HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Ëerste Blad. iNo 84 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeentwintigsle Jaargang. van ZATERDAG 20 October 1900 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag '21 Oct. 19U0. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER 14-4- TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. ifkonderlijke nouimers 3 centen per stuk. Pr)i per Advertentie van 1—5 regel» 15.25, elke regel meer 5 centa, grente letter» naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen lot DINSDAG en VRIJDAG da middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geneel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix hearea, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'a Avond» 5 ur», Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. Arond» ö'/j ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Fooiman. Lidmaatsbevestiging. Nam. 1 ure, Zondagschool. kerk der Veroemgde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. iiemonstrantsch Geref. Kerk. Yoorm. 8 ure, Dr. A. K. E. Horst, Remonstr. Pred. te Lochem. (Donderdag Voorm. 12 ure, Dr. Tideman. Huwelijks wijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. W. F. Hekker, Herat. Erang. Luth. pred. te Amsterdam. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avond» 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 'g Avonds 8 ure, Jongcdochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8t/j ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bar* school C, Leidache Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wuu Biets anders vermeld wordt, wtrdt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Voor de kinderen. Evens. Lutherach# Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsceiinde Herk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege d*n Ned. Protestantenbond in Hotel No. 1. 's Avonds 5i/s ure, Ds. Gonlag. Pred. te Beverwijk. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwin. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuglman. Woensdag. 's Avonds 6 Vs ure, Ds. Kuglman. Hillegom. Voorm. 9% ure, Ds. v. Veen. Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. - Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Avondmaal Nam. 6Vj ure, Dr. Klap. Dankzegging. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure Ds. Barbas Pred. te Haarlem, 's Avonds 61/1 ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. Dinsdag was aan de 01 de de voortzetting de beraadslagin gen over artt. 42 en 53 der Ongevallen wet en de daarop voorgestelde amen dementen. Door de heeren Kuyper en De Visser was ingediend een am. op art. 42, om de administratiekosten gedeelte lijk door den Staat te doen bekostigen, niet in te stellen een rezervefonds, maar eene bjjdage in de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank door eigen verzekeraar of vennootschap, belast met het riziko. De heer Kuyper verklaarde, dat het hoofddoel was de bemoeiingen der Rijksbank ten behoeve van werk gevers en verzekeringsmaatschappijen te vergoeden. De heer Drucker ont wikkelde nader het gevaar van eigen verzekering voor werkgevers, die ver plicht worden bij ernstg geval duizenden te storten. De waarborgen van paudge- ving voor verzekerden en verzekeraars, de eischen voor vereenigingen zijn ten eenenmale onvoldoende en laten een nooduitgang voor in moeilijkheid ver- keerende patroons. Allerlei Cktieve ver eenigingen zullen worden opgericht, zeer ten nadeele van de werklieden en met groot gevaar voor de Bank. Nu wil het am. dat Spreker toelicht de overdracht van het riziko aan werkelijk soliede verzekeringsmaatschappijen toe laten, die uitsluitend verzekering beoo gen, tenminste 100 werkgevers hebben verzekerd, minstens 3 ton pand te stellenassurentiemaatschappijen met behoorlijk kapitaal worden niet belem merd. Spreker kritizeerde de motie Rahusen betreffende de voldoendheid van het pand. Nadat de heer De Visier het am. betreffende de kosten had ver dedigd, met erkenning, dat het door de Reg. voorgestelde recht op partiku- liere verzekering ernstig bedoeld is, veroordeelde de heer Kerdijk weglating van het reservefonds als eene tastbare bevoorrechting, zich afscheidende van de werkgevers. Roekeloos achtte Spreker daarentegen de bekostiging van de administratiekosten door den Staat. De heer van Kempen verdedigde het Regee- ringsvoorstel, dat zoowel de belangen van werkgevers als van werklieden behartigt. Spreker protesteerde tegen de beleediging der industrieelen als onbetrouwbare menschen. De heer Vee gen» verweet den Regeering, dat zjj de hoofdbeginselen van het vroegere ont werp heeft opgeofferd aan eigen verze kering, volgens hem een vicieus stelsel, dat strenge strafbepalingen eischt en dat de houding der Reg. stempelt als een offerfeest van beginselen. Spreker betreurde de zwenking der Regeering, reeds begonnen met hare medewerking aan het am. De Beaufort, en meent dat door schjjnkoncessieën de verzekering verminderd is. Bjj verwerping van de daartegen gerichte amendementen zou hij tegen de wet stemmen. De heer Heldt wilde niet de wet in gevaar brengen, en was daarom tegen het am. Schaper c.s. De heer De Klerk sloot zich daarbij aan. De heer van Gilse daarentegen vereenigde zich met het stelsel Schaper, meenende dat een dub bel votum van de Tweede Kamer de Reg. sterk zou maken tegenover de Eerste Kamer. De heer Troelstra wilde dan ook in de eerste plaats eigen over tuiging te doen zegevieren; daarna kon men zien wat te doen staatzoodoende, meende hij, zou het best de parlemen taire waardigheid gehandhaafd worden. De Min. van Water»taat enz. beweerde, dat hij nog steeds op hetzelfde stand punt was bljjven staan, waarop hij stond bij het am. De Beaufort. Het lot der werklieden gaat den Min. in de eerste plaats aan 't hart. Sprak de heer Veegens van schijn, voor een schijn wenscht de Min. zich vooral te vrijwaren. Dat het hem meer te doen zou zjj n om politieke overwinningen te behalen dan om 't belang der werklieden te behar tigen, ontkende hij. Ook de heeren Drucker c.s. beweerden de Min. deden een koncessie. De Heer Kerdijk kwam daartegen op. De Min. wees er nu op, dat het onbillijk was aan de Regeering inkonsekwentie te verwijten. Hg bestreed de bezwaren tegen de eigenverzekering, zooals deze is geregeld, en verdedigde het stelsel der Regeering. De Min. erken de, dat zijn kollega van Financiën zich de bezwaren van het thans aangenomen stelsel niet ontveisde; maar de zaak was niet anders te regelen. Voor de berekening der administratiekosten kon niets anders tot grondslag genomen worden dan het loonbedrag en het geloo- pen riziko. Het stelsel Kerdjjk moemde de Min. onbilljjk. Hij betoogde, dat het niet logiesch zou zijn, de administratie kosten alleen te doen betaten door hen die ongelukken in hun bedrijf hebben, maar die administratiekosten over allen om te slaan. De heeren Kerdjjk en Kuyper repliceerden. De amendementen kwamen nu in stemming. Het am. Schaper (herstel van het oude art. 42; werd verworpen met 70 tegen 16 stem men. Het am. Drucker c.s. op art. 42 (administratiekosten en rezervefonds) werd verworpen met 59 tegen 28 stem men. Het am. Kuyper op art. 42 (gedeeltelijk administratiekosten) werd aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. Het am. Drucker c.s. op art. 53 (be perking eigen riziko; meer waarborgen bjj overdracht) werd verworpen met 62 tegen 24 stemmen. Het am. Kuyper De Visser op art. 53 (de eigen-verzeke raar draagt evenredig met bemoeiingen der Rjjksbank in de daardoor veroor zaakte kasten bij) werd met 36 tegen 49 stemmen verworpen. De artt. 42 en 53 werden zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. De heer Kerdijk merkte op, dat nu in art. 53 niet voorzien wordt in de wjjze, waarop de werkgevers zullen hebben bjj te dragen in de kosten dei- Bank. De Min. antwooidde, dat de nu ontstane leemte zou worden aangevuld. In een der verlate telegrammen uit Pretoria wordt gezegd, dat met het goedvinden, misschien wel op aandrin gen van Lord Roberts, twee invloedrjjke burgers op reis zullen gaan, de een naar Botha en de ander naar de Wet, om hun het songerjjmde" van verderen tegenstand onder het oog te brengen. Nu, Botha zal dezen wijsneus zien aan komen en de Wet is in staat hem, krachtens zjjn jongste proclamatie, aan- bij zjjn troep in te Ijjven. Den 13en hebben de Engelschen bjj Heilbron eene nieuwe poging gedaan, om de Wet te vangen, door een cordon te trekken van tachtig mjjlen in het rond en daarna gezamenlijk op Heilbron af te marcheeren. Maar de Wet wist te ontglippen en trok naar Kliprivier. Eene Engelsche colonne heeft, van Lindley zuidwaarts trekkend, zooveel tegenstand ondervonden, dat zij, na acht dagen lang geworsteld te hebben en zelfs des nachts aan aanvallen blootge steld te zjjn geweest, is teruggetrokken. Dit alles meldt Robers niet. Weiseinde hjj, dat eene afdeeling Cheshires, die een aantal ledige wagens geleidden, tusschen Bethulië en Springfontein op 11 October door de Boeren werd krijgs gevangen genomen. De Boeren hielden een ezelwagen en lieten de mannen los. Als zjjn oordeel over den Zuid Afri- kaanschen oorlog zegt Carrcre: „De echte beschaafden zjjn aan de zijde van de Boeren. „Hoe verder ik kom, hoe meer ik ze onthuld zie, hoe meer ik ze zie uiteen spatten, die hate'jjke leugens, door de Britsche Staatslieden opeengehoopt. En des te meer zie ik in, welk een zware verantwoording voor de Geschiedenis zal rusten op hen, die, door een weefsel van leugens en laster, dezen oorlog van ongerechtigheid en diefstal hebben voor-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1