HAARLEM8CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 82 144 van ZATERDA.G 13 October TE HAARLEM Zondag 14 Oct. 1900. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegraeht 88. Tweeëntwintigste Jaargang* TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P#r drie maanden—,25. franco p. post,40. AfMnderlijke nommerg 8 centen per stuk. Pr|i per Advertentie vm ï-ftreyel» f •.25. elke regel meer 5 cents, (ratte letters naar piawtsraimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix henres, Jfr. Muller. Gereformeerde Kerk: Geel Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Vs. Mulder. Avonds 5 ure, Vs. Mulder. Eben-Haezer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Vs. Tibben. Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds óys ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Vs. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagschool. Kerk der VeroenigdeDoopsgezinden Yoorm. 10 ure, Vs. Craandijk. Kemonstrantseb Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Vr. Tideman. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Vs. Kuglman. Avondmaal. Nam. 2Vs ure, Vs. Kuglman. Dankzegging. Doopsbediening. Vrijdag. 's Avonds 7 ure, Openbare Jaarverga dering v. d. Afd. Heemstede der Ned. Zendingsvereeniging, Spreker: Zendeling W. L. Jens van de Utrecht- sche Zendingsvereeniging. Hillegom. Yoorm. 9% ure, Vs. v. Veen. 'g Avonds 5 ure, Vs. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Yoorm. 10 ure, Vr. Vos, Pred. te Amsterdam. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Vs. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Bevestiging van Vs. Baljon door Prof. Baljon van Utrecht. Namiddag, Vs. Baljon, Intreerede. Velsen. Voorm. 10 ure, Vr. Klap. Nam. 6Vj ure, Vr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Vs. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Besprekipg van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- Bchool. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jengedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8'/j ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Hederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wou niets anders vermeld wordt, werdt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Vs. Gerth v. Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Vs. Boon. Evens. Ijutherscbs Kerk. Yoorm. 10 ure, Vs. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Vs. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Vs. van Leeuwen. 's Avonds 6'/j ure, Vs. van Leeuwen. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Vs. Hulsman. 's Avonds 6 >/j ure, Vs. Hulsman. KRONIEK. De Agenda voor de Raadsvergadering van Woensdag zag er tamelijk onschul dig uit; het bleek echter dat als al de punten zouden afgehandeld worden, het diner van de Heeren er niet in smake lijkheid bjj zou gewonnen hebben, 't was dus maar goed, dat enkele punten werden uitgesteld. Na de gewone tormuliteiten, alslezing der notulen en mededeelingen, kwam ter tafel het verzoek om eervol ontslag van Dr. B. W. Hoffmann als rector van het Gymnasium en diens aanvraag om pensioèa. Voorgesteld werd het ontslag eervol te verleenen, een pensioen toe te kennen van f 1531, en bovendien eene toelage ten laste der gemeente tot een bedrag van ƒ869. Het ontslag wordt eervol verleend. De Heer de Braai is tegen de toelage. De Heer Groot zal tegen stemmen. De Heer Hofland vraagt in lichtingen omtrent de toelage. Wethouder Kruseman beantwoordt. De Heeren Hofland en Modoo sullen tegenstemmen voorstel aangenomen met 6 stemmen tegen. Omtrent het plaatsen van een eenden hok in het Spaarne door S. Veldhujj>en was door den Heer V. d. Kamp voor gesteld de vergunning te verleenen en het hiervoor in gebruik te nemen water op de gewone voorwaarden te verhuren. Thans werd de vergunning verleend met 14 tegen 13 stemmen. De Heer Schram stemde nu vóór. In de vorige vergadering hadden de stemmen gestaakt op het amendement van den Heer Schram om in de gemeen. I tebestekken de overwerkuren »p Zondag der werklieden te verhoogen met 50 pet. verhooging op het gewone uurloon. Het voorstel van B. en W. was 25%. De Heer V. d. Kamp vraagt heropening der beraadslagingen. De Raad besluit hiertoe. De Heer Van Thiel bespreekt de kwestie, wenscht inplaals van vol wassen enz. ambachtsman den leeftijd van 21 jaar en voor een opperman wat hoo- ger loon dan voorgesteld is. De Heer V. d. Kamp heeft nog het woord, om uit te maken wat een volslagen werkman is. De Heer Schram verklaart zich aangaan de zijn voorstel. De Heer Groot wenscht 23 jaar bepaald zien, omdat z.i. elke werkman recht heeft dan genoeg te verdienen om een gezin te onderhouden. De Heer Snelljes ziet in niets van het aangevoerde een gemeente belang. Dit is niet aan te toonen, m.a.w. zoek het gemeentebelang, Spreker zette dit nader uiteen. Zal stemmen tegen elke bepaliag betreflende loon en arbeid. In het algemeen heeft het voorstel van B. en W. spreker verbaasd. De Heer Bjj voet is van dezelfde mee- ming. De Voorzitter wil liever op dezen weg niet voorgaan. De Heer Beynes wil ook zulke ver gaande bepalingen niet in de hand werkende kwestie behoort geheel bij het particulier initiatief, en bovendien zal het in het nadeel zijn van den minder ontwikkelden werkman. Nog heeft de Heer Roog het woord omtrent het woord vtlslagen. Zal ook niet weer stemmen vóór 50% van den Heer Schram. Weer heelt de Heer Hofland het woord, weerlegt de bezwaren tegen de bepalin gen ingebrachtmen vergete niet, dat de waardeering van den werkman af hangt van min of meer druk werk m.a. w. mindere drukte daalt het loon van den volslagen werkman en juist dit moet voorkomen worden. Verder is er wel degeljjk gemeentebelang. De Heer Van Thiel stelt voor de discussies te sluiten, maar daar waren de Heeren de Braai, Schram en Tjeenk Willink tegen. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen. Nu gaat de Heer schram opnieuw op de zaak in het is geheel geen partijzaak, deze hier besproken kwestie en toont dit aan. Het geldt hier een algemeen belang en daar behoort een grens voor. De Heer Leupen zal voor voorstel B. en W. stemmen. Nog heeft de Heer Tjeenk Willink het woord evenals de Heeren Stolp, Van den Berg, de Braai en Roog. Voorstel Schram 50% verhooging voor Zondagswerk wordt nu verworpen met 15 stemmen. Voorstel Groot, volslagen werkman is 23 jaar, wordt verworpen met 17 stem men tegen. Voorstel 23 cent per uur voor volslagen werkman woi;dt aangenomen met 16 stemmen. Voorstel 18 cents voor een opperman wordt aangenomen met 25 stemmen voor en daarna werd het gelieele voorstel aangenomen met 1 stem tegen. Voorgesteld wordt aan de Vierde Tusschenschool tot verbetering van het lokaal voor teekenonderwijs een bedrag van ƒ535 vast te stellen. Aangenomen. Het Bestuur van den R. K. Volks bond ontvangt ten behoeve van het teekenonderwijs aan die instelling een gemeentesubsidie groot 150. Wegens de groote kosten wenscht het Bestuur dit bedrag gebracht te zien ap ƒ300. B. en W. stellen voor dit verzoek te wijzen van de hand. De Heer Roog is van meening, dat het onderwijs er niet aan alle eischen voldoet, maar het voldoet aan eene behoefte, is dus voor subsidie, maar wenscht ƒ300. De Heer Beynes staat dit ook voor. De Heer Van Lennep vraagt of de school levensvatbaarheid heeft, wat de heer Loomeijer aantoont en wenscht uitstel, wat wordt aange nomen. Het Bestuur der Wilhelmina Naai school ontving van de gemeente onder zekere voorwaarden gemeente-subsidie, doch genoemd Bestuur verzocht het subsidie te mogen behouden zonder voorwaarden, waarop de Raad met inging. Het Bestuur verzoekt thans de gemeente bijdrage te mogen behouden met de voorwaarden. Dit weid aangenomen. Ten opzichte van tot het bebouwen grond in het Frederikspark, was den eigenaar, den Heer J. van Ek eene bezwarende voorwaaide opgelegd voor het geval van verkoop. B. en W. stellen thans voor hem van die voorwaarden te ontslaan. De Heer Roog komt op tegen eene z.i. onjuiste bepaling in het verzoek schrift van den Heer Van Ek. De Heeren Groot, Kruseman en Willink bespreken de zaak. De Heer de Breuk zet nog een en ander uiteen. In stemming wordt het Voorstel aangenomen. De gemeentelijke brugwachters ver zoeken loonsverhooging.B.enW. brengen in herinnering, dat het loon thans ƒ10. bedraagt en vrije bovenkleeding. Zij achten verhooging niet werischelijk en stellen voor afwjjzend te beschikken. Besloten wordt de behandeling uitte stellen tot de begrooting. Meer en meer, zeggen B. en W. wordt de Hout beschouwd als eene speelplaats voor de jeugd, terwijl ook de openbare straat meermalen als zoodanig wordt gebruikt. Zoowel met het oog op de beschadiging van het plantsoen als door den overlast, dien het publiek daarvan ondervindt, komt het wensclielijk voor het hoofd der politie uit te noodigen de uitoefening van spelen, zoowel in den Hout als op straat, voortaan te verbieden te meer daar er in de gemeente andere plaatsen zjjn waar deze bezwaren zich niet doen gelden en waar de jeugd zich op alle wijze kan vermaken zonder daarbij iemand te hinderen of eenige schade te veroorzaken. Om in een en ander ten behoeve van de jeugd en het publiek te voorzien stellen B. en W. voor de volgende ter reinen aan te wijzen voor openbare speelplaatsen het aan de gemeente toebeheorende terrein, gelegen aan de Houtvaart bjj de zwem- en badinrichting; het bolwerk achter de villa van den heer J. H. Stoel Az., in het Kenaupark; het gedeelte van het Prinsenbolwerk, grenzende aan liet Spaarne; het terrein gelegen vóór de nieuwe strafgevangenis. De Heer Schurmann heeft bezwaar tegen die bepaalde plaatsen, ook de Heeren Beijnes en Modoo. De laatste spreker wil dan ook die plekken in richten, geschikt makeu. De Heeren Schram en de Braai hebben nog het

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1