine lymphe en gedu rende 1899 werden 35 kalveren inge ënt. In 1899 werden door den gemeentelijken keurmeester voor liet gebruik gekeurd 17845 stuks slachtvee, hieronder begre pen 443 paarden. Gemeentepolitie. Door den commissaris van politie zijn aan den officier van Justitie ter vervolging opgezonden 800 processen-verbaal, ter oorzake van over tredingen van politieverordeningen wer den er opgemaakt 1635, waaronder 547 wegens dronkenschap. Op 31 December 1899 waren van kracht 199 vergunningen, deopbrengBt van het vergunningsrechtwas ƒ14731.25, benevens 493.75 voor aan anderen verleende vergunningen voor bestaande lokaliteiten. Gevallen van brand vermeldt het verslag 49. In 30 gevallen had de blussching plaats door eenige manschap pen of eigen personeel, in de overige gevallen door den slangenwagen met of zonder Spuit 10. Voor 3 gevallen werd de brandklok geluid. De politie kostte ƒ68275.06, de brandweer 5783.86Vji de straatverlichting ^8089.73Vs- Militie. Het getal lotelingen voor de Militie bedroeg 591 man, het aandeel in de lichting 133. Wegens verschil lende wettige redenen werden 282 man vrijgesteld. (Wordt vervolgd.) 21e Muziekuitvoering, op Woeusdag 18 Juli, 's ar. van 8 tot 10 uur, door het Haarlenisch Muziek korps. Dir{ luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS. PRO GR A M M A. 1. Marsch aus der Oper «Benvenuto Celini"Berlioz. 2. Ouverture -Hans Heilung"Marschner. 3. Trois petitea piècesDubois. a. Air a danken. b. Chanson d'Orient. c. Histoire bizarre. 4. Grande fsntaisie de l'opéra Werther"Massenet. 5. Ouverture »La Muette de Portici" Auber. 6. -Freuet euch des Lebens." Walzer StrausB. 7. Intermezzo -Cavalleria Rusticana" Mascagni. 8. Ballet -Exelsior"Marenco. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhitr, op Donderdag 19 Juli 1900, des namiddag» van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hesse. 2. LargoG. F. Handel. 3. Sonate op 58 No. 4W. Rudnick. al Allegro moderato. b. Andante. c. Fuge. 4. CommunionA. Guilmant. 5. Aria uit EliasEs ist genug.Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2