Nieuwsberichten. onderzoek. Verkeerd geplaatst vertrou wen komt dikwijls voor, en Spreker wenscht, dat er plannen worden beraamd om te zorgen dat in de gemeente in richtingen zulke dingen niet meer kun nen plaats hebben, in het algemeen een 1 opzettelijk ingesteld onderzoek van de verschillende takken van dienst. De Heer Schürmann meent dat bij de gemeentereiniging nieuwe krachten moeten komen. Stelt voor de drie ambte naren te ontslaan enz. Des Heeren Willinks voorstel, instel ling algemeene controle op alle takken van dienst. De Voorzitter meent, dat reeds stappen zijn gedaan in den geest van den Heer Willink, en dus de motie onnoodig is. Ten opzichte van motie Schürmann spreekt de Voorzitter ook nog. De Heer Modoo wenscht niettegen staande dit eene Commissie. De Voor zitter meent, dat hierdoor B. en W. een brévet van onbekwaamheid ontvan gen zouden. De Heer V. d. Kamp is ook met warmte voor eene Commissie. De Heer Groot heeft nog het woord, vindt ontslag van de ambtenaren on billijk. De Heer Speelman heelt nog het woord. De Raad heelt hier niet te ontslaan, omdat die niet heeft aangesteld. De Heer Van Styrum meent, dat de grief tegen de Comm. over het niet uitspreken van afkeuring van den Wet houder van P. B. geheel ongegrond is. De motie Willink en Schürmann zijn verder geheel vreemd aan het voorstel B. en W. Men vergete niet, dat het voorstellen van verdere maatregelen ook nog aan de Comm. is opgedragen en stelt ten slotte in het licht wat de Comm. verstaat onder controle der ambtenaren over den hoofdopzichter. De Heer Groot heeft nog een paar opmerkingen van standpunten noemt het rapport partijdig. De Comm. heeft niemand willen spa ren of bezwaren, zegt de Heer Stolp. De Heeren Schürmann en Willink hebben nog het woord. De Heer V. d. Kamp is sterk tegen het opnieuw aanstellen van de drie ambtenaren. De Heer Schürmann verlangt voor de vierde maal het woord, de Raad staat het toe. De Heer de Breuk erkent dat Ver koren te veel is vertrouwd, hij maakte zich daar een verwijt van, dit was ter goeder trouw. Hij heeft echter gemeend alles in orde te zijn en heeft zich vergist. Het is hem gebleken, dat hij zijne krach ten heeft overgeschat. Zijne vroegere verklaringen stonden in verband met de meting der schepen, vertrouwt echter dat de te nemen maatregelen zulke dingen zullen voor komen. De Heer v. d. Kamp verlangt voor de vierde maal het woord. Ontkent, dat de kwestie alleen liep over de scheepsme- ting, maar ook andere dingen die geheim moesten blijven. Motie Tjeenk Willink, instelling van algemeene controle wordt nu in stem ming gebracht en verworpen. Voorstel Schürman, ontslag der drie ambtenaren, wordt mede verworpen met drie stemmen voor. Dat van denzelfden, het benoemen van ambtenaren der gemeentereinigin in het vervolg door den Raad te doen plaats hebben wordt verworpen. Over het instellen van Comm. voor iederen tak van dienst staakten de stem men. Wegens de groote warmte, welke in de zaal heerschte werden enkele punten van de agenda afgevoerd. Tot onderwijzer aan de Vierde Tus- schenschool wordt benoemd de Heer F. Wjjnia te Oudeschoot tot idem aan I kostelooze School Lr. A, de Heer J. L. J. Staal te Heemstedetot idem aan de kostelooze Lr. C de Heer H. Dankel- man; tot onderwijzer aan de Eerste Burgerschool voor jongens en meisjes, de Heer W. P. Kuypers te Lichten voorde. Het gasverslag over Mei 1900 wordt voor kennisgeving aangenomen na eene opmerking over de verlichting van het Kenaupark. De Heer Stolp vraagt inlichting om trent de bediening der draaibruggen. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Modoo vraagt nog naar de drinkfonteinen. De Wethouder van P. B. beantwoordt. De Heer Modoo vraagt nog naar de bepalingen omtrent minimum loon in gemeente bestekken. De Voorzitter deelt mede, dat het rapport in bewerking is. De Heer Hofland vraagt den Voorzitter als hoofd der politie te mogen interpel- leeren over verplicht ontslag nemen van politieagenten. De Voorzitter zal dit overwegen. De Heer V. d. Kamp maakt opmerk zaam op z. i. ergerlijke onnauwkeurighe den in zake de administratie der waterlei ding. De Voorzitter deelt mede, met een geval door den Heer V. d. Kamp bedoeld, bekend te zijn, en zegt onder zoek toe indien meerdere gevallen ter zijner kennis komen. De Heer Roog betreurt, dat zulke dingen in den Raad nog gezegd worden, aangezien de gemeente, op dien weg voortgaande een geschikt ambtenaar zouden kunnen verliezen. De vergadering wordt vervolgens ge sloten. Wij mogen hieraan wel het volgende toevoegen. Een zeer groot getal Haar- lemsche ingezetenen ergert zich aan den loop, dien de discussiën tegenwoordig in onzen Raad nemen. Niet omdat mis bruiken oogluikend moeten toegelaten, nog minder omdat die niet behoorlijk opgespoord zouden mogen worden en ongestraft moeten blijven. Maar wèl, omdat door de meer dan openhartige manier waarop de zaken in onzen Raad worden besproken het groote publiek zoo langzaam aan in iederen gemeente- 1 ambtenaar een lid gaat zien van een uitgebreid dievenpersoneel, in elk geval een die op elke wijze naar zich toere kent, waardoor rechtschapen mannen zich bijna zouden behooren te schamen gemeente ambtenaren te zijn. Een Hollandsch spreekwoord zegt Wasch in eigen huis uw vuile linnen dit kan en behoort ieder Raadslid ook te doen. De leden hebben zeer zeker genoeg gelegenheid om hun bekerde feiten ter sprake te brengen en op on derzoek aan te dringen in laatste in stantie pas behoort een ergerlijk feit in de openbare vergadering gebracht. Zie, dat zijn zaken, waaraan men zich ergert al zijn er velen, die er erg mee zijn ingenomen als de grootere en kleinere ongerechtigheden eens ongezouten, d. w.z. ruw brutaal, worden in't licht gesteld. En dan nog men kent het publiek geven bekende feiten aanleiding tot ver dachtmaking yan de allerhatelijkste soort en hoort men nu reeds namen door den modder sleuren, die met eere behoorden genoemd worden. Resumeerende, is de indruk van zeer velen, dat het algemeen belang door ontijdig en bovendien onhebbelijk op treden meer geschaad dan gebaat wordt. Uit China komen nog geen gerust stellende berichten, wel dat honderd- duizend Chineezen gereed staan Shanghai te belegeren, indien de vreemde troepen de Woosungforten aanvallen. Een Japansch hoofdofficier verklaarde den toestand in het algemeen wanhopiger dan men zich kan voorstellen. HAARLEM 20 Juli 1900. In het perceel Barteljorrisstraat 25 is heden avond geopend het maga zijn voor verlichtings- en elektrische artikelen, van de firma Clausing. Welke vlucht de verlichting in de laatste jaren heeft genomen mag wel blijken uit den grooten voorraad in deze, in de schoonste vormen en de meest soliede afwerking. Tevens zijn de artikelen closets, filters en badtoestellen op de beste wijze ver tegenwoordigd, alles op de meest smaak volle wijze geëtaleerd. Er is voor gezorgd, dat ook de verlichting met kunstlicht de voorwerpen voldoende tot hun recht zal doen komen. Op het trapportaal van het Mu seum van Kunstnijverheid, zullen a.s. Zondag tentoongesteld zijn de muur schilderingen van der Kinderen in hel trappenhuis van het gebouw der alge meene Maatschappij van Levensverze kering en Lijfrente te Amsterdam. Zang en Vriendschap. Wanneer deze regelen onder de ootren komen van onze lezers, is de feestviering van de liedertafel „Zang en Vriendschap" reeds begonnen. Dan zal ongetwijfeld een talrijk publiek zich bewegen op de Groote Markt om er zich te verlustigen in de opgewekte tonen van het muziek korps van den heer Chr. Kriens en om later te luisteren naar den zang der jubileerende vereeniging. Zang en Vriendschap herdenkt in het openbaar haar 70 jarig bestaan, zooals zij dat in het laatste concertseizoen deed in gesloten kring. Zij heeft daartoe ge- noodigd hare zustervereenigingen in den lande en deze hebben in ruime mate aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Haarlem zal in deze dagen bezocht wor den door een talrijken zangrenstoet. Niet minder dan 3*2 Vereenigingen treden in verschillende afdeelingen op om el kander de zege te betwisten. In de Concertzaal zal voor liefhebbers van mooien zang veel te genieten zijnlangs de straten zal weerklinken het vroolijk gejubel der overwinnaars. Onze stad mag zich voorbereiden op een paar drukke, levendige dagen. Zang en Vriendschap, de Koninklijke liedertafel, zond aan onze Vorstinnen een tweetal keurig gebonden feestboeken, werk van onze stadgenooten de H.H. G. Oostenbroek en Zoon, uit muntend door smaakvolle opvatting en fraaie bewerking. Bij den heer B. Lan- geveld Groote Houtstraat worden sedert eenige dagen recht sierlijk de medailles tentoongesteld, welke voorden wedstrijd zijn bestemd. De heer P. Clausing, de artistieke photograaf van den Kruisweg, vervaar digde de diploma's. Behalve op de wel willendheid van genoemde heeren kan de liedertafel bogen op den steun van vele andere personen en corporaties. Men sla den feestwijzer slechts op, om zich daarvan te overtuigen. Het Bestuur der liedertafel heeft zich in vereeniging met de leden der Feest commissie alle moeite gegeven om het feest goed in elkaar te zetten. Wij ge- looven dat de zangwedstrijd goed zal slagen en de Juli-dagen, gewijd aan de herdenking van Zang en Vriendschap's langdurig bestaan, eene schoone blad zijde zal beslaan in de geschiedenis dezei echt Haarlemsche Vereeniging. Zang en Vriendschap werd opgericht 20 Februari 1830. Het eerste notulenboek zegt van de stichting het navolgende. «Eerste bijeenkomst ten huize van den heer M. van Eist, bestaande uit de navol gende heeren: J. E. Schmitz, D. Bakker, M. v. d. Eist, A. v. d. Eist, P. v. d.Elst,J. j. v. Eibergen, J. v. Gelder, 1. MKragt, enA. Gerber, wel ke metelkaarhebben goedgevonden en be sloten om een Zang Gezelschap binnen deze stad op terigten, hopende dat deze oprigling eenigte toegang zoude vinden, opdat men daardoor goede en bekwame leden tot voortzetting van voornd. ge zelschap zoude kunnen bekomen. Uit bovenstaande leden zijn met meer derheid van stemmen benoemd, de Heer J. E. Schmitz, als Directeur, P. v. d. Eist, als SecretarisM. v. d. Eist en D. Bakker, als Commissarissen. Verder gaat men over tot het ontwerpen van eene wet tot gebruik van voornd. gezelschap, welke na gehouden dilibera- tie wordt voorgelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd en aangenomen en wordt den Heer Secretaris verzocht hieraan de noodige executie te willen geven." Stellig hebben de oprichters niet ge dacht dat het plantje in 1830 gezet, zou opschieten en aanwassen tot een boom zoo fier en krachtigdat de vereeniging zou bloeien en zich zou ontwikkelen tot een van de bloeiendste liedertafels van Nederland. Zang en Vriendschap heeft gehad de navolgende directeuren: J. E. Schmitz, W. H. C. Schmölling en W. Robert; Voorzitters in het Bestuur waren de heeren J. Schmitz. A. Beernink, Ed. de Lanoy en Mr. J. B. Loman. De Vereeniging behaalde in twaalf zangwedstrijden in het binnen- en bui tenland verschillende prijzen. Haar vaandel draagt een schat aan edel me taal. Zij stond in de laatste jaren aan de spitse van de Mannenkoren in ons vaderland. Dinsdagavond vergaderde de Kies- vereeniging Vooruitgang. Het voornaam ste punt, der agenda was een voorstel van het Bestuur tot ontbinding der Vereeniging en zulks als gevolg van de teleurstellingen in den laatsten tijd on dervonden bij de verkiezingen. Er werd nog eene poging gedaan om de vergadering te verdagen tot Septem ber, vruchtelooshet besluit tot ontbin ding werd met groote meerderheid aan genomen. Op voorstel van den heer Sneitjes brachten de aantvezigen staande hun dank aan Voorzitter en Bestuur voor wat door hen voor de vereeniging is gedaan. De Voorz. zeide nog: «Met leedwezen leg ik den hamer neer, maar waar hoo- ger belangen dat vorderen is doortasten mannen werk. »En hiermede verklaar ik de vereeni ging Vooruitgang voor ontbonden!" De bijeenkomst werd toen gesloten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Juli. P. H. Kion en C. A. Kooij. T. Okkermsn en A. A. M. Wijtkamn. A. Gif,hart en M. Peters. D. J Cassee en J. Winkel. J. Roeland en T de Ridder. J. J. W. Leveld en C M. de Groot. H. Zeilmaker en J Schellingerhoudt. 19 Juli. P. L van den Berg en J. Bies- brouck. C. L. Friedricks en J. Scherpeu- hufjsen. GETROUWD. 17 Juli. V. Hoed en M. A. de Laat. Dr. W. Ypma en M.. W. A. Beijnes. H. A. Bakker en E P. Nieuwenhuijs. 18 Juli H. van Roon en J. van Wirdum. N. W. Spiering» en M. C. Kottman. J. F. van Halen en H. H. Ausum. GEBOORTEN. 10 Juli. Schuchkard geb He3 z. 11 Juli. A. M. Selraat geb. v. d. Rergd. 12 Juli. G. van Beek geb. van der Vegt d M. G. Hessels geb. Tit z. H. Boeree geb. de Zwarte d. M. Koeleveld geb van der WerfT z. A. van der Pol geb. Nieuwets d. 13 Juli. A. Kruijswijk g b Bakker d. 14 Juli. M. C. Bolde-dijk geb. BiommenHaal z. G. Nijbof geb. Gorter d. H. Rijbroek geb. v. Deurzen z. H. Koste- geb. Hagens d. C. v. d. Gevel geb. Veldwijk z. W. J. Grooiegied geb. Hessels d. 15 Juli. G. Geerevliet geb. Laros d. M. D. J. v. Beaum int geb" Kempenaar z. T. Blokker geb. Kaag z. 16 Juli. E W Hoogkamer geb Jacob 1 z. en 1 d. H. W van der Linden geb. Gubbels z. M E van den Aakster geb. Kramer z. B. Walter geb. Hutzinga d. J G. Meeter geb. van Poolen z. 17 Juli M. A. Nieuwenhof geb. Favre 2d A. Hsrwijne geb. v n Klaarbergen z.H. Dijkstra geb. Dijkstra d. C. Smit geb. Niesten d. E M M ie remet geb .nam z. A. S. Knook geb. Litto' y z 11. D. Lubbers geb R emerz. CA Arons geb. Prins z. 18 Juli. M. L Fennema geb. Lammers z. T. van den Berg geb Prook z. A. M. Koudstaal geb Giesselbach d. D. E. vau Reijendam geb. de Braber z. 19 Juli. M. M. van Hooiidonk geb. Lammer e d. F Vrenegoor geb. Dnan d. OVERLEDEN. 11 Juli. C. S. Ge-ritsen 65 j., Nieuwe Groenmarkt. 13 Juli. M. E. Heiliegers geb. van Aken 53 j Leidsckevaart. N. Eijkenaar 53 j., Asterstraat. R. Kuitert geb. Hextema 71 i M. v. Heem«kerckstr. 14 Juli. F. Matthieu 21 j Antoniestraat. L. L A. M. A. Hafkeu-cheid 5 m., Spaarne. 15 Juli. W. J. Casree geb. Janssen 72 j„ KI. Heiligland. ML. Hangjas 86 Tulpenstrsat. H. F. van der Goes 9 j., de Clercqs'r. J. van Hengten geb Korlaar 33 j.Rozenor.str. 16 Juli J. Schornagel 3 m. z Begijnhof. W. F. Knot'erlS j z., Oran'ebcomstraat. A. J nker 15 j. d., Leidsclievaart. 17 Juli. H A. C. Mathot geb. Wielart 56 jM. van Heemskstr. I. Serné 25 j., Brcuwenstr. 18 Juli. C. Lujjten 21) m. z„ Lange Hofstraat. J. P. H. Greijn 22 j.. Kinde huisstraat. C. E. Andréa 7 m. dLeidschestraat. MUZIEKUITVOERING in den Hont, op Zondag 22 Juli. 1900 's nam. van 21/a tot 4 uur, door het Haarl. Muziekkorps, Dir. Luit kapelmeester CP. W KRIENS. PROGRAMMA. 1. Hochzeitschaiarsch au9 »Ein Som- raerDachtstraum-Mendelssohn. 2. Ouverture "Obérou*Weber. 3. «Eipana." WalzerWaldteufel. 4. Grande ftnlaisie de l'opéra L'Etoile dn NordMeyerbeer 5Ouverture op Schubert's licderen.Suppé 6. CavatinaRaff. 7. Divertissement EspagnoleDesormes. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier, op Dinrdag 24 Juli 1900, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. I. Andante tranqnillo. 2. Inleiding eu VaratienA. Hesse. 3. Eliia's Brautzug zum Münster..R. Wagner. 4. Ave MariaFr. Liszt. 5. Aria uit de JaargetijdenHavdn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2