het schip gephotografeerd. Voor het vertrekt, gaat geheimraad Neumayer met een aantal technici aan boord, om alles nog eens te bezichtigen en om afscheid van den kapitein te nemen. Door een nog onopgehelderde omstan digheid i nt>tond op de Parijsche tentoon stelling aan den wegovergang van de avenu Latour-Maubourg een paniek. Menschen, die er zich op bevonden, wil den er weer af, waardoor het onderge deelte van de leuning brak. Een dertigtal personen vielen van een hoogte van drie meters. Vijf of zes hunner zijn zwaar gekwetst en twee gedood. Te Rome loopt een gerucht, dat het ministerie zal altreden, omdat de jonge I koning ontevreden is over de trage wijze waarop het kabinet te werk gaat met het indienen van verlangde wets ontwerpen. Het huwelijk van prins Albert van België is onherroepelijk vastgesteld op 1 Oct. a.s. De koning en de koningin van België, de keizer van Duitschland, de koning en de koningin van Saksen en de koning van Roemenië zullen bij de huwelijksplechtigheden tegenwoordig zijn; den 4en zullen de jonggehuwden te Brussel aankomen. Burgemeester de Mot is in onderhandelingen met het hof over de feesten, die dan zullen plaats hebbenreeds spreekt men van een receptie ten stadhuize, een schol-revue, een gala voorstelling in de „Monnaie", etc. In Zweden is de proef genomen met een nieuw geweer. Het moet aan de hoogste eischen van trefzekerheid en eenvoud van mechanisme voldaan, ter wijl de patronen automatisch voor den loop komen, zoodat alleen het magazijn moet gevuld worden. Bjj de manoevres en de schietoefenin gen, die op dit oogenblik door de 10e brigade cavallerie liggende te Dinant in het kamp van Coetquidam (Bretagne), worden gehouden, heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Toen een escadron van het 24 dra gonders een charge maakte, bezweek plotseling de bedekking van een kuil, die uit met gras en mos overdekte takken bestond en tot nog toe sterk genoeg was, onder het gewicht van de paarden van het eerste peloton, die achter elkaür in de diepte stortten. Zoodra men het ongeluk bemerkte, haastte men hulp te verleenen aan de ruiters, die onder de paarden lagen en nogal zwaar gekwetst waren, vooral aan het hoofd. Van enkele dragonders waren de ooren als 't ware afgesneden door de helmen. Uit Parijs wordt aan de N. 11. Ct. geseind, dat aan Nederland op de ten toonstelling 22 eerste prijzen, 87 gouden, 75 zilveren en 43 bronzen medaljes en 37 eervolle vermeldingen tt n deel zijn gevallen. Men heeft vernomen, dat uit Rotterdam de inzendingen der gemeente, der ambachtschool en van de firma Van Duiken Weiland Co., eerste prijzen hebben verworven. Verder kreeg de heer Eckstein een gouden medalje. De topografische inrichting, de Rijks- normaalschool te Haarlem, de vereeni- ging tot bevordering van den boekhandel, en de afdeeling visscherjj verwierven gouden medaljes. Zondagavond hebben eenige zeer on gunstig bekende ingezetenen van Huizen een aanval gedaan op het logement de Rotonde tusschen Huizen en Blaricum. De kastelein uit dit logement had al meer last van dit volkje gehad en toen hy thans weigerde hen te tappen, gaf dit aanleiding tot ongeregeldheden. De kastelein, op zelfbehoud bedacht, vuurde zijn revolver af, met het gevolg, dat een der mannen onmiddellijk een lijk was. De overblgvenden hebben vervol gens alles in het huis vernield en trokken pas af toen er hulp uit Naarden kwam. Twee van hen zijn gearresteerd en ook de kastelein is in hechtenis genomen op eigen aangifte. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam weer een aanslag plaats gehad. Den brigadier van Stralen had kennis gekregen, dat aan een perceel aan de Brouwersgracht iets niet in den haak was hij trok er heen en vond er twee dieven. Nauwelijks was van Stralen binnen de geopende voordeur, toen plotseling twee personen op hem aan stormden. Een van hen trok een revolver en loste twee schoten op den beambte. Een daar van v. S. in de onderkaak, terwijl hij ook aan de keel pijn voelde, vermoedelijk een schampschot van het tweede geloste projectiel. Ofschoon hjj veel pijn had en het bloed hem op den uniformrok druppelde, greep Van Stralen een van de twee bandieten aan. Er ontstond een felle worsteling; zijne tegenpartij toch bleek een sterk en krachtig persoon en Van Stralen kon zijn arrestant niet dan met de grootste krachtsinspanning vasthou den. Gelukkig kwamen eenige flinke bur gers, die voor hun ingrijpen grooten lof verdienen, aansnellen, orn Van Stralen te helpen waardoor het gelukte den aanrander te arresteeren. Het bleek een beruchte inbreker te zijn. Men schrijft uit Den Haag: Is dezer dagen melding gemaakt van een verzoek van den coramisaris van politie der 2e afd. te 's Gravenhage, tot opsporing van een ongehuwde moeder, van wien men vermoedde, dat zij haar kind zou hebben gedood, thans kan worden medegedeeld, dat dit vermoeden niet is bewaarheid. Door de nasporingen van de politie, zoowel hier als elders, is gebleken, dat de moeder haar kind in een kroeg nabij de Hoornbrug heeft weggegeven aan een zeer slecht befaamde vrouw, die het kind exploiteerde tot het opwekken van medelijden bij het zingen van liedjes op straat. Deze vrouw is door de politie te Dord recht gevonden, die op verzoek van de Haagsche politie haar het kind heeft ontnomen en naar's-Gravenhage gezon den, waar het voorloopig onder dak is gebracht bij iemand die het reeds vroeger verpleegde. De moeder, evenmin van onbesproken gedrag, is nog altjjd niet gevonden. Het is bekend, dat men te Rotterdam weet van kermis houden en het er niet altijd vredig toegaat. Omtrent den af- geloopen Zaterdagnacht, altijd de druk ste en woeligste, schrijft men: De beruchte Zaterdagnacht had dit jaar een vredelievender karakter dan vorige jaren. Niettegenstaande de groote menschenmassa op het kermisterrein en in de omgeving, benevens op de drukke centra, heerschte overal een groote ver broedering en hadden slechts een paar schermutselingen van weinig beteekenis plaats. Het sluitingsuur der koffiehuizen was op half drie bepaald en gaf tot geen verzet aanleiding. De groote drukte ver plaatste zich toen naar de openbare straat, voornamelijk als van ouds naar den Bergweg met zijn theetuinen. Het aantal besr.honkenen was legio. Alle schouwburgen, café chantants, de Doele, de nieuwe sociëteit aan de Schie- kade, alle zalen waren uitverkocht. Van Dinsdag tot Zondag beliep het getal personen dat van de electrische lijn Marnixstraat te Amsterdam gebruik maakte niet minder dan 51725, een bewijs dat de Amsterdammers zjjn in genomen met het nieuwe vervoermiddel. Uit dit aantal word afgeleid, dat elke tramwagen bij eiken rit geheel bezet moet geweest zijn. HAARLEM 21 Augustus 1900. Het concert van het Amerikaansch Orkest onder leiding van den heer Mr John Philip Sousa, Zondagavond in de sociëteit Vereeniging gegeven, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. In aanmerking genomen het seizoen en de gelegenheid om op andere plaatsen in onze stad muziek te hooren, mag een ruim haltgevulde zaal een bevredigende opkomst heeten. Dat de uitvoering binnen de muren der concertzaal moest plaats hebben en niet in den tuin der sociëteit, was een groote teleurstelling. Een har monie-orkest moet spelen in de openlucht, in den hoogen, wijden tempel van onge- korven hout in een park met bloemen en mooi hout of in een grooten tuin met gezellig licht, met menschen in zomer- toilet, zooals dat vroeger in den tuin der sociëteit was. Het orkest van den heer Sousa toch telt tusschen de 60 en 70 executanten, allen deugdelijke muzikanten, die staan voor hun partij en niet als figuranten achter de lessenaar zitten. Rechts van den directeur zitten eenige rijen pistons, links een nog grooter aantal klarinetten, daarnevens een viertal bas-tuba's van de grootste afmeting, verder diverse koperinstrumenten, het compleete slag werk, enz. Het behoeft niet te worden gezegd, dat bij deze bezetting soms veel van het gehoor gevergd werd en meermalen de grenzen van het aanhoorbare werden overschreden. Daarbij komt, dat de direc teur zijn menschen aanzet tot het uiterste en het programma voor het grootste deel uil luidruchtige stukken bestaat. Behalve de vele marschen en dansen noemen wij Vngaritche RhapsodieTannhauscr en Car men. Altemaal kostelijke stukken voor een tuin-concert, doch minder geschikt voor een zaal programma. Toch had het orkest, in weerwil van den ongunstigen toestand waaronder het speelde, veel succes. Er was zelfs iets van de geestdrift merkbaar, die het korps in Amsterdam in zoo ruime mate wist te wekken en die het zeer zeker dankt aan de levendigheid der voordracht, aan de correctheid der uitvoering, aan den kerngezonden klank en aan het popu laire karakter der uitgevoerde stukken. Gisteren, Maandagnamiddag om streeks 6 ure heeft zich weder in den Haarlemmerhout aan den Kleinen Hout weg nabij de Hertenkamp een laag individu vertoond, die onder belofte van een dubbeltje te zullen geven, twee meisjes van 12 jaren, die aldaar wan delden, heeft willen overhalen tot het plegen van onzedelijke handelingen met hem, waartoe zij echter niet zijn over gegaan. Zijn signalement is ongeveer oud 40 jaren, roode snor, gekleed met zwart pak, donker grijzen jockeypet en rijgschoenen. De politie doet haar best om dat sujet in handen te krijgen. Gisteren avond te ruim 10 ure werd door de agenten van politie Traksel en Kersten aan het Spaarne aangehouden F. v. M. oud 40 jaren, van beroep gla- zenwasscher, die in kennelyken staat van dronkenschap verkeerde en even tevoren van de uitstalling van de ma- nufacturiers Vroom en Dreesman, aan de Korte Veerstraat, twee kinderjurkjes had ontvreemd, hetgeen zij hadden ge zien en die hij in zjjn bezit had. Met ingang van 15 September a. s. heeft de agent van politie J. Dekker zijn eervol ontslag aangevraagd. Gisteren werden door den land bouwer Vink te Haarlemmerliede twee koeien vermist, die in den Inlaagpolder onder die gemeente hadden geloopen. Zij zijn door den eigenaar terruggevon- den inden Velzerpolder nabij Sandpoort, waarheen zij eene wandeling hadden gemaakt. Aan de thans geplubliceerde be kroningen ter Tentoonstelling te Parijs ontleenen wij voor zoover Haarlem be treft het volgende: Groep I. Onderwijs. Grand Prix. De Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, dir. P. H. van der Ley, leer middelen. Gouden medaille. De School voor Kunstnijverheid alhier. Groep III. Letteren, Wetenschappen, Kunsten. Grand PrixJ. Enschedé Zonen, Haarlem. Groep VI. Burgerlijke Bouwkunde. Vervoer. Grand Prix: Werf Conrad, Haarlem. Spoorwegmaterieel. G. M.: De Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Groep VII en VIII. Land- en Tuin bouw. Grand Prix. Alg. Ver. voor bloem bollencultuur, Haarlem. De Christelijke Za- gvereeniging „Harpe Davids" alhier, zal Donderdag a 8., des avonds 7 uur, een serenade brengen aan hare Beschermvrouw Jonk vrouw Mevrouw C. M. Boreel van Hoge- landen op het buitenverblijf .Water land" te Velsen. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 456 baden. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 22 Augustus 1900, dee namiddags te l'/« ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. huur grond Vuilrak voor open baggerspecie. 3. Id. id. aankoop grond Veerpolder voor stichting lichtfabrieken. 4. Id. id. vaststelling voordracht zetters voor 's Rijks directe belastingen. 5. Id. id. adres J. Wilhelmus ophef fing voorwaarde raadsbesluit over neming van voor straat bestemden grond. 6. Schrij ven id. adres D. Kok e. a., maatregelen onbewoonbaarverkla ring. 7. Voorstel id. instelling raad-com- missiën met amendement Stolp. 8. Id. id. instelling bijzondere Com missie ontwerp-havenreglement. 9. Id. id. overeenkomst met Imperial Continental Gas-association, in zake muntmeter-Gasleidingen. 10. Id. id. adres Wed. J. de Jager om onderstand. 11. Schrijven Commissie van Bijstand in beheer gemeente-financiën, goed keuring rekening en verantwoor ding der gemeente, dienst 1899. 12. Voorstel B. en W.W. vaststelling le suppl. kohier plaatselijke be lasting, dienst 1900. 13. Id. id. goedkeuring begrooting St. Barbaragasthuis, dienst 1901. 14. Id. id. voorloopige vaststelling reke ning en verantwoording Schutterij, dienst 1899. 15. Id. id. vaststelling staat beschikking post rOnvoorziene Uitgaven", dienst 1900. 16. Id. id. beschikbaarstelling gelden voor openbare drinkfonteinen. 17. Id. id. adres bestuur Wilhelmina- naaischool om subsidie. 18. Id. id. id. H. de Vries huur grond Papentorensvest. 19. Beneeming Ambtenaar van den Burg. Stand. 20. Id. id.specialeCommissieherziening pensioensverordening. 21. Voorstel B. en W.W. benoeming leeraren wis- en werktuigkunde Burgeravondschool. 22. Id. id. aanstelling assistenten Bur geravondschool. 23. Aanbeveling benoeming lid plaat selijke Commissie van toezicht Lager Onderwijs. 24. Idem, idem, idem. 25. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres Tweede Burgerschool. 26. Zitting met gesloten deuren. Markt van 20 Aug. 1900 Boter. Aangev. 91 verk. 91 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 62 verk. 59 stuk. L. pr. f 6 50 H. pr. 9.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 37 verk. 37 stuks. L. pr. 12.50 H pr. ƒ16.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 120 H L. verk. 392 H.L. L. pr. 1.20 H. pr. 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 62 H.L. verk. 62 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. 9.p H. L. Peren. Aangev. 93 H.L. verk. 89 H.L. L. pr, 5H. pr. ƒ28.p. H. L. 31e Muziekuitvoering, op Woensdag 22 Aug, 's ar van 8 tot 10 unr, door het Haarlerasch Muziek korps. Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS PRO G R A M M A. 1. -Garde-Grenadiere." MarschEilenberg. 2. Ouverture -Plotte Bursche"Suppé. 3. 12e RhapsodieLiszt. 4. -Souvenir de Weber." Fantaisie. Coenen. 5. O verture -Le Barbier de SóviUe" Rossini. 6. Immer heiier". WalzerStrauss. 7. -Die Heinzelmaanchen"Eilenberg. 8. Ballet de l'opérs -Gustave III".Auber. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Aug. 1900, des namiddag» van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasier. Worp. 2. AdagioMendelssohn. 3. FugaJ. S. Bach. I a. Andante. b. Finale uit de SonateA. Mailly. 5. Aria uit de -Messias"Handel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2