werd vermoord op hun bevel. Daarom acht de correspondent de terechtstelling van Prins Tuan en de verwijdering van de keizerin onvermijdelijk. Een ander bericht uit Peking van 31 Augustus meldt, dat de Britsche, Ame- rikaansche, Russische en Japansche be velhebbers eene bekendmaking hebben uitgevaardigd, waarin zij de rechtsple ging in de aan hun bestuur onderworpen stadsgedeelten regelen. Zij verklaren de orde te zullen handhaven, beloven hunne bescherming aan de inwoners en sporen hen aan, hunne gewone bezighe den te hervatten. Men vejrwacht, dat die proclamatie het vertrouwen der inwoners zal herstellen. Maar onderlusschen blyven de straten nog ledig eft verlaten, Er komen ook volstrekt geen koop waren te Peking eri men vreest, dat er weidra groot gebrek aan levensmiddelen zal heerschen. De Japanners hielden reeds uitdeelingen van, trouwens door henzel- ven geroofde, rijst. In zake China hebben de toestanden nog geen veranderingondergaan. Rusland eischt, dat de keizer zelf weer de regeering zal op zich nemen en dringt er op aan de keizerin den invloed op den gang van zaken te ontnemen. Verder zou Rusland voornemens zijn, als aan dezen eisch niet wordt voldaan, zjjn gezantschap terug te roepen, welk voorbeeld dan allicht door de andere mogendheden kan gevolgd worden, zoodat dan alleen de militaire macht zou overblijven. De Fransche Kamers, die eenige weken geleden voor den oorlog in China een crediet van twintig millioen francs toestonden, moeten nu opnieuw dertig millioen toestaan. Dit crediet is echter nog niet in de Kamer in behandeling genomen. Een correspondent van een der bladen vermeldt het volgende: Sedert zes jaar ontving de admini stratie van de post te Parijs voortdu rend klachten, dat postmandaten, be taalbaar aan toonder, niet aan het adres bezorgd werden en toch geïnd. Daar deze mandaten gewoonlijk kleine bedragen vormen, lieten verzenders zoo wel als ontvangers, afkeerig van herhaal de bezoeken enz. voor «ommen van fr. 10 tot fr. 50 na hun klacht de zaak aan de politie over. Doch de politie slaagde er niet in den dief der wissels te arresteeren en ten laatste gaf de prefectuur zich gewonnen. De directeur van de post besloot nu een onderzoek in te stellen. En thans ontdekte men den dief. Het was een zekere Lachèze. Hoe hij werk ging Hij had valsche sleutels die op de brievenbussen pasten. In de brievenbussen bevestigde hij een tinnen bus, zoodat de brieven, die men er in wierp, daarin vielen. Een half uur vóór dat de brievenbussen door de postbeamb ten gelicht werden, lichtte Lachóze ze, on derzocht den inhoud van zijn blikken bus in 't een of ander naastbijzijnd huisje, waar men altijd alleen vertoeft, nam er de geldswaarde of geldswaardige papieren uit, sloot de brieven weer en wierp ze opnieuw in de bus, nu zonder „opvanger" er in. Maandag zijn H.H. M.M. deKonnin- ginnen van Soestdgk weder te 'sGra- venhage aangekomen, om tegenwoordig te zijn bij de opening der Kamers. Heden had met het gewone ceremo nieel de opening der Staten Generaal plaats door H.M. de Koningin. HAARLEM 18 September 1900. Het ongemeen schoone weêr had Zondag nog een menigte wandelaars op het pad gebracht. Zondag namiddag vooral waren het de reisgelegen heden in den omtrek, niet voor het minst de Elektr. Tram Zandvoort, die als het ware bij aankomst en vertrek als be stormd werden. Aan het Zandvoortsche strand was het, ondanks het gevorderde seizoen, nog gezellig druk. Minder druk was het tusschen Over- veen en Velsen, de streek welke zich zoo bij uitstek tot natuurgenot leent, 'tSchjjnt, dat dit het publiek te veris, althans dit zoo bijzonder schoone ge deelte van onze omstreken, misschien wel de schoonste van Nederland, valt een minder druk bezoek ten deel, dan het verdient. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 670 baden. Zondagavond had de openings voorstelling in onzen Schouwburg plaats. De voorstelling had plaats onder gunstige voorteekens; eerstens het debuut der Haarlemsche Schouwburgmaatschappij, die sedert het einde van de kermis- voorstellingen de exploitatie in handen heeft. In dien tijd zjjn veel verbeteringen aangebracht. Er is een kleedkamer gekomen waardoor aan een lang ge voelde behoefte is voldaan. In de zaal heeft de verfkwast verandering aange bracht, de stoffeerder heeft de fronts der balcons van draperien voorzien, alle vloeren en trappen hebben nieuwe loopers verkregen. Ten opzichte van luchtverversching is vrij wel alles bjj 't zelfde gebleven, evenals de vei lichting der zaal. Het tooneel-voordoek is mede nog in denzelfden toestand. De tweede bijzonderheid was, dat de opening van het seizoen plaats had door de Koninklijke Vereeniging Het Neder- landsche Tooneel, welk gezelschap voor taan eiken Donderdag om de veertien dagen hier optreedt. Natuurlijk is voor andere goede gezelschappen ons Tooneel niet geslotenhet toont aan den weg welke de Maatschappij wil bewandelen. Opgevoerd werd het tooneelspel Voer man Henschel van Hauptmann. Men kent den inhoud; een stuk dorpsleven, waarin de voerman Henschel en zijn dienstbode Hanna, later zjjn tweede vrouw, de hoofdpersonen zjjn. De eerste een gevoelsmensch. de tweede een wutte vrouw een gevoellooze moeder; een slechter bij elkaar passend menschenpaar was moeielijk bijeen te brengen. Hierbij kwam nog de belofte door voerman Henschel gedaan aan zij n eerste vrouw, van nimmer met Hanna te zullen trouwen, en de dorpskwaad sprekendheid, die niet naliet, alles wat bekend werd aan de groote klok te hangen. Het zijn hier eens niet uitsluitend vrouwentongen, die het kwaad stichten en verbreiden. De gevolgen blijven niet uit; twisten, haat en nijd, ondergang van den huis vrede, krankzinnigheid en zelfmoord van den hoofdpersoon. In vele opzichten kreeg men fraai spel te zien met scherpe karakterteeke- mng en werden de rollen gezegd in het goede Nederlandsch, dat wij steeds bij de Koninklijke Vereeniging zoo hoog waardeeren. Doch niet alleen de hoofdpartijen waren schoon uitgebeeld; de bjjpartijen ver mochten er nog de noodige diepte in te brengen en zoo ontstond een goed geheel. Luide toejuichingen telkens bij het vallen van het doek. Aan het einde van het derde bedrijf betrad de Heer Van Gasteren, directeur der Tooneel- maatschappij het tooneel en bood met een gepaste toespraak Mevrouw Mann Bouwmeester namens het Haarlem sche publiek een bouquet en den Heer Louis Bouwmeester een krans versierd met de Haarlemsche kleuren. Het weder in aanmerking genomen was de zaal vrjj goed bezet, balcon liet te wenschen over. Overigens was het in de zaal broei warm. De gaanderjj, zeer dicht bezet, vertoonde zich in hemdsmouwen, maar genoot er niet te minder door. Met spanning werden de verschillende tooneelen gevolgd, dien climax van lijden, eenzaamheid en teleurstelling van den eerlijken voermanmen gevoelde wat het eind van dit alles moest zjjn, toen het groote leed den diepbeproefden man bracht tot den toestand, waaraan hij niet wist te ontkomen. Een bezwaar hebben wij nog, een kwaad waaraan zoowel het publiek als de artisten een eind zouden kunnen maken. Op het eind van het laatste bedrijf, als Hanna haar dochtertje binnen brengt en uit alles bljjkt dat Henschels levensdraad is losgemaakt, valt het gor dijn. Dan moest het publiek voelen, dat hiermede een treffend stuk menschen- leven is afgespeeld, maar niet wenschen, dat de artist in kwestie zich, één oogenblik na het vreeseljjkste, aan het publiek vertoonde, doch de artist moest de illussie niet bederven en weigeren onder zulke omstandigheden de hulde van zjjn toehoorders in ontvangst te nemen. Moeielijk is het echter, ook in deze met de gewoonte te breken. Het optreden der Maatschappij als Schouwburgdirectie heeft zeer zeker aanspraak op den dank van het publiek. De goede orde was zeer te roemen en het zaalpersoneel was beleefd, voor komend en zeer behulpzaam. Dat het op de bovenverdieping soms wat rumoe rig was, schrijve men toe aan de com pacte massa en de meer dan gewone warmte. Het Schouwburgbestuur, zoowel als het publiek hebben dus reden om met voldoening op deze openingsvoorstelling te kunnen terugzien. Dat de opening van den Schouwburg Zondagavond, samen viel met het extra concert van het Haarlemsch Muziekkorps in het park van het Brongebouwwas zeker niet in het voordeel van den heer Kriens. Daardoor waren vele trouwe bezoekers van concerten, die ongetwij feld gaarne een bewijs hadden willen geven van hun sympathie voor het korps, afwezig. Toch was het er lang niet leeg aan het Brongebouw en ontbraken niet de bewjjzen van onverdeelde waardeering, welke ons publiek voor het korps van den heer Kriens koestert. In de jaren die de heer Kriens hier werkt, heeft hjj zich in den goeden zin van het woord populair gemaakt in alle standen bij oud en jong. Een Zomerseizoen zonder de muziek van Kriens is voor de uitgaande Haarlemers bijna niet meer denkbaar. De uitvoering van Zondagavond was uitstekend verzorgd, zooals trouwens alle concerten van den heer Krins dat zijn. Boeiend door eene expressieve voordracht was het spel evenzeer als welluidend door zuiverheid en klank. Aan toejuichin gen ontbrak het na elk nummer dan ook niet; heel aardig klinken daaronder de betuigingen van tevredenheid, welke van over het hek worden gehoord, waar het groote publiek meestal aandachtig staat te luisteren. Zoo'n duit in 't zakje, zoo heel spontaan gegeven, mag waarlijk wel meetellen. De zomercampagne aan het Brongebouw is met dit concert geëindigd. Straks dorren bloem en bladeren en gaat natuur ter rust. Het strijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps zal weldra een serie concer ten aankondigen om ons door den langen wintertijd heen te helpen. De ondervin ding van vorige jaren geeft ons de zekerheid, dat zij de belangstelling van muziekvrienden overwaard zijndaarom, men geniete ervan. Aanstaanden Donderdag hebben we in onzen Schouwburg een buitengewone voorstelling te wachten van het Rotter- damsch Tooneelgezelschap onder directie van den Heer Van Ejjsden. Gegeven wordt het Bljjspel Inkwartie ring van Moser en Von Schönthan met medewerking van Mevrouw Marie van Eijsden-Vink en den Heer VanZujjlen. Half Januari zal door Zangeressen en Zangers hier ter stede, onder leiding van den Heer J. de Nobel, worden opgevoerd de operette „Franchemont de Marskramer," muziek en woorden van den Heer Mart. Schuil. Om het welslagen der opvoering te verzekeren heeft zich een Commissie van bijstand gevormd, waarin zitting hebben de Heeren: Mr. F. A. Bjjvoet, P. H. Craandijk, Mr. H. Ph. 't Hooft, Mr. L. C. Kronenberg, A. C. Laane, Vincent Loo-jes, J. C. Peeieboom, J. Ratelband, H. D. Tjeenk Willink Jr. en J. J. Zeewoldt. Reeds hebben 60 Zangeressen en Zangers hun medewerking toegezegd. Gedurende het badseisoen in 1900 zijn in de zwem- en badinrichting in het Noordarbuitenspaarne ruim 8000 gratisbaden genomen, en ruim '1600 tegen betaling van 2 cents per bad. Door de politie is weder een valsch kwartguldenstuk in beslag genomen voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaar 1848. Gisteren is door de politie op den Kleinen Houtweg aangehouden eene dienstbode vervoerende een haas, zijnde in verboden tijd. Met 1 October a.s. wordt de jacht in deze provincie geopend. De haas is in beslag genomen en tegen de vervoerster proces verbaal opgemaakt. In den afgeloopen nacht ten ure is een felle brand uitgebroken ten huize van C. Vissers, winkelier in schoe nen en laarzen, woonachtig aan de Ged. Raamgracht hoek Wolstraat No. 13a. Het perceel is bijna geheel afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan in de keuken door het omvallen of omgooien van een doofpot met gloeiende doofkolen door de kat. Tot omstreeks 12 uur had de vrouw van Vissers vet uitgebraden op een fornuis dat met turf werd gestookt en daarvan de kolen in de doofpot gedaan. De brand is door de politie met haar slangenwagen gebluscht. De bewoners zoowel beneden als boven hebben zich in nachtgewaad gered. Alles is verzekerd. In den afgeloopen nacht is een dam doorgebroken van de in aanbouw zijnde brug over den Oostsingel. De put die gemaakt was voor de fundeering is daardoor ondergeloopen. De aannemer ondervindt hierdoor nog al schade. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de jeerste helft der maand Sep.t 1900, toelke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. A. G. Bleeker, II. Janse, Smorenburg, R. Bou- man, Mej. M. v. d. Weyden, van Gennep, Mej. Ronner, Wed. H. Bisset, M. Lenssmann, Hoffer- hans, allen Amsterdam. Bodgra, Bcrgnm. Ever- steyn, Mej. M. Steinbuch, G. J. Keilmans, allen 'b Gravenhage. A. Aloezem, Mevr. J. P. Boonstra beiden Groningen. Schillemans, Kooi, Maria Rei ser allen Haarlem. Waaistjjn Hilversum, van Wessum Koog a. d. Zaan. P. v. Leyden Leiden. W v. Alphen Nijkerk. Gennissen, W. T. V Ta- dema Mej. A. M. Berten allen Rotterdam. Schaap, Schagen. H. v. Lier Utrecht. C. L. W B v. Suchteleu Lily Dougall K. W. Goudriaan, Au: n Th. Notemau? W. F. v. CalsemP Briefkaarten. Mej A. v. d. Berg, Amersfoort. Mej. M. Scheef hout, Christine Rieven, H. Hulst, Mej. C. Bosland, Mej. de Haas, W. Vcrhey, Rodenmast. G. Rusch, Mevr. Couree, Mej. F. Bloemzaad, W. II. Baan, Mej. S. M. v. d. Plank allen Amster dam. IJseldjjk Deventer. Suze vau de Zon, Mej. H. Ingeuegeren heiden 's Gravenhage. G. L- Swaan Haarlem. Mej M. Vlielander, Mej.Gnab- herg beiden Scheveningen. J Voorburg Vlaardin. gen. Mej. H. Kuipers? L. Menneboo? BUITENLAND. Brieven. M. P. Blaaubeen Anvers Mej. Swart Bandjer- masin. 11. M G. Banmann Batavia. Prof. C. K. Hoffman Biebrich. A. J. Hofman Cohlenz. J. Huel Dreggen. D. J. Rus Gemundgyot Dussel- dorf. Scholl v. Egmond Frankfurt. Harold M. Duncan, Miss Gonndie heiden Londen. Mevr. J. Meyer Paris L. Doedens Paramaribo. Stefanns Cla- rijs Duitschland. Briefkaarten. Mej. J. C. Borstel Bruxelles. G. W. v. Weste ring Davoj Platz. H. Hendrikse Dresden Olga Funke Frankfurt, dames Bak Kevelaar M. J. de Lange Thale. J. G. Mulder? VEEMARKT 12 Sept. 1900. AangevoerdPrjj s 5 Koeien 180.ƒ160. 1 Vet Kalf 70.— 27 N Kalveren 18. 8.— 18 Schapen 20.15. 36 Lammeren 17.— 10. Markt van 17 Sept. 1900. Boter. Aangev. 127 verk. 127 K. G. L. pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 81 verk. 73 stuk. L. pr. ƒ7.— H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 42 verk. 36 stuks. L. pr. 11.H pr. ƒ14.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 326 H L. verk. 307 H.L. L. pr. 1.40 H. pr. 2.50 p.H. L. Appelen. Aangev. 179 H.L. verk. 158 H.L. L. pr. ƒ3.50 H. pr. 9.p H. L. Peren. Aangev. 128 H.L. verk. 111 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ18p. H.L. 38s Muziekuitvoering, op Woensdag 19 Sept., s' av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Kreuzritter MarschSousa. 2. Ouverture Les cloches de Cor- nevile Planquet. 8. Les Patineurs. ValseWaldheuvel. 4. Fantaisie Cavaleria Ru9ticana. Mascagni. 5. Ouverture Meitre Peronilla... Offenbach. 6. Geschichten aus den Wiener Wald. WalzerStrauss. 7. Rodo pour petite flüte. Solo.. Donjon. uit te voeren door de Heer Geo'ge Smidt. 8Fantaisie op It&liaansche Volks- zangenPerdrotte. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Sept. 1900, des namiddacs van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelndium en FngaG F. Handel. 2. AndanteW. Volckraann. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. aKoraalvariaticrf. bFnga. c. Finale, Anlante. 4. Variatiën (in As)A. Hes?e. 5Romance en Ariën uit Tann- hiiuserR. Wagncr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2