AARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 58 144 nuuii van ZATERDAG 21 Juli 1900, Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag '22 Juli 1900. BUITENGEMEENTEN. KB 0 N I E E. TBlEPjHOONNUMVlER Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste .laargang. TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i pev Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie,i worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5 ure, D Mulder. Woensdag. Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Maandelijksche Gemeenschappelijke Sa menkomst. Eben-Haëzer Kerk. {Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Wagemaker, van Hilversum. Avonds 5V« me, Ds. Wagemaker, van Hilversum. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 5Vj nre, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantsch Geref. Kerk. In het Nntsgebonw, Zijlstraat 48, (Bovenzaal) Geen dienst. Het Bestuur bericht met dankzegging ontvangen te hebben voor de voltooing van het kerkgebouw, van S. ƒ50. van N. N. ƒ25. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 ure, Ds. van der Dussen, Pred. te Amsterdam. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12Y, ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8y, ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsohe Vaart. Waai niet» ander» vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Avondmaal. Nam. 2Vs ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Gonlag. Voor de kinderen. Evang. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Geen dienst. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, Avondmaal. Nam. 21/» ure, Ds. van Leeuwen. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Yoorm. 9Vs ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, de Heer Ippius Fockens, Theol. oand. te Leiden. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, de Heer Baljon, Theol. Cand. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Dr. Klap. Dankzegging. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. B(j de Raadsvergadering van Woens dag was, in verband met de voorkomende belangrijke punten een groot publiek aanwezig. Mejuffrouw W. C. Ligtenberg, onder wijzeres le klasse aan de 2e Burgerschool, verzocht ontslag als zoodanig. Het wordt eervol verleend. De Commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inko mende leden, de Heeren H. F. van Thiel en M. de Braai, adviseert tot toe lating. Aan den Raad was door P. Hoogeveen verzocht het gebruik van een watermeter bij de zoogenaamde kamercontracten af te schaffen en de kosten van aansluiting bij de waterleiding te verlagen. De Commissie van Openbare Werken, aan welke het voorstel van B. en W. in deze in handen was gesteld, ad viseert thans den watermeter te blijven verplichtend stellen met het oog op waterverspilling. Wat het tweede punt betreft, meent de Commissie, dat de gestelde ptijs zonder verlies voor de ge meente niet kan verlaagd worden. De Heer Roog heeft het woord over de kosten van aanleg welke hij als lid der Comm. niet te hoog, eer te laag acht, een partikulier was zelfs nog hooger. Bovendien kunnen verhuurders zich te genover hunne huurders per contract dekken. De Heeren V. d. Kamp en Stolp hebben nog het woord, waarna het voorstel zonder stemming wordt aange nomen. De Heer Schürmann komt terug op het vroeger door den Raad verworpen voorstel betreffende de aanbieding van een muziektent op de markt. Aan de bezwaren tegen het aanvaarden is nu tegemoet gekomen en B. en W. stellen thans voor het aanbod te aanvaarden. De Voorzitter wenscht nog te weten of B, en W. de bevoegdheid hebben de tent zoo noodig weg te breken. De Heer Schram meent, dat nog de zelfde bezwaren tegen de plaatsing op de Markt bestaan. Het Noorderkwartier is veel geschikter en wie weet wat de stichters van het nieuwe park daar doen zullen. Hoopt, dat de Raad met groote meerderheid het aanbod zal afwijzen. De Heer Schürmann verdedigt de plaatsing en maakt zich sterk, dat, evenals bij de Franshalsfeesten, de orde niet verstoord zal worden. De Heeren V. d. Kamp, Hofland en Klein bediscuseieeren de zaak nog. De laatste vindt het niet goed, dat de gemeente een geschenk aanneemt van een Raadslid. De Heer Modoo is ook tegen het voorstel. Weder de Heer Schürmann, beant- antwoordt de sprekers en maakt zich opnieuw warm. De Heer Roog motiveert zijn stem hij zal zich onthouden. De Heer Winkler is mede tegen de aanbieding. Het voorstel komt in stem ming en wordt aangenomen, nadat de Heer Stolp nog den wensch heeft uit gesproken telkens na gebruik de tent op te breken. De Heer Schürmann wenscht dit aan den Burgemeester over te laten, doch deze wenscht, dat de Raad zich in deze uitspreke. De Raad be paalde, dat telkens de tent na gebruik wordt weggenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld maatregelen te nemen ten opzichte van de veiligheid der gemeente-eigendommen op het Raadhuis. Gewenscht is voorge komen versterking van de brandkluis, aanstelling van een nachtwacht en in verband met het laatste aanschaffing van een controle-blok. B. en W. stellen voor, voor een en ander 383 beschikbaar te stellen. De Heer Groot wil tot dit doel een politieagent aanstellen en wil hiervoor twee agenten aangewezen zien. De Voorzitter verdedigt de voordracht. In stemming wordt het voorstel aangeno men met 3 stemmen tegen. Voorgesteld wordt, in afwachting van het sluiten van eene geldleening ten behoeve van de te stichten lichtfabrie ken en het abbatoir tijdelijk geld op te nemen tot een bedrag van drie hon derd vijftig duizend gulden. De Heer Waller lichtte deze voordracht toe. Aan de Wed. J. Tol werd in 4897 eene bijdrage toegestaan van 2.per week. Verzocht wordt dezelfde bijdrage weder gedurende drie jaren toe te staan aangezien de omstandigheden der we duwe sedert geen verandering hebben ondergaan. B. en W. wenschen f 1.de Heer Schram ƒ2.toe te staan. Voorstel Schram wordt verworpen en dat van B. en W. aangenomen. Voor het maken van een brug over den Oostersingel naar de te bouwen gasfabriek was toegestaan ƒ30252. B. en W. verzoeken thans die som te brengen op 3 4958.68 en machtiging de bovenbouw ondershands aan te be steden. Dit voorstel wordt aangenomen. In behandeling komt een voorstel tot ontslag van den in zijne betrekking ge schorsten hoofdopzichter der gemeente reiniging, in verband met het adres van de Commissie van onderzoek in deze. De Heer Bijvoet heeft het woord. Wenscht eerst het ontslag verleenen. De Heeren Sneltjes en Modoo bespreken de volgorde. De Raad besluit eerst dat het ontslag in behandeling komt en verder werd besloten Verkoren te ontslaan. Vervolgens kwam ter tafel het rap- part der Commissie van onderzoek in zake gemeentereiniging. Een verweerschrift van de ambtenaren van dien tak van dienst de Heeren Re- nesse en v. d. Eykhoff had inmiddels den Raad nog bereikt. De Heer Bjjvoet wenscht, dat de Raad dank betuigt aan de Commisie en het stuk verder voor kennisgeving aanneemt. De Heer Groot meent dat het doel is hierdoor de zaak in de doofpot te stoppen. De Heer Hofland is ongeveer van de zelfde meening. De Heer Speelman meent, dat voorstel Bijvoet aangenomen behoort om onaangename dingen te voorkomen. De Heer Schürmann wenscht nu de behandeling, omdat onmiddellijke ver anderingen noodig zjjn. De Heer Willink wil het voorstel Bijvoet splitsen. De Heer Bijvoet verdedigt zijn voorstel. De dankbetuiging aan de Comm. wordt aangenomen. Het voor kennisgeving aannemen wordt verworpen. De beraadslagingen voor het rapport worden geopend door den Heer Groot. Het spijt hem dat het rapport zwijgt van afkeuring van den wethouder van Publieke Werken. De Heer V. d. Kamp meent op nala tigheden van den Wethouder te moeten wijzen en dat dus het onderzoek niet heeft plaats gehad zooals het behoorde. Kan zich niet begrijpen hoe die Wethouder indertijd beschuldigen kon van insluiping enz., immers was iedere aanwijzing ver strekt. Thans moet hij er nog op wijzen, dat ook aan de werklieden het loon werd onthouden. Hij toonde dit aan. De Heer Hofland komt ook tegen de vroegere houding van den Heer de Breuk op. Wil eene permanente Comm. voor Gemeentereiniging. Ook op den Heer Willink heeft het rapport een pijnlijken indruk gemaakt. Meent, dat de Raad in zijn geheel aan sprakelijk is. Wgst er op dathetgoed ver trouwen van het Dagelijksch Bestuur, hoe misplaatst ook bleek, uit het voor stel tot instelling van een Comm. van

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1