Men maakt zich er erg ongerust over, vooral nu volgens enkele aanwijzigingen het gerucht gaat, dat deze stukken onder rneer bewijzen bevatten, dat Chamberlain reeds langen tjjd tot den oorlog besloten ■was uit eigen belang en dat de weigering van de Transvaalsche regeering om het monopolie vosr het vervaardigen van dynamiet aan het huis Kynoch Cham berlain toe te staan een der motieven is geweest, om den minister van kolo niën dezen wreeden maatregel te doen nemen. De Wet is slaags geweest met generaal Barton, Roberts seint, dat die troepen zijn uiteengedreven, doch had dertien gesneuvelden en vijf en twintig gewon den, evenzoo hadden de Boeren ernstige verliezen, wat te meer telt, dat zij zoo weinig mannen kunnen missen. Zoo deelt hij nog een paar voorvalletjes mede, waarvan men natuurlijk voor de volle waarheid niet kon instaan. Maandag werd te Londen een terug- keerende troep vrijwilligers ingehaald, Men had er zooveel drukte van gemaakt, dat de vorige terugkeerende soldaten er erg jaloersch van waren. Bij dezen intocht was de menschenmassa overweldigend, verbrak het cordon en versperde den weg aan de vrij willigers. Er hadden tal van ongelukken plaats, sommige zeer ernstig. Op speciaal verzoek der Koninklijke familie werd bet bericht van den dood van Prins Christiaan Victor niet gepu bliceerd, ten einde te voorkomen dat de noodzakelijkheden er onder leden. Vele manschappen, die voor één jaar zich hadden verbonden om in Z. Afrika te dienen wenschen geen nieuwe ver bintenis aan te gaan. Erg druk heeft men het te Londen over de vermiste Transvaalsshe docu menten. Er wordt geloofd, dat sommigen ervan zeer comprimitteerend zijn voor Chamberlain en men twijfelt niet of ze zullen openhaar gemaakt worden. Uit alle deelen van het oorlogsterrein hoort men van de Boeren spreken. Dan wordt er in het Oosten van de Transvaal een trein genomen, dan weer in het Zuiden van den Oranje Vrijstaat een stadje bestormd, waarbij zware verliezen aan het garnizoen werden toegebracht. Overal geven de Boeren teekenen van leven en spotten zij met alle mogelijke proclamaties. Er zjjn thans ook eenige vrouwen van van Boeren krijgsgevangen gemaakt, zq zijn met hun kinderen naar Port Elisa beth gezonden. Wat men daarmee voor heelt is onbekend. Het is anders de gewoonte vrouwen tn kinderen vrij te laten, maar wat wordt in dezen oorlog naar krijgsgebruiken gevraagd! Naar de correspondent van de Matin te Algiers vernam, zou de Nederlandsche Consul aldaar van zqn regeering bericht hebben gekregen, dat het oorlogsschip Gelderland Algiers zal aandoen en dat President Kruger daar zal achterblijven. Eerst na een verblijf te Algiers, waar van de duur nog niet bepaald is, zou Kruger zich naar Frankrijk begeven. Uit het Noorden van Engeland komen berichten van hevige overstroomingen. Op verschillende plaatsen is het vervoer per spoor geheel onderbroken. De ver bindingen met Soutfield zqn geheel verstoord. De voornaamste wijken der stad staan blank. Aan de „Daily Mail" wordt van den 27en October uit Kaapstad geseind, dat den 24en de Kaapsche politie bij Hoopstad in een zwaar gevecht gewikkeld werd met twee Boerencommando's. De Engelsche troepenmacht had twee maxims. De Boeren, onder Dutoit, Viljoen, Potgieter en De Villiers, vielen tweemaal de colonne aan, die in evenredigheid tot de macht der Boeren stond als een tot tien. Langzamerhand werd de colonne omsingeld, terwijl veel verliezen werden toegebracht. De Boeren richtten hun vuur hoofdzakelijk op de maxims, die verlaten moesten worden. De Engelsche verliezen bedroegen ze ven man gedood, elf gewond en vijftien gevangen gemaakt. De Boeren hebben 15000 man in het veld, waarvan bijna de helft in de Oranje rivier kolonie. Na den 25en October door generaal Barton nabij Frederikstad ernstig te zijn aangevallen trachtte De Wet de Vaalri- vier over te trekken. Toen hij de passage geblokkeerd vond rukte hij naar Lindeque op. Generaal Knox ving hem bij Renburgdrift op. De Boeren poogden naar het Zuidoos ten te ontsnappen, maar werden daar door bereden troepen tegengehouden, die door generaal Knox waren uitgezonden. Generaal Hunter heeft dagen achter een tegen verspreide commando's, waar van sommige pompoms en Maxims gebruikten, gestreden. Op den marsch van Kroonstad naar Bothaville werd de achterhoede der Engelschen afgesneden en ettelijke lanciers gedood en gewond. Ten Oosten van den spoorweg van Kim- berley naar het Zuiden zijn de Boeren zeer actief. Alles wordt er opgecomman deerd. Zij, die tot nu toe op hun hoeven bleven, trekken mee op. Het commando, dat in Natal viel, bestond uit een vijftig man van Swazi land politie en Natalsche rebellen, onder aanvoering van een Russisch officier, Lebonowsky. Donderdag bedreigden zij Ngoetse in Zoeloeland en drongen daarna des nachts in Natal, sneden de telegraaf bij de Vaaldrift door en namen het telephoonloestel mede. Van daar trokken zq naar Beith en later naar Waschbank, onderweg de telegraaflijn tusschen Oems- wyn en Dundee doorsnijdend. Om half twee 's nachts werd Wasch bank bereikt. Hier namen zij een goe derentrein, maakten eenige remonten buit, staken het station in brand en braken de rails op. Den trein en den brug lieten zq echter intact. Zij trok ken weg in de richting der Biggars- bergen. In openbare veiling is dezer dagen op het kasteel Dammatin een deel van Esterhazy's inboedel verkocht Onder de nummers was ook een pak boeken, dat voor 1 franc 50 ccntines het eigendom werd van een dorpsonderwijzer, in welk pakket zich o.a. ook bevond een exem plaar van de theoretische verklaring van het kanon 120 kort", dat in de zaak Dreyfus een rol speelde, en waar van werd verzekerd, dat alleen een artillerie officier het in zijn bezit kon gehad hebben Het Koninklijk paleis te Madrid wordt geboycot" door de verslaggevers der bladen. De journalisten werden, terwijl zij in de galerijen van het paleis wachtten op het heengaan der Ministers, op last van Chef van het Militair Huis der Regen tes van daar verwijderd. Daarover verstoord, besloten zij niets meer omtrent het paleis te berichten en zich niet meer daarheen of daar in den omtrek te begeven, zoolang het bevel tot uitsluiting van de vertegen woordigers der pers niet wordt inge trokken. De campagne aan de beetwortelsuiker fabriek „Holland" te Halfweg is thans in vollen gang en veroorzaakt in die plaats en omgeving heel wat drukte 1| en de neringdoenden zeer veel voordeel, j Buiten het gewone personeel zijn er 125 arbeiders en arbeidsters uit Noord- Brabant, die in een daarvoor ingericht gebouw verbluf houden, werkzaam aan het lossen der met beetwortelen geladen vaartuigen; de laatste veertien dagen liggen gemiddeld een 100 schepen voor de wal, van de nabij gelegen landerijen in IJ- en Haarlemmermeerpolders ge- schiedt de aanvoer per as, terwijl de pulp (als veevoeder zeer in trek) per vaartuig of wagens geregeld wordt weg gevoerd. Bijna iederen dag heeft „uitslag" plaats der gefabriceerde suiker, waarbij een 2000 zakken naar Amsterdam worden vervoerd. De beetwortelen bezitten dit jaar over het algemeen een hoog suikergehalte, dat soms 16 k 17 bereikt, terwijl het gemiddeld cijfer 13^ °/a is; voor- deelig alzoo voor de landbouwers die niet bq gewicht, maar op gehalte hebben gecontracteerd, daar voor elk pracent f 1.per 1000 K.G. meer wordt be taald en de opbrengst per H.A. gemid deld 40.000 KG. is Zonder eenig defect gaan de werk zaamheden nu reeds sedert 4 October dag en nacht geregeld door; alleen de vorigen week Zondag moest voor nood zakelijke reiniging dtr machine enz. gestaakt worden, gedurende 12 uren. De aanzienlijke hoeveelheid benoodigde steenkolen worden dagelijksch per wag gon aangevoerd, n.l. 6 12 waggons, in het nieuw aangelegde kolenpark op De op heden gehouden Turfeol- het stationsterrein liggen 90 waggoDS lecte voor de Israëlitische Armen heeft als reserve-hoeveelheid. opgebracht de somma van 410.55l/i- Door eene onbekende oorzaak is bij J. Vreeken, mandemaker IJ-ringdij k te Haarlemmermeer weder brand ontstaan, ij Ditmaal is weder eene houten schuur afgebrand. In zeer korten tijd heeft daar viermaal brand plaats gehad. HAARLEM 30 October 1900. Het Kwartet-Robert heeft gisteren avond met de heeren Gerard Zalsman en Henk van Breemen de eerste uit voering gegeven op de bovenzaal der Soc. t Vereeniging". De afwisseling, door beide laatstgenoemden in het programma gebracht, mocht zeer doeltreffend heeten, aangezien drie kwartetten wel wat al te veel inspanning van de toehoorders eischen. Nu werd de avond geopend met een kwartet van Haydn en besloten met het reeds vroeger gemaakte werk van Tschaikowsky, terwql tusschen beide kwartetten een zestal liederen door den heer Zalsman werden ten beste gegeven. Dat de uitvoering van een en ander met belangstelling werd gevolgd en in menig onderdeel veel te genieten gaf, behoeft niet te worden gezegd. De heeren Kwartetspelers waren in het laatste werk bijzonder op dreef en bleven niet in gebreke den hoorders met de vele schoonheden van Tschaikowsky's werk nader vertrouwd te maken. Ten opzichte van den heer Zalsman werd opgemerkt, dat hij zijn voordracht ge wijzigd heeft en mogelijk ter wille van verkeerde raadgevers anders gaat doen dan hij vroeger deed. De tempo's worden vlugger genomen en over het algemeen is een streven naar meer krachtsontwikkeling en een stouter uit drukking merkbaar, meende men. Of deze opmerking juist is, laten wij voor het oogenblik in het midden. Zeer te betreuren zou het zijn, indien bij den heer Zalsman als hederenzanger te loor gingen de natuurlijkheid en de eenvoud, die voor dezen zijn voordracht kenmerk ten en en rijkbegaafden zanger den weg ontsloten tot de harten zijner hoorders. De heer van Breemen volgde met het ware meesterschap de intenties van den zanger en deed zich opnieuw kennen als een voortreffelijk pianist. Naar men ons bericht, is het onderwijs aan de School voor Bejaarden aangevangen met vijftien mannelijke en tien vrouwelqke leerlingen. Aangezien er nog eenige plaatsen open zijn en er ongetwijfeld nog veel personen zijn voor wie een lesje in lezen en schrij ven niet overbodig is, wordt de aandacht op deze nuttige inrichting gevestigd. Meer ont wikkelden, werkgevers, heeren en me vrouwen, welke ondergeschikten hebben die in de termen vallen om de School voor Bejaarden te bezoeken, mogen hunne medewerking verleenen, zij doen dan een goed werk. Inlichtingen geeft de heer M. Sterk, Hoofd van School D, Ged. Oude Gracht No. 133. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 436 baden. Bij de politie te Alkmaar is door zekeren N. Brakenhof, oud 61 jaren, koopman in kaas, aldaar woonachtig, aangifte gedaan dat hij 1.1. Zaterdagavond uit deze gemeente terugkeerende, Za terdagavond is hij alhier uitgestald met kaas op de Botermarkt, gezeten op zijn hondenkar, aan den Schterweg even voorbij de Begraafplaats is aangerand geworden door een persoon die hem had verzocht te mogen mederijden en die hem heeft beroofd van zijne portemonnaie inhoudende ongeveer ƒ30. en een zak met kazen. De politie alhier doet onder zoek. Gisteren, Maandagavond ten 6% ure, heeft eene felle schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van Mevrouw S. wo nende Wilsonsplein, ontstaan door aan- lading van roet. Deze brand is gebluscht door H. P. Traksel, wonende Nassaulaan, die zich juist in die woning bevond. Door A. Bertholé, visscher, wonende Leliestraat, is bij de politie aangifte gedaan dat uit den Heerensingel ten zijnen nadeele is ontvreemd zijn roei bootje, bruin geteerd waarin 2 riemen en eea vischbun. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Oct 1900. in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis tn Erve, waarin sedert onheugelijke jaren de Koek- en Bsnketbakkers- atfaire is en nog wordt uitgtoefend, aan de oost zijde van de Groote Hout.traat op den hoek van de Gedempte Oude Gracht tegenover het Ver- wuift. No 73. 23005 Opgehouden. No. 2 Een perceel Bouwterrein, aan de zuid zijde - van de Boerensteeg, hoek Gasthuisstraat. No. 3 Een perceel als voren, naast en ten we ten van het voorgaande. No. 4. Een pereeel als vorenaast en ten westen van het voorgaande. No. 5. Tot Amotie de gebouwen, geteekend No 24, staaode op de perceel,-n Nos. 2 tot 4 De perceelen No. 2 lot en met 5 gecombineerd. 2265. P. Hoogevetn No 6. Een Winkelhuis en Erve, aan de noord zijde van de Zijl treat. No. 33. 5855 Opgeh. No. 7. Eeu Winkelhuis en Erve. aan de nuord- lijde van de Zijlstraat, op den ho-k van de Peper straat waarin hetzelve een uitgang heeft. No. 75 8025 S. J. W. Mous. No 8 Eeu Huis eu Erve, aan de zuidzijde van de Botermarkt. No. 6. 3950. E. Erdt- aieck qq. No 9. Een Huil en Erve met Tuintje, aan de westzijde vau de Gasthuisstraat op den hoek van de Boerensteeg waarin hetzelve eeu uitgai g heeft, No. 22. No. 10. Een Huis eu Erve met Tuintje, naast en ten westen van het voorgaande. No. 20. De perceel, n No. 9 en 10 gecombineerd ƒ2756. J. G. Cobelens. No. 11. Een Huis en Erve met Tuintje, naast en ten noorden van het voorgaande. No 18. ƒ2350. G. de Vries. No. 12. Een perceel Tuingrond, aan de noord zijde van de Bnereneteeg achter de perceelen Nos. 9 eu 10. ƒ285 P. Ho g;eveen No. 13. Een Heerenhuis en Erve met grooten Tuin, aan de Baan, tegenover het Brongebouw. No 13 ƒ16550. S. J. W Mons No. 14. Een lluis met daaraau verheeld Pak huis, Erve en Toin, aan de noordzijde van de Leidsche straat. No. 3l zwart en rood. ƒ2700. C. M. Biemo d. No. 15. Een Huis en Erve met Tuin aan de westzijde van de Gedempte Oude Gracht nabij de Botermarkt. No. 72. ƒ7005. J G. Cobelens. No 1620. Vijf Huizer en Erven met Tuinen nevens elkander aan de oostzjjde van de Getempte V oldersgracht, als No 16. No. 57. ƒ3900. A. Glaser qq. No. 17. No. 55. ƒ3750. W. Nieuwjaar. No. 18. No 53. ƒ3445. J. H. Muller. No. 19. No. 51. ƒ3625. A. P Konijn No. 20. No 49 ƒ3430. J. B. Lis schuit. No. 21. Een Pakhuis en Erve, aan de west zijde van de Palmstraat. No. 14. No. 22. Een Winkelhuis, waarin de Kruide- nieisaffaire wordt uitgeoefend, met twee afzonder* ljjk opgaande Bovenwoningen en Erve, aan de zuidzijde van de Barendsestraat, op den hoek van de Palmstraat. No 32 zwart en rood. De perceelen No 21 en 22 gecombineerd. ƒ9080 J. P. Prejjde. No. 23. Een Heerenhuis en Erve aan de oost zijde van het SpZLarne No. 53. ƒ5200. W. F. Bremer. No. 24. Een Winkelhuis en Erve, aan de west zijde van de Kleine Houtstraat nabij de Gasthuis- vest. No. 124. ƒ5005. Opgehouden. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Corr misuariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor d« eigenaars ti rug te bekomen zijn. Een pakje postzegels. Een boekje. Een penning. Een portemonnaie. Een lot. Een gummiband. Een honden halsband. Een horlogeketting. Eenige sleutels. Een zakje poudre de riz. Een rijtuigmoer. Een me daillon. Een broek. Een oorknopje. Een hond. Een schilderstuk. Een rekenboek. VEEMARKT 24 Oct. 1900. Aangevoerd 9 Koeien 1 Stier 25 N. Kalveren 53 Schapen 47 Lammeren 4 Paarden Prjjs: ƒ150.— 210.- f 75.- -.- f 15.- 8.- 22.— 15.- 14.- 10.- .- Markt van 29 Oct 1900. Boter. Aangev. 99 verk. 99 K. G. L. pr. 1.30 H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 95 verk. 83 stuks. L. pr. f 7.H. pr. ƒ10.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 41 verk. 32 stuks. L. pr. ƒ11.H. pr. ƒ17.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 520 HL. verk. 491 HL. L. pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 214 H.L. verk. 198 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ9.— p. H.L. Peren. Aangev. 85 H.L. verk. 85 H. L. L. pr, ƒ5.H. pr. 14.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2