Robert seint, wonder boven wonder, een boeren-overwinning, hij zegt: Spoor weg en telegraaflijn zijn weder hersteld. In den door de Boeren in de nabijheid van Roodeval genomen trein met pro viand, bevonden zich twee officieren en twee honderd man Welsh Rifles. De meesten werden gevangen genomen. Zeker om den pil te vergulden laat Roberts er op volgen De kolonels Airey en Lussington verdreven met niet meer dan vier honderd man een duizend Boeren uit een sterke stelling en joegen hen met aanzienlijke verliezen uiteen. De Britsche verliezen waren zes man gedood en negentien gewond. Lord Roberts deelt eveneens mede, dat de opmarsch naar het Oosten gepaard ging met het ont ruimen hunner sterke stellingen door de Boeren, zooals reeds door Reuter geseind werd. Broadwood nam vjjf wagens van De Wet. Waar de Wet en de zijnen thans zijn, weet men niet. Men denkt, dat hjj op weg is naar de Vaal, maar van zijn pjannen is niets bekend; zooals men weet komt en verdwijnt hjj, plotseling, zonder dat men vat op hem heeft en loopt hij weg, dan teekent zjjn spoor zich af in vernielde spoorwegen en bruggen,daarbij door het nemen van transportwagens de Engelschen veel ongerief veroor zakende. Eensgezindheid tusschen de Engelsche bevelhebbers laat veel te wenschen over Roberts is boos op Kitchener, Bulier op beiden. Buller zou men weg willen hebben, maar men durft hem niet aan en Buller, dit wetende, blijft en neemt geen ontslag uit den dienst. Allen zjjn het er over eens, dat de oorlog nog niet ten einde is. De oorlogsbegrooting is thans geklom men tot achthonderd zes en zeventig millioen gulden, een som die er wezen moet om alles in het reine te houden of te brengen. Zou het Engelsche volk zelfs deze hooge som niet te hoog vinden en zou men niet eens gaan vragen of de draagkracht der natie daaronder niet gebukt zou gaan 1 Vraagt men waar al die schatten o. a. aan besteed worden, als antwoord eenige cijfer? Van 1 Juli '99 tot 31 Mrt. 1900 werden uit Engeland naar Zuid-Afrika getransporteerd 6663 officieren, 170185 manschappen en 30101 paarden. Uit Spanje en Zuid-Amerika werden 31503 muildieren aangevoerd. Uie Indië kwa men 417 officieren, 10392 man troepen, 2882 trein-soldaten, 7344 paarden en 1156 muildieren. De overige koloniën zonden 486 officieren,8630manschappen, 7732 paarden en 19 muildieren. Boven dien werden uit Australië 13896 paar den verscheept. En dan kwamen nog terug uit Zuid- Afrika als invaliden 1031 officieren en 22614 manschappen De offieieele verliezen bedragen nu 1576 officieren en 32774 manschappen, waaronder, volgens een nota aan het Parlement alleen 733 officieren en 18649 man zjjn, die door andere oorzaken dan door verwondingen in den strjjd beko men, stierven of als invalide huiswaarts keerden. Men ziet er uit, dat door sommige posten veel Engelsche kapitaal naar het buitenland kwam. En dan de pensioenen die van den oorlog een gevolg zijn en voortdurend ten laste van den Staat komen. De buitenlandsche geneeskundigen, die de ambulances bedienen, beklagen zich sterk over de achterlijkheid van hunne Engelsche vakgenooten. Wij, zegt een Zwitsersch dokter, hebben veel amputaties verhinderd, want de artsen, die zich hier bevinden, meest Engelschen amputeeren alles. Wat de kogels der Boeren niet vermochten, dat vermogen de messen en zagen der snjj kunstenaars van over het Kanaal''. De Engelsche ge- neesheeren staan in dit opzicht zeer ten achter. »Schepen vol menschen, met één arm of kreupel, of zonder beenen, sturen zij naar Europa terug het is ellendig I" Lord Roberts meldt, dat generaal Hunter den 23 Juli een Boeren stelling aanviel in de heuvels ten Zuiden van Bethlehem. Na den geheelen dag gevochten te hebben, nam generaal Hunter een heuvel in. Een aanval werd gedaan op een anderen heuvel, welke den nek be- heerschte. Maar de aanval ondervond een sterk verzet en gelukte niet. De Hooglandsche lichte infanterie was genoodzaakt door het hevige vuur terug te trekken. De Engelsche verliezen be dragen ongeveer 50 man. Den 24en Juli nam Hunter bezit van de laagte achter den nek en den 25en Juli ontruimde de vijand de stelling. In het Lagerhuis verklaarde de heer Hamilton bij de begrooting van Engelsch- Indië, dat er maatregelen genomen zijn voor de uitgifte van een leening van drie millioen pond sterling, om tegemoet te komen in de vermeerdering der uit gaven, veroorzaakt door den hongersnood in Indië. Wat zullen wij, Engelschen, met onze zonen doen vraagt de Daily Mail. Hebt gjj een zoon te missen Het War Office is om zoons verlegen, die jg 500.per jaar te verteren hebben. Er is gebrek aan officieren voor China. Commissionairs gaan uit voor rekening van het oorlogs-bureau om menschen te engageeren voor China, doch het tekort aan officieren kan niet aangevuld worden, omdat sommige jonge mannen geen 4? 500.per jaar inkomen hebben. „Wat een vereischte is in het leger, dat is een wet tegen de weelde", zeide een specilialiteit op militair gebied tot een verslaggever. Hoe is feitelijk de staat van zaken? Iedereen die fourneeren kan zooals boven gezegd, kan voor een examen-commissie komen, al spelt hij ook constitution met een k. Het examen-systeem is een come - die, omdat de vraag het aanbod overtreft. Jonge ervaren leden van het officiers corps zijn tijdens dezen oorlog verbazend vlug tot kapitein bevorderd en de jongere officieren, in de opengevallen plaatsen komende, zjjn in de meeste gevallen ontbloot van hersens. In het leger moet worden gedacht, de hersenen moeten daar gebruikt worden en het geeft geen zekerheid, wanneer men geld heeft, dat er ook hersens aanwezig zijn. Maar een onvermogend man kan geen plaats als officier beklee- den in een cavallerie-regiment. Een inkomen van 500 pd. st. 's jaars is een absolute noodzakelijkheid om in zulk een regiment te kunnen dienen. De groote fout schuilt bij de generaals. Zij moeten races, lunches en rijtoeren schuwen als de pest; daardoor zal het kwaad verdwijnen. Wij hebben wetten noodig om hun buitensporigheden tegen te gaan. Li Hun Chang heeft verklaard, dat de leden der legaties nog in leven zijn, maar dat het optrekken van vreemde troepen hun dood zal verhaasten. Het heeft er wel wat van, dat men de Europe anen als gijselaars gebruikt ah Li Hun Chang ten minste waarheid spreekt, waaraan sterk wordt getwijfeld. De manier waarop Li bewaakt werd bij zjjn aankomst, laat geen twijfel over de vraag, met welke gevoelens men zijn bezoek te Peking beschouwt. Een afdeeling van 16 Fran-che stede lijke politie-soldaten omringde zijn zetel, zoodra hij aan land kwam en begeleidde hem, met de bajonet op het geweer, tot de grens van hun gebied, vanwaar een wacht van 4 vreemde constabels en 8 sikhs hem verder tot het eind van zijn reis vergezelden. De „Hamburgische Correspondent" meldt, dat, volgens bij een goed inge lichte bron uit Londen ontvangen tele gram in Hamburg, het personeel der gezantschappen zich in goeden welstand bevindt en op weg naar Peking is. Nog een ander bericht bevestigt boven genoemde mededeeling. Li Hun Chang schijnt pogingen te werk te stellen om de verschillende kwesties met de mogendheden tot op lossing te brengen, maar men vertrouwt hen niet, evenals de geheele politiek van de Chineezen hoogst onbetrouwbaar is. Hun hoofddoel is tjjdwinnen en het optrekken naar Peking voorkomen, des noods onmogeljjk maken. De Chineesche quaestie is nog onver anderd. Geen enkel telegram uit offiei eele bron is ontvangen en dit was ook wel te voorzien, omdat er toch voor- loopig geen feiten, die voor de Euro- peesche mogendheden, de Vereenigde Staten en Japan van belang zouden zijn, afgezonden kunnen worden. De oneenigheid onder de bevelhebbers der verbondenen maakt stellig geen goeden indruk op de Chineezen en zal er weinig toe bijdragen, om den opstand tot bedaren te brengen. Li Hoeng-Chang blijft beweren, dat de vreemdelingen in veiligheid zjjn en dat de keizerlijke regeering bereid is, om hen naar Tientsin een vrijgeleide te geven, indien de mogendheden maar overeenkomen geen verdere stappen te doen, om raar Peking op te rukken en voorts met China onderhandelen, om te komen tot het herstel van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen dit rijk en Europa. De consuls hebben volgens den Daily Express" verklaard, dat van dergelijke onderhandelingen geen sprake kan zijn, indien niet vaststaat, dat de vreemde lingen in Peking in veiligheid zjjn. Men zal goed doen niet te veel geloof te hechten aan de Woorden van Li- Hoeng-Chang. Misschien kan, indiende mogendheden zouden toestemmen in het voorstel der Chineesche regeering, wat niet goed denkelijk is, deze wel eens dezelfde methode volgen als bjj vroegere bloedbaden, toen men de verminkte lijken der vreemdelingen zond en eerst deed voorkomen, dat deze niet niet ver moord waren. Een Chineesche koerier heeft, volgens de „Daily Mail", uit Peking een bericht gebracht, hetgeen ons versterkt in het geloof, dat allen vermoord zijn. Het is een bediende aan het Engelsche gezantschap en was daar als tolk en ook als schrijver werkzaam. Deze berichtte bij zijn aankomst te NioetoWang.dat, toen hij uit de hoofdstad vertrok, bijna alle vreemdelingen dood waren. De toestand der overlevenden was hopeloos. Sir Robert Hart, de directeui der Chi neesche douane, was den 2en Juli reeds gestorven. De Automobile club te Parijs heeft, op voorstel van Baron van Zuilen van Njje- velt, den 16en Juli a. s. te Varenne Saint Hilaire hulde gebracht aan den 78jarigen Etienne Lenoir, dien zij als de uitvinder van de automobielen be schouwt, en hem een verguld-zilveren medaille overhandigd. Lenoir, die in 1863 zjjn eerste loco mobiel liet rijden van Parijs naar Joinville-le Pont, heeft vele andere uit vindingen gedaan op allerlei gebied, waai van anderen voordeel trokken, ter wijl hijzelf de kunst van rjjkworden niet verstond. Hij was de uitvinder van de witge- ëmaiieerde pannen, van een nieuwe methode in de galvanoplastiek, van een nieuwe manier om spiegels te verfoeliën, voorts van een electrisch rem- en sein- toestel voor spoortreinen, een gasmotor, enz. enz. Maandag teekende de thermometer te London 92, te Parijs 95 graden F. in Genéve 98, te New-York 104 graden. In al die steden hadden gevallen van zonnesteek en van plotselinge sterfge vallen plaats. In Italië, vooral in het noorden valt veel regen. Te Rome was het Donderdag de eerste warme daghet was daar tot dien tijd veel koeler geweest dan sedert jaren het geval was. New York had een paar dagen van koelte gehad, doch men verwachtte daar weer een warmen luchtstroom. In Nederland heeft men ook geklaagd over de warmte van een paar dagen, na eerst uitbundig geklaagd te hebben over het wegblijven ervan. Parjjs zucht nog steeds onder een gestadigen toevoer van warme lucht. Vrijdag steeg de thermometer tot 96. Telkens werden in de hospitalen personen binnen gebracht lijdende aan plotselinge ongesteldheden door de warmte. Sommige personen slapen op het dak hunner wo ning, anderen zoeken koelte op de pieren in de rivieren. Te New-York is weereen regenmaker te werk gesteld. Hij heeft een paar bom men doen ontploffen het middel. Het resultaat is nog niet bekend. De berichten over het hooge water in Gallicië luidden zeer angstwekkend. Uit Neusander werd gemeld, dat ook de rivier Dujanec buiten hare oevers getreden was en groote schade heeft aangericht. In Stry stond een plein, twee kerken, een Synagoge en het stadspark onder water. Veel plaatsen in de buurt wiren overstroomd, een aantal menschen moeten verdronken zjjn. Te Borislaw zjjn de bruggen verwoest, huizen weggespoeld en ook daar zjjn menschen verdronken. De schade is verschrikkelijk. In Tys- mienica werden boerenhutten en molens weggespoeld en de oogst is vernield. De jonge koning van Servië zal een huwelijk aangaan met eene weduwe, vroeger hofdame van koningin Natalie. De grondwet bepaalt, dat de keningin van Servië van komnkljjken bloede moet zjjn. Aangezien de dame echter niet tot deze categorie behoort en het mi nisterie dus de grondwet geschonden acht heeft het ontslag genomen, te meer daar de koning niet van plan is zjjne keuze op te geven. De vader van den koning, Milan, is mede sterk tegen dat huwelijk, maar koningin Natalie, als altjjd in beginsel partjj kiezende tegen haar echtgenoot Milan, keurt het huwe lijksplan goed. Zjj heeft haren zoon hartelijk geluk gewenscht. Exkoning Milan heeft met verschillende hoofdoffie- cieren ontslag genomen uit zjjn ambt bij het leger. De bevolking vindt het huweljjk goed. Koning Alexander loopt met zjjne verliefdheid al negen jaren rond. Zjjne moeder moet de dame in kwestie om die reden uit hare nabjjheid verwjjderd hebben, wat echter voor den zoon juist olie in het vuur was. Onder deze om standigheden zou men meenen, dat van den harteljjken gelukwensch weinig sprake kon zjjn. De jonge verliefde moet zelfs ver klaard hebben ter wille van zjjne aan staande afstand te willen doen van den troon, doch ten behoeve van zijn vader vorst Milan, die bjj het leger zeer hoog staat aangeschreven, en dus van dien kant op allen steun kan rekenen. Een commissie van Mohamedaansche priesters te Konstantinopel heeft een manifest gezonden aan de Europeesche pers waarin zjj zich beklaagt over het partjj kiezen van sommige van hunne geloofsgenooten vóór China, in verband met de gepleegde moorden op Christenen. Aan de hand van den koran wjjst de commissie erop, dat de koran elke daad van wreedheid tegenover andersdenken den verbiedt en zij dus ten sterkste afkeurt de beweging om de daden der Chineezen goed te keuren, zjj pratesteeren er tegen in naam van godsdienst en menscheljjkheid. Men had zich gevleid, dat bjj het doorkomen van den regen de hongersnood in Engelsch Indië spoedig ten einde zou zjjn. Nu zjjn ten noorden van Bombay de regens wel begonnen maar te spoedig geëindigd, waardoor de oogst weer groot gevaar loopt. De Gemeenteljjke Gasfabriek te Gro ningen heeft in 1899 een zuivere winst gemaakt van 116,099,12 De gasprijs was 5 cents per M'.; er werd geen meterhuur betaald. De cokes brachten gemiddeld op 35,91 ets. per H. L. van 40 Kg. Alleen de fabriek van zwavelzure- ammoniak leverde een netto winst van 118,245 65. Op de paardenmarkt te Hoofddorp, (Haarlemmermeer) waren aangevoerd 326 paarden en veulens en 46 hitten, Hoogste prjjs ƒ1000, laagste 50. De markt werd door tal van vreem de kooplieden bezocht. Handel vlug, voor namelijk in luxe paarden. Twee jongens, die als getuigen, voor 't werpen van sneeuwballen in den afge- loopen winter, thans voor den kanton rechter te Haarlemmermeer verschenen, werden de laatste zitting alhier in ver zekerde bewaring gesteld, als verdacht van onwaarheid te spreken. HAARLEM 27 Juli 1900. Donderdagmiddag te halfdrie uur is bjj den banket- en suikerbakker den heer G. Posch, Barteljoristraat 40, een hevige brand uitgebroken in zjjne bakke rij, welke op den zolder is gevestigd, waardoor spoedig het dak in lichtelaaie stond en instortte. Door de spoedige hulp der brandweer en het inwerpen van een massa water uit de stadswaterleiding, heeft men den brand tot het bovengedeelte kunnen beperken; de waterschade is aanzienlijk, zoowel in het perceel zelve als als bjj de naaste bewoners en aan de overzjjde van het brandende perceel. Door politie en het garnizoen was het terrein van den brand afgezet, en de tram moest den dienst staken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2