HAARLEMSC PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 70 144 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 1 September 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag '2 Sept. 1900. BUITENGEMEENTEN. N ieu wsber icht en TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Pr|i per Advertentie van 1-5 reyela 1 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, du alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Pas de Servise. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht Voorm. 10 ure, Ds. Oudshoorn. Pred. te Koevorden. 's Avonds 5 ure, D>. Oudshoorn. Pred. te Koevorden. Eben-Haëzer Kerk. {Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 51/2 ure, Ds. Tibben. Christelijk Goref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5!/s ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagschool. Kerk dor Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. ftemonstrantsch Geref. Kerk. Tot nadere aankondiging geen dienst wegens onvoorziene omstandigheden bjj de voltooiing van het kerkgebouw. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptists Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8V2 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Collecte voor de Kerk. Herdenking van 31 Augustus. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Voorm. Bloemendaal. 10 ure, Ds. van Arkel. Pred. te Ellecom. Voorm. Heemstede. 10 ure, Ds. Kuylman. Voorm. Hillegom. 9% ure, Ds. v. Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbedioning. Voorm. Santpoort. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet Voorm. Spaarndam. 10 ure, Ds. Swaan, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen van Haarlem. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Den loop der Krijgsverrichtingen in Z. Afrika, volgende zjjn het weer bericht ten van Robert die ons, eenigermate althans omdat die bron niet altijd zuiver is, op de hoogte houden. Decorrespondenten der bladen vermel den dat de stellingen der Boeren zeersterk zijn, dat die bij Beltast zich over vijf en twintig mijlen uitstrekken, om ze te bereiken moet een drassige grond over gestoken worden. Buller was doende zijn vijand daar te bestoken, voorloopig zonder ge volg, maar het vuur der Boeren reik te tot in het kamp der Engelschen. De Engelschen hadden alle hoop ge vestigd op het jonge gras voor hun paarden; de Boeren hebben het afge brand. Roberts macht in den omtrek schijnt ongeveer dertg duizend man sterk te zijn, met deze macht hopen zij na, den oorlog te beëindigen en verlangen ten sterkste, dat de Boeren nu stand zullen houden, maar zij rekenen er niet al te sterk op, na de teleurstellingen in den laatsten tijd. In den Vrijstaat duikt nog telkens De Wet op. Hij schijnt' zijn macht verdeeld te hebben, waardoor de Engel schen, die den Vrijstaat vijj van Boeren achten, nu eigenlijk niet goed weten, hoe zij 't hebben. Niet meer dan natuurlijk, dat men bij den gespannen toestand van het oogenblik den uitslag velangt te weten. Van hetgeen er om Machadodorp plaats had geen berichten, dan alleen een correspondentenbericht, dat de Boe ren zware verliezen leden. Als het waar was, dan zou Buller, die daar bevel voert, het wel bericht hebben. Omtrent het gevangenemen van Oli vier wordt verder niets medegedeeld. Hoeveel Boeren daarbij waren of andere omstandigheden, verneemt men niet. Dinsdagavond een telegram uit Pre toria waarin wordt gemeld, dat de strijd Maandagmorgen tegen Botha werd her vat met het gevolg, dat de Boerenlinie werd verbroken. De Boeren zijn nu terugetrokken. De verliezen der Engel schen waren, naar bericht wordt, aan zienlijk. De bladen publiceeren een interview met mejuffrouw Richard Chamberlain, die onlangs van de Kaap is teruggekeerd en die beweert, dat in het hospitaal te Kaapstad een schromelijk wanbeheer heerscht. Zij beschrijft den toestand als schandelijk. Vastgesteld mag worden, dat de Boeren nog niet zóó in het nauw zijn gebracht, dat er voor hen aanleiding bestaat om gebruik te maken van den veiligen af tochtsweg, waarvoor zij zonder twijfel zullen gezorgd hebben; dat de kleine successen der Engelschen gekocht zijn met het leven van zeer veel manschap pen en dat de Engelsche generaals nóch zooveel tegenstand, nóch zulk een lastig operatieterrein verwacht hadden. Voor volledige kennisneming van de feiten zouden ook de Boeren berichten moeten bekend zijn, deze blijven echter wegens zeer verklaarbare redenen ach terwege. Volgens een telegram uit Pretoria verklaren de Boeren, dat gereraal Botha nu nog eenmaal stand zal houden en dan een einde aan den oorlog maken. Steyn en Kruger zouden via-Delagoa-Baai het land verlaten. Deze verklaring moet be rusten op het feit dat te Harrismith, Heidelberg en Standerton een groot aantal Boeren hunne wapenen hebben ingeleverd. Een dépêche aan de „New- York Herald" uit Londen meldt, dat Lord Wolseley, generalissimus van het En gelsche leger, zijn ontslag heeft ingediend. Met meer genoegen zou Chamberlain's aftreden vernomen zijn. Over de executie van Cordua is de algemeene meening niet te best te spreken, zelfs de Engelsche niet. Het oordeel van Rochefort is als volgt: Door de wijze, waarop zij in de hin derlagen der Boeren vielen, hebben de generaals Buller en Methuen Engeland belachelijk gemaakt. De oude Roberts is bezig Engeland te onteeren. Het proces tegen den Boerenluitenant Cordua, gehuisvest door een agent-pro vocateur, die hem door gezegden Roberts was toegevoegd, was reeds een laagheid, daar het complot, waarin de Engelsche koloniale politie dien patriot wilde be trekken, niet meer begin van uitvoering heeft gehad, dan dat, hetwelk voor ons Hooge Hof behandele is. Een generaal, die een voorgewende samenzwering in elkaar zet, is niet meer een militaire bevelhebber; het is een stille-verklikker, een eerloos agent van de zeden of van de veiligheidspolitie, enfin, wat men in lage politietaal noemt iiune casserole." Woensdag in den namiddag kwam er tijding, dat Buller Machadadorp had bezet. Van wege de sterke stellingen der Boeren kon hij echter niet verder met, zijn kavallerie. Ook is er sprake van het optrekken van een Boerencom- mando naar het Lijdenburgsche. De Engelsche gevangenen te Nooit Gedacht zullen waarschijnlijk ook daarheen ge bracht worden. Tot Donderdag ochtend nog geen bericht omtrent pogingen van Botha om het optrekken der Engelsshen te beletten. Volgens brieven uit Kaapstad, zijn de overwinningen van De Wet in den Vrijstaat vrij wat belangrijker geweest dan de Engelsche telegrammen deden vermoeden. In een der buitgemaakte treinen moet De Wet 64000 pond in baar geld gevonden hebben, benevens 30000 khaki-uniformen. Men herinnert zich, dat De Wel de uniformen verbrand de. Het geld nam hjj mede. Lord Roberts seint uit Belfast: Buller, de operaties van Dinsdag en de inneming van Bergendal beschrijvende, zegt: Na een hevig bombardement werden de kopjes schitterend aangevallen door twee bataljons infanterie. De plaats is eene natuurlijke sterkte, omgeven door een glacis van ongeveer 1500 yards, dat hoegenaamd geen dekking biedt. Zij werd met groote onstuimigheid genomen. Negentien Boeren werden gevangen genomen, ongeveer twintig Boeren wer den dood in de stelling achtergelaten. Het nemen van de kopjes stelde ons in staat de geheele heuvelrij te bezetten aan beide zijden. De Boeren bleken te ruggetrokken te z\jn. De Engelschen verloren een kapitein en dertien man aan dooden en zeven officieren en zeven en-vijftig man aan gewonden. Er waren nog eenige ver liezen, maar de opgave daarvan is nog niet ontvangen. De Boeren waren besloten een wan- hopigen weerstand te bieden, maar tegen twaalf uur werd het gerucht verspreid, dat de geheele Johannesburgsche politie, door wie het kopje hoofdzakelijk ver dedigd werd, gedood was en toen brak de geheele legermacht op. Volgens een bericht uit Pieterma- ritzburg aan Daily Mail wordt het op treden van de Boeren in Natal steeds vermeteler. Nu een troep Boeren uit een kolenmijn in de buurt van Ingaga- ne honderd pond dynamiet roofde, heeft de bevelvoerende Engelsche officier de directeuren van de kolenmijnen gewaar schuwd, dat zij slechts den strikt noo- digen voorraad dynamiet moeten in voorraad houden. In Duitschland is men met een be zorgd hart aan het rekenen geslagen en heeft ontdekt, dat de veldtocht in China een 100 millioen mark zou kosten. Op welke wijze »het verheven doel", thans door Duitschland in China achterna gejaagd, gewapend werd, rnoge blijken uit de onlangs gepubliceerde statistieken van den uitvoer van wapenen en ammu nitie van Duitschland naar China. In 1898 werd uitgevoerd voor 1.443.000 mark, in 1899 was dit bedrag bijna ver driedubbeld en bedroeg 4.362.000 mark 1 In 1899 betrok China van Duitschland voor 852.000 mark aan kruit, tegen 113.000 mark in 1898. De uitvoer van salpeter verdubbelde. Aan patronen, hul zen, enz. verzonden voor een waarde van 2 531.000 mark, tegen 1.460.000 m. 'n jaar te voren. Voor 377.000 mark aan projectielen werd verscheept. In het geheel nam de uitvoer van krjjgs-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1