HAARLEMSCH Eerste Biad. rso 83 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. van WOENSDAG 17 October 1900. N ieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER 14-4- TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. Per Afzonderlijke ABONNEMENTSPRIJS drie maanden,25. franco p. post —,40. nommers 8 centen per stuk Pri|i per Advertentie van 1—5 regels i 0.25, elke regel meer 5 cents, greete letters naar plaatsraimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën wordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG det middagi ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. Nadat in de zitting van Woensdag de Voorzitter den leden verzocht had, zich bij het debat over het ontwerp te beperken tot de hoofdpunten, werden de algemeene beraadslagingen over het ontwerp Ongevallenwet geopend. De eerste Spreker was de heer Kerdjjk, tot wien de Voorzitter zijn pas vermeld j verzoek moest herhalen. Spreker pro testeerde uitvoerig tegen de door de Reg., na verwerping van het oorspronke lijk ontwerp, gevolgde gedragslijn, die volgens hem strijdt met 's Lands belang en de waardighied der Reg., eene ge dragslijn, welke hij schadelijk achtte voor andere toekomstige sociale hervor mingen. Z.i. had de Reg. een beroep moeten doen op de Kroon eu de Kiezers, welke laatsten invloed zouden hebben op de samenstelling der nieuwe Kamer, met gevolg dat de Eerste Kamer, bij verwerping andermaal, eene poging tot politieke zelfmoord zou plegen. Spreker kritiseerde ook de houding van Minister Pierson, die beurtelings wèl eu niet politieke beteekenis aan de verwerping der wet toekendé. De heer Kuyper beamende dat de Reg, te kort deed aan hare konstitutioneele waardigheid, had een ongewijzigde indiening van het eerste ontwerp beter geacht, maar zou het nu voorgestelde aannemen, omdat de nood dringt, en omdat voldaan is aan zijne wenschen tot verzwakking der Rijksbank en opleving van het partikulier initiatief. De heer Vermeulen, hoewel ook de portefeuillekwestie verwacht hebbende, verheugt zich over de inkonsekwente houding van de Reg. omdat thans het ceniralizeerend en burokratiesch karak ter is weggenomen, en de begeerde verzekering komt. Met het tog op de pogingen om het minimum van vrij heid der patroons verder te beperken en zyn bezwaar tegen het nemen van alle administratiekosten voor Rijksre kening, rezerveerde deze Spreker zich zjjn eindvotum. De heer Bastert vond de gelegenheid tot eigen verzekering te beperkt. De heer Schaper verweet den wei kgeversobstruktionismeook tegen deze wet, met het doel hare verwerping te verkrijgen. Zjj ne partij wil niet tegen eiken prijs een ongevallen wet, en uit het debat bleek, dat de vooruitstreven- den mede willen ijveren voor grondwets herziening tot afschaffing van de Eerste Kamer. Spieker en zijne geestverwanten zullen trachten de wet in den ouden vorm te herstellen. Hij verzocht de Regeering elke poging tot reaktie af te wijzen. De lieer Van Kaï nebeek hoopte, dat de bij hem nog gebleven bezwaren bij amendement zullen verdwijnen. De heer Mees verdedigde de houding der Reg., die volkomen strookt met den wensch van de meerderheid dezer Ka mer, zonder het hoofdkarakter der wet los te laten. Zij was tot die houding verplicht en verdient lof, dat zij zich onthield van vertoon om haar ontslag in te dienen, of van het overlaten van liet ongewijzigd ontwerp aan amen deering door de Kamer, wat zeker hare waardigheid zou hebben aangetast. Neen, door tegemoetkoming aan de bezwaren stelde zjj het belang der zaak boven politeke overwegingen, waarvan de heer Kerdijk vervuld blijkt te zijn. Ook de heer de Savornin Lohman was van oordeel, dat de natie deze wet liever wil wegens hare grootere vrjjheid tegen over de Staatsbemoeiing, zoodat zij meer nationaal mag heeten dan die door den heer Kerdijk c.s. gewild. Eveneens ver dedigde Spreker de Reg. tegen de grief van beginselverzwakking, niettegenstaan de hij ruimere toekenning van vrijheid had gewenscht. Hij maakte zijn stem over de wet niet afhankelijk van den wensch naar meerdere vrijheid voor nijverheid. De heer De Klerk betoogde, dat de oppozitie van den heer Kerdijk niet uitdrukt den geest der werklieden, die de handelwijze der Regeering toe juichen, ook uit vrees voor een slechtere wet door een ander goevernement. De Min. van Fin. waardeerend de spoedige behandeling der Ongevallenwet, recht vaardigde de houding der Reg. door herinnering aan hare vroegere gedrags lijn ten aanzien van de amendementen LohmanDe Beaufort. De Minister betoogde, dat een ijdele formaliteit (portefeuille beschikbaarstelling) strijdig ware met de waardigheid der Regeering. Bij ontbinding der Kamer bleef de onzekerheid bestaan, of de Eerste Kamer de Ongevallenwet al of niet wilde; de Reg. behield de vrijheid van beoordee ling der politieke gevolgen, en de werk lieden achten deze wet in hun belang. De Min. protesteerde tegen de verdacht making van den heer Schaper, als zou de Reg. bezweken zjjn voor de pressie van werkgevers, die nota bene over dit ontwerp ontevreden zjjn, en bevestigde de meening van den heer Mees, dat de Reg. het belang der zaak gesteld had boven politieke overwegingen. De heer Drucker ontkende, dat het vroegere ontwerp in zijn hoofdbeginsel ongewij zigd was, en de heer Troelstra ver klaarde, dat de werklieden, afgeschei ding van de houding der Regalleen hoopten niet een slechten wet te zullen ontvangen. Nadat de meeste sprekers gerepliceerd hadden, werd het algemeen debat gesloten, en werden artt. 1—7 goedgekeurd; Bij de Donderdag voortgezette behan deling der Ongevallenwet werd met 56 tegen 21 stemmen verworpen een am. de Savornin Lohman, om den volontair geduren het observatie tijdvak slechts 70 pet. van zjjn effektief loon toe te kennen. Ingetrokken werd het am. Kuy per betreffende de toepassing der wet op buitenlandsche werklieden en werk gevers, nadat de Min. van Waterstaat enz. had betoogd, dat het artiekel wil voorkomen gunstige behandeling van buitenlandsche boven binnenlandsche werklieden. De heer van Dedem trok in zjjn am. om het handelsreizigersbedrijf verzekeiingplichtig te maken, waardoor verviel het denkbeeld van den heer Troelstra om liever het handelsbedrijf in het algemeen te verzekeren. Het am. Kuyper om aan plaatselijke vereenigin- gen van werkgevers of verzekeringmaat- schappjjen op te dragen genees en heel kundige behandeling aan een getroffene te verleenen, werd bestreden door den Min. van Waterstaat enz. met het betoog, dat het Regeeringsartiekel de overdracht der geneeskundige behandeling vrijer laat dan de heer Kuyper wil. Door verwerping van het am. waarmede de voorsteller versterking van den organie- schen band tusschen patroon en werk man bedoelde, met 48 tegen 40 stem men, vereenigde de Kamer zich met het stelsel van den Minister, om ten opzichte van geneeskundige hulp te handelen naar omstandigheden. Het am. de Savornin Lohman. om den ob servatietij d van 3 op 6 weken te bren- hen, ook ter vermindering van admi nistratieve werkzaamheden, werd door den Min. van Waterstaat enz. ontraden omdat het duurder zou worden voor den werkgever, die p.m. 70.000 meer moet betalen. De heeren Kerdjjk, Smeen- ge en Schaper voerden verschillende bezwaren aan. De heer van Karnebeek zag er eene verbetering der wet in, en de heer de Savornin Lohman achtte het in het voordeel van den werkman, evenals de meerderheid van de Komm. van Rapp. Insgelijks de Minister, die echter meent, dat de werkman als dan meer dan redeljjke uitkeering zou ont vangen. De heer De Savornin Lohman gunde echter het meerdere liever aan den ongelukkigen getroffene dan aan de administratie. Hij wilde niet trachten den heer Schaper te bekeeren van zjjn dogma, dal in het algemeen kapitalisten geen liefde voor den werkman gevoelen. Het am. werd aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. Onder de voorstemmers behoorde de Minister Goeman Borge- sius. Nu volgde de toelichting der amendementen: lo. van de heeren Scha per, van Kol en Troelstra, om de kosten van administratie niet ten laste van den Staat maar van de werkgevers te brengen, e» het rezervefonds te her stellen ten hunner kostte; 2o. van de heeren Drucker c.s. om eigen verzeke ring door de werkgevers niet toe te laten, het rezervefonds te herstellen en een deel der administratiekosten voor Rijksrekening te nemen. De heer Scha per bestreed de fakultatieve eigenver zekering, omdat hjj den werkman zooveel mogelijk onafhankeljjk wil maken van den werkgever. Hij hoopte, dat de Ka mer zich niet zou laten bang maken door een eventueel votum der Eerste Kamer, beoordeeling van welker han delingen volgens, den Voorzitter, geen uzantie mogen zjjn. Maar uzantie is evenmin, hernam de heer Schaper, dat de Eerste Kamer belangrijke wetsont werpen verwerpt. De heer Kerdijk wraakte de ongemotiveerde mildheid der Regeering om den Staat alle admini stratiekosten te doen betalen. Bjj het in de zitting van Vrijdag voortgezet debat over de amendementen betreffende de administratiekosten, her stel van het reservefonds en beperkte toelating van eigen verzekering voor publiekrechtelijke lichamen en vennoot schappen, die het risico der werkgevers overnemeD, bepleitte de heer Kerdjjk vooral de vorming van het reservefonds. De heer Fokker bestreed de door de Regeering te ruim voorgestelde eigen verzekering, die door hare strafbepalin gen tegen misbruiken de wet inpopulair zal maken, ondanks het geringe gebruik, dat verwacht wordt, en ongevallen niet zal voorkomen. Spreker noemde ze be denkelijk voor den werkman en voor den Staat, en daarom verwijderde de Kamer dit element uit de wet. Daaren tegen stelde de heer de Savornin Lohman voor, ook wederkeerige verzekering, of waarborgmaatschappjjen tot eigen ver zekering toe te laten. De heer Nolens, hoewel vroeger vóór het overbrengen der administratiekosten op den Staat, ver klaarde zich na toelichting vóór het am. Kerdijk. De min. van Waterstaat ens. voerde tot rechtvaardiging der door de Reg. thans voorgesteld e zelfverzekering aan, dat zjj de voordeelen daarvan erkend heeft, en uit de stemmingen is gebleken, dat de meerderheid der Tweede Kamer meer vrjjheid voor de werkgevers in hun verplichtingen tegenover de Rjjksbank verlangde. Zjjn houding te opzichte van het am. de Beaufort gedoogde die meer dere vrijheidstoekenning, Van dit stand punt wil de Min. geen schjjnconcessie, en daarom verklaarde hjj zich principieel tegen het am. Drucker c. s. Na ook het am. Schaper (herstel van het oude ontwerp met het Rjjksbankmonopolie) sterk te hebben ontraden, met het oog op de dringende behoefte aan een on gevallenwet na 3Va jaar voorbereiding, bestreed de Min. het am. Drucker in bizonderheden. Het pand der werkgevers is voldoende dekking van Staatsrisico: het brengen der administratiekosten op het rjjk is niet bezwaarlijk. In het stelsel van het tweede ontwerp is een reservefonds dat tot 2ó3 miljoen,door de werkgevers op te brengen, zou stjjgen, én overbodig én onnoodige omslag. Tegen het am. Lohman had de Min. geen bezwaar. De heer Kuyper was vóór verdeeling der administratiekosten tusschen het rjjk en de werkgevers, volgens het amendement, maar was met de Reg. tegen een reservofonds, dat de werkgevers zeu bezwaren. In dien zin stelde hjj met den heer De Visser een amendement voor. Daarna betuigde de heer De Savornin Lohman instemming met het Regeeringsvoorstel wegens het maatschappelijk voordeel van ongevallen verzekering, waaraan het algemeen moet meê betalen. Eigen verzekering achtte Spreker in het belang van den kleinen werkgever. De intentie van het am. Kerdjjk is om de vrije industrie tegen te gaan. Spreker voelt sympathie voor de eigenverzekeraars. De betaling in een reservefonds zou voor hen het konku- reeren met de Rjjksbank onmogeljjk maken. Spreker zou daarom stemmen zoowel tegen het am. Kuyper als tegen het am. Drucker c. s. Volgens een bericht uit Lourei zo Marques wordt daar door de inboorlingen verhaald, dat de Britsche troepen in den omtrek van Komatiepoort door de Boe ren onder Louis Botha zijn verrast en ingesloten en dat er versterkingen zjjn afgezonden om hen te ontzetten. Generaal Buller is uit het leger ver trokken. Men zou geneigd zjjn om te veronderstellen, dat de generaal ook „huis toe" gaat. Den 15en wordt hij in Pietermauritzburg verwacht, waar hij generaal Roberts zal ontmoeten, die via Natal waar hij een bezoek zal brengen aan het graf van zijn zoon naar Europa vertrekt. Wat moet Buller an ders in Natal doen? Het schjjnt, dat generaal Lyttelton, het commando heeft overgenomen wjj maken dit op uit het feit, dat hjj offi cieel afscheid nam Sir Redvers bij liet verlaten van Ljjdenburg. Van groote waarde blijft het feit, dat de Wet op de spoorljjn zit, zoodat er wel eens telegrammen kunnen worden tegemoet gezien, waarin bericht wordt, dat pas herstelde bruggen of mijlen spoorljjn zijn vernield en de verbinding verbroken is. In het Noorden van Transvaal komen nog steeds gevechten voor van minder

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1