N ieuwsberichten. zou geleverd worden was in de Raads vergadering van 25 Augustus een reden om de voordracht in deze op nieuw te stellen in handen van B. en W. De Heer v. d. Kamp wenscht, dat de aanvraag tot plaatsen van een munt gasmeter moet plaats hebben door de eigenaars der perceelen. De Heer Van Styrum wil niet over nemen de muntmeters, geplaatst in per ceelen boven de huurwaarde, dit komt in stemming en wordt, als het geheele voorstel, aangenomen. Als gunstig resultaat van de proef omtrent de bepalingen van minimumloon in de bestekken der gemeentelijke aanbestedingen wordt genoemd: do. dat overmatige arbeid is tegen gegaan; 2o. dat een prikkel is in het leven geroepen om knappe werklui in het werk te stellen3o. dat het gebruik van halfwassen werkkrachten werd beperkt. In verband hiermede stellen B. en W. voor in de bestekken thans op te nemen de volgende bepalingen. a. dat het minimumloon voor een volslagen ambachtsman zal bedragen ƒ0.23, voor eenen opperman ƒ0.18 en voor eenen werkman beneden den leeftijd van 18 jaren ƒ0.13; b. dat de arbeidsduur niet meer zal bedragen dan 11 uren per etmaal, met dien verstande, dat voor elk uur, dat langer zal worden gearbeid, het gewone uurloon met 25% zal worden verhoogd. Verschillende arbeidersvereenigingen deelen den Raad mede, dat zij gaarne dit voorstel zullen aangenomen zien. Een andere Vereeniging, die der Stucadoors, wenscht echter tienurigen arbeid met dertig cent uurloon. Het Bestuur der Vereeniging van Kooplieden en Industrieelen verzocht den Raad de voorgestelde loonregeling, zooals ze daar ligt, niet aan te nemen, maar die in hoofdzaak te baseeren op de regeling zooals die sedert 1 Januari 1899 is in werking getreden, doch de Kamer van Arbeid voorde Bouwbedrijven beveelt, op één stem na, de aanneming aan. De Heer Roog meent, dat het verzoek der stukadoors om hooger uurloon niet gemotiveerd is en hecht daaraan vast eenige algemeene beschouwing. De Heer Willink bespreekt nog nader. Verschillende voorstellen bereikten den Voorzitter in deze De Heer Schram is nogal met het voorstel van B. en W. ingenomen, maar wenscht nog een bepaling voor den onder aannemer waarvoor in elk geval de aan nemer aansprakelijk is. De Heer Schram acht het in 't belang der arbeiders de voorgestelde uren te zien en het minimum loon aan te nemen. De Heer Hofland bespreekt de zaak zeer uitvoerig. Wil den werktijd stellen van 11 op 10 uur. De Heer Van Styrum heeft nog het woord, meent dat de Raad behoort te vragen als het voorstel B. en W. wordt aangenomen heeft de gemeente dan kans het werk te verkrijgen, waarop zij als groote werkgeefster recht heeft. De Voorzitter behandelt nog de zaak, meent dat het beter zou zijn de werk uren op tien te stellen. De Heer Tjeenk Willink is mede voor tien uren, ziet geen nadeel in inkrimping van werktijd. De Heer J. N. Kruseman, wil met der tijd meer uurloon en dan minder werkduur gepaard aan hooger loon, wil dus verbetering in twee tempo's. De Heer Roog is ook die meenÏDg toege daan. Verschillende Heeren hebben nog het woord. In stemming wordt gebracht het voorstel B. en W. Vooraf ging een am. van den Heer Schram om overuren te betalen met 50 verhooging, waarover de stemmen staakten en dat ten gevolge heeft behandeling in eene volgende ver gadering. Tot leeraren aan de Burgeravond school worden nu benoemd de Heeren Bouwmeester en Van Looy en een Com missaris voor de Bank van Leening. De overige punten worden uitgesteld. De vergadering werd daarna gesloten. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd de algemeene strekking van het antwoord op de Troonrede dadelijk goedgekeurd. Het feit dat de eerste maat- regel in het belang der arbeiders, na melijk de Ongevallenwet, is afgestuit op den onwil der Eerste Kamer, gaf den heer Schaper aanleiding om te protes- teeren tegen die beslissing en aan te dringen op afschaffing van de Eerste Kamer. Nadat de Voorzitter den Spreker herinnerd had aan het gebruik om de Eerste Kamer als politiek lichaam buiten spel te laten, stelde de heer Schaper voor, de Ongevallenwet te noemen on der de gewichtige ontwerpen, waaraan zij hare beste krachten zal besteden, en tevens de hoop uit te spreken, dat die krachten door de beslissing van de Eerste Kamer niet vruchteloos mogen worden aangewend. De heeren Fokker en Ker- dijk achtten het amendement tot speciale vermelding van de Ongevallenwet over bodig. De heer Heldt zag er niets prae- judiceerends in. Dit gedeelte werd ver worpen met il tegen 14 stemmen.het tweede gedeelte (gericht tegen de Eerste Kamer) verworpen met 58 tegen 1 stem. De paragrafen betreffende de Chineeeche en Zuid Afrikaamche gebeurtenissen wer den zonder diskussie goedgekeurd. Bij de financieele paragraaf spraken de heeren Kolkman en Vermeulen, met het oog op de Leerplichtwet en de daarvoor nood zakelijke versterking der middelen, het vertrouwen uit, dat de Reg. zal nakomen hare toezegging met betrekking tot de subsidieering van het Bizonder Onder wijs, door wetswijziging. De Min. van Fin. bevestigde de pertinente toezegging der Regeeringeene wijziging der School wet in dien geest wordt voorbereid, waarop de heer Kolkman zijne tevreden heid betuigde. Het geheele adres werd goedgekeurd met 58 tegen 1 stem, die van den heer Schaper. Het adres zou aan H. M. de Koningin worden aange boden door de Komm. van Redaktie met de heeren Michiels van Verduynen, Con rad en Harte van Teckelenburg. De Kamer herkoos de aftredende leden der huishoudelijke en Stenografiesche Kom missie. In de Donderdag gehouden zitting werd besloten Dinsdag 2 Oktober in de afdeelingen te onderzoeken tal van een voudige wetsontwerpen en daarna de Staatsbegrooting voor 1901. Tegenover een voorstel van den Voorzitter om ook nog de verhooging der Marinebegrooting tot versterking van het marine materieel te onderzoeken, stelde de heer Kerdijk voor, dit onderwerp nog niet te behan- bij gebrek aan tijd tot gezette overwe ging van dit met het defensieplan samen - hangend ontwerp. Het voorstel tot uit stel werd bestreden door de heeren Mackay en Verhey. 't Werd verworpen tegen 26 stemmen. Woensdag 3 Oktober zal de Kamer vergaderen tot regeling der werkzaam heden voor de openbare zitting. De Voorzitter gaf zijn voornemen te kennen voor te stellen de Ongevallenwet en de Kieswet na sektie onderzoek te behande len. De Russische bladen geven nog steeds uiting aan hunne ergernis over de jongste daden en proclamatie van Lord Roberts in Zuid-Afrika. De Nowoeti zegt, dat Lord Roberts blijkbaar steunde op een uitsluitend Britsch oorlogsrecht bij het uitvaardigen van zijn jongste proclamatie. Want volgens het algemeen erkende interna tionale oorlogsrecht is een oorlog niet uit ,vóór een der beide partijen zich overwonnen heeft verklaard en om vrede gevraagd heeft. Als dus Lord Roberts zjjne bedreiging volvoert," zegt het blad, „en de nog strijdende Boeren laat ophangeu of fu- silleeren, zal hij tegen alle rechten in handelen." De Novoe Wremia noemt de verklaring, dat de Mogendheden in geen geval tusschenbeide zullen komen, een ware uitdaging aan het adres van Europa. „Maar het kon wel zijn, dat die een geheel ander dan het verwachte gevolg had." Het voornaamste bericht van het oorlogstooneel in Zuid Afrika is dat van Botha's en Viljoen's tocht over de Sabie, weder naar 't Westen. Steyn en Reitz z\jn bij de strijdende burgers, wier aantal geschat wordt tusschen de 7 en 12000 man. Zij concentreeren zich ten Noorden van Lijdenburg. Generaal Auller ligt bij Spitskop te wachten op voorraden, terwijl bij Badfontein, aan de Krokodil-rivier, een troep Boeren ligt, die de drift be- heerscht. In den Vrijstaat is gevochten bij Roodevalspunt, bij Lindley en Beth lehem, bij welke laatste plaats twee officieren weiden gewond werden. Van minderen wordt niet gesproken. Die schijnen tegenwoordig onkwetsbaar. Bij Doornkop viel een Yeomanrypatrouille in handen der Boeren. Men houde hier echter in 't oog, dat dit Engelsche be richten zijn. HAARLEM 28 September 1900. Franchemont de Marskramer. De opvoering van deze operette van wijlen den heer M. Schuil is thans ver zekerd. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van den leider, den heer J. de Nobel, met de Commissie van Bijstand, zijn verschillende bijzonder heden geregeld en is het tijdstip der opvoering bepaald op een nader aan te wijzen datum in Januari. Een volledig klein orkest van beroeps-musici (20 man) zal begeleiden. Het koor zal 75 personen sterk wor den. De rolverdeeling voor de Solisten is nog niet geheel vastgesteld. Tot president der Commissie werd benoemd de heer J. J. Zeewoldt, tot secretaris de heer P. H. Craandijk en tot penningmeester de heer A. C. Laane. Door den burgemeester is benoemd tot adjunct-inspecteur van politie alhier de heer P. van Dam, thans klerk aan het politiebureau. Dinsdagavond is het Duitsche Heine-Ensemble in onzen schouwburg Ibsens drama ïGespenster" komen geven en we zijn de Directie dankbaar voor de gelegenheid, die ze ons heeft geboden, deze superieure kunstwerking te genie ten. Hoe hebben we door de verrukkelijke vertolking van deze vijf kunstenaars het machtige drama gevoeld en begrepen, het machtige drama, waarin de groote moderne meester met vijf personen slechts ons voorwerelden van levensleed en diepe wanhoop plaatst. Den inhoud van sGespenster" hier weer te geven zou te ver voeren, is trouwens ook niet noodig, omdat de inhoud zeer bekend is. Het is ook hier weer, als bij alle Ibsen's werken, de toestanden, groeien niet voor onze oogen, zij hebben hun zwaar verleden achter zich en gaan nu in de onvermijdelijke gevol gen van dat verleden. Het gaat nu zooals het gaan moet, zooals het moest komen door hetgeen is voorafgegaan. En als we dan dien erfelijk belasten zouden zien, aan wien de zonden der vaderen worden gestraft, die ten slotte waanzinnig geworden, aan zijn moeder den laatsten dienst vraagt, hem uit dat ondragelijk lijden te verlossen, dan voelen we ons diep geschokt door dat ontzettende, dat ijzingwekkende. Het Duitsche Heine-Ensemble heeft dit machtige drama ons heerlijk vertolkt. Vooral het verrukkelijk schoone samen spel was rijk genot, Weinigen waren maar opgegaan naar den schouwburg, maar die weinigen hebben dan ook de weelde van nobele kunst gemaakt. Maandagavond voert het Tooneel- gezelschap van den Tivoli Schouwburg te Rotterdam in den schouwburg alhier op, het blijspel, Wie heeft de broek aan, uit het Fransch. Wie van een prettig geschreven en goed opgevoerd stuk houdt, verzuime niet het te gaan ziende Directie noemt het stuk een lachsucces. Door den agent rechercheur Van Halst is te Amsterdam opgespoord het damesrijwiel, ontvreemd bij den diefstal met braak ten huize van den Heer Le- bret, aan het Wilsonsplein no. 15 al hier. Het was beleend voor ƒ12, door een onbekend persoon, zich noemende Wesseling. Gisteren Donderdag n.m. ten 6 ure had de 9 jarige knaap Johannes Scheerlings wonende Sophiastraat 17a, het ongeluk spelende in den Raamsingel te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door Petrus Vreken, timmerman, wonen de Assendel verstaat, die zich gekleed te water begaf, zwemmende den knaap die reeds naar het midden was gedreven bereikte en vervolgens op het droge bracht. De knaap had geen letsel be komen en is door Vreken naar de woning zjjner ouders overgebracht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Sept. D. Scheer en M. J. Kok. J. Blom en J. M. v. d. Mark. GETROUWD. 26 Sept. P. J de Roodeen J. M. Swoerik. J. Hennevelt en A M. Heesemens. H. J. Rees en A. v Daale. J. v. Ake en T. Vreeken. H. Vrugt en A Wasse naar E. M. Ho gkamer en B Huizinga. A F. Buijs ea E. M. v. d. Weiden J. J. Hom en A. F Berg. W. Dorreman en H. Bneree 27 Sept. J J. B. Hagen en J. Hoeve J. F. La np en P. Dirken. J. J Jacquet en H. M Kerkvliet. B. Modderman en S. v. d. Lejj GEBOORTEN. 19 Sent. J. J. Pel geb Kranenburg i. 20 Sept. W Steenken geb Keur d J. C. 't Ho ft geb. Lieftinok z. Uit- tenbosch geb. Boerman d. C. Poel geb. Scherperh ójsen z. J. J. M Jansen geb. v. d Wall d. 21 Sept. W Scb dten geb. de Vries z. T. C. Boots geb. Kuipers z. J. H. Heeremans geb v d. Peet d. 22 S-pt. J. G. Geleik geb. Onderstal z. G. Beers geb Meinders d. VHang as geb. v. d Weiif d. A Voetelink geb. Nijhout d. 23 Sept. C. F. Schokker geb. Vosmaer z. 2t Sept. J. J. Boogaard geb. Prenen d. M. de Jong geb Bakcer z M. Buiji geb. Kraak z. A. Ruijgrok geb. Heraman z. G. Listhart geb. Dekker z. 25 Sept. L M Wiedijk geb. v. Fulpen d. E M. J Wi'lart geb. v. d. Horst d M. v. d Aar geb. Langerhorst d. C. Delissen geb. v, Hoofl' d. 20 Sept H. M. v. Dijk geb. Hendriks z. L. C. Sloote- maker geb. den Hollander z. OVERHEDEN. '9 Sept. M. A. A. v. Leeuwen 10 m. d., Kerkhof-trsat. 20 Sep'. B. H. M. San ders 49 j., V. Kruiss raat. A. M. Ver hagen 9 m. d. O-anjestraat. M. N. J. Frijhoff 17 j., Groote Markt. 22 Sept. P. Boeré 10 j. d., de Keijstraat. A. L. Engel 1.1 m. d Gasthuisvest. N. Ver- gunst 1 m. d., L. Heerenstr-at. 25 Sept. C. Kaptein 2 m. z., v. Marumstraat. 25 Sept. T. H Puta 70 i., M van Heems- ke-ckftraa'. J. v. d Vliet 11 m z., Wal deck Pyrmontstraat. J. M. Bos 18 j. d Spaarne. 26 Sept G. de Jong 1 d. z., Lombard teeg. M. J. Houtkamp 5 m d., Z. B. Spaarne VEEMARKT 26 Sept. 1900. Aangevoerd: Prijs: 1 Koe 145. 20 N. Kalveren 9.15.— 114 Schapen 16.28. 62 Lammeten n 10.— 17. PROGRAMMA van het Feeatconccrt, door de Liedertafel Haar lem's Zanggenot, Directeur N. H. AND RIESSEN, Maandag 1 October, des avonds ten 7Vsaur. 'n de Concertzaal der Sociëteit 'Vereeniging." Solisten: De Heer CARL PHL1PPEAU, (Tenor) Haarlem. K. GRAVELOTTE,-(Piano) Den Haag. - HENRI HEYTZE, (Viool) - - P. C. HEEMSKERK. (Violoncel) - Begeleidingde Heer C. ANDRIESSEN, Haarlem. 1. Hulde aan G.A.Heinze(Koor)N. H. Andriessen. 2. Zondag op het Meer (Koor).. 3Premier Grand Trio (op 26)Jj* (Voor Piano, Viool en Vio- lonccl). cr-l a. Moderato con moto. b. Moderato non troppo. 4Adoroté (Tenor-Solo met orgelbegeleiding)1 5. AveMaria(KoormetTenor-Solo) Met begeleiding van Orgel en I Instrumentaal kwartet. G. A. Heinze. 6Bede (Koor met Baryton-Solo). 7. Premier Grand Trio (op26). (Voor Piano, Viool en Vio- (w loncel) a. Scherzo. b. Finale. 8 a. Het kopje in de vcertjens. b. Tenor-Aria uit de Caatate »Arti et Amicitia". 9Omboog (Koor) G. A. Heinze. MUZIEKUITVOERING inden Hont, op Zondag 30 Sept., 1900 's nam. van 2% tot 4 uur, door hetHaarl. Muziekkorps Dir. Luit kapelmeester C. P. W KRIENS. PROGRAMMA. 1Niederlanoder achutzengilde Marach Seyfrien. 2. Onvertnre Le Domeno MoirAuber. 3. I'll d'amour ValseGodefreij. 4. Gros e Fantasie aua der (liegende HollanderWagner. 5. Ouverture GiraldaAdam. 6. Herzblattchen TirolienneFauat. 7. Fantaisie Grand MogolAndran. 0R6ELBESPELIN8 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 2 Oct. 1900, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMA1Ï. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3.'Handel. 2. Andantino. Rheinberger. 8. Sonate No. 3Mendelaiohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranqnillo. 4. MeditationA. Guilmont. B. AriaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2